Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 33 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 ... LastLast
Results 461 to 480 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #461 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Ai facut procedura de reset corespunzator?
    ASUS RT-N53 : Reset Router

    Vezi daca te ajuta si astea:
    http://router-defaults.com/Router/AS...sword-username

  2. #462 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Merci!
    Am descoperit intre timp ca butonul de reset era acuns in alta parte...iar butonul pe care il apasam eu era de WPS...m-am uitat cu o lanterna deoarece erau foarte slab inscriptionate.

  3. #463 SP
    Member enemigo's Avatar
    Guys am nevoie de un sfat. Vreau sa-mi fac un upgrade la routerul actual, Asus RT-N56U. Am facut un mic research si intr-un price range de pana in 400 RON am gasit unul care-mi pare bun, insa nu vad nicaieri reviewuri online.

    E vorba despre RT-AC1200G Plus - http://www.mediagalaxy.ro/router-wir...-usb-2-0-negru

    Dual band, rangeul pare a fi mare (4 antene 5dbi), AC. Aveti alta sugestie?

  4. #464 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Băieți am si eu un router Dlink, net de la rds, 300Mb/s, pe cablu scot 298-299, e ok. Problema vine acum. Wireless pe telefon, laptop si consolă nu scot în teste mai mult de 40-50 Mb/s. Mi se pare cam puțin totuși. Ultimul update de fw e făcut.

    http://www.altex.ro/router-wireless-...-usb-2-0-negru

  5. #465 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dante, sigur esti pe reteaua de 5Ghz cand faci testele? Ca pe cea de 2.4Ghz (PS4 de ex. doar asta stie) vei scoate semnificativ mai putin mereu, mai ales daca mai esti si intr-o zona populata, cu multe interferente, etc.

  6. #466 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pe 2.4 cu toate, nu am nimic pe 5ghz Sunt pe canalul 11, cel mai liber, cei mai multi sunt pe 1, 7 sau 13

  7. #467 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ah, pai ala e motivul man, nici laptopul si nici telefonul nu stiu 5Ghz? Altfel eu zic sa iei un XO ca ala are si 5Ghz. Stiu eu unul la vanzare

  8. #468 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Hahaha, e ciudat, pe alt laptop eram conectat tot pe 2.4 si aveam în test 80-90. Habar nu aveam ca XOne știe 5ghz, trăiam cu impresia că ambele console au același wireless de rahat.

  9. #469 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Pe Wi-Fi One se mișcă mult mai bine. Pe cablu nu am văzut să fie mari diferențe.

  10. #470 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

  11. #471 SP
    Member Harkonnen's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    Eu am luat. E prima oara cand e la pretul asta si il urmaresc de 1 an. Maine imi vine cica.

    PS: Daca il iei pentru reteaua de 5GHz renunta ca nu e stabil inca.

    Sent from my iPad using Tapatalk

  12. #472 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si eu l-am luat. Daca ai buget, merita din plin. Nu mi-as face griji de stabilitate, la cate update-uri scoate Asus si la cate alternative foarte ok gasesti, nu cred sa fie probleme. Si nici eu nu tin minte sa il mai fi vazut atat de redus pe undeva, nici macar in afara tarii.

  13. #473 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

    FishyBon3: eu il am de aproximativ un an si nu m-a dezamagit. E OK, pe Gigabit sare linistit de 960Mbps... Pe WiFi e super OK (folosesc vreo 20 de device-uri atat pe 2.4 cat si pe 5Ghz). Eu il tin cu firmware-ul Merlin datorita extra-optiunilor. Singurul lucru care nu-mi place este ca datorita design-ului nu e prea facila montarea lui in alte pozitii, iar antenele sunt oarecum "fixe" (nu poti sa le pozitionezi ca pe un AC66U sau AC68U).

    P.S. Ca aproape la orice router "smecher" din zilele noastre, fara update de firmware la zi, e dezastru. Nici sa nu incerci sa te joci cu el fara update

  14. #474 SP
    Junior Member icemanu's Avatar
    Salutare!

    Incep prin a da detalii despre locul in care folosesc routerul (casa, amprenta 100 mp, parter si etaj). Am avut un Tplink 741n pe care il schimb pentru ca incepuse sa mearga prost (erau momente cand viteza era slaba sau trebuia sa il restartez pentru ca nu mai dadea semnal).

    L-am schimbat cu un Dlink DIR-850L (pe care am dat la promotie 200 de lei) pe care l-am pus in acelasi loc unde aveam vechiul router (coltul casei, parter, in partea din fata a casei). La speedtest obtin viteze mult mai bune decat cu cel vechi (pe 2,4ghz).

    Ma deranjeaza ca nu am semnal 5ghz peste tot pe unde am semnal 2,4ghz si, bineinteles, in locurile in care nu aveam semnal (2,4ghz) nici pe vechiul router, nu am nici in prezent, pe noul router. Semnal nu am (de niciun fel), de exemplu, la etaj, in coltul opus al casei.

    Intrebarile mele ar fi:
    1. este normal sa nu am semnal 5ghz in toate locurile in care am semnal 2,4ghz?
    2. m-ar ajuta la aceste probleme un router care are "beamforming"?
    3. daca as schimba routerul as mai avea problemele de mai sus?
    4. in cazul in care as schimba routerul, din urmatoarele variante ce ati alege si de ce:
    - Dlink DIR-842 - 190 de lei
    - TP-Link Archer C5 - 280 de lei
    - Asus AC55U - 300 de lei
    - Edimax BR 6478AC V2 - 310 lei
    Pe site-urile de review-uri vad ca este vazut foarte bine TP-Link Archer C5, dar probabil ca testele lor sunt doar legate de viteza, nu si de fiabilitate (pe care normal ca mi-o doresc).
    Asa cum am mentionat, pe routerul DLINK DIR-850L am dat 200 de lei si inca sunt in perioada in care il pot returna.
    5. as putea folosi vechiul router ca un range extender fara sa trag cabluri in el?

    Multumesc.

  15. #475 SP
    Senior Member nina's Avatar
    am vazut clipuri despre netduma r1 gaming router si e mult prea scump pentru mine asa ceva(230 $)
    daca stiti routere mai ieftine gen pana in 300 ron care au multe setari precum acel netduma,cel putin sa imi selectez ping sub 37 pe o raza de 500-700km

    din ce am mai citit e doar un software
    daca are cineva habar,un tutorial ar fi interesant

  16. #476 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Incep sa cred ca ne-am luat degeaba routere Gigabit. Nu de alta dar RDS o sa vina la anu cu oferte de 2/2.5/5 Gbps. Hm, ne trebuie acum routere de 10 Gbps.

  17. #477 SP
    Member deepjinx's Avatar
    icemanu:
    5GHz acopera distante mai mici decat 2.4. Daca ai casa mare, mai bine incerci o solutie cu mai multe AP-uri pe acelasi SSID, canale alese cu grija sa nu ai suprapuneri, de la un producator care ofera o solutie de roaming.
    Sau un ruter cu antene externe, dar mare atentie pentru ca dispozitivele mobile emit cu putere mai mica si e posibil sa nu ajunga semnalul inapoi la AP daca esti prea departe.

  18. #478 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Nu este de ajuns acelasi SSID, trebuie sa activezi din router o functie (imi scapa acum) ca routerele sa faca o mare retea cu un singur SSID.

  19. #479 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Am nevoie de un sfat în legătură cu o problemă de wifi, aici unde stau wifi nu face față și am probleme de conectare, am înțeles că sunt niste adaptoare pt priza de curent electric însă nu stiu exact cum funcționează, dacă are cineva timp si plăcerea de a îmi explică mai în amănunt ce pasi tre să fac.

    http://www.screwfix.com/p/tp-link-tl...s6axoCR2bw_wcB

    Sent from my EVA-L09

  20. #480 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Gasesti si la noi de vanzare. Practic pui o bucata in priza in camera unde ai router-ul si unul in priza in camera unde vrei sa ai cablu UTP cu internet. Un cablu de retea il conectezi intre router si acel device din priza si in cealalta camera conectezi alt cablu UTP la device-ul din priza si la PC sau laptop, consola sau ce vrei tu. Astea 2 dispozitive folosesc practic firele de electricitate din perete pe post de cablu de retea. In felul asta nu mai trebuie sa tragi tu cablu UTP dintr-o camera in alta.
    PS. Atentie totusi ca viteza de internet depinde de calitatea cablurilor de electricitate. Se prefera sa fie de cupru, daca sunt de aluminiu vor fi pierderi mai mari sau mai mici. In plus, daca nu functioneaza este pt ca acele prize care le vrei interconectate nu comunica una cu cealalta, aka sunt legate pe instalatii electrice diferite. Deci cam trebuie sa-ti faci lectiile inainte sa cumperi acele device-uri pt ca pot ft bine sa nu functioneze.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 24 of 33 FirstFirst ... 14 22 23 24 25 26 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts