Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 33 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Daca tot avem http://www.consolegames.ro/forum/f29...ached-storage/, m-am gandit ca nu ar strica si un thread dedicat pentru routere. Prin urmare, postati aici recomandarile voastre si testele efectuate. Eu voi incepe prin a arunca o privire la urmatoarea generatie de routere, care par a fi OZN-uri deja. Mai exact, vorbim despre ASUS-RT-AC87U, LINKSYS-EA1900AC, LINKSYS-WRT1900AC, NETGEAR-R8000... si am un feeling ca urmatorul meu router va fi un AC87U (fiind foarte multumit de ceea ce poate un AC66U cu firmware Merlin).
    Attached Images Attached Images asus-rt-ac87u_vs_linksys-ea1900ac_vs_linksys-wrt1900ac_vs_netgear-r8000_small.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member zapoo's Avatar

    Recomandare router wireless!

    imi puteti recomanda un router wireless pana in 300 de ron ?
    as dori sami spuneti si la cate obiecte il pot conecta si de la ce distanta il pot folosi maxim
    Attached Images Attached Images wirelessrouter.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by zapoo View Post
    imi puteti recomanda un router wireless pana in 300 de ron ?
    as dori sami spuneti si la cate obiecte il pot conecta si de la ce distanta il pot folosi maxim
    Categoric Dlink DIR-635 ! Garantie 11 Ani, mai nou are si wireless N... 3 antene. Ca distanta, poti seta puterea... oricum nu cred ca la banii acestia exista ceva mai bun pe piata. Si-l gasesti acum pana in 300 RON (vezi aici: D-Link DIR-635 Lista de preturi - cel mai mic pret ). Initial costa aproape 900 RON. Crede-ma, il folosesc in vre-o 10 de locatii de ani de zile fara probleme... cu un soft de nota 10. Bafta !

  4. #4 SP
    Junior Member zapoo's Avatar
    mersi pentru sugestie .. astept si alte oferte daca depaseste pretu umpic nu conteaza

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by zapoo View Post
    mersi pentru sugestie .. astept si alte oferte daca depaseste pretu umpic nu conteaza
    Nu te supara... dar nu e de ajuns sugestia cea mai buna ? Mi-au trecut sute de routere prin mana, de la Trendnet pana la Cisco... Ce anume vrei sa faca si nu stie DIR-635 ? Sau de fapt nu vrei unul pe care ti-l recomand pentru ca-l am in mai multe locatii cu uptime de mai bine de 2 ani... si vrei sa ti se recomande ceva care sa fii nevoit sa-l resetezi zilnic ? Probabil ca nu vrei unul care deserveste o firma pe 4 etaje... vrei ceva mai slab ?

    Sorry... dar nu m-am putut abtine. Au inceput sa ma oboseasca atunci cand dau un sfat din experienta si omul merge pana la urma si cumpara ce-i recomanda vanzatorul de la Altex (care nici nu stie exact ce face un router wireless).

    Well, daca nu vrei router cu 11 ani garantie, wireless N cu 3 antene... atunci ia unul cu 3 ani garantie, un Linksys WRT54GL, cu 2 antene... cu vre-o 80 RON mai ieftin. Sau, un DIR-855... care este vre-o 1000 RON, stie Quad Band, are toate porturile gigabit...

    Bafta ! I'm out ! Sunt curios de ce alegi. Probabil va fi un Edimax, IPTime... sau mai rau, un RPC (made in Romania)

  6. #6 SP
    Junior Member zapoo's Avatar
    voiam sa vad ce sugesti mai au si alti .
    nu cred ca este o problema sa aflu si parerea altor persoane sau daca te-am deranjat cu ceva scuze

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Neah... doar m-am suparat... pentru ca in ultima vreme tot vin la mine (culmea, amici), imi cer sfaturi, le zic sa cumpere produsul X, si ei se duc si cumpara Y... ca asa le-a recomandat vanzatorul. Dupa care, vin si se plang la mine, ca ba nu merge, ba sunt probleme la garantie... si tot asa. Mi s-a parut cam aceeasi situatie. Macar la retelistica sa ma mai pricep si eu un pic. Iar in bugetul acela chiar ti-am recomandat ce am vazut/testat mai bun... Dar, poate vine cineva cu idei mai bune. Take care, and happy browsing !

  8. #8 SP
    Junior Member zapoo's Avatar
    mai vreau sa stiu daca router-u care lai recomandat o sa mearga bine daca il conectez la pc,psp,ps3.xbox si laptop

  9. #9 SP
    Member octav's Avatar
    eu mi-am cumparat cel mai ieftin router la 90 si ceva de lei de la trednet dupa site-ul Calculatoare, Hardware, Software, sisteme PC, computere, notebook, laptop, componente, Shopping, Credit Card, Magazin, Online, Comert, Electronic, Ecommerce, E-commerce, monitor, placa baza, placa sunet, mouse, tastatura, boxe, multimedia, wireless, ...ce pot sa spun, merge impecabil. eu stau la casa si prinde semnalul de la laptop si psp dion foisor, plus ca se navigheaza in acellasi timp pe PC, PSP si un laptop, iar viteza este foarte buna. nu ai probleme cu impartitul.. il recunoaste imediat si cateodata mai vine cineva la noi cu cateun laptop -doua sau psp si viteza ete la fel f buna.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Par a fi genul care sa recomande ceva pentru consolisti si sa nu fi testat ? Ti-am zis ca l-am pus in n locuri. In 3 dintre ele DIR-635 merge cu PS3 si PSP... la mine acum e conectat asa:

    - 3 calculatoare + 1 laptop
    - PS3
    - PS2
    - PSP
    - XBOX
    - XBOX 360
    - Wii
    - 2 telefoane

    Ce zici, o fi suficient ?

    octav11: la 90 RON e sigur cu doar o antena si nu stie 802.11n...

  11. #11 SP
    Junior Member TheWizzard's Avatar
    iti recomand cu cea mai mare incredere un Linksys WRT54G/GL/GS(facut un upgrade de firmware la DD-WRT v23 SP2 (09/15/06) vpn - build 393.
    pro:
    -calitate excelenta (cisco systems)
    -pret imbatabil (la ce ofera) - aprox 260-280 roni, depinde de unde il cumperi
    - 2 antene
    - o caruta de setari (alegere canale pt wireless, alegere distanta, e destul de bine protejat)

    contra: inca nu am gasit

    mai pot spune ca le folosim si la lucru (nu doar acasa), merg bine prin hale, afara, etc. sistem de supraveghere, retelele de calculatoare/scannere, totul sta pe ele.

    e cea mai buna investitie. pe bune. (la banii astia)

    LE: am avut prin mana si iptime, si edimax (la lucru) -sucks, royally
    acasa m-am zgarcit si eu la bani si mi-am luat asus. mergea bine, doar ca nu batea prin peretele de beton (se pare ca sunt bine ecranat). cu asta nu am treaba...defel... esemnalul la fel de puternic ca si cum as sta langa el.
    iti spun din propria experienta, carnea ieftina cainii o mananca....acu' alegerea e a ta.

  12. #12 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Linksys?
    Se blocheaza foarte des. Dau 10-15 reseturi pe luna.
    Si nu e vorba doar de routerul meu, am si niste prieteni care se plang.

  13. #13 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Mi-am luat de curand un Router wireless Rangebooster DIR-655 cu 450 de ron si sunt multumit de el . Il am conectat la PSP , XBOX 360 , telefon ,laptop mai tot timpul. Cateva detalii :

    Porturi:
    1 x RJ-45 WAN
    1 x USB
    4 x RJ-45 LAN
    Securitate:
    WPA si WPA2 (Wi-Fi Protected Access)
    64/128 biti WEP
    Management:
    Web based
    Standarde:
    IEEE 802.11b
    IEEE 802.3u
    IEEE 802.11g
    IEEE 802.3
    IEEE 802.11n
    Dimensiuni (D x H x W mm):
    116.84 x 193.4 x 30.5
    Functii LED:
    WLAN
    Status
    WAN (Link/Activity)
    USB
    Power
    LAN (Link/Activity)
    Altele:
    Network Address Translation (NAT)
    VPN Pass-through/Multi-sessions PPTP/L2TP/IPSec
    Antene: 3 Externe
    Stateful Packet Inspection (SPI)
    Greutate (Kg):
    0.32

  14. #14 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Spune si faptul ca-i D-link
    Am avut inainte de Linksys un Edimax. Interfata nu era deloc stralucita, dar intr-un an de zile nu s-a blocat nici macar o data.
    Linksys-ul e usor de configurat, dar se blocheaza in draci. Numai ieri a trebuit sa-l resetez de 2 ori.
    Apropos, din cate stiu, D-link are setari predefinite pentru Live, nu?

  15. #15 SP
    Banned Mario's Avatar
    eu am un asus wl 520gc si merge f bine

  16. #16 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Puteti sa mi recomandati si mie ceva bunicel pana in 150 lei? Ca am unu prin cablu care trebuie sa l resetes la fiecare jumatate de ora, ca pierde IP urile.

  17. #17 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    ok am si eu o problema destul de mare :-s. A mei s-au gandit ca ar fi cazu sa schimbam internetul de la clicknet la upc. De mers merge... doar ca avem o problema: astia de la UPC dau numa modem si nu dau si router asa ca m-au lasat cu ochii in soare deoarece speedtouch-ul de la clicknet nu merge(deci nu mai am wireless). Am sunat la ei si cica e nevoie de un router universal...

    noroc ca pe CG gasesc thread-uri legate pana si de routere as aca am citit post-urile de mai sus si mi-am facut o parere. Ma gandeam sa imi iau acel D-link DIR-635de care zicea MonkY avand in vedere ca l-a laudat asa de mult si sigur va fi de calitate.

    Am vazut pe emag.ro ca router-ul costa in jur de 350 de RON care e destul de mult pt "ai mei" ca sa zic asa (cum sa dai 3 milioane jumate pe o cutie?...parents...you gotta love em) da nu asta ma deranjeaza . Faza e ca nu posteaza nicaieri ce raza are... o sa trebuiasca sa las routeru in bucatarie langa modem (care la randu lui e legat la telefon) iar camera mea e la alte 3 incaperi distanta deci semnalu e destul de slab...ii in jur de 10-12 metrii (cel putin asa era la modemul de dinainte...aveam doar o linie din 5 signal strength ).

    Asa ca vreau sa stiu cat de mare e raza wireless si daca o sa ma ajute si pe mine (ma gandesc ca alea 3 antene nu is numa de decor lol). As putea sa zic ca astept si alte recomandari da din cate vad cele mai bune routere au fost postate deja, asa ca mai degraba va cer sa imi postati site-urile de incredere (la care ai putea si returna produsu respectiv...just to be safe) unde as putea sa cumpar un Dlink DIR-635 la un pret cat mai bun.

    Sper ca nu v-am ametit prea tare cu detaliile mele da deja tremur lol (imi trebuie net neaparat...mai ales acuma ca vacanta e dupa colt lol). Multumesc anticipat.

    ---------- Post added 25-01-2011 at 04:43 PM ----------

    nu stie nimeni, nimic ? MonkY, help!

  18. #18 SP
    Junior Member TheWizzard's Avatar
    eu cu linksys-ul am max la 3 camere distanta la bloc (adica prin 3 pereti). nu stiu de cel de care spui tu. apropo, daca laptop-ul stie N, poti sa mergi pe varianta de 3 jumate de linksys cu N. daca nu, cel de care spuneam eu (wrt54gl) e best buy in segmentul lui. da un search si vezi comment-uri (inclusiv pe emag). e 250lei.
    bafta la orice alegere ai face

    LE. La linksys trebuie sa iti pui alt sistem pe el, tomato sau dd-wrt. cu astea merge impecabil. cu ce are el...ma abtin instalatul e floare la ureche, orice poate sa il faca.

  19. #19 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Daca vreti ceva mai ieftin decat Dlink-ul recomandat de MonkY, mergeti cu incredere pe Dir-615. Are 2 antene, raza foarte mare (prin 2 pereti de beton si distanta de ~20 m am semnal aproape full.

  20. #20 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    In sfarsit mi-a ajuns si mie router-ul comandat de pe emag. Am ales un D-Link Dir-615 datorita recomandarilor primite si a pretului destul de accesibil (si in plus router-ul de care zicea monky nu il mai aveau in stoc cei de la emag).

    Sunt oarecum multumit de el...ideea e ca merge mai bine decat vechiul meu router da si cu asta am semnat de maxim 50-60% la ps3 (adica 3-4 linii la laptop..maxim). Astept sa vad cum se comporta in continuare router-ul si vad eu daca trebe schimbat, mutat sau modificat ceva la el. Multumesc GS0Ls si celorlati useri care m-au ajutat.

    Da am totusi o intrebare de curiozitate: as putea sa fac legatura intre acel D-link si vechiul meu speed touch primit de la clicknet? Adica D-link-ul sa fie la locul lui in bucatarie iar speedtouch-ul sa fie la mine in camera, ca sa am semnal maxim in ambele locuri. Daca da, atunci vreau sa stiu cum . Multumesc anticipat.

    Deci cu alte cuvinte: sunt happy si am revenit pe forum

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 33 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts