Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Achizitie monitor 4K

  1. #1 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Achizitie monitor 4K

    Dupa un studiu indelungat al pietei, m-am hotarat sa imi iau un monitor 4K. Am tot asteptat in ultimele 7-8 luni, dar nu sa se mai ieftineasca, ci sa apara monitoare care sa arate bine. Si Acer, si Dell, au lansat tot felul de monitoare, dar am o problema uriasa cu modul in care arata. Pana la urma, cred ca o sa il iau pe cel de la Samsung, de 28", fiindca majoritatea review-urilor sunt bune si foarte bune, iar la pretul la care il gasesc acum, nu mai am nicio scuza sa nu il iau.

    Samsung UHD 28” Monitor (U28D590D) | Samsung Monitor

    Il cumpar fiindca am nevoie de un display extern pentru MacBook, dar as vrea sa il folosesc si pentru PS4. Intrebarea mea este cum vor arata jocurile pe el. Din cate stiu, se face scaling la 1080p, adica atat cat poate duce consola. Afecteaza asta in vreun fel calitatea video? O sa se vada pixelat? Stiu ca noob-ul din mine e pe val in aceasta dimineata, dar Internetul colcaie de pareri impartite si oameni care se contrazic pe forumuri.
    Attached Images Attached Images monitor-4k.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razzosinni: in primul rand, pentru Mac e OK sa folosesti 4K... UI-ul din OSX se scaleaza superb. Pentru Windows, nu recomand nici dusmanilor.

    In al doilea rand, nu stiu de la ce distanta te joci (ai zis ca vrei si pt. PS4), insa mie un 28" mi se pare extrem de mic. Eu ca main monitor am un 30" care sta la 70-80cm de mine... si eu cred ca ar merge si mai mare. E "doar" 2560 x 1600, dar macar nu are ratio-ul de 16:9. Gandeste-te ca desi vei avea 4K, vei pierde mult din inaltime - e motivul pt. care nu voi avea niciodata un 16:9 ca main monitor.

    In al treilea rand, referitor la upscale... nu cunosc exact cat de bine face modelul acesta, insa am vazut si parti bune si parti rele. Cea mai rea mi s-a parut aceea ca pt. gaming, ai o latenta incredibil de mare. La naiba, Samsung are probleme cu latenta la FullHD-uri, daramite in 4K (stii, trebuie sa redenumesti input-ul in PC ca sa mai tai din procesari, altfel zici ca nu-i adevarat). Insa trebuie tinut cont ca aici ma refer la TV-urile 4K, de la 50" in sus. E posibil ca pt. monitor sa nu fie procesare la fel de serioasa.

    O alta problema e data si de faptul ca aproape sigur nu foloseste un panou IPS (nu exista IPS la 1ms timp de raspuns), si prin urmare o sa aiba niste unghiuri de vizualizare extrem de slabe. Ca dealtfel la orice MVA, PVA si TN marca Samsung. Eu iti recomand sa mergi sa-l vezi la lucru inainte sa te decizi.

  3. #3 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Multumesc pentru raspunsul extrem de cuprinzator.

    Chestia e ca acum construiesc o noua camera si urmeaza sa ma mut din cea in care stau. Incaperea cu pricina va avea o distanta destul de mare intre birou si canapea, undeva pe la 5m. Eu am acum un Sony Bravia de 82cm si ma joc la 2m de el, iar de multe ori, simt ca stau prea departe. Am 21 de ani si nu cred ca am probleme cu vederea, dar cu toate astea, ma ridic din pat de multe ori ca sa merg mai aproape. Clar in noua camera nu o sa ma pot juca din pat, dar oricum sunt genul ala de gamer care sta destul de incordat, aproape de ecran, in sensul ca nu resimt neaparat confortul canapelei/patului cand ma joc. Sunt "adaptabil", ca sa spun asa, neavand nicio problema in a ma juca de pe un scaun comod.

    Raportandu-se, insa, la distanta dintre birou si canapea, toata lumea mi-a recomandat sa imi iau un TV de minim 1m si ceva si sa il pun pe perete. Nu stiu insa exact cum o sa fac, probabil ca intr-un final o sa imi cumpar si TV.

    Monitorul mi-l iau clar pentru Mac. Panoul nu e IPS, intr-adevar, e TN, si asa cum spuneai si tu, unghiurile de vizualizare nu sunt cine stie ce. La eMag nu il au, din pacate, dar e in stoc la Altex si il pot returna in 10 zile, care mi se pare o perioada de timp suficienta pentru a studia monitorul si a vedea daca totul e OK. Astia nu au nimic in magazine, ca sa pot testa.

    Inca o intrebare as mai avea : din cate am auzit, e recomandat (pentru o claritate mai buna?) sa conectez MacBook-ul cu unul dintre porturile Thunderbolt printr-un cablu MiniDisplayPort to DisplayPort de monitor. Care sunt avantajele fata de clasicul HDMI?

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Oh God, te rog eu sa nu il iei pe ala de la Samsung. E teroare.

    L-am avut fix 3 zile si l-am returnat. Comparandu-l cu un amarat de Asus full HD dar IPS e absolut jalnic. Unghiurile sunt jalnice, daca nu esti fix central si te deplasezi cu 10cm in stanga-dreapta deja se inegresc parti din ecran. Pentru orice munca in PS sau ceva similar e o crima. Backlight bleed-ul e teribil si zici ca ai un led separat pe fiecare colt. Suportul e foarte prost si instabil, e din plastic ordinar si nu poti regla inaltimea deloc, doar inclinat si chiar si asta foarte limitat. Si daca vrei sa il pui pe un stand de monitor vei avea probleme, poate in poze nu iti dai seama, dar standul e foarte adanc si mai mult te incurca, cel putin asa a fost in cazul meu.

    Eu l-am conectat atat la PC cat si la Mac. Gaming-ul a fost intradevar foarte placut pe PC, cum se vad unele jocuri gen Last Light in 4K e o splendoare, dar mari diferente nu am sesizat fata de un 1440p mai bun. Panoul asta facut de Samsung face exact cat costa, iar aici spun comparativ cu un panou 4K IPS care e dublu ca pret. Pe Mac scalarea a fost perfecta si in Final Cut de exemplu a stiut ca desi aveam scalarea setata la 1440p, in aplicatie a recunoscut ca e 4K si preview-ul era in fullHD.

    Eu l-am prins la 370EUR si am fost bucuros, dar nu l-am putut tine nicicum, mi s-a parut oribil pentru orice munca mai serioasa. Nu am apucat sa conectez o consola la el sa vad cum se comporta, dar citisem ca nu e nimic grozav. Eu astept un 4K IPS la 60Hz cu 500EUR.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dupa cum a zis si tudy, stay away from it!

    Cat despre Thunderbolt - DP, de obicei ai mai mare bandwith decat via HDMI, mai ales daca nu e HDMI 2.0 - si chiar si atunci, sa zicem ca ai HDMI 2.0 pe monitor, aproape sigur nu ai HDMI 2.0 pe Mac, iar convertoarele sunt 1.4. Cu alte cuvinte, foloseste DP daca ai...

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Razzosinni View Post
    Inca o intrebare as mai avea : din cate am auzit, e recomandat (pentru o claritate mai buna?) sa conectez MacBook-ul cu unul dintre porturile Thunderbolt printr-un cablu MiniDisplayPort to DisplayPort de monitor. Care sunt avantajele fata de clasicul HDMI?
    Am uitat de asta. HDMI iti da 4K la 30Hz, Display Port iti da 4K la 60Hz. Diferenta e extrem de sesizabila, chiar daca doar plimbi mouse-ul pe desktop.

  7. #7 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Ma, baieti, ma faceti sa tin de banii astia. Vedeti, asta e si problema mea. Nu am vazut niciun monitor 4K cu scoruri de genu' care sa arate OK, iar alea IPS, care sunt decente ca design, sunt undeva in jur de 4000 de lei. Am neaparat nevoie de un monitor pentru laptop-ul asta, iar pentru orice depaseste 17", Full HD nu mai e de ajuns pentru mine. Nici 1440p nu mi se pare cine stie pe un monitor de 26-27". M-am obisnuit cu ecrane cu rezolutii uriase. Dupa 15 minute de munca pe un MacBook Air, nu vreau decat sa ma intorc la Pro-ul meu cu Retina, mai ales de cand cu Yosemite, care arata ca porcu' pe orice cu rezolutie slaba.

    Alte monitoare 4K in banii astia ce imi recomandati? 2000-2500 RON? Sau in jurul acestei sume, marea majoritate sunt porcarii? Sa mai plusez si sa imi iau unu' IPS?

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca vrei neaparat chiar si TN, mergi pe ceva in genul lui ASUS PB287Q. Nu l-am testat personal dar toti il lauda pentru gaming. Dar din nou vei avea parte de unghiuri mai slabe fata de un IPS.

    Poti incerca Dell P2415Q, care e insa doar 24". Multi zic ca pentru gaming 23-24 e the sweet spot, dar eu unul as vrea ceva intre 27-30. Asta e si IPS si are 60Hz. Pretul se incadreaza in bugetul tau.

    Repet, daca graba nu e mare eu as astepta. Nu cred ca mai e mult pana scad preturile semnificativ si la panourile mai scumpe.

  9. #9 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am citit astazi mai multe review-uri comparative intre Samsung si acel monitor Asus recomandat de tine. Avantajul major al lui Asus e faptul ca se poate regla in toate modurile posibile, care pentru mine nu e atat de important. Ambele sunt ca porcu' in ceea ce priveste unghiurile de vizualizare. Si revin la asta pentru a treia oara, amandoua sunt urate cu spume si au un aspect ieftin. Inca Samsung nici nu atat de tare, ca are standul ala metalic, dar Asus e sub orice critica. Chiar si cu o diferenta de pret de 150$, mi se par la fel de mediocre. Pe de alta parte insa sunt perfect constient ca nu se poate si aluminiu, si 4K, si IPS, si 2500 RON.

    Dupa tot ce am citit azi, sunt destul de dezamagit. Parca nimic nu imi inspira incredere, nimic nu e "cum trebuie". Poate o sa iau unul, totusi, sa il tin cateva zile si sa vad cum mi se pare, sau o sa mai strang niste bani si o sa ma infig intr-unu' vis-a-vis de care sa nu am indoieli. Oricum, achizitia e on hold acum, iar pana cand ma decid, poate imi va fi gata si camera.

    Multumesc pentru sfaturi si informatii.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu as mai astepta un pic. La monitoare 4K o sa creasca in draci cererea si oferta (odata ce placile video sunt, vibe Win10, DX12). La naiba, Apple pregateste 8K...

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dell 210-ADVO 68,6 cm Monitor schwarz: Amazon.de: Computer & Zubehör

    Avem asa: de firma (Dell), 4k, 60Hz, IPS, reglabil in toate poztiile, wall-mountable si un pret decent.

    Cu toate astea, eu astept sa ajunga pe la 500, hai 550 inainte sa il iau. Daca vrei si ceva cu un design reusit, nu cred ca vei gasi asa ceva prea curand. Pana nu se umple piata de displayuri 4k nu o sa fie destula varietate incat sa ai ceva care sa aibe si un aspect deosebit.
    Attached Images Attached Images 61vjmlwxkil._sl1500_.jpg 61ayxxfi0-l._sl1500_.jpg 61whad75stl._sl1500_.jpg 61dbyoblzfl._sl1500_.jpg 51mnzgijeml._sl1500_.jpg

  12. #12 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Arata intr-adevar mai decent decat multe altele, iar pretul este competitiv, sa spun asa.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Inca unu, asta ma tenteaza si pe mine grav, din pacate e produs de Acer si am reticente. Review-urile par sa il laude destul de mult, mai ales la pretul la care se afla, dar tot nu sunt convins si as vrea sa il vad eu undeva. Din pacate nu se gaseste in niciun magazin local, deci in Romania nici atat, si ramane doar solutia comenzii de pe amazon (la francezi e 580 in momentul asta).

    Ah, si sa zic despre ce e vorba: Acer 277HK. Are:
    • 27"
    • IPS
    • 60Hz
    • 4ms
    • HDMI 2.0
    • Display Port
    • Mini display port
    • stereo speakers
    • audio in/out
    • sexy looks

    Iar dintre toate, e singurul care arata chiar foarte bine.

    PS: Razosinni, avem practic acelasi model de Mac, are HDMI 2.0? Ca eu habar n-am.
    Attached Images Attached Images acer-s27hk-angled-press-image-640x426-c.jpg acer-s27hk-front-black-press-image-640x426-c.jpg acer-s27hk-front-press-image-640x426-c.jpg acer-s27hk-stand-press-image-640x426-c.jpg s277hk-2-640x426-c.jpg

  14. #14 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Chiar ca nu arata rau.
    Nu stiu, sincer. La Apple pe site scrie doar "HDMI port". M-am uitat cu atentie.

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    L-am gasit! L-am gasit in magazin si pot merge sa-l testez

    Din pacate nu am niciun cablu displayport iar toate pe care le-am gasit sunt DP -> HDMI, iar ala tot e limitat la 30Hz. Oricum, pentru a testa niste poze si ceva video in 4K o sa fie destul si 30Hz. Cat l-am vazut conectat la un PC mi s-a parut ca estetic arata excelent dar culorile mi s-au parut cam sterse. Era o conexiune dubioasa, probabil nici el nu era calibrat cum trebuie si etc. Sper sa imi fac timp zilele astea sa merg cu laptopul si sa vad ce si cum.

  16. #16 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Super. Asteptam vesti, atunci.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    N-am mai avut rabdare si m-am dus sa-l vad.

    Aveam un adaptor Mini DP spre DP de la o placa video mai veche si l-am luat cu mine in caz ca in cutia monitorului se afla si un cablu DP. Vine intradevar cu el si in felul asta obtii 4K @60HZ fara probleme.

    Am dus ceva filme de prezentare necomprimate gasite pe net, niste imagini de test pentru culori si altele, inclusiv cele ale lui MonkY de pe ghidul de optimizare TV-uri si am stat peste 30min uitandu-ma la tot. Pot sa zic ca scalarea e perfecta, unghiurile sunt excelente, in mare culorile sunt ce trebuie, desi am stat ceva sa il calibrez cum imi place. Initial era totul prea galbui pentru mine dar gasisem pe net ceva setari facute de altii si le-am incercat pe alea cu mici schimbari facute de mine si a iesit o imagine perfecta. Ma rog, zic perfecta pentru gustul meu.

    Backlight bleed in doua colturi, nu extrem de deranjant ca la altele, dar era acolo. Culoarea verde mi s-a parut ca nu e redata 100% cum trebuie. Cu mac-ul langa si pus in mirror mode am sesizat calitatea panoului din laptop fata de cel Acer. Per total insa nu mi s-a parut deranjant si e cu siguranta ceva cu care m-as putea obisnui.

    Nu stiu insa ce sa zic de Acer. Eu tot nu sunt convins din cauza firmei. Firma e una din gama chinezariilor facute pe vapor si toti cei pe care ii stiu cu produse Acer au avut probleme la un moment dat. Panoul se schimba pe garantie doar la aparitia a mai mult de 10 pixeli morti, which is a lot!

    Pretul in magazin e 680 iar pe amazon.de si .fr e 605 cu transport. Nemtii livreaza 100% pana in Romania in caz ca vreti sa il luati. Eu unul mai stau probabil, pe cat mi-a placut panoul, doar firma ma opreste din a-l cumpara. Nu am incredere in Acer

    PS: @Razzosinni: Cu placa integrata s-a miscat greoi la unele chestii, inclusiv browsing, redarea in 4K pe youtube si chestii intense pentru placa video. Initial am crezut ca e o problema, dar fiind pe baterie era selectat Iris Pro in loc de 750M. Dupa switch s-a descurcat flawlessly. Deci trebuie sa te asiguri ca esti pe cea dedicata pentru a avea o experienta placuta. Daca mai vrei sa stii ceva let me know.

  18. #18 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Faci bine ca nu acorzi credit Acer. Am aceeasi parere, am prea multe dezamagiri legate de brandul lor.

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Habar n-am, asa imi vine sa merg sa-l iau si sa vad apoi ce si cum...

    Magazinul unde l-am testat nu e unul mare, iar din cauza asta mi-e teama ca returul va fi mai complicat. In plus, e Acer si trec de la Asus si Dell la Acer.


  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pentru unii poate fi o alternativa si ceva 21:9. Eu unul sunt tentat intrucat pentru uzul meu cred ca mi-ar fi mai util decat un monitor 16:9. Rezolutia e 3440x1440. E sharp enough si spatiul de lucru e perfect. Daca pe un 4K ai nevoie de scalare a imaginii, aici nu e cazul, monitorul fiind destul de mare si astfel castigi spatiu lateral enorm. Are si Thunderbolt pentru Mac-uri

    LG UltraWide QHD IPS Monitor 34UC97 | 34" 21:9 Curved UltraWide Monitor - LG Electronics UK

    Attached Images Attached Images 34uc97_thunderbolt.png lg_34uc97_a_01.jpg lg-34uc97-1.jpg lg-34uc97-7.jpg lg-34uc97.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Achizitie PS3 By Comisar in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 39 Last Post: 19-12-2013, 14:39
  2. Recomandare achizitie monitor By ymess in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 10-08-2013, 22:59
  3. Sfaturi pentru achizitie a unui Monitor By zaice in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 02-04-2010, 19:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts