Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 33 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast
Results 201 to 220 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #201 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Luni trimit comanda la ASUS RT-N56U si mi-am luat un cablu pentru calc > router si sunt CAT5e sunt bune? (ma rog au fost 20 de ron pot lua altele daca nu sunt) Stie cineva cat ar duce un cablu de genu asta? Sau imi poate recomanda cineva ceva cablu de retea care sa duca viteza mare de internet?

  2. #202 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    of of chiar cand am intrat sa comand nu mai aveau pe stoc nvm am gasit pe pc garage

  3. #203 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca e cineva interesant, am un Asus RT-AC66U la vanzare (am trecut la AC68U). Merge impecabil, are ultimul firmware Merlin, cutie, toate cele... si mai are un an garantie. Pret de Craciun doar pt. membrii CG: 500 RON (e 714 RON la eMag)!

    P.S. Sorry, stiu ca incalc un pic propriile reguli, dar am zis ca e mai OK pt. cineva interesat aici de un router bun, decat pe Bazar. O sa deschid si acolo thread, dar... you're the first one in line!

  4. #204 SP
    Junior Member enace's Avatar
    @MonkY Am cumparat si eu RT-AC68U. Imi zici te rog ce configuratii si firmware ai la router-ul tau?

  5. #205 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    As vrea sa imi cumpar acest router Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps High Power Router, Gigabit Ethernet, USB 3.0 pt un abonament RDS 200mbps pe care planuiesc sa il maresc anul viitor la 500mbps.

    Este ok?

  6. #206 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Am descoperit o setare, se numeste Releu PPPoE. Am activat-o si mi-a trecut consola pe NAT Type 1, insa scria ceva de IP fragmentation. E mai bine cu sau fara optiunea asta?

  7. #207 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeathWings View Post
    As vrea sa imi cumpar acest router Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps High Power Router, Gigabit Ethernet, USB 3.0 pt un abonament RDS 200mbps pe care planuiesc sa il maresc anul viitor la 500mbps.

    Este ok?
    Scuze pentru raspunsul intarziat... dar nu, nu ti-l recomand. Numai pentru faptul ca nu are decat banda de 2.4Ghz si nu merita. Incearca sa gasesti un ASUS RT-N65U (care la oferta apare pe la 250-300 RON). Merge perfect pe Gigabit si padavan.
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Am descoperit o setare, se numeste Releu PPPoE. Am activat-o si mi-a trecut consola pe NAT Type 1, insa scria ceva de IP fragmentation. E mai bine cu sau fara optiunea asta?
    Optiunea aceea este pentru a putea face PPPoE direct din retea. So no, it's not OK. Cel mai bine pt. NAT este sa scoti IP-ul consolei in DMZ. Asa nu o mai blocheaza nimic.

  8. #208 SP
    Junior Member enace's Avatar
    Si cu mine cum ramane?

  9. #209 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Pai spune ce vrei...?

  10. #210 SP
    Junior Member enace's Avatar
    Pai am cumparat acelasi model de router cum are MonkY (Asus RT-AC68U) si vreau sa stiu cum sa-l optimizez. Prin setari, custom firmware, ce si cum si incotro.

  11. #211 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    La multi ani!!! Ce parere aveti de TP-Link Archer C2 ? Pt home use, laptops console apple tv etc..

  12. #212 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by enace View Post
    Pai am cumparat acelasi model de router cum are MonkY (Asus RT-AC68U) si vreau sa stiu cum sa-l optimizez. Prin setari, custom firmware, ce si cum si incotro.
    Pune-i firmware-ul Merlin (376.49_2).
    Quote Originally Posted by amermofo View Post
    La multi ani!!! Ce parere aveti de TP-Link Archer C2 ? Pt home use, laptops console apple tv etc..
    La multi ani. Probabil m-as repeta daca mi-as spune din nou opinia negativa despre TP-Link, asa ca nu o fac. In teste am vazut ca sare de 900Mbps pe RDS Gigabit... prin urmare, cu 25% discount (199 RON cat e acum la eMag), avand in vedere ca are si standard ac, cred ca e decent.

  13. #213 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Ok, tinand cont de garantia de retur 30 zile a emag il iau si daca nu imi place il duc inapoi si urc in gama de 500+ lei dupa cum am vazut in recomandarile voastre. I miss the wrt54gl days

  14. #214 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Guys, va rog sa ma ajutati daca ati intampinat pana acum situatii de genul. De curand mi-am instalat TV, Internet si telefonie fixa de la Telekom. Am un router sau mai degraba un optical network terminal(ONT) ca aici: EchoLife HG8247H - Huawei Products; Daca e bun sau prost, habar nu am.

    Nedumerirea e urmatoarea. Avand televiziune IPTV si 3 TV-uri in casa, mai am un singur port pentru net. As putea sa conectez pe acel port un router gigabit?(am si optiune de 1 Gbps activata)

  15. #215 SP
    Admin MonkY's Avatar
    x2z: de ce ai mai pune inca un router cand poti sa pui linistit un switch gigabit?

  16. #216 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pt ca nu mă pricep . Sa înțeleg ca dacă iau un switch am rezolvat problema ?

  17. #217 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, un switch gigabit (unmanaged) ar fi suficient. Dintr-un port gigabit poti face 16 (atata timp cat ai server DHCP pe router). Atentie insa, n-o sa ai 16 x 1000Mbps, ci se imparte banda. Dar ma indoirsc ca ai nevoie de gigabit pe web pe toate simultan (daca da, te ajuta un QoS bun pe router).

    Pe scurt: iei un switch gigabit bun (sa fie metalic, DLink, Asus, Netgear) si poti sa pui cate device-uri vrei. De exp. si la mine routerul are 4 porturi, dar am vreo 20 de device-uri in retea, prin 3 switch-uri. Bafta!

  18. #218 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Multumesc, maestre! Atasez ce am gasit eu prin setarile optical network terminal(ONT). Asta inseamna ca are server DHCP?
    Attached Images Attached Images capture.png

  19. #219 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, exact acela este. Practic el se va ocupa de asignarea IP-urilor din retea (indiferent daca sunt atasate la un switch sau direct la router ori wifi).

  20. #220 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Am făcut recent upgrade la Fiberlink 1000, dar bătrânul meu Linksys nu face față la viteze mai mari de 20mb la download prin wifi. Pusesem ochii pe aceste modele de la Asus (RT-AC56U / RT-N66U), daaaar > Most Asus routers affected by hijack bug; exploit posted | ZDNet

    Acum sunt în dubii, să aștept până repară Asus buba sau fac liniștit research la alte modele/branduri?

    Help?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 33 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts