Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 41 to 60 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #41 SP
    Member szabi90's Avatar
    Mersi , imi trebe doar sa am net in camera.

    Nu stii care cand a fost lansat ? Si care ar fi diferenta intre cele 2

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Recomandare Router Wireless Gigabit 802.11ac

    Well, e timpul de upgrade pentru mai "batranul" meu Asus RT-N66U (care e totusi N900)... si intrucat au iesit pe piata noile routere cu standard 802.11ac (sau asa numitul 5G sau wireless gigabit), am zis sa pun intrebarea si aici pe forum (poate ati apucat sa testati cateva dintre ele). In mare parte atentia mi-a fost atrasa de Asus RT-AC66U, D-Link DIR-865L, NetGear R6300 si Linksys EA6500 (e si Buffalo AirStation AC1300 in vizor, dar din pacate, Buffalo in Romania nu prea exista). Pe scurt, o sa incerc sa diferentiez toate aceste 5 routere, cu bune si cu rele, si cu ajutorul vostru, poate ma decid. Voi trece si cele mai mici preturi pe care le-am gasit pe price.ro (acolo unde este cazul):

    Asus RT-AC66U - 813 RON
    Pro:
    • Chipset cu firmware customizabil (DD-WRT, Merlin, TomatoUSB inca nu e suportat)
    • Antene externe/demontabile
    • Ultimul firmware il face mult mai OK si stabil
    • Smart Access - cred ca este singurul care iti da acces la toate device-urile din retea, oriunde ai fi
    • Cea mai mare viteza si cel mai mare range pe 802.11ac
    Contra:
    • Ca si Asus RT-N66U se incalzeste extrem de tare
    • Firmware initial dezastruos
    • Pret mare
    • Cloud Disk este inca in faze beta
    • Foarte slab pe 2.4Ghz

    D-Link DIR-865L - 688 RON
    Pro:
    • Stabilitate
    • Pretul cel mai mic dintre toate
    Contra:
    • Functii putine comparativ cu competitorii
    • D-Link Cloud e inca foarte "primitiv"
    • Firmware initial foarte slab
    • Nu se stie inca daca va suporta DD-WRT
    • Antene interne, non-detasabile
    • Foarte slab pe 2.4Ghz

    Linksys EA6500 - 843 RON
    Pro:
    • Cisco Cloud
    • Cisco/Linksys reliability
    Contra:
    • Chipset cu firmware non-customizabil
    • Firmware initial foarte slab
    • Viteza mica fata de competitie pe 802.11ac
    • Antene interne, non-detasabile
    • Pret mare
    • Momentan are cam cele mai slabe rezultate pe 802.11ac

    NetGear R6300
    Pro:
    • Pret bun
    • Performante foarte bune pe 5Ghz
    Contra:
    • Antene interne, non-detasabile
    • Greu de gasit in Romania
    • Foarte mare si nu poate fi montat decat intr-o singura pozitie
    • Nu poate fi montat pe perete

    Buffalo AirStation AC1300
    Pro:
    • Poate fi montat in orice pozitie, inclusiv wallmount
    Contra:
    • Antene interne, non-detasabile
    • Nu se gaseste in Romania
    • Suportul de USB sharing este la pamant

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Voi reveni cu ceva mai multe detalii, pe masura ce mai citesc si eu pe forumuri despre ele... din pacate inca nu am pus mana pe niciunul (de aceea am si facut threadul dealtfel, pentru a afla si opinia voastra). Mai jos, aveti imagini cu toate cele 5 routere. Sunt curios voi pe care l-ati alege!
    Attached Images Attached Images asus_rt-ac66u.jpg buffalo_airstation_ac1300.jpg d-link_dir-865l.jpg linksys_ea6500.jpg netgear_r6300.jpg

  4. #44 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Concluzia e ca trebuie sa acceptam cel putin un compromis, ca si useri - aparent nu exista router high-end "perfect"
    Ca sa raspund la ultima intrebare adresata - as alege ASUS, bineinteles...

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Webpredator View Post
    Concluzia e ca trebuie sa acceptam cel putin un compromis, ca si useri - aparent nu exista router high-end "perfect"
    Ca sa raspund la ultima intrebare adresata - as alege ASUS, bineinteles...
    Man, eu unul renunt la Asus RT-N66U pentru un singur motiv: overheating! Deci n-am vazut in viata mea un router care sa friga in halul asta. Cel putin in spate, pe rama metalica (unde sunt si porturile UTP), sare de 40 de grade. Si se pare ca Asus RT-AC66U are un design identic (inclusiv in interior)... Desi el e stabil, chiar nu-mi place ideea ca un router sa fie atat de cald.

    In rest da, Asus RT-AC66U pare a fi cel mai "full featured" dintre toate, si avem si custom firmware (chiar daca deocamdata doar Merlin). Are si antene detasabile... are si functia aceea prin care iti poti accesa orice din retea - si nu este vorba de VPN (sper sa fie securizata serios partea asta).

    D-Link-ul DIR-865L ma atragea si ca pret, si pentru ca e un D-Link (nu prea am avut probleme cu ele). Dar, nu stiu ce Dzeu le-a venit cu designul asta. Pe suport scrie mare, ca daca-l scoti, pierzi garantia. Really? Deci adio pus pe perete sau culcat... Mi se pare bizar rau.

    Oricum ar fi, toate routerele wireless gigabit sunt imense... cele mai mari din clasa "home" pe care le-am vazut pana acum...

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cam acestea ar fi rezultatele in testele celor de la CNET, insa sincer... nu as pune prea mare baza pe ele. De exp. vad ca in unul din teste RT-AC66U are 15.2 Range si 36.8 Throughput pe 2.4Ghz, dupa care in alt test vad 49.6 Range si 66.4 Throughput. WTH?
    Attached Images Attached Images cnet_wireless_gigabit_benchmark_2012-12-08_144643.png cnet_wireless_gigabit_benchmark_2012-12-08_144706.png cnet_wireless_gigabit_benchmark_2012-12-08_144835.png cnet_wireless_gigabit_benchmark_2012-12-08_144858.png

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu pana la urma am mers pe RT-AC66U... iar problema cu temperatura am "rezolvat-o" un picut montand routerul pe suport (astfel incat sa aiba maximul de aerisire). E cam aiurea pentru ca vine cu firele de LAN/WAN in sus, dar se pare ca asa a si fost gandit sa mearga, pentru ca doar asa se pot pozitiona antenele corect in diverse unghiuri.

    Din pacate, inca nu exista DD-WRT sau TomatoUSB (nici chiar de la Shibby)... ci doar un custom build de la RMerline (este de fapt firmware-ul Asus modificat pentru a avea mai multe optiuni, plus OpenVPN).

    P.S. Din toate testele facute pana acum, RT-N66U era ceva mai rapid (si mai stabil)... insa cand vine vorba de 802.11ac, lucrurile stau complet diferit, RT-AC66U fiind practic cel mai rapid "gigabit wireless" testat de mine pana acum.

  8. #48 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Super-performante - wow e tot ce pot spune
    Ciudat cu incalzirea extrema, daca n-au rezolvat problema de la RT-N66U si pana la actualul model....o racire pasiva n-ar fi rezolvat problemele?

  9. #49 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Bine ca nu ai luat Netgear, in practica sunt praf, in special la partea de range. Am avut in teren probleme mari cu ele. Ce sa-i faci, antenele interne nu sunt chiar asa de sociabile.

  10. #50 SP
    Banned Frankie's Avatar
    intreaba pe un forum specializat pe retelistica: Forum Categories - TomatoUSB

  11. #51 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Webpredator View Post
    Super-performante - wow e tot ce pot spune
    Ciudat cu incalzirea extrema, daca n-au rezolvat problema de la RT-N66U si pana la actualul model....o racire pasiva n-ar fi rezolvat problemele?
    Pai racirea este pasiva... Si are un ditamai radiatorul (voi pune o poza ca sa vedeti cum arata intern). A existat o varianta beta, care avea racire activa. N-a mai ajuns in faza finala totusi.
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Bine ca nu ai luat Netgear, in practica sunt praf, in special la partea de range. Am avut in teren probleme mari cu ele. Ce sa-i faci, antenele interne nu sunt chiar asa de sociabile.
    Oh da... No more Netgear for me! Desi intr-o perioada erau destul de ok.
    Quote Originally Posted by Frankie View Post
    intreaba pe un forum specializat pe retelistica: Forum Categories - TomatoUSB
    La ce anume te referi? Eu am specificat ca TomatoUSB nu exista pt. RT-N66U (si dealtfel pentru niciunul din routerele cu 802.11ac, inca).
    Din pacate, trebuie sa recunosc ca ultimul firmware de RT-N66U (chiar si cu RMerlin), nu se compara nici pe departe cu TomatoUSB-ul de pe "vechiul" RT-N66U. Este mult mai instabil, are mult mai putine functii... Sper ca totusi anul acesta sa vad un custom firmware serios...
    Attached Images Attached Images asus_rt-ac66u_inside.jpg

  12. #52 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Probleme si solutii - router

    Deschid acest thread pentru ca sunt sigur ca multi dintre noi avem uneori probleme cu routerele noastre si stim bine cat de frustrante pot fi uneori.

    Am o problema de mult timp cu D-link dir-615 HW revision H1, merge extrem de prost, viteza de cam 0.8 mb, nici macar youtube-ul nu se incarca atat de prost merge am crezut prima oara ca e de la RDS, deoarece are perioade cand merge perfect, de cateva zile, si dupa o saptamana in care nu merge deloc, orice i-as face. i-am pus toate FW disponibile, chiar si pe cele vechi si tot degeaba, i-am dat reset de vreo 100 de ori, am incercat sa urmez niste pasi de pe un tutorial gasit pe internet care ar imbunatati viteza si tot degeaba. chiar nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc serios sa cumpar alt router care sa nu-mi mai faca probleme aveti vreo solutie sau imi recomandati unul stabil ! nu extraordinar de rapid, dar sa fie stabil.

    ---------- Post added 13-02-2013 at 01:39 PM ----------



    ---------- Post added 14-02-2013 at 01:48 AM ----------

    nimeni? oricum acum cred ca s-a cam stricat de tot nu mai merge deloc, asa ca daca imi puteti recomanda un router bunicel, dar stabil, in jur de 300 de ron as fi recunoscator

  13. #53 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Observ ca revision H nu este in lista DD-WRT...

    Daca nu te intereseaza porturi Gigabyte LAN mergi pe
    Router wireless N 300Mpbs TP-LINK TL-WR941ND TL-WR941ND - eMAG.ro
    daca ai nevoie de Gigabyte LAN mergi pe
    Router Wireless TP-LINK TL-WR1042ND TL-WR1042ND - eMAG.ro

    Cu recomandarea de a folosi linkul de pe prima pagina a forumului pentru ProfitShare

  14. #54 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Deschid acest thread pentru ca sunt sigur ca multi dintre noi avem uneori probleme cu routerele noastre si stim bine cat de frustrante pot fi uneori.

    Am o problema de mult timp cu D-link dir-615 HW revision H1, merge extrem de prost, viteza de cam 0.8 mb, nici macar youtube-ul nu se incarca atat de prost merge am crezut prima oara ca e de la RDS, deoarece are perioade cand merge perfect, de cateva zile, si dupa o saptamana in care nu merge deloc, orice i-as face. i-am pus toate FW disponibile, chiar si pe cele vechi si tot degeaba, i-am dat reset de vreo 100 de ori, am incercat sa urmez niste pasi de pe un tutorial gasit pe internet care ar imbunatati viteza si tot degeaba. chiar nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc serios sa cumpar alt router care sa nu-mi mai faca probleme aveti vreo solutie sau imi recomandati unul stabil ! nu extraordinar de rapid, dar sa fie stabil.

    ---------- Post added 13-02-2013 at 01:39 PM ----------



    ---------- Post added 14-02-2013 at 01:48 AM ----------

    nimeni? oricum acum cred ca s-a cam stricat de tot nu mai merge deloc, asa ca daca imi puteti recomanda un router bunicel, dar stabil, in jur de 300 de ron as fi recunoscator
    eu am luat asa ceva din altex cu 300 ron, pana acum nu am avut probleme cu el, nici macar un reset nu mi-a cerut, l-am cumparat anul trecut

    Router Wireless N D-Link DIR-815 la Domo.ro, Routere Wireless

    http://www.price.ro/preturi_d-link_dir-815_404551.htm

  15. #55 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    La fel face si router-ul meu, d-link dir 600 dar e aproape nou, cu alt router face la fel.Eu am pb cu RDS. Pica conexiune aleatoriu, la 10, 20 , 50 minute, uneori tine 24h etc. Banuiesc switch-ul de pe scara blocului. Am sunat la RDS si a venit cineva, mi-a zis ca a schimbat cablul in alt port al switchului de retea, a mers 2 zile si de aseara iar merge aiurea.

  16. #56 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Pai asta este si "duda" nu stiu sigur daca e de la router sau de la rds, dar cand bag cablu direct in pc merge perfect, prin router nicio sansa, merge incet si se si deconecteaza des si aiurea. Nu vreau sa cumpar unul nou si sa-mi faca la fel. Mi-as cumpara unul nou, dar cu suport pentru dd-wrt Va multumesc pentru propuneri o sa ma uit peste ele . Ce credeti s-o fi stricat routerul de tot


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #57 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Daca merge pe direct inseamna ca e ruterul. Ai posibilitatea sa-l incerci in alta parte?
    Vezi ca 1024 din linkul meu nu cred ca suporta dd-wrt...

  18. #58 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Cum ati lasat MTU pt Rds in router?

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: din cate spui tu, ai un defect la router. Nu are voie un DLink sa mearga cu asemenea viteze... nici macar cel mai ieftin dintre ele (si slava Domnului, am pus cateva sute, pe tot felul de provideri). Du-l la garantie. Daca nu mai ai asa ceva, si spui ca ai incercat reset de firmware, update and so on... atunci, aleluia!

    Daca vrei alternative, mergi pe un DLink DIR-825. E un pic peste buget (cam 390 RON), dar ar trebui sa fuga: Router wireless DIR-825 D-Link Suporta DD-WRT (de fapt asa le folosim la cativa clienti, fara restart-uri cu lunile)...

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Cum ati lasat MTU pt Rds in router?
    Eu la 1492 (default). Cam asa da pe RDS Fiberlink...
    Attached Images Attached Images 2507688525.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts