Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Problema VDSL - Romtelecom

  1. #1 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

    Problema VDSL - Romtelecom

    Salut baieti,

    Pana acum cateva zile am avut abonamentul de 6 mb, ADSL de la Romtelecom. Am fost anuntat ca acel contract a expirat (2 ani) si ca trebuie sa-l reinnoiesc. Toate bune si frumoase. Mi s-a propus trecerea la VDSL, 20 mb plus IPTV. Nu m-am entuziasmat, doar mi-a placut ideea. In 2 ani nu avusesem nicio problema cu ADSL-ul asa ca eram sigur ca nici acum nu o sa fie probleme. Am facut trecerea sambata pe noul abonament, fiind placut impresionat de viteza de download. Problemele au aparut ieri, viteza scazand sub limita bunului simt, facand navigarea imposibila. Am sunat la Romtelecom, suport tehnic, insa acolo era o domnisoara care mi-a spus ca ''ei nu se ocupa de VDSL, aces serviciu fiind nou si doar cativa baieti stiu despre ce e vorba, dar nu sunt la serviciu momentan''. A inregistrat sesizarea urmand sa fiu contactat azi. Pana acum, nimic. Am ramas interzis. A mai avut cineva aceasta problema? Ma gandesc serios sa trec din nou pe ADSL. Daca are cineva vreo solutie, va sunt recunoscator.
    PS: am modemul ZyXEL P-870 la el fiind legat un router D-Link DI-524.

    Multumesc anticipat.

  2. #2 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Problema, momentan, rezolvata. M-a sunat un domn de acolo si mi-a explicat ca au avut niste probleme cu viteza. Apoi a incercat sa dea vina pe mine ca nu am enspe cabluri bagate in router, eu incercand sa ii explic ca de aia se numeste wireless, adica fara fire. El a tot insistat, eu inchizandu-i telefonul in nas, intr-un mod fin si politicos, de altfel.

  3. #3 SP
    Junior Member easy's Avatar

    Exclamation

    dacaincerci sa schimbi abonamentul la adsl probabil o sa iti spuna ca nu se poate (ca doar este mai ieftin , nu? ) .. oricum daca ai probleme lepoti forta mana ... poti cere inclusiv reziliere daca nu merge cum trebuie
    in plus nu inteleg de ce trebuia sa "reinnoiesti" , contractul vechi era ok ( se prelungeste automat ... doar ca il poti rezilia oricand ... deasta au vrut "reinnoire")... cu schimbatul contractului la alt tip ... e alta discutie...

    personal m-am saturat de romtelecom ... pt 6Mbps ... care mergea cu maxim 2.5Mbps (unerori) ... can a ajuns la sa staude vb fatza in fatza cu o tanti ... varzaru (chiar asa o cheama , din cate imi amintesc .. nufac nici un misto ) a incercat sa-mi bage pastule de la "descrierea serviciului" : ADSL permite pana la ...
    leam trimis o reclamatie mult mai elaborata ( http://antiromtelecom.easystartweb.ro/clicknet-servicii-de-internet-si-date/vicii-ascunse-ale-serviciului-clicknet/ ) ... din decembrie au uitat sa raspunda ... desi am trimiso la fiecre 30 de zile ( cica atate TREBUIE sa treaca pt a primi raspuns)...
    da` nui nimic ... si io am uitat sa platesc

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Contractul vechi a avut o valabilitate de 2 ani. Dupa 2 ani, am fost sunat pentru prelungire (nu am facut un nou contract ci doar am semnat o anexa). In acelasi timp am facut si trecerea pe VDSL. Aceasta trecere am ales-o eu, nimeni nu mi-a fortat mana sa o fac. Decizia a fost una foarte buna. Dupa acea scadere de viteza de 2 zile, netul si-a revenit si acum e totul mai mult decat multumitor. De la 6 mb viteza a crescut la 20 mb si in plus costul abonamentului a scazut. Da, ai citit bine, acei 6 mb adsl ma costau mai mult decat cei 20 mb vdsl. Nici nu ma gandesc sa trec inapoi la Adsl sau sa reziliez contractul cu Romtelecom. Faptul ca a fost acea mica problema nu mi-a schimbat o parere care o am de 2 ani despre Clicknet, si anume: foarte buna.

  5. #5 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu am clicknet de un an (6mbps ca nu era VDSL atunci) si a mers fff bine. zilele astea ma duc si eu sa fac trecerea pe VDSL 20mbps. Pizzi, sunt curios, tu ce upload ai la 20mbps download?

  6. #6 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Ii fac un test cand ajung acasa si pun poza aici diseara.

    ---------- Post added 16-03-2010 at 08:59 AM ----------

    I-am facut test aseara, normal ca am uitat sa pun poza. Download: 19 mb, upload: 2 mb.

  7. #7 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    h0stile, uite si poza, dupa cum am promis:
    Attached Images Attached Images testviteza.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Romtelecom conectare wifi problema By bubu91 in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-10-2014, 19:19
  2. Reziliere Romtelecom gratis ? By zinodaur in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 23-04-2012, 22:04
  3. Internet romtelecom? By tray in forum Offtopic
    Replies: 15 Last Post: 12-12-2010, 00:47
  4. Replies: 4 Last Post: 28-10-2009, 12:58
  5. Conectare prin Romtelecom - Help ! By arde85 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 02-11-2008, 18:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts