Incerc sa-mi construiesc un PC pe care urmeaza sa lucrez in CAD (mostly CATIA, poate si NX) si CAE (calcule cu element finit - structural / CFD in ANSYS, calcul crash, ADAMS). Ori pt diverse proiectele de freelancing, care banuiesc ca nu o sa implice modele 3D exagerat de complexe, dar si pt proiecte personale.

Din cate stiu, pt calcul conteaza procesorul si memoria RAM, iar pt CAD conteaza mult placa video.

Cam asta este configuratia la care m-am gandit, in linii mari:
Placa de baza - MSI Z97 PC Mate (anything better la max 450 lei pe socket 1150?)
Procesor - i7 4790K 4GHz
Cooler CPU - Thermalright HR-02 Macho Rev. A
RAM - 16GB (kit dual 8x2) for now, urmand sa mai adaug 16 daca e nevoie
SSD 256GB + HDD 1TB

Primul dubiu ar fi legat de placa video. Nu stiu daca merita sa dau atatia bani pe ceva profesional (un Quadro K2200 e in jur de 2500 lei). Care ar fi problemele in a folosi o placa de gaming in CAD? Vorbesc de o placa pe la ~2000 lei, deci relativ puternica (un GTX 970 or something..). Problemele tin de viteza (sa zicem, sacadeaza modelul cand il invarti pe ecran?..), sau de precizie la randare?

A doua intrebare ar fi legata de sursa. E de ajuns 500W ? Sursa de la Corsair (sau alt producator consacrat), nu no-name, desigur..