Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 72

Thread: Recomandari pc gaming -mediu

  1. #1 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

    Recomandari pc gaming -mediu

    As dori sa me interez sa vad cam ce as putea sa imi iau cu un buget de...sa zicem 1500 ron.
    Vreau un pc care sa ruleze World of Warcraft la setari medii, poate chiar spre high.
    Am carcasa, am hdd, am sursa. Cel putin cred ca sunt bune pentru moment.
    Daca imi poate face cineva un wishlist pentru un calculator mediu spre bunicel pt. zilele noastre, as fi recunoscator.

    ---------- Post added 28-06-2010 at 07:42 PM ----------

    astea sunt cerintele pentru wotlk. m-ar interesa sa fie cat mai apropiate de Recommended (putin sub sau peste), nu de cele minime.

    Processor:
    Minimum: Intel Pentium 4 1.3 GHz or AMD Athlon XP 1500+
    Recommended: Dual-core processor, such as the Intel Pentium D or AMD Athlon 64 X2
    Memory:
    Minimum: 512 MB RAM (1GB for Vista users)
    Recommended: 1 GB RAM (2 GB for Vista users)
    Video:
    Minimum: 3D graphics processor with Hardware Transform and Lighting with 32 MB VRAM Such as an ATI Radeon 7200 or NVIDIA GeForce 2 class card or better
    Recommended: 3D graphics processor with Vertex and Pixel Shader capability with 128 MB VRAM Such as an ATI Radeon X1600 or NVIDIA GeForce 7600 GT class card or better
    Sound: DirectX-compatible sound card or motherboard sound capability

    ---------- Post added 28-06-2010 at 07:43 PM ----------

    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    As dori sa me interez sa vad cam ce as putea sa imi iau cu un buget de...sa zicem 1500 ron.
    Vreau un pc care sa ruleze World of Warcraft la setari medii, poate chiar spre high.
    Am carcasa, am hdd, am sursa. Cel putin cred ca sunt bune pentru moment.
    Daca imi poate face cineva un wishlist pentru un calculator mediu spre bunicel pt. zilele noastre, as fi recunoscator.

    ---------- Post added 28-06-2010 at 07:42 PM ----------

    astea sunt cerintele pentru wotlk. m-ar interesa sa fie cat mai apropiate de Recommended (putin sub sau peste), nu de cele minime.

    Processor:
    Minimum: Intel Pentium 4 1.3 GHz or AMD Athlon XP 1500+
    Recommended: Dual-core processor, such as the Intel Pentium D or AMD Athlon 64 X2
    Memory:
    Minimum: 512 MB RAM (1GB for Vista users)
    Recommended: 1 GB RAM (2 GB for Vista users)
    Video:
    Minimum: 3D graphics processor with Hardware Transform and Lighting with 32 MB VRAM Such as an ATI Radeon 7200 or NVIDIA GeForce 2 class card or better
    Recommended: 3D graphics processor with Vertex and Pixel Shader capability with 128 MB VRAM Such as an ATI Radeon X1600 or NVIDIA GeForce 7600 GT class card or better
    Sound: DirectX-compatible sound card or motherboard sound capability
    asta mi-a recomandat mentorica pana acum:
    PowerColor Radeon HD4850 PCS 512MB DDR3 256-bit Placa video - PC Garage
    AMD Phenom II X2 545 3.00GHz skt AM3 box Procesor - PC Garage

  2. #2 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    no one? nothing?

    ---------- Post added 30-06-2010 at 12:35 PM ----------

    am facut eu o "chestie" aici, prin nepriceperea mea...imi puteti spune daca sunt compatibile si bune de ceva alegerile mele?
    Kingston ValueRAM 2GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit Memorie - PC Garage
    MSI 770-G45 Placa de baza - PC Garage
    Point Of View GeForce 9800GT 1GB DDR3 128-bit Placa video - PC Garage
    AMD Athlon II X2 260 3.20GHz skt AM3 box Procesor - PC Garage
    si dupa presupun ca trebuie un windows 7 65 bit...care ar trebui? professional sau home edition? si unde gasesc in romania la pretul cel mai mic?

    ---------- Post added 30-06-2010 at 01:34 PM ----------

    compatibila placa de baza cu asta ?:Sirtec HPC-400-H12S Sursa - PC Garage nu stiu unde sa ma uit

    ---------- Post added 30-06-2010 at 08:32 PM ----------

    vreau si eu un da sau nu, in functie de cat de bine le-am aranjat eu...va rog, va rog!...nu mai e nimeni din 20-30 de cunoscatori pe forum?lol

  3. #3 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    no one? nothing?

    ---------- Post added 30-06-2010 at 12:35 PM ----------

    am facut eu o "chestie" aici, prin nepriceperea mea...imi puteti spune daca sunt compatibile si bune de ceva alegerile mele?
    Kingston ValueRAM 2GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit Memorie - PC Garage
    MSI 770-G45 Placa de baza - PC Garage
    Point Of View GeForce 9800GT 1GB DDR3 128-bit Placa video - PC Garage
    AMD Athlon II X2 260 3.20GHz skt AM3 box Procesor - PC Garage
    si dupa presupun ca trebuie un windows 7 65 bit...care ar trebui? professional sau home edition? si unde gasesc in romania la pretul cel mai mic?

    ---------- Post added 30-06-2010 at 01:34 PM ----------

    compatibila placa de baza cu asta ?:Sirtec HPC-400-H12S Sursa - PC Garage nu stiu unde sa ma uit

    ---------- Post added 30-06-2010 at 08:32 PM ----------

    vreau si eu un da sau nu, in functie de cat de bine le-am aranjat eu...va rog, va rog!...nu mai e nimeni din 20-30 de cunoscatori pe forum?lol
    Mai pune 2 gig de ram si iti va merge decent .Cat despre windows 7 64 bits poti sa pui linistit home edition .

  4. #4 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    tot din aia 2 gb dual channel? sunt buni aia 2 pe care i-am gasit? decent inseamna ca voi avea ceva probleme sau va merge bine pe setari medii fara briz-brizuri?
    THX!

  5. #5 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    tot din aia 2 gb dual channel? sunt buni aia 2 pe care i-am gasit?
    De preferat sa pui Rami la fel.

  6. #6 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    pey da, inca un grup ca ala.

  7. #7 SP
    Junior Member asterix's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    pey da, inca un grup ca ala.
    exact. o sa iti mearga mai mult decat decent.

    in legatura cu sursa aia de 400w nu sunt prea incantat... ti-as recomanda una de 500+ sau macar asta http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec/hpc-500-h12s/

  8. #8 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    dar placa asta? ca am vazut ca e si memoria BUS importanta...e mai mare decat la cealalta.
    Gigabyte GeForce 9800GT 512MB DDR3 256-bit HDMI Placa video - PC Garage

  9. #9 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    "nightprowler" - Wishlist la PC Garage

    Daca zici ca ai hdd carcasa si sursa, e tot ce ai nevoie ce ti-am dat eu. Iti vor merge majoritatea jocurilor cu detaliile maxime (desigur nu la rezolutii foarte mari)

    Spor!

  10. #10 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    unde ma duc sa fac si eu un wishlist? ca daca apas pe wishlist imi apar multe liste ale altor persoane.
    vreau sa fac una sa imi zici ce crezi despre ea, ca incerc sa trag cat mai mult de bani dar sa nu iau chiar chestii prastie.
    mai e si windows-ul vreo 3-4 coco, deci se aduna. poate o sa-mi trebuiasca si o sursa mai buna.

  11. #11 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    tot din aia 2 gb dual channel? sunt buni aia 2 pe care i-am gasit? decent inseamna ca voi avea ceva probleme sau va merge bine pe setari medii fara briz-brizuri?
    THX!
    Mai bine pui un kit dual channel 2X 2GB adica 4 GB dual channel iesi si umpic mai ieftin si cu un slot mai putin si cu consum mai mic.

    Ma refer la astia: Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Channel Kit Memorie - PC Garage

    Cat despre placa video as merge pe o firma mai sigura eu personal, ori gigabyte-ul ori varianta de la XFX care este o firma buna http://www.pcgarage.ro/placi-video/x...-ddr3-256-bit/

  12. #12 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    cam asta ar fi...
    "nightprowler3" - Wishlist la PC Garage
    astept pareri, cu precizarea DeathWings, ca am pus si o sursa si inca 2 gig de ram.
    eu zic ca pt, un milion in plus, e bine

  13. #13 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    E foarte bun si cel ce l-ai ales tu, dar mie de obicei imi place sa merg pe intel (nu spun ca amd nu sunt buni).

    Dai mai multi bani, dar stai in fata .

    P.S. nu as lua placi de baza de la msi.. asrock.. sau alte alea, de asta am considerat ca mai bine renunti la 2gb ram dar te ajuta pe alte parti celalalte componente

  14. #14 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu stiu cum este intre Intel si MSI da am testat cateva placi de baza MSI 770 si se comporta bine (cele solid state si cu south bridge 710) parerea mea este ca placa de baza este buna merge si overclocking-ul relax, motivul pentru care este mai ieftina este 770+710 combo chipset sunt ieftine dar foarte performante o capodopera de la amd nu alta.

    Cu asrock totusi iti dau completa dreptate .... ugh stay away stay very far away ... clienti asrock = cobai

  15. #15 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    la wishlistul tau: "nightprowler" - Wishlist la PC Garage
    ce recomanzi sa adaug, sursa de 500 la 200 ron sau memoriile alea de 4 gig? sau mai bine mai iau dupa ceva timp inca 2 ca alea, dupa ce am sursa puternica?
    ai vreo alternativa la placa aia de baza? ca e cam scumputa fata de a mea.
    o fi mai buna, dar vreau sa stiu daca stii ceva mai ieftin.
    ce firme sunt bune in materie de placi de baza? poate mai caut si eu daca nu ai altceva.

  16. #16 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Asus in principal este mai buna la placi de baza mai ales la intel dupa as zice gigabyte iara fac placi de calitate (desi nu bag mana in foc in combinatie cu intel nu am testat prea multe).

  17. #17 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

  18. #18 SP
    Junior Member asterix's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    la wishlistul tau: "nightprowler" - Wishlist la PC Garage
    ce recomanzi sa adaug, sursa de 500 la 200 ron sau memoriile alea de 4 gig? sau mai bine mai iau dupa ceva timp inca 2 ca alea, dupa ce am sursa puternica?
    exact acelasi lucru lam facut si eu... am zis sa nu dau atatia bani pe o sursa, 2-3 milioane... miam luat una de vreo 600 mii de 400w si restu de bani iam pus pt alta componenta mai buna.... dupa vreo 3-4 luni sau umflat condensatorii a facut o mare flama si sa ars... pe langa ea sau ars toate in afara de hard si memorii... de atunci mam invatat minte. poti sta cu 2 gb ram cateava luni sau pana mai faci rost de bani...daca nu esti gamer inrait si nu te intereseaza detalii ultra hight nu o sa se simta 2gb in plus sau in minus.

    la placa video eu merg pe gts 250

  19. #19 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    sper ca nu pentru ca e mai scumpa voi cred ca v-ati vorbit sa ma aduceti in sapa de lemn lol...

  20. #20 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Gigabyte merg foarte bine si in combinatie cu intel, deci nu e problema. Cat despre sursa vs ram nici macar nu ar trebui sa stai pe ganduri, sursa in primul rand (recomand corsair).

    2 GB ram sunt mai mult decat suficienti pentru cineva care nu e foarte pretentios (cineva care spune pc de gaming mediu ).

    Gigabyte GA-H55M-S2H Placa de baza - PC Garage ar fi asta.. dar sincer nu se merita sa scazi din pret, mergi linistit pe cea care ti-am aratat-o, mai bine mai strangi din fund o luna si mai pui 100 de lei in plus (imi cer scuze daca de te deranjeaza expresia, este o gluma ).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Recomandari TV By AndRewqp in forum HiFi
    Replies: 106 Last Post: 11-02-2015, 13:53
  2. Recomandari By kiwi2012 in forum Jocuri PC
    Replies: 2 Last Post: 08-10-2012, 09:34
  3. Lcd lg recomandari By Alexinho1337 in forum HiFi
    Replies: 2 Last Post: 13-02-2011, 13:55
  4. Recomandari Xbox By octav in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 9 Last Post: 30-08-2009, 12:53
  5. Recomandari Telefoane By Bobby in forum GSM
    Replies: 37 Last Post: 24-04-2009, 23:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts