Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Help needed - Vreau sa imi fac un PC

  1. #1 SP
    Member Mykayel's Avatar

    Help needed - Vreau sa imi fac un PC

    Ma intereseaza sa imi cumpar un PC cat mai curand posibil, dar ma tot lovesc de cateva bariere (ca de fiecare data cand am incercat sa imi fac unu). E posibil sa ma ajute cineva cu cateva linkuri si informatii?

    M-am saturat sa vad 120+ jocuri pe contul meu de Steam (doar saptamana trecuta am cumparat inca 8 jocuri), dar eu nu am PC pe care sa le joc.
    E vorba STRICT de sistem, monitor am deja.

    Necesar:

    - Sa fie MAXIM cat un PS3 phat ca marime;
    - Sa poata rula macar Witcher 2 cu toate la low @ 60FPS; (pentru ca stiu ca e foarte prost optimizat jocul)
    - Sa coste sub 3000 RON;
    - Sa fie valabil intr-un magazin mare. (Altex, Flanco etc.)

    De preferat:

    - Sa fie cat un Wii-U sau PS4 ca marime;
    - WiFi incorporat;
    - Windows 7 instalat;
    - Sa coste sub 2000 RON.
    Attached Images Attached Images pc_assembly.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate, ce vrei tu extrem de mic (cat un WiiU) inseamna gen Mini PC Intel Next Unit of Computing, cu procesor Intel® CoreTM i3-3217U 1.80GHz, 4GB, WiFi, SSD 60GB sau Sistem Desktop Mini PC Lenovo IdeaCentre Q190 cu procesor Intel® CoreTM i3-3217U 1.80GHz, 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics, FreeDOS, Mouse + Tastatura, Black dar acestea nu prea sunt gandite pentru jocuri. Cam toate NUC-urile si cele cu case SFF vin cu onboard graphics.

    Ti-as recomanda sa te reorientezi si sa mergi spre un sistem "home made" cu un mITX sau mATX. Va fi mai mare, insa poti sa pui o placa video decenta.

  3. #3 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ti-as recomanda sa te reorientezi si sa mergi spre un sistem "home made" cu un mITX sau mATX. Va fi mai mare, insa poti sa pui o placa video decenta.

    Problema e ca daca e mai mare, devine inutil. Marimea maxima poate fi a unui PS3, orice e mai mare nu ma ajuta.
    Eu nu prea stau pe acasa, stau mai mult pe la prieteni si din luna in luna oscilez intre adresa din Drumul Taberei si cea din Dristor. Asta inseamna ca o sa car PCul dupa mine in metrou de cateva ori pe luna, cea ce e:
    1. Enervant deoarece e mare si incomod
    2. Nerecomandat, deoarece pot strica PCul daca il tot transport (asta mi-au zis-o niste PC Gameri de la munca)

    EDIT: M-am uitat mai atent la ala Lenovo. Nu e el super grozav, dar nu e nici asa rau. Pretul e chiar foarte ok. Sunt curios cam cat poate duce placa video.

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    La ce vrei tu mai bine te reorientezi la un laptop. Gasesti destul de multe cu placi video decente sub 3000 lei.

  5. #5 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by OEE View Post
    La ce vrei tu mai bine te reorientezi la un laptop. Gasesti destul de multe cu placi video decente sub 3000 lei.
    Si laptop e foarte ok. Doar ca nu am gasit nimic decent sub 4000 RON.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    O idee si cu APU AMD Mini Sistem Gigabyte BRIX, Richland A8-5545M 1.7GHz, 2x DDR3 16GB max, mSATA, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, Mini DisplayPort, USB 3.0 - PC Garage

    MonkY, APU AMD nu ar trebuii sa duca in jocuri mai bine decat Intel i3-ul ?

    Laptop de gaming (nu profi dar totusi duce..) : http://www.emag.ro/laptop-acer-aspir.../pd/D8DLJBBBM/
    Din pacate ACER-ul ma zgarie pe creier Dar configuratia pare ok sa duca si Witcher 2 ( http://www.notebookcheck.net/AMD-Rad...M.87211.0.html spun ca duce si Far Cry 3 pe low settings).

    Uite un Dell care personal cred ca e o configuratie buna (pt. Dell ) i7 + AMD 8850 gb + 8 Gb DDR + 1 TB hdd http://www.emag.ro/laptop-dell-inspi.../pd/DYCPJBBBM/

    Si se pare ca ruleaza cam totul in 30 fps : http://www.notebookcheck.net/AMD-Rad...M.87118.0.html

    BTW il au resigilat la 2.500 de lei !

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mykayel View Post
    Si laptop e foarte ok. Doar ca nu am gasit nimic decent sub 4000 RON.
    Eh nu gasesti. Gasesti ceva decent chiar pe la 3000 RON. Uite un exemplu: Laptop Asus X550LB-XX042D cu procesor Intel® CoreTM i7-4500U 1.80GHz, Haswell, 8GB, 1TB, nVidia GeForce G740 2GB, Free DOS, Matte Dark Gray. Ai i7 Haswell, 8GB RAM, 1TB de spatiu (plus unitate optica, pe care o poti inlocui cu un SSD super rapid), ai un GT 740M cu 2GB (nu e cel mai OK, dar pt. 1366 x 768 cred ca joci cam orice). Sunt sigur ca se poate gasi ceva mai bun ca laptop, daca pana la urma vrei sa mergi pe o astfel de solutie.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum fara suparare, dar la ce vrea omul, cel mai recomandat e sa isi ia o CONSOLA. Ai jocuri berechet, ba chiar mai multe si mai bune, jocuri la preturi de nimic de pe bazar si Altex, si e si portabila.

    Daca vrei sa joci Wow/Dota/Lineage sau mai stiu eu ce exclusiv PC, ia un laptop cum ti s-a mai sugerat mai sus.

    Eu unul nu am inteles ce anume urmaresti, ca ce vrei tu la bani putini nu exista. Ia un Mac Mini si o sa poti juca ceva jocuri de pe el.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum fara suparare, dar la ce vrea omul, cel mai recomandat e sa isi ia o CONSOLA... Eu unul nu am inteles ce anume urmaresti
    Nu vezi ca omul are "120+ jocuri pe contul de Steam"? Ce sa faca cu consola si Steam?

    P.S. Poate mai bine astepti si iti iei un Steam Machine.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mbon, Mac Mini atunci. Placa dedicata duce Guild Wars 2 pe medium in 1080p. Incercat de mine.

  11. #11 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Acum fara suparare, dar la ce vrea omul, cel mai recomandat e sa isi ia o CONSOLA. Ai jocuri berechet, ba chiar mai multe si mai bune, jocuri la preturi de nimic de pe bazar si Altex, si e si portabila.
    Frate, uite ca la asta nu m-am gandit. Oh wait, yes I did. Am deja PS3 si o sa imi cumpar si un PS4.
    PC vreau pentru jocuri de PC, mai exact cele pe care le am pe Steam.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. Poate mai bine astepti si iti iei un Steam Machine.
    Si asta era o idee, dar parca vad ca o sa coste o mana si un picior. Oricum am auzit ca e Linux based si merg decat jocurile de Steam care suporta Linux.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic ca laptopul de 3000 RON pe care ti l-am recomandat mai sus e suficient pt. cerintele tale. Daca urci pana la 4000 RON vei gasi cu GT 750M (in loc de 740M), FullHD, 7200RPM (sau SSD cache) in loc de 5400RPM. Adica ceva de genul acesta (m-am jucat cu el in weekend, si cred ca e capabil sa tina cam orice). Cu 755M sau mai sus, vei sari de 4000 RON...

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mykayel View Post
    Frate, uite ca la asta nu m-am gandit. Oh wait, yes I did. Am deja PS3 si o sa imi cumpar si un PS4.
    PC vreau pentru jocuri de PC, mai exact cele pe care le am pe Steam.
    Bre, nu gasesti mici si portabile cum vrei tu, doar ce ti-a aratat MonkY mai sus. Ori laptop, ori un Mac Mini pe care il poti duce in buzunar iar cablul il tii la gat, asta ca sa nu zic ca ti-l pui in jurul gatului. Asta e portabilitatea.

  14. #14 SP
    Member Snake's Avatar
    Si eu iti recomand un laptop cu o placa video decenta, daca tot vrei ceva mic - si ai avantajul ca il poti transporta si depozita usor. NUC-urile sunt pentru Office iar placile video onboard sunt jalnice - chiar si pe Haswell i7.

    Cum a zis si Monky cred ca poti sa-ti construiesti singur un miniPC, cu o carcasa micuta - insa nu cred ca la fel de mica precum un PS3. Si cred ca bugetul de 3000 RON ar fi cam greu de atins - plus ca vei avea problema racirii unui i7 + GPU + HDD intr-o carcasa asa mica.

  15. #15 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Placile integrate au evoluat destul de mult in ultimii ani... uitate la Intel Iris Pro care in unele teste intrece 650M / 750M

  16. #16 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

  17. #17 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Frumusel laptopul asta, aduce a ultrabook

  18. #18 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Da, arata foarte bine, dar are o rezolutie de tot r***** - 1366 x 768

  19. #19 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Bre, nu gasesti mici si portabile cum vrei tu, doar ce ti-a aratat MonkY mai sus. Ori laptop, ori un Mac Mini pe care il poti duce in buzunar iar cablul il tii la gat, asta ca sa nu zic ca ti-l pui in jurul gatului. Asta e portabilitatea.
    Eu ma legam de atitudinea ta, nu de faptul ca ar fi PS3-ul prea mare Cum ziceam, si un PC cat un PS3 ar fi super ok.

    Mini PCul ala Lenovo pare interesant, e ieftin, e mic si cred ca mi-ar merge majoritatea jocurilor care le joc eu pe PC. Desi am vazut si cateva Laptopuri pe aici interesante.

  20. #20 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    ASRock M8 Barebones : mic,portabil si cu posibilitate de upgrade

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Verrrry obscure game help desperately needed! By wils in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 0 Last Post: 12-04-2012, 12:23
  2. Vreau sa imi iau o consola portabila By Flavy in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 06-07-2011, 13:07
  3. Help Needed - Record from Console By digitalhater in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 24-03-2010, 15:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts