Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Need help - upgrade video card HP 8300 Elite SFF

  1. #1 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

    Need help - upgrade video card HP 8300 Elite SFF

    Salut baieti,

    Am un HP 8300 Elite SFF - i5, 10GB ram si as vrea sa-i fac un upgrade la placa video.
    Stiti cumva de unde as putea cumpara asa ceva?
    FSP Group Booster X5 450W Independent/Supplementary SLI Certified CrossFire Ready Active PFC Dedicated Multi.GPU Power - Newegg.com

    Placa video pe care vreau sa o iau:
    Placa video ASUS GeForce GTX 650 2GB DDR5 128-bit - PC Garage

    Daca aveti alte idei, sugestii, orice, va rog sa scrieti aici pe thread.

    Multam

  2. #2 SP
    Member Privatul's Avatar
    Depinde ce faci cu el si cati bani ai de stricat.

  3. #3 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Vreau sa-i pun o placa video cat de cat ok. Eu ma gandisem la acel Asus GT 650. Bani sunt suficienti.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, tie nu iti intra sub nicio forma o placa normala in acea carcasa. SFF e un standard... iti trebuie o placa video Low Profile. Adica ceva de genul acesta: GALAXY GeForce GTX 750 Ti GC Slim 2 GB GDDR5 PCI Express 3.0 DVI/HDMI/VGA Graphics Card (care vine si cu adaptor de low profile). Sau ceva de genul: Placa video Sapphire Radeon R7 250 Low Profile 1GB DDR5 128-bit microHDMI - PC Garage.

    Acum, eu nu sunt 100% sigur... pt. ca nu cunosc exact modelul. Dar din ce vad la HP scrie clar:
    Expansion slots:
    1 low-profile PCI
    1 low-profile PCIe x1
    2 low-profile PCIe x16

    Deci nu te mai uita dupa o placa video "mica", ci trebuie neaparat sa fie LOW PROFILE. Sau schimbi carcasa...

  5. #5 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Da, da, low profile imi trebuie. Insa din cauza sursei care e foarte mica, imi trebuie si ceva suplimentar. Si placa trebuie sa consume sub 75W.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai placa low profile mai puternica decat acel GTX 750 Ti nu cred ca vei gasi (ba chiar si asta nu stiu unde o vei gasi in .ro)... Iar 750 Ti-urile (in special cele fara alimentare extra), nu consuma mai mult de 75W (si asta in full load). De aceea e si suficient curentul din PCIE.

  7. #7 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Cei 240W sunt suficienti pentru GTX 750 Ti?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai crezi ca eu iti spun degeaba ce spun mai sus? MAXIM 75W consuma placa video... E cea mai eficienta placa video din tot ce a scos nVidia pana acum. Eu chiar am intr-un HTPC varianta Superclocked (la frecvente mai mari) de la eVGA, 2GB DDR5, 128bit... si consuma maxim 75W (eu sincer nu am reusit sa o faca sa urce atat nici in full load). Prin urmare nici macar nu are un extra adaptor de alimentare - totul e via PCI Express.

  9. #9 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Excelent atunci. O pot lua si de afara, nu e problema. Multam mult

  10. #10 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    MonkY, am gasit articolul asta:
    Asus GTX 650-E unveiled - a graphics card for the low-wattage generation | PC Gamer

    Ce zici?
    Galaxy Geforce GTX 750 e f***ng hard to find.

    LE: cred ca e prea mare placa aia.

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Salut Pizzi. Eu lucrez la HP si exact cu asta ma ocup

    8300 este o platforma obsolete deja, dar din ce am eu in sistem (tine cont ca sunt pe partea de corporate), placile urmatoare sunt compatibile:

    AMD Radeon HD 7450 DP (1GB) DH PCIe x16 Card
    AMD Radeon HD 6350 (512MB) DH PCIe X16 Graphics Card
    AMD Radeon HD 8350 (1gb) DH PCIe x16 Graphics Card
    AMD FirePro 2270 (512mb) PCIe x16 VGA Card
    AMD Radeon HD 8490 DP (1GB) DH PCIe x16 Card
    AMD Radeon HD 8350 (1gb) DH PCIe x16 Graphics Card
    AMD FirePro 2270 (512mb) PCIe x16 VGA Card
    NVIDIA Quadro NVS 290 256MB PCIe X1 Graphics Card
    NVIDIA NVS 300 PCIe X1 VGA Graphics Card
    NVIDIA NVS 300 PCIe X16 VGA Graphics Card
    NVIDIA Quadro NVS 310 PCIe x16 Graphics Card
    NVIDIA Quadro NVS 295 PCIe X16 Graphics Card
    NVIDIA NVS 315 1GB PCIe x16 Graphics Card - VGA

  12. #12 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Eh, pe astea le-am vazut si eu pe portalul lor. Multumesc

  13. #13 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Imi puteti spune si mie ce placa video este in aceasta imagine? CIneva mi-a spus ca este Nvidia GTS 450 1GB DDR5. Dar nu gasesc nimic asemanator pe net...
    Attached Images Attached Images placa_video.jpg

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite man aici o groaza de low profile-uri: Newegg.com - Computer Hardware, Video Cards & Video Devices, Desktop Graphics Cards, Newegg Global, geforce low profile (asta pe UK). Pe US gasesti chiar mai multe (si mai performante): Newegg.com - Computer Hardware, Video Cards & Video Devices, Desktop Graphics Cards, geforce low profile.

    Vezi mare grija, ca unele chiar daca sunt low profile, nu vin cu bracket-ul de low profile inclus...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Help upgrade firmware - PSP slim 2000 By Anubis22 in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 4 Last Post: 22-07-2010, 12:55
  2. Replies: 14 Last Post: 15-03-2009, 21:05
  3. Donely need help By Bogdan1 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 9 Last Post: 08-02-2009, 01:54
  4. Dubiu, need help! By LucKos in forum HiFi
    Replies: 13 Last Post: 20-12-2008, 16:29
  5. Need help !! By psx in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 15 Last Post: 30-08-2008, 01:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts