Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Alegere placa video

  1. #1 SP
    Junior Member Lucker's Avatar

    Alegere placa video

    Buna ziua,
    doresc sa-mi cumpar luna aceasta o placa video.
    Am de ales dintre modele:


    http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gtx-770-twin-frozr-4gb-ddr5-256-bit/
    Placa video MSI GeForce GTX 760 Gaming Twin Frozr OC 2GB DDR5 256-bit - PC Garage
    Placa video MSI GeForce GTX 770 Gaming Twin Frozr 2GB DDR5 256-bit - PC Garage
    Placa video MSI Radeon R9 280X Gaming Twin Frozr OC 3GB DDR5 384-bit - PC Garage


    Am nevoie de ajutor pentru ca nu stiu care este mai rentabila ca si pret/performanta nu neaparat cel mai scump sau cel mai ieftin.
    Doar sa tina macar 2 ani la performante bune sau cat mai bune.
    Am vazut ca dintre placile de la nvidia au si variante cu 2gb si 4gb memorie si mie mi frica o leaca ca deja de anul viitor sa nu fie de ajuns cele cu 2gb memorie pentru titlurile noi.
    Vreau sa mentionez ca eu am un monitor singur monitor full hd 1080p si nu doresc sa joc pe mai multe sau pe rezolutii peste full hd si nici in 3D.
    Pana acuma nu am detinut doar modele nvidia si daca nu este o alegere mult mai buna cel de la Ati nu as merge doar pe nvidia.

    Multumesc frumos.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Teoretic in 2 ani niciuna din placile de mai sus nu vor mai fi eficiente... Daca nu ai de gand sa te joci mai sus de 1080p (desi majoritatea TV-urilor si monitoarelor vor fi probabil 4K in urmatorii 2 ani), atunci nu ai nevoie de 4GB de memorie. Diferenta de bani mai bine o investesti in mai mult RAM pe PC. Anyway, eu zic ca GTX 770-ul ar trebui sa te tina o perioada indelungata. In plus, daca la un moment dat chiar simti nevoia (si treci la 4K sau mai stiu eu ce nebunii de jocuri), mai iei una (peste un an va fi probabil la jumatate de pret) si faci SLI.

    P.S. GTX 770-ul care la PCGarage este la 1739 RON (cu "discount" de la 1831 RON) vad ca pe price.ro o gasesti si cu 1561 RON: MSI GeForce GTX 770 Twin Frozr 2GB DDR5 256-bit (N770 TF 2GD5/OC) Lista de preturi - cel mai mic pret desc. Bafta!

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La 1500RON GTX770 e no brainer.

    Placile noi de la AMD cica ar avea ceva probleme cu incalzirea daca faci OC, in cazul in care vrei AMD as mai astepta, daca nu, mergi pe GTX770.

  4. #4 SP
    Junior Member Lucker's Avatar
    Multumesc pentru ajutor , in final m-am hotarat la varianta de 4gb GTX 770 de la MSI .
    MSI Placa Video MSI GeForce GTX 770 GAMING Twin Frozr, 4GB, GDDR5, 256bit, 2 x DVI, HDMI, DisplayPort, PCI-E 3.0 Placi Video

    Am decis intre 2gb si asta dar pentru 200 lei in plus chiar daca la ora actuala nu este nevoie de mai mult de 2gb mai bine sa am mai mult.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Help- Alegere placa video By piratu360 in forum Hardware
    Replies: 11 Last Post: 12-04-2014, 12:33
  2. Ajutor placa video By nomad171832 in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 26-08-2010, 12:21
  3. Intrebare placa video By Snoopz in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-07-2010, 17:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts