Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Dubii in alegerea unui pc gaming

  1. #1 SP
    Member dumibalamuc's Avatar

    Dubii in alegerea unui pc gaming

    salutare
    de cateva zile ma tot interesez sa-mi cumpar un pc gaming
    toti mi-au recomandat sa-mi fac pe bucati ca ies mult mai bine
    dar am vazut pe altex ca este un sistem destul de ok
    https://altex.ro/sistem-it-myria-dig...070-8gb-ubuntu

    si cel mai mult imi place ca pot cumpara si cu 36 de rate fara dobanda cu acel card de cumparaturi de la raiffeisen


    in schimb .
    la pc garage am configurat un pc cap coada care suna cam asa
    1. Carcasa Deepcool Tesseract BF black
    2. SSD HyperX FURY 240GB SATA-III 2.5 inch
    3. Monitor LED AOC Gaming E2460SD2 24 inch 1ms Black
    4. Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz CL14 1.2v
    5. Sursa Sirtec - High Power HPQ-500ST-H12S 500W
    6. Hard disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB
    7. Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1060 Windforce 3GB DDR5 192-bit
    8. Procesor Intel Kaby Lake, Core i5 7600K 3.8GHz box
    9. Placa de baza GIGABYTE GA-B250M-D3H

    total : 4457 + asamblare tot prin pc garage.parca 150 ...deci un total aprox de 4600


    voi ce parere aveti ? sa ma axez catre altex cu 1070 8gb etc ? sau sa iau pe componente
    o alta intrebare ar fi , daca sistemul myria este limitat pentru un viitor upgrade ?

    multumesc frumos

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    1070 e mult mai buna decat 1060.

  3. #3 SP
    Member cr0c0's Avatar
    In oricare din configuratii mai trebuie in plus minim 4GB ram. (si poate viteza 2400Mhz)
    In configuratia de la Altex placa video probabil e un 1070 cu racire pe turbina - e zgomotoasa in full load (casti pe cap ?!). Dar 1070 clar e mai buna fata de 1060.
    Sursa e o necunoscuta la Myria dar la PCG mai pune 100 lei si schimba sursa cu un Seasonic.
    In config de la PCG as face economie mergand pe un CPU mai ieftin pentru ca ai ales o placa de baza cu B250. (daca vrei Kaby - un 7500)

  4. #4 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by dumibalamuc View Post
    [...]
    voi ce parere aveti ? sa ma axez catre altex cu 1070 8gb etc ? sau sa iau pe componente
    o alta intrebare ar fi , daca sistemul myria este limitat pentru un viitor upgrade ?

    multumesc frumos
    Eu n-as da banii pe sistemul de la altex. Sursa e prea mica din punctul meu de vedere, avand in vedere ca nvidia recomanda psu de 500w pt gtx 1070 si probabil e si un no name. Nici placa de baza nu e ok, pt GTX 1070 se recomanda chipset-uri de la H in sus. Sistemul este limitat pt upgrade-uri viitoare in sensul ca fiind un sistem pre-built pierzi garantia daca intervii in el.

    Legat de configuratia de la pcg:
    1. Monitorul chiar daca are timp de raspuns 1ms, e un amarat de TN - unghiuri de vizualizare mici, culori sterse. Mai bine alegi un IPS, in acceasi categorie de pret, poti gasit ceva ok.
    2. Procesorul e pentru overclocking, chipset-ul placii de baza nu iti permite asta, trebuie sa cumperi si un cooler deoarece K-urile nu au cooler stock inclus, performanta adusa prin OC e irelevanta in gaming raportat la costuri. Mai bine alegi un procesor blocat si diferenta o directionezi catre un GTX 1060 9Gbps sau un RX 580 (au performante mai bune una fata de cealalta in functie de joc. Sa tii cont ca pentru un RX 580 iti trebuie o sursa mai mare.
    3. Memoria RAM e cam scumpa.
    In rest ai ales ok.

    Care e bugetul maxim?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor in hotararea unui wishlist By Bobby in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 5 Last Post: 01-04-2015, 13:51
  2. Dubii asupra "backwards compatibility DS-3DS By Bodolay Botond in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 8 Last Post: 29-09-2012, 07:00
  3. Povestea unui Dingoo By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 13 Last Post: 03-01-2011, 16:30
  4. Achizitionarea unui PS3 SH! By mark in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 8 Last Post: 17-08-2009, 09:08
  5. Ghid pentru alegerea unei console nextgen! By Xtm in forum Console Club
    Replies: 101 Last Post: 02-12-2008, 18:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts