Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Baterii portabile - Power banks

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Baterii portabile - Power banks

    Hai sa vorbim despre baterii portabile.

    Eu folosesc baterii portabile de cativa ani si am dat de tot felul de curiozitati care am zis ca merita sa le impart cu ceilalti, poate mai aud si pareri si experiente de la altii, etc.

    Printre primele baterii pe care le-am luat acum cativa ani a fost: EasyAcc® Batterie Externe 8400mAh Dual USB Powerbank avec LED Lampe Portable Chargeur Batterie de secours externe pour iPhone 5S, 5C, 4S (Apple adaptateur non fourni); Samsung Galaxy S4,S3,Note 2 3;Google Nexus 5,4;Google Glass; HTC One, Casques Blu

    Desi initial ma declaram multmuit ca imi incarca telefonul de vreo 3 ori, cum dimensiunea bateriilor din telefoane/tablete era mai mica la acea vreme, nu am remarcat cea mai mare problema a acestor baterii: eficienta. Desi pe modelul de mai sus scrie 8400mAh, valoarea reala pe care ajungi sa o folosesti e undeva pe la 5500mAh. De unde vine pierderea? Ei bine aici intervin unele chestii. In urma research-ului pe care l-am facut in urma cu cateva luni, am aflat ca exista doua tipuri de baterii, fiecare cu o constructie diferita si astfel si cu o eficienta diferita. Cele pe care le gasim noi prin toate buticurile fac desigur parte din categoria celor slabe, de aici si valorile reale de multe ori de-a dreptul dezastruase fata de ce scrie pe cutia produsului. Am facut analogia cu diferenta intre MLC si TLC la SSD-uri.

    Daca din 8400mAh aveam o valoare reala de ~5500mAh, eficienta e undeva pe la 65%. Pretty bad, huh?

    Trec astfel la urmatorul power bank pe care l-am luat: Genuine XIAOMI 10400mAh 5V 2A Batteria Batterie de secours externe et chargeur avec connecteur Micro-USB pour smartphone, tablettes tactiles, android phone, Apple iPhone 5, iPad mini iPhone 4S, 4, 3GS iPod iPad, iPad 2 HTC: One X, S, V Sensation, Sen

    Pe cutie scrie 10400mAh, valoarea reala din calculele mele? ~4200mAh. Dezastru. Desi am schimbat doua unitati, ambele au fost la fel. In cazul asta eficienta e si mai si, undeva pe la 40%

    A treia baterie testata de mine: [Nouvelle Version] Anker® 2nd Gén Astro Mini 3200mAh Batterie Externe Portable Ultra-Compact munie de la Technologie PowerIQ pour iPhone 6 5s 5, Galaxy S5 S4 Note 3 Note 4, Nexus 4, HTC One M8 et Autres Smartphones: Amazon.fr: High-tech

    Din 3200mAh, valoarea reala e pe la ~2300mAh, eficienta e putin peste 70%

    Acum ajung insa la ultima achizitie, care abia ieri mi-a sosit si inca nu am reusit sa o testez, e vorba de: EC Technology® 2nd Gén 22400mAh Super-Capacité Batterie Externe 3 Ports USB Munie de la Technologie Intelligente Chargeur de Secours Portatif pour iPhone 6, 6 Plus, 5s, 5, iPad Air 2, iPad Mini 3, 2, Samsung Tab S, 4, 3, 2, Galaxy S5, S4, S3, Nexu

    In carticica bateriei este trecut in felul urmator:
    • Battery capacity: 22400mAh
    • Cell type: 18650 Lithium-Ion Battery
    • *the efficiency rate is 5% higher than the industry average of 35%

    Deja incep sa imi fac griji. Daca 22400 a devenit deja 18650, iar eficienta e de 40%, inseamna ca ma aflu pe la ~8000mAh. Totusi, din comentariile produsului pe amazon dar si alte site-uri, valoarea pare sa fie alta. Pot spune ca n-am inteles inca la ce se refera toate valorile date de ei, poate stie cineva exact la ce se refera toate treburile astea.

    Ce vreau eu insa sa concluzionez, e faptul ca desi e trecuta o anumita valoarea pe cutia produsului, niciodata nu bate cu realitatea. Daca va atrage o baterie datorita capacitatii foarte mari, interesati-va inainte sa o achizitionati. Socoteala din targ nu e la fel cu cea de acasa. Sunt curios peste ce baterii ati dat voi de-a lungul timpului si ce valori reale ati obtinut cu ele.
    Attached Images Attached Images powerbank_714576.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, am trecut si eu prin tone de baterii portabile... dar m-am mai calmat lately. Eu si femeia folosim asa ceva (pentru portabilitate, plus ca are led). Iti incarca un i5 sau i6 cam de 2 ori. Imi pare rau ca nu am gasit pe nicaieri varianta de 6000mAh (decat pe Amazon US).

    Pentru lucruri mai serioase, folosesc un Anker de 10.000mAh. Pentru vreo 20 de lire, mi s-a parut foarte OK. In rest, traiasca chargerul Anker!

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai din cate spui tu despre acel EasyAcc are randament extrem de bun daca din 3000mAh incarca 2x un iPhone. Ai facut de-a lungul timpului ceva teste sa vezi cam care e valoarea reala a lor?

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, testul il face Cris care incarca mai tot timpul de la bateria aceea... si cam de fiecare data pune bateria la incarcat dupa 2 refresh-uri la iPhone 5. Eu o folosesc mai rar... pt. ca nah, sunt mai rar pe drumuri. N-am habar daca e vorba de super eficienta sau nu, dar pt. vreo 12 lire mi s-a parut foarte OK. Si nici nu are design lucios (which i hate), intra in orice poseta... si are un led chiar foarte decent.

    P.S. Ea foloseste bateria de mai bine de mai bine de un an... si nu s-a plans ca a scazut capacitatea. Plus ca incarca foarte rapid (o sa testez azi daca chiar scoate 2.1Ah cum se lauda).

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am inteles. Ma gandesc ca nici nu incarca de la 0%, deci doua incarcari de pe la 15-20% duc aproape de 3000mAh. Tot e foarte bine. Eu cu cea de mai sus de 3200mAh nu incarc un 5S de doua ori.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca am reusit sa fac testul. Dupa cum se poate vedea, conectat la un iPad Air, chiar scoate peste 2Ah. Fluctueaza un pic (ba 2.0, ba 2.1, ba 1.9), dar pt. o baterie portabila ieftina, nu e rau. Vorba aceea, sunt chargere de priza care nu reusesc sa scoata 2Ah reali.
    Attached Images Attached Images easyacc_charger_ipad_air.jpg

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Iaca a venit si testul cu ultima baterie, dupa o singura incarcare completa folosind incarcatorul telefonului la recomandarile producatorului, nu cel de iPad care e mai puternic, a durat ~12 ore.

    Capacitate declarata: 22400mAh

    Am incarcat:
    Moto X (2014) - de la 5% la 100%, ~2200mAh
    iPad Air 2 - de la 4% la 94%, ~ 6700mAH

    Apoi a murit. Capacitatea reala pare a fi un dezastru colosal, 8900mAh din 22400mAh. Eficienta de 39,7%. Un rahat!

    O sa o mai incarc de cateva ori, daca tot asa face, o returnez. Nu pricep insa cum pisici are 4 stele jumate pe amazon si toti spun ca e grozava, ca incarca mult si bine, etc.
    Attached Images Attached Images img_0091.jpeg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce model e chief? Da si un link la ea... sa vedem si noi. Intr-adevar, varza eficienta... dar, e si cam mica bateria aceea pt. 22.400mAh. Eu as fi suspicios de la inceput... Uita-te la firmele serioase, sa vezi ce monstrii au la 15-20.000mAh.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am pus-o in primul post, asta e, dar luata de pe amazon.de: EC Technology® 2nd Gén 22400mAh Super-Capacité Batterie Externe 3 Ports USB Munie de la Technologie Intelligente Chargeur de Secours Portatif pour iPhone 6, 6 Plus, 5s, 5, iPad Air 2, iPad Mini 3, 2, Samsung Tab S, 4, 3, 2, Galaxy S5, S4, S3, Nexu

    Si pe .fr si pe .de si pe co.uk are numai recenzii bune, lumea o lauda, etc. Si uitandu-ma la ea intra 8 baterii reincarcabile de 1860 inauntru, iar alea duc spre 22.400mAh. Am zis ca e ok. Repet, m-am luat mai mult dupa recenzii unde unii ziceau ca au incarcat chestii gen Galaxy S3/S4 de 10 ori. Si atunci am zis ca na, sigur e bine, iar pe youtube ziceau altii ca are cat scrie. Ce sa fac...
    Attached Images Attached Images 51lsb7xo9sl._sl1200_.jpg

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda... asta cu review-urile e asa cum e, din pacate. M-am mai tepuit si eu asa, stai linistit. Ba chiar am o problema cu un seller de pe Amazon, ca de ce i-am dat review prost (2 stele), cand ceilalti (cateva zeci) i-au dat 4 sau 5. Am explicat frumos ca e tzeapa... am explicat si tehnic... si tot nu intelege. M-a reclamat, am explicat si celor de la Amazon... dar probabil review-ul meu "negativ" o sa dispara.

    Oricum, ideea de a folosi 8 x 18650-uri, e complet aiurea (nu stiu sa existe producator de baterii rechargeable care sa faca asa ceva). Nu de alta, dar stii cat ar costa 8 x 18650-uri bune de 3000mAh? Well, 8 bucati de la Panasonic ar veni cam 65 de lire. Si asta doar pt. baterii! Dar, daca au folosit 8 x d-astea, care desi spun ca au 5000mAh, mai mult de 1200-1500 nu au (si asta daca nu se busesc instant)... atunci e clar.

    Acum, nu stiu sigur... e posibil sa fi avut tu ghinion sa fi primit una busita. Incearca sa o incarci/descarci de 2-3 ori, si vezi daca le fel se comporta. Daca da... send it back!

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Yup, asta si am de gand. Acum e iar la incarcat.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mda, acum am vazut... se pare ca foloseste acelasi sistem cu Anker Astro E7 25600mAh. Damn, e prima oara cand vad 8 x 18650. Macar Anker specifica acolo ca foloseste acumulatori LG. Insa as avea mai multa incredere in Anker 2nd Gen Astro Pro2 20000mAh. Din pacate e ditamai "lopata"

  13. #13 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    Părerea mea este ca cea mai buna varianta ar fi un model ceva mai modular. Am găsit ceva pe ebay care ia 2 celule li-ion 18650. O celula decenta poate avea pe undeva pe la 4000mah (aici nu vb de trustfire sau ultrafire luate de pe ebay cu pumnul) 8000mah cu cat mai ia din putere ridicarea la 5v ar trebui sa aibă undeva la 6000mah folosibili. Oricum trebuie menționat ca aceste forme de încărcare sunt mai mult o măsură de urgenta (sau cel puțin asa o vad eu)

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sunt prea scumpe man bateriile 18650 care sa sara de 3000mAh. 2 baterii bunicele de 3400mAh te duc pe la 100 RON. Si au tensiune de la 3.3V pana la 4.2V. Daca mai pui si cutiuta cu regulator (ca sa scoata 5V).... mai repede iti iei o solutie gata facuta, cu baterie Li-Ion "dintr-o bucata". Nu mai vorbim ca iti trebuie un charger serios... altfel stai o zi sa incarci bateriile alea. Consumatorii de eT-uri stiu ce inseamna sa incarci un 3600mAh via USB 2.0

  15. #15 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    sunt scumpe mai ales daca au si protectie. Dar ai o varianta mai stabila din punct de vedere ce poti scoate din el. Ceva dragut au scos cei de la miui Mi Power Bank - Mi Singapore au tot 18650 in ele si sunt un pic mai ieftine.
    PS: daca incarci de la un brick serios care poate scoate 2000mah (real) nu stai chiar o zi

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chiar ma uitam acum la Mi Power Bank 16000mAh. Cand vezi ca o firma "serioasa" scrie asa ceva "Minimum 10000 mAh actual output", te intrebi la cele proaste cum e. Deci ei vand un 16.000mAh dar se lauda ca scot minim 10.000?!? Godamn...

    P.S. Bine, ca la 29.99$ nici nu poti sa-i ceri mai mult. Dar e stressant cum sar ei cu valorile alea...

  17. #17 SP
    Junior Member Hawkeye1103's Avatar
    Ehh asta e o chinezarie serioasa ... sau cel putin de incredere sa zicem. Cand cumperi un junghi de pe ebay in 80% din cazuri te poti astepta ca specificatiile sa nu fie ca ce scrie pe cutie, mai ales cand vine vorba de electronice: lasere, telefoane, tablete etc.

    Offtopic: Am cumparat un led strip alb sa-mi montez prin casa si in anunt era mentionat ca ar fi water proof si mi-a venit logic un strip care nu era protejat in nici un fel. Raspunsul tipului a fost: "ce te asteptai la banii astia" absolut genial

  18. #18 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa a doua incarcare completa am ajuns la ~12500mAh. Daca progreseaza in felul asta, dupa inca 2-3 incarcari poate e in sfarsit ce trebuie. Revin cu update-uri.

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Tudy uite ceva interesant care incarca de 11 ori un iPhone Would you put a gas-powered iPhone charger in your pocket?

    E un mini generator portabil care functioneaza pe gaz. Acum la birou nu-i vad utilitatea, iar prin buzunare n-as tine asa ceva, dar trebuie sa recunosti ca inventia are o anumita genialitate!
    Attached Images Attached Images kraftwerk.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts