Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 33 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 ... LastLast
Results 441 to 460 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #441 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Sorry, dar esti sigur ca ma ajuta link-ul trimis de tine ? Sau nu inteleg eu exact ce e acolo ?

  2. #442 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    E clar. Mergi cu routerul la cineva care se pricepe un pic ca linkul dat de mine e mura in gura pentru ce ai intrebat... Inclusiv pentru update nu doar sa vezi ce revision ai.


    Sent from my iPad using Tapatalk

  3. #443 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Cred ca m-as fi descurcat si singur, daca imi explicai macar putin cateva acronime de pe acolo, cum ar fi, de exemplu, CFE ... Plus ca din 3 link-uri de acolo, 2 nu functioneaza. Multumesc oricum.

  4. #444 SP
    Member musat's Avatar
    @tudomih: ai primit linkul spre exact ce iti trebuia (am intrat si eu pe acolo, avind tot un Asus). Daca nu te descurci urmeaza sfatul de a te duce la cineva care se pricepe. Nu era un sfat rau intentionat!

  5. #445 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    am si eu o problema cu routerul acesta Router wireless TP-LINK TL-WR740N, 150Mbps, WAN, LAN, alb | ALTEX


    de vreo 2-3 luni viteza a scazut considerabil , nu am umblat la setari , netul este de la RDS Fiberlink 100 , are ultimul firmware .

  6. #446 SP
    Member seven1994's Avatar
    Baieti,imi puteti recomanda si mie un adaptor wireless(de preferat la 50 lei,daca se poate)care sa descarce cu 10mbps,sau cel putin 7..?Distanta nu este foarte mare,o sa desparta routerul de pc un singur perete(atat routerul cat si calculatorul stand pe acel perete)

  7. #447 SP
    Member eastbason's Avatar

  8. #448 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, e decent la banii astia. Nu ai banda de 5Ghz, dar... cum ai zis si tu, pentru utilizare "in casa", e ok. Daca poti sa mai suplimentezi un pic bugetul, ai putea alege un dual-band gen ASUS RT-N56U Black Diamond Dual-Band Wireless-N600 Gigabit Router, support USB Storage, Print and Media Server, IEEE 802.11a/b/g/n. Dar, ai 5Ghz insa maxim 300Mbps, si nu ai antene externe...

  9. #449 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Da, e decent la banii astia. Nu ai banda de 5Ghz, dar... cum ai zis si tu, pentru utilizare "in casa", e ok. Daca poti sa mai suplimentezi un pic bugetul, ai putea alege un dual-band gen ASUS RT-N56U Black Diamond Dual-Band Wireless-N600 Gigabit Router, support USB Storage, Print and Media Server, IEEE 802.11a/b/g/n. Dar, ai 5Ghz insa maxim 300Mbps, si nu ai antene externe...
    Mare sef da-mi un sfat te rog. dupa nenumarate probleme cu tp-link wr4300 m-am decis sa-l arunc la gunoi si sa merg pe Router Wireless ASUS RT-AC68U Dual-Band, 600 + 1300Mbps, WAN, LAN, USB 2.0, USB 3.0, negru | ALTEX

    ce zici, e ok? dau prea mult sau e bine in banii astia sa tina o casa cu 4 camere pe nivel/120 metri patrati?

  10. #450 SP
    Junior Member DIDE's Avatar
    Este foarte bun routerul Ac 68u, dar la 120m nu cred ca pe 5Ghz o sa ai semnal in toata casa, nici chiar pe 2,4 Ghz daca ai pereti mai grosi.

  11. #451 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Cauta router gigabit cu antene de 5 decibeli (minim). 7 decibeli ar fi ideal.

  12. #452 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Cauta router gigabit cu antene de 5 decibeli (minim). 7 decibeli ar fi ideal.
    Salutare, ai idee de un anume model?

  13. #453 SP
    Senior Member mark's Avatar
    La casa asa mare, acum vad ce ai, nu stiu daca va fi de ajuns un router oricat de puternic pt ca suprafata e prea mare. Solutia la tine e un router + access point. Pe hol la parter pui router-ul si la etaj pui un Access Point ce e legat fizic la router printr-un utp si aia e. Ai semnal maxim.
    Router-ul care l-ai postat tu e ft bun, poti merge pe el linistit. Il montezi jos la parter cat mai pe centrul casei posibil. Vezi apoi cum bate sus, ca jos va bate sigur. Daca nu te multumeste sus mai iei un AP.

  14. #454 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Mare sef da-mi un sfat te rog. dupa nenumarate probleme cu tp-link wr4300 m-am decis sa-l arunc la gunoi si sa merg pe Router Wireless ASUS RT-AC68U Dual-Band, 600 + 1300Mbps, WAN, LAN, USB 2.0, USB 3.0, negru | ALTEX

    ce zici, e ok? dau prea mult sau e bine in banii astia sa tina o casa cu 4 camere pe nivel/120 metri patrati?
    AC68U a fost genial (mai ales cu firmware Merlin). Eu chiar l-am pastrat (tot asa, ca extender pt. casa), desi am trecut la AC87U. Mie imi batea in parcul blocului (de la etajul 6, undeva in diagonala), dar la casa depinde foarte mult cum e facuta constructia (mult mai mult decat suprafata). Daca ai mult fier-beton, sau o tona de electrice (cum e cazul la mine), aproape sigur vei fi nevoit sa folosesti mai multe... unul din ele ca extender. Nu recomand AP-uri decat daca ai cum sa le pui pe cablu.

    P.S. Cu un AC68U ai putea incerca sa-i schimbi asezarea in casa... de multe ori face minuni pozitionarea corecta.

  15. #455 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    La Asus-ul ală'' by Lamborghini'' mă uitasem și eu, dar e scump, nici cu 68-ul nu mie rușine (e 704 lei la Altex) dar parcă 1000 de lei nu aș da.

  16. #456 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, nu te arunca la "Lambo"... eu l-am luat pt. ca am prins super ocazie la el. AC68U e mult mai bine gandit din punctul meu de vedere, pt. ca il poti aseza "in picioare". Ocupa mai putin spatiu si poti indrepta antenele in orice directie (la 87U nu poti). La 700 RON nu e foarte rau, avand in vedere ca un AC66U e vreo 600.

  17. #457 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu, nu te arunca la "Lambo"... eu l-am luat pt. ca am prins super ocazie la el. AC68U e mult mai bine gandit din punctul meu de vedere, pt. ca il poti aseza "in picioare". Ocupa mai putin spatiu si poti indrepta antenele in orice directie (la 87U nu poti). La 700 RON nu e foarte rau, avand in vedere ca un AC66U e vreo 600.
    Ideea de la care am plecat e alta... Nu as fi schimbat actualul router (WR4300 Gigabit dual band) daca de cateva saptamani nu si-ar fi pierdut banda de 2,4 Ghz. Adica apare, dispare, conectezi mai mult de 3 device-uri pica...dispare, reapare iar, din 5 linii de semnal au ramas 2...etc. Am scanat retelele din jur, am pus banda pe canalul 5 liber, am pus DD-WRT.....tot ce am facut nu a rezolvat problema. SI ma intreb ca bou' ce naiba se putea intampla sa se duca banda aia...
    Adica cu 3 firmware diferite nici o schimbare, cu setari diferite nimic...Banda de 5 Ghz e ok....dar aia bate maxim 10 metri prin pereti (testat). Acum de 2 zile tabletele se conecteaza la 2,4 GHZ, dar telefoanele nu!

    Asa ca dupa nervi si timp pierdut...si alti nervi weekend-ul asta fac final test (ca bani de noul router abia saptamana viitoare ajung). Reinstalez firmware-ul original si il testez pe net-ul unui amic, la el acasa. Daca tot asa face, drept in lada de gunoi ajunge!

    BTW pana sa faca probleme WR-4300-le acoperea intreaga casa de 120 mp (nu peste tot 5 lini, dar mergea, tinand cont ca este pozitionat intr-un colt al casei si nu central). In conditiile astea cred ca Asus-ul RT-68U va face macar atat fata cu brio, dar il voi pune tot in acel loc, in principal deoarece consola+meadia playerul stau pe cablu si nu vreau matarii prin toata casa!

  18. #458 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Ideea de la care am plecat e alta... Nu as fi schimbat actualul router (WR4300 Gigabit dual band) daca de cateva saptamani nu si-ar fi pierdut banda de 2,4 Ghz. Adica apare, dispare, conectezi mai mult de 3 device-uri pica...dispare, reapare iar, din 5 linii de semnal au ramas 2...etc. Am scanat retelele din jur, am pus banda pe canalul 5 liber, am pus DD-WRT.....tot ce am facut nu a rezolvat problema.
    Ce spui tu se intampla destul de frecvent la TP-Link (sorry ca repet asta ca o moara stricata, dar pe mine unul au inceput sa ma enerveze maxim). Eu unul nici nu mai ofer suport clientilor care au asa ceva, mai ales ca ma intreaba inainte ce le recomand, si ei cumpara asa ceva (de obicei pe motivatia ca "am un amic care are TP-Link si e foarte multumit"... mkay then!). Stiu despre ce vorbesti pt. ca si eu la unele m-am dat cu capul de pereti, si in final au ajuns la service. Iar din service s-au intors fix cu aceleasi probleme. Inteleg ca unora le merg bine TP-Link-urile... insa pana acum eu n-am vazut niciunul care sa fie 100% stable sau sa ma faca sa spun "wow, that's my router!".

    Pacat de D-Link, ca in ultima vreme parca se ocupa de moda, nu de networking... Si de Linksys care a ajuns la Belkin... Cam de-asta am ajuns sa raman la Asus. Nu spun ca sunt perfecte, dar cu Open-WRT-ul acela, update-urile sunt chiar binevenite. In niciun caz insa nu recomand sa va luati un router Asus care de-abia a aparut! Prietenii stiu de ce!

    As mai recomanda Netgear ca raport pret/calitate... dar din pacate pe la noi am impresia ca nu prea exista un distribuitor serios...

  19. #459 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Care aveti pe acasa wifi range extenders? Puncte de acces - eMAG.ro
    Imi puteti recomanda ceva?

    As opta pentru asta: Range Extender Wireless EDIMAX EW-7438RPnAir, N300 - eMAG.ro
    Ca si router am un TP-Link N600, care l-am primit free de la RDS si e cam ****? (Routerul e undeva pe hol si in camere nu bate extraordinar)
    Isi face treaba un range extender sau trebuie inlocuit routerul?

  20. #460 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Am o problema cu un Asus Rt-n53.
    Username-ul si parola au ramas cele din fabrica(admin,admin) insa nu stiu din ce motiv nu ma lasa sa ii accesez setarile iar eu stiu sigur ca nu am schimbat username&password.
    Este posibil sa il resetz?

    Ps: am incercat cu butonul de reset si nu a functionat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 33 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts