Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Recomandare Volan Logitech G29 vs Thrustmaster T300 RS

  1. #1 SP
    Junior Member cRsRO's Avatar

    Recomandare Volan Logitech G29 vs Thrustmaster T300 RS

    Salut,

    M-am decis sa imi cumpar un volan pentru PC/PS4.
    Modelele propuse de mine sunt Logitech G29 si Thrustmaster T300RS, am nevoie de cateva sfaturi pentru decizia finala.

    Multumesc

  2. #2 SP
    Member Chazy90's Avatar
    Quote Originally Posted by cRsRO View Post
    Salut,

    M-am decis sa imi cumpar un volan pentru PC/PS4.
    Modelele propuse de mine sunt Logitech G29 si Thrustmaster T300RS, am nevoie de cateva sfaturi pentru decizia finala.

    Multumesc
    Nu stiu daca mai e de actualitate, insa clar T300 fara discutii. Am avut inainte Logitech DFGT, G27 si cateva zile G29 in teste, insa clar T300 are un force feedback si o precizie mult superioare. Faza este insa, ca trebuie sa cumperi si niste pedale T3PA sau T3PA-Pro, ca cele venite in cutie, sunt de calitate pedalelor Logitech DFGT, adica ceva care te impiedica sa poti juca un joc calumea. Iti recomand sa cauti pachetul T300 Alcantera pe la 1950 ron, care are si pedale T3PA, dar si volanul de piele Alcantera.

  3. #3 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    M-am decis si eu zilele acestea sa-mi cumpar un volan impreuna cu un Playseat Challenge.
    As avea nevoie de niste pareri legat de pretul "corect" la care se gasesc aceste produse cat si care ar fi alegerea optima.
    Playseat Challenge la Altex a fost redus la 740. Acum e stoc epuizat insa asta e pretul cel mai mic la care s-a gasit pana acum in RO. Stau la bloc si spatiul este o problema. Nu imi permit sa las scaunul montat non stop in sufragerie. Ci il voi depozita dupa fiecare folosire. Avand in vedere aceste lucruri, consider Playseat Challenge produsul cel mai potrivit si dpdv al pretului dar si dpdv al spatiului ocupat.
    Acum legat de volan. Am si PS4 si Xbox One. Din cate stiu nu exista un volan care sa mearga pe ambele. Ceea ce e cam nasol. Asa ca va trebui sa aleg. Gran Turismo sau Forza? Care merge mai ok pe volan? As tinde catre volan de PS4. Jocul pentru care mi-am luat PS3 in 2008 a fost GT Prologue.
    Am citit diferite pareri despre G29 si T300. T300 este mai bun, tehnologie mai noua. Pedalele stock sunt insa mai bune la Logitech G29. Asa ca in categoria 10-12 milioane, ce ati alege intre aceste modele stock? Si preturile astea sunt ok? Adica 11 mil cat e G29 acum si 12 mil cat e T300? Sau sa mai astept reduceri? Adica a fost G29 sub 10 mil? Ca nu ma grabesc foarte tare.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  4. #4 SP
    Member kukenstein's Avatar
    Salut! Daca te hotarasti la G29 iti dau eu unul de nici 2 saptamani cu factura si garantie la eMag. L-am luat la moft, pana la urma am realizat ca nu e pentru mine. Pretul il discutam in privat.

  5. #5 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Momentan am comandat Playseat Challenge de la MediaGalaxy la 740 lei. A reaparut in stoc.
    Legat de volan, prefer sa-l comand online pentru a vedea daca imi place sau nu. Ultimul volan a fost un Logitech Momo pe care l-am avut prin 2006-2008. Cred ca va fi volan de PS4 pana la urma. Gran Turismo si jocurile multiplatform. O sa imi para rau de Forza 7 ca nu o sa l joc pe volan insa asta e viata.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

    ---------- Post added 03-07-2017 at 14:10 ----------

    Merita diferenta dintre Logitech G29 la 1080 lei (https://mediagalaxy.ro/volan-gaming-...g29-ps4-ps3-pc) si Thrustmaster T300 Alcantara la 1980 lei (http://www.melarox.ro/volan-thrustma...rgintiu.html)?
    Chiar asa naspa sunt pedalele default la T300? Plus ca fiind prima mea experienta cu volane de gaming dupa vreo 10 ani nu stiu daca are rost sa investesc (arunc) 20 mil pe un volan.
    Ma gandeam sa iau un G29 acum iar daca imi place senzatia atat de mult(de condus cu volan) si chiar sa ma prinda, sa iau mai tarziu un T300 pentru XBox One X (Forza 7 si alte multiplatform).
    Am tot citit ca T300 este peste G29. Insa avand in vedere ca eu il iau mai mult de placere, de feeling, chiar asa mare e diferenta? Ma intereseaza sa ma simt bine in timp ce joc un joc cu masini si mai putin sa scot timpi foarte buni.
    Sper ca m-am facut mai bine inteles.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  6. #6 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Nu se mai gaseste la noi varianta cu volan Alcantara. Nici in stoc furnizor nu am mai gasit. Cel putin cand am dat comanda la Melarox.ro.
    Asa ca voi lua T300 GT edition.
    https://mediagalaxy.ro/volan-gaming-...ion-pc-ps3-ps4
    Si poate prind volanul din alcantara la vreun discount.

  7. #7 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Revin cu impresii despre volan(T300 GT) si scaun(Playseat Challenge). Momentan am incercat Gran Turismo Sport Beta, Driveclub, F1 2016 demo, Project Cars si Dirt Rally.
    Din start incep prin a spune ca joc de placere. Nu ma intereseaza sa scot timpi senzationali. Faptul ca aproape tot timpul am un zambet pe fata in timp ce joc de pe volan e priceless.
    Pana acum GT Sport si F1 2016 mi-au placut cel mai mult ca si FF si senzatie de condus. O fi Project Cars mult mai realist decat GT Sport insa cu setarile default mi se pare foarte heavy volanul. Tot lucrez la setari, insa e de munca mai ales ca trebuie fiecare masina configurata individual.
    La Dirt Rally nu am umblat la setari insa by default, cu toate ca acum am mai mult control decat de pe controller, directia mi se pare prea light si nu simt masina cum trebuie.
    F1 2016 mi-a placut mult cum se simte masina ca si senzatie de condus, nu am scos toate assisturile deoarece la o prima tentativa, cum am iesit de la standuri si eram cu acceleratia la podea, pana sa schimb eu a 3a, masina deja a derapat. Trebuie probabil mai multa grija cand accelerez etc.
    Alte jocuri care sunt pe radarul meu:
    Assetto Corsa - cred ca e un must penteu cei care au volan si vor un simulator;
    F1 2017 - nu mai iau acum F1 2016 mai ales ca mai e o luna pana apare;
    Project Cars 2 - nu sunt convins ca e de luat day one, daca nu ma pot acomoda cu Project Cars...
    Dirt 4 - la fel ca PC. Ma gandesc ca nu e cu mult diferit ca si control de Dirt Rally. Sa vad cum ma obisnuiesc cu Dirt Rally si daca e ok, voi lua si Dirt 4.
    Forza 7 - aici trebuie sa gasesc o solutie/varianta ai sa il pot juca pe volan. Il voi juca pe Xbox One X asa ca ma gandesc sa cumpar un Thrusmaster TX base (adica fara pedale sau volan) si sa il montez/demontez pe/de pe suportul care exista pe Playseat Challenge. In acest mod nu am 2 seturi de pedale etc.
    Inchei prin a lasa cateva impresii si despre Playseat Challenge.
    Nu ocupa mult loc. Pot sa il tin langa perete cand nu ma joc sau pliat foarte rapid si bagat dupa usa.
    Este foarte comod si pozitia la volan poate fi customizata in functie de preferinte. Eu il tin la a 5a linie rosie de pe maner. Deci lasat destul de mult pe spate. Cable management bun. Doar cablul de la volan spre PS4 (USB) este vizibil insa am cumparat un prelungitor USB de 3m pentru a scoate undeva in lateral mufa. Vad daca merge si cum iese.
    Per total sunt foarte incantat de setup si de feeling insa e clar ca sunt abia la inceput.




    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  8. #8 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Am gasit un articol foarte interesant in care e prezentat un produs, Drivehub care se pare ca rezolva problema incompatibilitatii volanelor de PS3/XBox 360 cu geratiile noi de console.
    Si ce ma interesa cel mai mult pe mine este ca rezolva problema incompatibilitatii PS4/XBox One.
    Cautam sa cumpar o baza de Thrustmaster TX dar ca sa ma joc pe XBox One ar fi trebuit de fiecare data sa demontez baza de la Thrustmaster T300 de pe scaunul din dotare si sa montez baza de TX.
    Varianta asta chiar daca nu e cheap, mi se pare cea mai buna varianta daca ai un volan mai vechi care nu mai e compatibil sau ai mai multe console si nu ai luat un volan pentru fiecare pana acum.

    Pretul este de 90 USD/EUR/GBP si din cate vad trebuie sa tii un controller in Drivehub si volanul conectat prin el la consola.

    http://www.eurogamer.net/articles/20...lity-nightmare

    https://collectiveminds.ca/shop/allconsoles/drivehub/


    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  9. #9 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Mai este si varianta Cronusmax (Vad ca nu le merge site-ul)
    https://www.amazon.com/CronusMax-Cro.../dp/B013E2KD5M

  10. #10 SP
    Member roberte's Avatar
    Am comandat eu drivehub revin cu impresii.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Logitech prezinta noul volan G29 pentru PS4 By djleo666 in forum Console News
    Replies: 17 Last Post: 12-06-2015, 11:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts