Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 33 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast
Results 321 to 340 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #321 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La prima intrebare: da... poti sa ai local 300Mbps (desi aceea e viteza maxima si cam "teoretica") chiar daca ai fiberlink 100.

    La a doua problema, daca pe cablu direct ai viteza aceea si via router nu, cred ca ai doua variante: 1. sa incerci un update de firmware la router si ss verifici daca ai hardware acceleration pe ON si 2. sa treci la un router mai serios (la urma urmei, ASUS RT-N53 e un router de 150 RON).

    Ca recomandare pt. upgrade... la bani putini poti merge pe un Asus N56U, care cu firmware padavan zboara (e 299 RON acum vad), sau daca vrei si gigabit si wifi AC, atunci un D-Link DIR-850L (tot la 299 RON), dar care pe AC are bandwith de maximum 867Mbps plus N de 300Mbps. Desigur, iti trebuie si client care sa stie AC... Bafta!

  2. #322 SP
    Member freezy's Avatar
    Singura varianta este upgrade-ul la un router mai bun pentru ca firmware-ul este la zi.

    Multumesc mult pentru lamuriri.

  3. #323 SP
    Member freezy's Avatar
    Gata, si-a revenit router-ul
    Spusesem ca router-ul era la zi cu firmware-ul dar de fapt nu era. Dupa update, download-ul se apropie de 100Mbps si la pc/laptop si la tablete/smartphone.

  4. #324 SP
    Junior Member O fată's Avatar
    Salut,
    Avem acum un router DLink DIR 615 Și se întrerupe wi-fi destul de des. Avem abonament de 100 mbps că nu duce mai mult. Dorim să achiziționăm unul nou, buget cam 400 lei, să trecem la 500 mbps. Soțul s-a orientat la un Asus fără antene externe... ASUS RT-N65U Black Diamond Dual-Band Wireless-N750 Gigabit Router, 2 USB 3.0 SharePort, IEEE 802.11a/b/g/n - eMAG.ro . E vreo panică lipsa antenelor? Sau e o generație nouă cu vreo șmecherie? Că înainte ne omoram să luăm cu mai multe antene și am intrat în ceață... Rog răspunsuri în limba română, nu sunt din domeniu...

    P.S. Am citit mai de la început și văd că recomandați ca routerul să nu stea lângă pc... Al nostru fix acolo stă. Care e explicația?

  5. #325 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hello "O fată" (interesant nickname)!

    Din pacate un Asus care sa stie si Gigabit si standard AC si sa se incadreze in 400 RON ar fi doar aceste model: Router Wireless Asus RT-AC55U, AC1200, 300 + 867 Mbps, 4 x RJ45 10/100/1000 Mbps, USB 3.0, Black.

    N65U de care spui mai sus este un router bun (chiar daca nu are antene externe) si care exceleaza in momentul in care ii instalezi firmware-ul padavan. Dar din pacate nu stie decat standard N pe WiFi...

    Da, este recomandat ca routerul sa nu interfereze cu nimic (monitoare, calculatoare, televizoare, frigider, perete, radio, etc.) si de aceea se recomanda instalarea lui la o inaltime mai mare si de preferat intr-un colt. Insa situatia e diferita de la camera la camera, de la apartament la apartament, vila, etc... si cea mai buna solutie e sa folosesti o aplicatie gen inSSIDer pe un PC cu wireless in timp ce testezi locatii diferite.

    P.S. In cazul in care ai toate cele pe cablu, interferentele nu mai conteaza! Bafta!

  6. #326 SP
    Junior Member O fată's Avatar
    Mulțumesc.
    Avem nevoie de router pentru două laptopuri, o tabletă, 3 telefoane smart +/- prietenii fiică-mii când apar. Nu simultan, firește. Copila joacă online ceva jocuri și zice că face lag...ce o fi aia.. Aveți o altă recomandare... Poate chiar spre 500 lei? Tot facem o cheltuială...măcar să nu-mi bag unghia în gât că greșim.
    PS. Am ales ”o fată” ca sa va dati seama cam cât ma pricep... să nu-mi răspunda cineva in termeni d-aia...

  7. #327 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Buna ,


    Poti merge si pe varianta D-link Archer C5 ( Router wireless TP-LINK Archer C5 AC1200 Wireless Dual Band Gigabit - eMAG.ro ).

  8. #328 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by DIDE View Post
    Buna ,


    Poti merge si pe varianta D-link Archer C5 ( Router wireless TP-LINK Archer C5 AC1200 Wireless Dual Band Gigabit - eMAG.ro ).
    Intra MonkY si iti da cu Tp-Linkul ala in cap )

  9. #329 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by O fată View Post
    Mulțumesc.
    Avem nevoie de router pentru două laptopuri, o tabletă, 3 telefoane smart +/- prietenii fiică-mii când apar. Nu simultan, firește. Copila joacă online ceva jocuri și zice că face lag...ce o fi aia.. Aveți o altă recomandare... Poate chiar spre 500 lei? Tot facem o cheltuială...măcar să nu-mi bag unghia în gât că greșim.
    E suficient routerul de mai sus (AC55U), dar daca vrei ceva mai bun, stai cu ochii pe AC66U, care la oferta l-am vazut la 500 RON. Si N65U e OK atata timp cat nu ai nevoie de standard AC (WiFi) si pui firmware-ul padavan.

    Un alt router care are succes la noi (si care sta foarte bine in teste, si costa si OK acum - 250 RON): Router Wireless D-Link DIR-850L AC 867Mbps + N 300Mbps, Dual Band, 4 porturi. Go for it! Ai oricum 30 de zile la eMag... timp in care il poti innapoia daca nu-ti merge cum trebuie.
    Quote Originally Posted by DIDE View Post
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Intra MonkY si iti da cu Tp-Linkul ala in cap )
    Tp-Link ca Tp-Link, dar sa-l cheme si D-Link in acelasi timp... e o chestie. Eu nu mai zic oricum nimic de TP-Link... sa le cumpere produsele cine vrea! Not me! Eu unul m-am plictisit ca de cate ori cand incerc sa ajut pe cineva cu probleme, sa-mi spuna aproape instant "Am TP-Link, dar nu este el de vina!"... Mkay then, moving along...

  10. #330 SP
    Junior Member O fată's Avatar
    Quote Originally Posted by DIDE View Post
    Buna ,


    Poti merge si pe varianta D-link Archer C5 ( Router wireless TP-LINK Archer C5 AC1200 Wireless Dual Band Gigabit - eMAG.ro ).
    Orice, numai Tp link nu. Am auzit numai bozii despre numele ăsta. Mersi oricum.

  11. #331 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Intra MonkY si iti da cu Tp-Linkul ala in cap )
    Ce oameni rai , eu il detin si am fost multumit de el , nu I-am dat nici un reboot nici un restart si cu un dd-wrt e chiar ok.
    No offence dar router cu antene "ascunse" eu nu mai cumpar

  12. #332 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Idem si aici. Am Tp-link si tot pe el as merge pe viitor. E stabil si cu ultimul fw e si mai stabil, la NAT ma refer.

  13. #333 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    cu ultimul fw e si mai stabil
    Daca spui acum ca este 'mai stabil' eu cred ca demonstrezi destul de clar ca inainte era 'mai putin stabil'. Asa mi s-a intamplat si mie cu un Archer C5 recomandat de 'prieteni'. Era atat de 'bun' incat la fiecare 2-3 zile ori pica semnalul ori mi se restarta singur. I-am facut n update-uri si n reset-uri la default. Pana la urma l-am schimbat la emag cu un DLink si de atunci n-am mai avut probleme.

    Apropo TP-Link-ul era mai scump decat DLink-ul!!!

  14. #334 SP
    Junior Member O fată's Avatar
    Am luat până la urmă ASUS RT-AC66U Black Diamond Dual-Band Wireless AC 1750 Gigabit Router, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a/b/g/n - eMAG.ro

    Încă nu aveam cum să îl testăm, pentru că abia la 1 august se schimbă abonamentul de internet. Până atunci ne târâm așa. Oricum este o diferență vizibilă față de D-link Dir 615, ce-l aveam înainte. Mulțumesc Lui Monky și celorlalți pentru răspunsuri.

  15. #335 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by O fată View Post
    Am luat până la urmă ASUS RT-AC66U Black Diamond Dual-Band Wireless AC 1750 Gigabit Router, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a/b/g/n - eMAG.ro

    Încă nu aveam cum să îl testăm, pentru că abia la 1 august se schimbă abonamentul de internet. Până atunci ne târâm așa. Oricum este o diferență vizibilă față de D-link Dir 615, ce-l aveam înainte. Mulțumesc Lui Monky și celorlalți pentru răspunsuri.
    Sa-l stapaniti sanatosi!

  16. #336 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Îmi puteți recomanda un Wifi Range Extender care bate bine și l-ati testat voi personal? Neapărat să aibă în preț sub 200 lei, mersi.

  17. #337 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O fată: va recomand sa instalati firmware-ul custom Merlin. Il puteti gasi aici: Features | Asuswrt-Merlin - se bazeaza pe sursele oficiale Asus dar vine cu zeci de extra functii si tweak-uri. Eu folosesc Merlin de ani buni... omul face treaba buna.

    nameless_fear: Sorry man, eu toate solutiile incercate am ajuns sa le inlocuiesc cu routere care stiu sa mearga ca extender...

  18. #338 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Daca spui acum ca este 'mai stabil' eu cred ca demonstrezi destul de clar ca inainte era 'mai putin stabil'. Asa mi s-a intamplat si mie cu un Archer C5 recomandat de 'prieteni'. Era atat de 'bun' incat la fiecare 2-3 zile ori pica semnalul ori mi se restarta singur. I-am facut n update-uri si n reset-uri la default. Pana la urma l-am schimbat la emag cu un DLink si de atunci n-am mai avut probleme.

    Apropo TP-Link-ul era mai scump decat DLink-ul!!!
    Logic ca era instabil de vreme ce la viteze mai mari de 300Mbps pica NAT-ul. Nici n-am zis ca n-ar fi asa, cu exceptia ultimului fw care repara acest lucru. Ergo ce am afirmat prima data.

  19. #339 SP
    Member b615dub's Avatar
    Salutari,
    Imi puteti recomanda un router pana in 100 lei il vreau in principal pentru multiplayer, deci as dori o stabilitate buna a conexiunii. In plus am observat ca viteza de download de pe PSN cu conexiunea prin cablu nu depaseste 2-3 mb/s.

    Vad aici multe recomandari la preturi mult mai mari. Are fratele meu un Router wireless N TP-LINK TL-WR740N - eMAG.ro dar nu bate la doua camere distanta, nu stiu daca altele bat, si-mi recomanda acelasi model dar cu 2 antene

  20. #340 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La 100 RON nu ai cum sa gasesti un router bun... dar daca vrei stabil la banii aceia, si cu antene mai puternice, sunt 2 modele la care te poti uita:Ambele au antene mai mari (de 5dBi) si sunt stabile.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 17 of 33 FirstFirst ... 7 15 16 17 18 19 27 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts