Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Recomandare monitor

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Recomandare monitor

    Doresc sa achiztionez un monitor de 27'' eventual cu o rezolutie de 2560x1440 si nu stiu catre ce sa ma orientez , in mare parte il voi folosi pentru gaming LEAGUE OF LEGENDS si cam atat . Momentan folosesc un LG W2363V care este foarte ok doar ca doresc ceva mai mare cu o rezolutie mai buna . Am tot citit / urmarit review-uri dar nu stiu care ar fi "the one " , batalia din ce am vazut se da intre ASUS si BENQ . Si daca doresc sa fac un upgrade la monitor trebuie sa fac upgrade si la placa video , avand in vedere rezolutia mare sau este suficient ce folosesc in momentul de fata ?

    Placa Video : DUAL X 7850 2GB RAM / 256 bit DDR 5

    Momentan joc doar : League of legends

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Uita-te si tu intai in ceva teste cum se descurca placa ta video la rezolutii mai mari. Eu cred ca 1440p nu prea mai merita momentan, mai ales ca preturile monitoarelor 4K au scazut si continua sa scada. Daca graba nu e mare, as mai sta 2-3 luni pana prinzi un IPS 4K la un pret decent. In momentul de fata nu as cumpara un monitor 1440p.

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar
    Imi poti da un exemplu pentru care merita sa astept ?

    Momentan am tot cautat si se pare ca daca doresc un monitor gaming trebuie sa merg pe rezolutie FHD , cel mai bun ar fi BenQ XL2720Z ( din ce am vazut )

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru gaming gen "League of Legends" nu-ti trebuie neaparat un "monitor de gaming"... adica nebunii de 1ms (la care insa pierzi foarte mult din gamut, unghiuri de vizualizare, culori). Asa cum a zis tudyniuz, un IPS arata mult mai bine. Eu cel putin am zis pas acum multi ani panourilor cu TN, VA & Co...

    Din pacate 4K si IPS la mai mult de 27"... e crima si pedeapsa (preturi prea mari). Exemplu de WOW: Monitor LED DELL 31.5", Wide, Ultra HD, DVI, HDMI, DisplayPort, Negru, UP3214Q - eMAG.ro. Un 4K la un pret mai "decent" ar fi Monitor LED Dell, 28", Wide, 4K2K Ultra HD, DisplayPort, HDMI, Negru, P2815Q - eMAG.ro, dar din pacate nu e IPS

  5. #5 SP
    Member PumaS's Avatar
    Mai nou am inceput sa joc pe pc CS GO si BF4 sincer sa fiu eu sunt multumit in proportie de 70 % de cele 2 ms dar nu prea sunt incantat de dimensiunea sa . Acel DELL cu 5ms o sa aibe un lag mai mare decat cel pe care il am eu acum ? Involuntar voi compara cu ce am acum si sunt curios daca o sa fie o diferenta mare intre 2ms si 5ms , fiindca daca fac efortul sa cumpar un monitor as vrea sa fie " THE ONE "

    PS : Cu siguranta pentru BF4 o sa trebuiasca schimbata si placa video , CSGO cred ca rezista si cu cea actuala

  6. #6 SP
    Member PumaS's Avatar
    Ce parere aveti despre acest monitor ?


    Monitor LED BenQ BL3200PT 32 inch 4ms GTG black - PC Garage

  7. #7 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ca tot e deschis acest thread, am sa postez si eu aici. Vreo parere legata de monitoul asta?
    Monitor LED Asus 27", Wide, Full HD, VGA, HDMI, Boxe, Negru, VS278H - eMAG.ro

    Mi se pare un pret foarte bun si as vrea sa-l folosesc la console (vreau sa imi mut PS-urile din sufragerie de la TV pe birou din motive de comoditate), eventual si ca output pentru laptop. Daca aveti alte sugestii mai bune, sa fie primite, dar mentionez ca bugetul e de maxim 800 de lei.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Parca as mai pune 100 si l-as lua pe asta: Monitor LED Philips 28" MVA, Wide, Full HD, 2 x HDMI, MHL, Boxe, Negru, 284E5QHAD. E cu 1" mai mare diagonala... dar macar are si el margini mai mici (Asus-ul acela e prea "butucanos"), si unghiuri mai bune (cred ca e IPS). Timp de raspuns un pic mai mare though (valabil la orice IPS)... Are boxe la fel ca si Asus-ul...
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Nu l-am vazut. Iti recomand sa-l testezi inainte... pare ceva ciudat acolo. Adica, e panou VA dar ei specifica unghi de vizualizare maxim (178)... ceea ce e fishy... Mda, vad ca la fel e si la Monitor LED Samsung 31.5", Wide, WQHD, DisplayPort, DVI, HDMI, Negru, LS32D85KTSN.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare Monitor Pentru Console By naz in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 08-11-2014, 01:08
  2. Recomandare achizitie monitor By ymess in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 10-08-2013, 22:59
  3. Recomandare monitor LED By GS0Ls in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 05-04-2012, 23:36
  4. Recomandare monitor ps3 si pc full hd By mihaidinbuc in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 30-01-2011, 23:03
  5. Recomandare monitor LCD By Mariusik in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 25-03-2010, 05:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts