Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 51 of 51

Thread: Mouse Guides, Help & Reviews

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    Daca vrei mouse wireless poti sa iti iei linistit Razer Mamba sau Razer Ourobors. Inca am Mamba-ul si este la fel de genial ca si la inceput
    Eu am testat in acelasi timp Razer Mamba cu un Logitech G5 (si alti vreo 5 mousi), si Razer-ul mi s-a parut extrem de slab. La vremea respectiva aproape ca nu facea fata la rezolutia 2560x1600, cu DPI-ul setat la maxim (se "taraia" fata de Logitech). A fost singurul motiv pt. care i-am zis pass. Poate intre timp au mai rezolvat prin update-uri de firmware.... de fapt, au si updatat senzorul...

    Ah, si a mai fost un motiv... Razer nu stie de Angle Snapping, ceea ce imi omoara productivitatea in Photoshop & Co. Daca poate sa-mi confirme cineva ca a introdus si Razer functia de Angle Snapping/Prediction, raman dator. Pentru cei care nu stiu la ce ajuta, atasez o imagine exemplu.

    P.S. Si inca o functie care conteaza enorm cand imi aleg un mouse, este ca fie din software fie din hardware (buton dedicat), sa am DPI Shift. Stiu ca pe unii gameri ii ajuta atunci cand vor sa dea un headshot (tii apasat butonul si iti scade instant DPI-ul de la 12.000 la 500 sau cat setezi tu), iar in programe de grafica e MANA CEREASCA, pentru ca te ajuta sa lucrezi cu super precizie fara sa stai sa schimbi mereu DPI UP si DPI DOWN.
    Attached Images Attached Images g400prediction.png

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa aproape 2 saptamani cu MX Master ma declar absolut dezamagit, nici Apple Mouse pe care l-am blamat atat nu are asemenea probleme. Daca era un mouse de pana in 20-30EUR nu comentam, mai ales ca e pe bluetooth, dar la 100EUR cat am dat pe el sunt mai mult decat dezamagit si cred ca il voi returna cat de curand.

    PPI-ul pare a fi destul pentru uzul meu, dar mouse acceleration este la pamant. Uneori functioneaza, uneori nu, iar optiune de a-l opri nu exista. Uneori imi da impresia ca merge la jumatate din viteza, asa dintr-o data, fara nicio avertizare, nimic. Are momente in care pur si simplu se blocheaza si nu mai functioneaza deloc pentru 2-3 secunde. Repet, e un ditamai mouse-ul de 100EUR, nu o chinezarie. Tot internetul e plin de review-uri si alte nebunii, dar in niciunul nu se vorbeste despre problemele astea.

    Cea mai mare dezamagire in schimb e scroll-ul. Acesta se reseteaza absolut aiurea, cand are el chef. Daca modul de scroll e setat pe natural la mine, ajunge sa se schimbe dintr-o data pe standard. Intr-o zi obisnuita treaba asta se intampla de minim 10 ori si e frustrant. Cum am spus mai sus, niciun reviewer de pe YT nu a pomenit treaba asta, dar in comentarii lumea se plange. E prima data in viata mea cand am ajuns sa imi fac un cont pe forumul Logitech ca sa ma plang de un mouse. Un mouse! Am ajuns sa accesez un forum care nu ma intereseaza doar pentru a afla noi informatii despre problema asta. Forumul este plin de sute de oameni care se plang de problema asta.

    Initial credeam ca e problema de OS, eu folosind mouse-ul exclusiv pe Mac OS, dar sunt destui care se plang si pe Windows de probleme. De fiecare data cand scroll-ul se reseteaza, trebuie sa deschid aplicatia Logitech, sa selectez scroll standard si apoi natural. Abia apoi revine iar la natural. Repet, se intampla de minim 10 ori pe zi.

    Solutia pentru o problema ca asta clar vine prin software. Mouse-ul e lansat de ceva timp iar unii useri s-au plans pe forumul respectiv de mai bine de o luna, iar raspunsul Logitech a venit instant spunand ca lucreaza la problema. Dar daca la un mouse flagship din gama lor, o ditamai firma precum Logitech, ei nu sunt in stare sa rezolve problema asta dupa atat de mult timp incep sa ma enervez.

    Anyway, va recomand sa stati departe de mouse-ul asta pe cat puteti. Aveti zeci de variante mai bune. La mine a fost important BT si e motivul pentru care l-am luat, dar cred ca il voi returna cat de curand, deja nu mai pot.

    (in timp ce am scris textul asta s-a mai resetat odata)
    Attached Images Attached Images img_20150421_160932896.jpg screen-shot-2015-05-08-10.25.00.png

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    L-ai testat si pe Windows? Update de firmware ai facut?

    Oricum, Logitech iti schimba fara probleme orice produs in garantie... nu stau ei la discutii.

    But, once again, wireless mouse sucks

  4. #44 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Testat si pe Windows si e la fel. Are ultimul update software.

    Stiu, dar nu ma mai intereseaza schimbul. Sa si-l bage undeva ca nu mai iau nimic de la ei.

    Stiu, dar n-am incotro.

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, nu software-ul... ci firmware-ul. Sunt 2 chestii diferite. Stai sa-ti arat un screenshot de la mine...
    Attached Images Attached Images 2015-05-08_124505.jpg

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ah, pai nu apare ca ar fi vreo versiune mai noua. Imi scrie ce versiune e acum, iar dupa ce intru pe site-ul Logitech nu scrie niciunde nimic de firmware.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2015-05-08-11.48.22.png

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, firmware-ul nu-l poti lua de pe site... totul se face din soft-ul Logitech (fie el SetPoint, fie el LGS - Logitech Gaming Software). Am asa un feeling ca pe Mac nu stie de treaba asta. De aceea te-am intrebat daca l-ai testat si pe un Windows si facut update acolo.

  8. #48 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E absolut identica aplicatia, nu am nicio optiune sa fac asta.

  9. #49 SP
    Junior Member ButchX's Avatar
    Mx Master merge cu Logitech Options si are setari minime.
    Eu pe windows nu am intampinat nicio problema cu el pana acum. Il am conectat prin Unifying.
    Momentan nu are fw nou scos.
    De acceleratie nu stiu ce sa iti spun, eu o dezactivez mereu, din mouse settings in control panel la Windows.

  10. #50 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Revin cu un update vizavi de MX Master:

    De vreo 2-3 saptamani de cand am primit un update de software, nu firmware, problema cu scroll-ul nu mai exista. Cel putin nu mai exista cea care reseta modul de scroll. Avand insa scroll-ul setat pe free spin, am observat ca aplicatiile sau chiar unele site-uri gen google maps sunt inutilizabile datorita scroll-ului. Desi il ating extrem de incet, se face zoom-in si zoom-out constant si e foarte deranjant.

    Alta problema e conexiunea. Mouse-ul are prea multe freeze-uri si devine stresant. L-am folosit exclusiv pe OSX prin Bluetooth si problemele sunt la ele acasa. Pentru un mouse de 100eur este inacceptabil asa ceva.

    In continuare nu recomand acest mouse.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Keyboards guide/help/reviews By h0stile in forum Hardware
    Replies: 65 Last Post: 28-11-2009, 17:54
  2. PSP Slim&Lite problem! Help needed! By RaduG in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 04-08-2009, 16:04
  3. Xbox360 +tastatura & mouse By Noreason in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 12 Last Post: 15-09-2008, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts