Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 33 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 645

Thread: Discutii routere - probleme, solutii si recomandari!

  1. #121 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Ah ok, acum am inteles mai bine schema. Initial eu credeam ca este unul singur activ si ca din acelasi loc unul e ok, altul nu.

    Da, este posibil atunci sa fie vorba de cablul dintre cele doua routere.

  2. #122 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos aveti si o mica reprezentare a modului in care se propaga undele radio pe WiFi. Hope it helps.

    Attached Images Attached Images wifi-apartment-2014-09-01-01.gif

  3. #123 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar

    Recomandare/informatii router

    Salut.
    M-am decis sa imi fac un upgrade la net momentan am 100MB de la rds si as vrea sa imi pun cel de 500mb. Cu ocazia asta mi-as cumpara si un router sa am si pentru ps4 ca deja m-am plictisit sa tot scot cablu din calc si sa-l pun in ps. Ce vreau sa va intreb ce router imi puteti recomanda (e prima data cand o sa am si nu ma pricep al ele) sau la ce ar trebui sa ma uit la un router cand vreau sa mi-l cumpar. Vreau sa precizes desi o sa am net de 500 mb nu am calc super perfmormant care sa imi duca la viteza maxima dar tot o sa fie mai rapid decat este acuma. Routeru va trebui sa aibe capacitatea de 500 mb trafic este asa ceva?!

  4. #124 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Era mai indicat pt. tine sa postezi aici http://www.consolegames.ro/forum/f29...cutii-routere/
    Probabil ca MonkY - "the master of networking" iti va da cel mai bun sfat posibil. Eu personal ti-as recomanda sa-ti iei ceva "future proof" adica cu AC.

  5. #125 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    mersi ca mi-ai mutat topicu aici nu l-am gasit cand am dat seach . @djelo i have no idea la ce te referi

  6. #126 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am mutat postul tau PosionRemedy. Uite ce router iti recomand eu, la un buget mediu (de obicei il gasesti intre 300-350 RON): ASUS RT-N56U Black Diamond Dual-Band Wireless-N600 Gigabit Router, support USB Storage, Print and Media Server, IEEE 802.11a/b/g/n. Pui firmware padavan pe el si garantat sare si de 8-900MB/s pe RDS. Ai atat benzi pe 2.4Ghz cat si pe 5Ghz, 2 porturi USB, gigabit... e cel mai bun raport pret/calitate/performanta (mai ales cu padavan).

    Daca nu te incanta asta, spune-mi in ce buget vrei sa te incadrezi si gasim alternative. Routerele "future proof" (cele care au si standard ac) de obicei sar de la 500 RON in sus...

  7. #127 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    sincer nu as vrea sa investesc foarte mult intr-un router momentan pentru ca nu am un calculator performate (dual core de 2.6) si mno e destul de vechi si nu o sa imi duca oricum la 500mb. momentan eu descarc cu 10mb daca mi-ar creste macar la 20 sunt foarte multumit. Dar in viitorul apropiat probabil ca o sa imi fac un upgrade la PC si atunci o sa imi iau unu-l mai performant, dar totusi daca ma gandesc mai bine mi-ar trebui un router bunicel ca o sa am de conectat un ps4, 2 laptopuri un si un notebook la wifi si pe langa asta si pc-u.

  8. #128 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Poison daca spui si bugetul maxim pe care il ai MonkY te va ajuta si mai bine. Pe de alta parte eu unul iau in calcul un router "sanatos'' care sa ma tine vreo 5 ani de acum inainte (raza de bataie undeva la 30m) si sub 500 de lei vad ca nu gasesc nimic

  9. #129 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poison, daca vrei ceva dual-band si gigabit, sub 300 RON (cat este acel N56U) si care sa fie si decent, nu gasesti. Trebuie sa renunti la ceva. Cum la gigabit presupun ca nu vei renunta (ca doar de aceea ti-ai facut upgrade), automat nu mai ai la ce sa renunti decat la dual-band. Ori daca vrei sa conectezi un PS4, 3 notebook-uri si un PC la WiFi... iti cam trebuie. Daca nu ai buget, mai bine astepti... decat sa iei unul slab si care sa se deconecteze non-stop.

    Btw, routerul pe care ti l-am recomandat eu si este la 337 RON acum, initial sarea de 450 RON... deci acum e "la oferta"! So think fast!

  10. #130 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Poate il prinde de black friday la 200 si ceva de lei tinand cont ca modelul ala are ceva timp de cand e pe piata..

  11. #131 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    dada m-am gandit si eu la asta ca daca vreau sa conectez la mai multe deviceuri la wifi trebuie un router sanatos ca oricum nettu o sa mearga bine ca e conectat direct la router nu la PC (nu?) deci posibil sa ma rezum le ce mi-a recomandat Monky si pretul mi se pare acceptabil nu e mult. Doar saptamana asta am strica 6 mil pe casti si destiny

  12. #132 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Eu recomand TP-Link 3600. E mai ieftin (vreo 230ron) si face același lucru.

  13. #133 SP
    Admin MonkY's Avatar
    TP-Link vine ca bonus si cu deconectarile, freeze-urile si lipsa de features aferente. In plus, anumite device-uri refuza Mr. TP-Link sa le vada la viteza reala, sau nu le vede deloc... M-am saturat de ele ca de mere padurete - pentru mine TP-Link a trecut la categoria AMD: nu mai ofer suport clientilor pt. asa ceva. Daca vor ei neaparat un router ieftin, atunci sa-si rezolve singuri problemele.

    Cat despre "face acelasi lucru"... se poate spune ca si o Dacie face acelasi lucru cu un BMW, adica te duce din punctul A in punctul B. Dar nu in siguranta, nu cu aceeasi viteza, nu fara opriri, etc...

  14. #134 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Monky, nu stiu ce tp-link-uri ai avut tu dar al meu merge ft bine, deocamdată.

  15. #135 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E posibil ca tu sa ai exceptia care confirma regula

  16. #136 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Și al meu merge perfect

  17. #137 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Vezi ca nu sunt excepția de la regula?
    Intr-un router se mai fac si niste setări daca nu merge in parametrii.

  18. #138 SP
    Member enemigo's Avatar
    A venit si la mine momentul sa updatez routerul de acasa (un tp link mai vechi care m-a tinut destul de bine cam 2-3 ani). Fara sa tin cont de sfaturile de mai sus, am cautat eu cea mai buna varianta, cateva reviewuri pe net si am gasit ceva care ar fi trebuit sa fie extraordinar (dual band, AC, gigabit, antene externe puternice) in bani OK - un TP Link Archer C2 (Router Wireless TP-LINK Archer C2, Dual Band, AC750 - eMAG.ro). Mare dreptate avea MonKy. Dupa ce i-am facut setupul am ajuns la concluzia ca e mai prost si mai instabil ca routerul vechi. Long story short azi il trimit inapoi la Emag si merg pe recomandarea "maestrului in networking". Maine ar trebui sa am Asusul RT-N56U. Nu voi pune firmwareul padavan la inceput. Sper sa mearga totul bine si sa fie cat mai basic cu putinta. Multumesc pentru sfaturi, m-au ajutat mult.

  19. #139 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mark: degeaba faci man setarile daca chipsetul e varza, si antenele sunt lipite "cu scoci" sau se supraincalzeste aiurea pt. ca traf-ul e o chinezarie proasta care da 12.5V in loc de 12. Situatia e asa pentru simplul motiv ca o firma ca TP-Link nu investeste prea mult in quality control asa cum nu o face nici pe partea de software (pentru a iesi cat mai ieftin). Si e normal pt. o firma cu pretentii mici. Acum, daca nici voi nu aveti pretentii si ati nimerit ceva care merge... so be it. Eu unul pt. clientii mei sau camarazii mei de pe forum nu-mi permit sa fac recomandari "la noroc".

  20. #140 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Pai hai sa vedem TP-Link 3600 are CPU Qualcomm AR9344 de 560MHz cu 128MB RAM. ASUS N56U are CPU Ralink RT3662 de 500MHz si 128MB RAM. Deci hardware tp link sta chiar un pic mai bine. Softul e la fel de important evident, dar mai sus era vorba de hardware, ca tp link face pocnitori.

    ---------- Post added 15-09-2014 at 14:56 ----------

    LE. Si dacă un traf da 12.5V in loc de 12V nu cred ca e vreo diferență in performanta. Așa a fost proiectata placa de baza si așa rulează.
    Nu vreau sa intru in polemica cu tine si nu pretind ca stiu mai multe decât tine dar din ce vad TP-link e o varianta mai buna decât Asus si doar prin prisma prețului. Daca 2 ani nu pușcă, nu cred ca pușcă nici după aceea.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 33 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. Probleme si solutii PC By AndRewqp in forum Hardware
    Replies: 976 Last Post: 09-10-2023, 12:18
  2. Xbox Series X|S - Probleme si Solutii By Teo in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 22 Last Post: 22-03-2023, 20:35
  3. DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 74 Last Post: 08-03-2023, 22:53
  4. Replies: 146 Last Post: 29-07-2021, 21:43
  5. Hauppauge HD PVR (Probleme si solutii) By eXist in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 28-03-2011, 15:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts