Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: Recomandare tableta

  1. #1 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

    Recomandare tableta

    As vrea sa cumpar o tableta (noua) si oscilez intre iPad Mini si Samsung Galaxy Tab 3. Voi ce imi recomandati sa imi iau dintre cele doua? Nu am avut niciodata o tableta si nu stiu sigur care este mai buna. Thanks!

    Imi puteti recomanda si altceva care sa nu depaseasca 1500 lei.

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    iPad Mini este outdated demult ( primul model ) iar Galaxy Tab 3 se misca ca un melc constipat.
    Eu zic sa mergi pe Nexus 7 mai ales ca ai o reducere acum
    Tableta Google Nexus 7 II cu procesor Quad-Core 1.5GHz, 7", IPS, 2GB DDR3, 32GB, Wi-Fi, 4G, Bluetooth 4.0, Android 4.3 JellyBean, Brown - eMAG.ro
    Ai si modelul de 16 GB Wifi Only la 1200 lei.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti recomand ca, daca vrei tableta mica, ori iPad Mini Retina (desi nu cred ca gasesti la banii astia, dar chiar azi am vazut o oferta pe okazii, iPad Mini prima generatie, sigilat, la 10-1100 ron) ori Nexus 7 2013.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu lua Samsung.

    iPad Mini (primul) e foarte ok, dar odata ce ii pui iOS7 face figuri, merge greu, lag si etc. Daca ramai la iOS6 e foarte bun si se misca foarte bine.

    Nexus 7 e bang for the buck, dar e 16:9. Depinde ce preferi.

  5. #5 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ipad mina retina ! aceasta va fi si urmatoarea mea achizitie sau ipad aird, inca nu m-am decis .

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Iti recomand ca, daca vrei tableta mica, ori iPad Mini Retina (desi nu cred ca gasesti la banii astia, dar chiar azi am vazut o oferta pe okazii, iPad Mini prima generatie, sigilat, la 10-1100 ron) ori Nexus 7 2013.
    Într-adevăr, am primit un mail de la Flanco cu putin timp in urma, cel mai ieftin model e 1899, 16gb, wifi.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    ipad mina retina ! aceasta va fi si urmatoarea mea achizitie sau ipad aird, inca nu m-am decis .
    Daca vrei mobilitate, go for Mini. Daca esti ca mine, mai "batranel" si vrei sa vezi totul mare si sa nu te chinui sa dai "click"... go for Air. Dar iti recomand 32GB (minim)... stiu ca pare cam mare diferenta de pret, dar in timp imi vei multumi. Deja sunt jocuri care ocupa 3-4GB...
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Într-adevăr, am primit un mail de la Flanco cu putin timp in urma, cel mai ieftin model e 1899, 16gb, wifi.
    Desi te vei chinui cu spatiul... crede-ma ca merita fiecare cent. iPad Mini cu Retina e un iPad Air mai mic... diferenta e de doar 100Mhz intre el si fratele mai mare. Practic esti asigurat ca iti va merge totul brici (dupa ce se mai updateaza un pic iOS7).

    Nexus 7 e intr-adevar bang for the buck, daca esti norocos sa prinzi una fara probleme. Daca dai un search dupa Nexus 7 2013 "random freezes", "shutdowns", "screen problems" (si primele batch-uri de iPad Mini cu Retina au issues - dar stii ca acolo se schimba fara drept de apel)... s-ar putea sa renunti singur. Si e mare pacat, intrucat ecranul lui Nexus 7 face toti banii... de miscat se misca binisor (cu lag-ul de rigoare insa)... iar ca pret e sublim (nu si in Romania inca).

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Recomand Asus Transformer Book T100TA.

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Iti dau eu tie tot tableta, ai XBOX ONE. Si XBOX ONE si tableta?! Pfff....

  10. #10 SP
    Banned Venom's Avatar

  11. #11 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Samsung vine cu Touch Wizz care incarca sistemul foarte mult, eu as merge pe ceva cat mai stock. Fie Android -> Nexus fie un iPad care oricum e stock. Nu m-as obosi nici cu acel G-Pad, daca il iei in mana ai impresia ca e un AllView.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca te tenteaza cu Windows 8, ce a recomandat cryyo e un fel de "best bang for the buck" in lumea sa. Dar neaparat sa-ti iei versiunea de 64GB, altfel plangi dupa spatiu instant... La un Asus Transformer Book T100TA mai poti sa pui 64GB pe card, si poti atasa pe USB (pe tastatura) pt. extra spatiu. Din pacate, la tot ce tine de gaming, e praf... sa nu o iei in ideea ca poti sa te joci orice e pe Android sau iOS sau PC. Din pacate solutiile mai performante cu Win8 sunt al naibii de scumpe (as spune duble ca pret).

    Referitor la LG GPad, eu unul nu m-am jucat cu el inca... dar mi s-a parut foarte desteapta ideea celor de la LG. In primul rand nu mai e atat de wide ca si Nexus 7 (8.3" vs 7" desi ambele au 1920x1200), si in al doilea rand este cu Snapdragon 600 care este peste S4 Pro. Mai pui si faptul ca are microSD, deci poti sa-i cresti usor capacitatea (fata de Nexus unde e zero)... Ce sa zic, eu m-as duce sa-l testez pe undeva.

    tudyniuz: tu te-ai jucat cu LG GPad? Nu de alta, dar in reviews am vazut ca are spatele aproape complt din aluminiu. Nu cred ca AllView a ajuns la nivelul asta.

    Anyway, avand in vedere si problemele pe care le-am avut cu Nexus 7 2013, daca mi-ar fi dat sa aleg intre el si un LG GPad 8.3... desi nu sunt fan LG... as alege LG-ul. Nu neaparat pt. ca e mai performant si pt. ca are microSD, cat pt. form factor-ul respectiv... fiind cam printre putinele tablete care se apropie de ce ofera Apple ca form factor.

    Cateva reviews mai jos:




  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    MonkY, da, m-am jucat cu ea 2 minute. Desi are spatele din aluminiu, e ca o placa nefixata. Mi s-a parut mai de proasta calitate decat multe altele mai ieftine.

    Despre performante am auzit numai de bine, dar mie mi-a dat impresia de produs ieftin. Nu mi-a placut deloc si nici nu am mai fost interesat sa o butonez cum trebuie. Nu mi-a placut si am lasat-o.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: bizar, pt. ca multi spun ca LG s-a intrecut pe sine la build quality cu LG GPad 8.3 (unii chiar spun ca poate concura fara probleme cu iPad Mini). Poate ii mai dai o sansa cand ai drumuri prin magazine

    naz: poate te ajuta astea sa te decizi:






  16. #16 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Si eu recomand tot Asus T100. Maine imi dau si eu comanda, ca am avut ocazia sa ma joc la un coleg cu ea si am ramas impresionat. Cat despre gaming, gasesti aici niste filmulete cu diferite jocuri. Nu ma asteptam sa fie nimic jucabil, sa fiu sincer, dar jocurile care ma intereseaza pe mine par chiar jucabile Eu m-am mai jucat Hearthstone, atat instalat pe ea cat si prin Splashtop de pe PC. N-am avut probleme


  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa dai 17-20 milioane ca sa joci Dota 2 la 20 FPS...

  18. #18 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Eu dau ca sa am inlocuitor pentru laptopul meu vechi Videoul era mai mult ca exemplu sa vada performanta in jocurile PC. Repet, pentru ce joc eu, performanta e excelenta Plus ca imi pot conecta monitorul extern, tastatura si mouse si nici nu-mi dau seama in 90% din cazuri ca nu am pc-ul normal.

  19. #19 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Esti sigur ca te multumeste un amarat de Intel Atom ?

  20. #20 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    E o generatie noua de atom, quad core, cu performanta chiar buna Nu se compara cu atomurile vechi care erau pe Eee pc si chestii.
    rfit: Uite primul link pe care l-am gasit referitor la performanta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare Tableta By DiablQ in forum GSM
    Replies: 16 Last Post: 29-08-2014, 11:36
  2. Recomandare tableta By batyc in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-11-2013, 18:43
  3. Recomandare tableta By Dant3 in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 10-11-2013, 08:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts