Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Help-Workstation Entry-Level Desktop or Notebook

  1. #1 SP
    Member tudort's Avatar

    Help-Workstation Entry-Level Desktop or Notebook

    Buna ziua. Am nevoie de un modul de lucru pentru facultate in 3D si Mecanica. Voi rula Rhyno , AutoCAD , Ansys , Solidworks , etc. Intrebarea mea intrebatoare este asa : dintre 2 sisteme diferite ce ati alege :
    1. Mobilitate - Laptopul asta : DELL PRECISION M6400 cu Intel Core 2 Duo X9100 la 3 ghz si video QuadroFX 3700M
    2. Desktop - Sistemul asta : AMD FX-6300 cu GTX 760 HAWK
    Ambele au 8gb ram si ambele au hdd 7200rpm . Se pot upgrada de asemenea in raid sau cu un ssd .
    Pentru cine cunoaste si ma poate indruma , se merita quadro-ul pentru calculatii in programe din astea sau si GTX-ul face fata prin multele nuclee de procesare CUDA ?

  2. #2 SP
    Member Buyk's Avatar
    Mergi pe Desktop, AMD FX-6300 are 6 nuclee la 3.5Ghz, iar placa video GTX 760 HAWK este pe 256 biti, nici nu se compara cu QuadroFX 3700M unde este pe 128 biti cu doar un procesor cu 2 nuclee adica o putere de procesare mai mica. In ceea ce priveste RAM-ul este de ajuns, anul acesta lucrez putin in Solidworks si profesorul ne-a specificat sa avem cam 4 GB RAM.

  3. #3 SP
    Member tudort's Avatar
    Multumesc de raspuns. Cred ca am sa merg pe desktop. Ideea e ca m-ar fi ajutat sa pot sa prezint de pe laptop direct lucrarea cu exemplu practic. Asa pe desktop va trebui sa capturez clipuri ceva... Dar dupa cum spui ... E mare diferenta in performanta. Laptopul l-as lua undeva la 15 iar desktopul la 20. Sper ca merita ...

  4. #4 SP
    Member Buyk's Avatar
    Poți urca pe stick lucrările tale sunt ferm convins ca au ei un laptop pe acolo si un videoproiector, dar dacă vrei totusi sa optezi pentru un laptop uite aici unul la 2000 ron cu o configurație ceva mai buna decât primul laptop dar puțin mai slab ca desktopul, oricum laptopul este destul de potent pentru a rula programele dorite. Are un I5 Haswell cu posibilitatea de a mari frecventa acestuia + o placa grafica incorporata este vb despre intel Hd graphics 4000, pe lângă toate astea mai are si o placa video dedicata de 2Gb, memoria este de doar 4Gb dar cu posibilitatea de a mai adăuga până la 8Gb in total.

    Laptop Acer Aspire E1-572G-54204G75Mnii cu procesor Intel® CoreTM i5-4200U 1.60GHz, Haswell, 4GB, 750GB, AMD Radeon HD 8750M 2GB, Linux

  5. #5 SP
    Member tudort's Avatar
    Am sa merg pe desktop pana la urma. Este cel mai potent si nu cred ca trebuie sa arat grafica si 3d in timp real la prezentare , or sa se multumeasca si cu niste capturi , etc. Am spart pusculita si m-am dus la 2300 dar am asa pana acum :
    - i7 3770 3.5 ghz
    - 16Gb 4x4 quad 1600mhz
    - 120Gb SSD Intel
    - Integrated Graphics HD 4000 + un viitor upgrade in cateva luni cu Firepro V3800
    Cred ca e de ajuns ! Multam fain pentru idei !

  6. #6 SP
    Member Buyk's Avatar
    Super configurația, ma bucur pentru tine si alegerea făcută :d sa te bucuri de el si mult aucces la prezentări.

  7. #7 SP
    Member tudort's Avatar
    Trebuie sa ajunga undeva spre Duminica viitoare . Abia astept . Multumesc frumos si Doamne Ajuta ! Succes si tie !

  8. #8 SP
    Member tudort's Avatar
    A ajuns desktopul. Am pe el o sursa thermal take650w. Duce un sapphire r9 280x ? CE video ati recomanda la 1000 Ron?!

  9. #9 SP
    Member Buyk's Avatar
    Uite aici o lista cu placi video si consumul aferent in gaming !

    Ca placa video la 1000 ron iti recomand - Un Amd Radeon R9 270X click aici insa sunt de parere sa mai adaugi vreo 300 ron si sa mergi la un 280x , pentru ca Bus Memory la 270x este de 256 biti cu 2.69 TFLOPS ,iar la 280x este de 384 biti cu 4.1 TFLOPS si este o diferenta demna de luat in calcul.

  10. #10 SP
    Member tudort's Avatar
    Mersi mult. In ceea ce priveste ati vs nvidia pe configuratie Intel e mai ok Radeon?! Unii zic invers... Ma gandesc si la faptul ca nu isi justifica investitia placile... Dar nici nu vreau ceva care la anul sa moara. Place de baza e gigabyte. At trebui sa ma gandesc la una video tot gigabyte? Am gas it in iasi la in tip in sapphire r9 280 la 11 noua. Si in gtx 580 second can variants cheap. Gtx e MSI twin frozr. Pe net am gasit in Radeon 7970 super over clock editia cea limitata cu 5 fanuri. Nu stiu ce sa zic. As avea bugetul dar la cat de rpd se schimba piata ma tem sa fac o investitie asa mare.

  11. #11 SP
    Member Buyk's Avatar
    Iti recomand la treburile astea sa cumperi din magazin cu garantie, cat despre Nvidia si Ati, am vazut la multi configuratie gen Intel cu Radeon implicit am testat-o si eu (pentru un termen limitat )eram curios si a mers fara probleme, dar pentru o compatibilitate cat mai mare as merge Intel cu Nvidia si Amd cu Radeon, nu de alta dar pentru mine suna ceva de genul: "Ferrari cu cutie de viteze Renault"- iti dai seama ca de mers merge no problem dar depinde si cum se pupa una cu alta , cat despre brand la fel iti recomand sa mergi pe Gygabite la fel ca placa de baza, eu asa am facut mereu incercam sa merge Amd - Ati/Intel Nvidia si cumponentele sa fie facute de acelasi brand cu blaca de baza.
    Din pacate piata se schimba extrem de repede, totul evolueaza intr-o maniera fulgeratoare, insa daca folosesti doar Full-HD te va tine placa vreo 2-3 ani, spre exemplu am avut un 6870 din 2011 si m-a tinut pana anul trecut jucam in full-hd dar setari pe mediu, probabil si acum mai tinea dar am vandut-o.

    Uite o diferenta intre R9 280x si 7970 (nu se merita este generatie veche si este si mai scumpa) -

  12. #12 SP
    Member tudort's Avatar
    Ce am gasit in Iasi e in gtx 760 la 800 lei si in HD7950 la 700 lei. ambele gigabyte. Altceva ar fi sapphire cel de 11 dar ai recomandat sa merg pe gigabyte...

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acel HD7950 de la Gigabyte l-am avut si eu. S-a descurcat foarte bine, majoritatea jocurilor mi-au mers cu toate prostiile la maxim in 1080p. Nu vorbesc de 60fps, dar oricum peste 30 sau 35. Exista insa exceptii precum Crysis 3 sau Assassin's 4 la care trebuiau schimbate setarile ca sa mearga cu peste 30-35fps. Depinde ce pretentii ai. Eu am facut upgrade, dar la banii aia placa merita.

  14. #14 SP
    Member tudort's Avatar
    Deci recomanzi ati7950 in local de gtx760? Eu vreau sa o am minim 2 ani...

  15. #15 SP
    Member Buyk's Avatar
    Este bun 7950 si ca performante si ca pret, insa acum depinde din ce perspectiva gandesti tu,ce vrei sa faci pe viitor si ce asteptari ai (prea multe nu poti sa ai ), gandeste-te ca seriile 7000 de la Amd au fost lansate prin decembrie 2011, sunt vechi de 3 ani insa daca esti gamer iti zic sa investesti bine intr-o placa video (mai ales la jocurile care urmeaza sa vina ), daca esti avarage si folosesti doar pentru proiecte si chestii soft, eu stiu un joc (CS-GO ) este arhisuficienta pentru 2 ani.

  16. #16 SP
    Member tudort's Avatar
    Cred ca o sa fac un efort si o sa ma arunc spre in R9 280X. Daca o iau in 10 milioane eu zic ca e o afacere ok. Va multumesc...

  17. #17 SP
    Member tudort's Avatar
    Am mers pe 7950 gigabyte revision 2 . Am luat-o la 700 in mana si are garantie 2 ani !

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Wow, eu zic ca ai luat-o super bine.

  19. #19 SP
    Member Buyk's Avatar
    Da este super prețul, sa o stăpânești sănătos si sa te bucuri de ea.

  20. #20 SP
    Member tudort's Avatar
    Doamne ajuta . Sa fiti sanatosi .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts