Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 33 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast
Results 61 to 80 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #61 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    so sigur nu e de la conexiune sau de la mine ? pai atunci o sa ma orientez si o sa-mi cumpar unul nou zici ca acel d-link 825 e stabil, pai daca chiar e asa bun merita diferenta

  2. #62 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai daca spui ca l-ai resetat la default... si ca n-a mers nici asa, dupa care ai spus ca ai trecut pe cablu direct si ti-a mers ok... atunci e clar ca e ceva in neregula cu el.

    DIR-825 este "old-school"... nu e unul din modelele noi... insa e stable as hell. Si printre putinele ramase care mai stiu de DD-WRT

  3. #63 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    vad ca trebuie sa fie revizia b1/b2, pentru ca a1 nu are suport pentru dd-wrt oare cum pot afla, imi pot comunica cei de la magazin ce revizie este? sau pot sa ma uit eu insumi cand ma duc sa cumpar voi ce ziceti?

  4. #64 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Am rezolvat cu internetul...!!!

    Am remufat priza de internet din perete si nu a mai avut deconectari de 24 ore.

    Si cand te gandesti cat am injurat Rds si routerele....

    Curios ca desi un fir din alea 8 era probabil intrerupt, internetul functiona impecabil vreo 5-30 minute.... Si in jocuri doar in Gt5 facea figuri.. Se deconecta des in jocurile multiplayer. Aseara a mers impecabil dupa multe luni... Sper ca asta sa fi fost problema mea si sa nu revin la probleme.


    Legat de router, ai incercatsa il probezi la un prieten? Face la fel ca acasa la tine?

  5. #65 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pai routerul nu mai merge deloc nici nu mai intra in meniu sau in modul de boot ca sa pun un nou fw

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cosminbad: Daca nu stiti cat de OK este cablata reteaua voastra, luati si voi un tester UTP (e in jur de 30 RON) si verificati daca e mufat OK: Tester retea UTP

    AndRewqp: La unele magazine iti vor spune revizia, altii nu (cum ar fi emag)

  7. #67 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Mi-am luat astazi routerul ce setari imi recomandati inainte de a-l instala si sa instalez si fw dd-wrt sau il las pe cel stock ? multumesc pentru intrebari, sunt putin noob


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #68 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    multumesc pentru intrebari, sunt putin noob
    Hmm, stai sa ne gandim, sa vedem ce intrebari iti punem

    Daca nu stii cum sa configurezi un router normal, cred ca in dd-wrt o sa-ti prinzi un pic urechile
    Prin urmare, mai bine mergi intai pe ultimul firmware stock, si doar daca ai probleme sau vrei chestii pe care nu le ai in stock (gen VPN), atunci mergi pe DD-WRT.

    Si ca sa fiu in ton cu rugamintea ta, si sa pun o intrebare: Pana la urma ce ti-ai luat?

  9. #69 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ce mi-ai recomandat tu eee pot sa configurez un router normal, insa nu stapanesc foarte bine detaliile tehnice. de exemplu pana acum catvea zile nici nu stiam de dd-wrt si nici acum nu stiu sigur ce este, dar am citit ca ar fi un fw mai stabil si mai sigur si mai bun si ca este facut de o comunitate. pfff.. din pacate tocmai am aflat ca adaptorul meu pentru network nu este dual band si vede doar 2.4 GHZ, mi-ar fi placut sa-l vada si pe cel de 5. cam asa arata viteaza pe WiFi, iar pe cablu dw e la 100. am o viteza de upload net superioara, insa dw parca este mai mic fata de routerul vechi poate din cauza ca reteaua este daor pe 2.4 ?


  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    5Ghz (mai ales dual band) are throughput mai mare, insa are range-ul mai mic decat 2.4Ghz. Daca distanta e mica, ar fi bine sa-ti iei un adaptor dual-band. Ai sanse sa vezi si bandwith dublu (apropos, ce abonament RDS ai acolo?). Un adaptor cu care am prins viteze record a fost ASUS PCE-N53 Dual-Band Wireless-N600 Adapter, IEEE 802.11a/b/g/n PCI Express Up to 300Mbps downlink+300Mbps uplink Wireless Data Rates, 64/128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, WPS PCE-N53 - eMAG.ro. Chiar daca nu e tot DLink, a prins viteze reale de aproape 200Mbps (atentie insa, iti trebuie PCI Express).

    Pe banda de 2.4Ghz iti recomand sa te joci cu inSSIDer, o aplicatie care iti arata ce alte retele ai in jur (si cat de puternic e semnalul), si vezi daca nu cumva esti pe un channel unde sunt si altii. Nu lasa channel-ul automat si pune tu pe unul unde nu ai pe nimeni (hopefully). Also, cu ajutorul lui iti poti aseza routerul in pozitia unde iti confera cel mai bun semnal.

    Oricum, ca sa afli daca e de vina WiFi-ul, fa un speedtest.net si pe cablu... pune macar de proba si posteaza. Chiar sunt curios

  11. #71 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Pai routerul este la 2 m de laptop deci nu cred ca distanta este o mare problema . Iar prin cablu are aceasi viteza ca si cum as baga cablu direct in pc, adica 100 pe speedtest si 11-12 MBs la dw ceea ce e super, cu vechiul router aveam 3-4 . Doar ca prin wifi viteza e mai mica , iar despre adaptor nu pot sa mai cumpar ca si asa am dat o groaza de bani pe router si oricum nu este o necesitate mare 5ghz, dar voiam sa stiu daca il pot folosi si ma multumesc si cu 3-4 MBs prin wifi o sa incerc faza cu channelul si cu programul pe care mi l-ai recomandat oricum va multumesc mult pentru intrebari si raspunsuri .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #72 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    ma multumesc si cu 3-4 MBs prin wifi
    Nu ai de ce sa nu fii multumit. Mai ales ca in speedtest vad ca ai 39Mbps, ceea ce inseamna aproape 5MB/s. Pentru un WiFi pe 2.4Ghz care nu e nici macar dual band, e chiar super ok.

  13. #73 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    prin router cu cablu

  14. #74 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    prin router cu cablu
    Ce ai acolo nu poate fi rezultat decat prin fibra optica (abonament business), sau prin unul din punctele de lucru sau de test RDS (unde se testeaza Gigabit and stuff)... sau eventual un Photoshop. Pentru simplul motiv ca in mod normal nu ai cum sa depasesti viteza impusa de cablul fizic si switch-urile de 100Mb/s ale RDS-ului

  15. #75 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    uite man si pentru mine este foarte ciudat mai ales ca prin cablu direct nus coate vitezele astea. dar cum este posibil sunt reale? si nu e PS



    ---------- Post added 28-02-2013 at 11:17 PM ----------

    uite cu serverul din ploiesti viteza este normala foarte ciudate vitezele acelea astronomice in bucuresti, poate e un bug


    ---------- Post added 28-02-2013 at 11:19 PM ----------

    si in Oradea tot de la rds serverul in fine, cel mai important este ca merge routerul thx again pentru sfat

  16. #76 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: teoretic routerul ala ar trebui sa se descurce mai bine pe WAN decat o placa de retea normala (in teste vazusem undeva intre 200 si 300Mbps throughpout). Insa cum datele in final ajung tot via placa de retea, e un mic semn de intrebare. Asta e, bucura-te de el

  17. #77 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Stai nene, ca ceasul ala de pe speedtest are doar pana la 100. Ai spart ceasul...

  18. #78 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Salutare lume!Deci as vrea un router la care sa pot conecta 3 device-uri in acelasi timp(laptop, tableta, ps3)fara a pierde conexiunea sau sa se miste greu si sa pot face streaming hd!aaa si era sa uit: sa aiba un semnal bun intr-un apartament cu trei camere cu pereti de beton.

    ---------- Post added 14-07-2013 at 12:13 ----------

    Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841ND TL-WR841ND - eMAG.ro
    La asta ma gandeam.Ce parere aveti?Cel mai mult ma intereseaza, dintre toate cele enumerate mai sus, posibilitatea de a conecta(desi cred ca ar fi imposibil,macar 2) device-uri in acelasi timp fara a avea probleme, apoi streming-ul hd.

  19. #79 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai oameni buni, dar ce aveti cu TP-LINK? Intelegeam sa-si ia cineva TP-LINK cand mai toate firmele mari aveau doar routere de 2-3 ori mai scumpe. Dar acum gasesti pe la acelasi pret si la DLink, Linksys, Netgear sau chiar Asus.

    2 exemple cu antene mai mari (de 5dBi):
    Router wireless Cloud N300 D-Link DIR-605L DIR-605L - eMAG.ro
    Router Wireless-N 300Mbps Asus RT-N12-D1 RT-N12-D1 - eMAG.ro

  20. #80 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Salutare lume!Deci as vrea un router la care sa pot conecta 3 device-uri in acelasi timp(laptop, tableta, ps3)fara a pierde conexiunea sau sa se miste greu si sa pot face streaming hd!aaa si era sa uit: sa aiba un semnal bun intr-un apartament cu trei camere cu pereti de beton.

    ---------- Post added 14-07-2013 at 12:13 ----------

    Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841ND TL-WR841ND - eMAG.ro
    La asta ma gandeam.Ce parere aveti?Cel mai mult ma intereseaza, dintre toate cele enumerate mai sus, posibilitatea de a conecta(desi cred ca ar fi imposibil,macar 2) device-uri in acelasi timp fara a avea probleme, apoi streming-ul hd.
    Vezi ca PS3-ul nu stie 802.11 n, router-ul trebuie sa stie 802.11 b/g pentru ca PS3-ul sa se conecteze la el.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 33 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 14 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts