Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Reset USB properties

  1. #1 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

    Post Reset USB properties

    Salut,

    De c�teva zile am o problemă mai ciudată. Zic ciudată deoarece �n viața mea n-am mai pățit așa ceva...și efectiv nu știu ce sa fac. Mesajul mi-e cunoscut dar niciodată nu l-al mai primit �n contextul ăsta (c�nd totul e oki).

    Eu, pe placa de bază, am 4 porturi USB.
    1. Mouse
    2. Tastatură
    3. Imprimantă
    4. Telefon, Aparat foto, cameră video digitală, etc.

    Totul a mers perfect (ani de zile) și dintr-o dată...primesc o eroare (random) de fiecare dată c�nd vreau să conectez ceva via USB4.

    De ex. folosesc bine merci Canon PowerShot S3 IS - �l deconectez și dacă mai am nevoie de el peste 10 minute primesc eroarea (poza 1) c�nd �l conectez. Tot trebuie să-l deconectez și să-l conectez de 20-30 de ori, ca un disperat din plastelină, p�nă să-l vadă iar...Oki să zicem că e aparatul gay, că e din cauza lui, dar la fel primesc și c�nd vreau să-mi conectez telefonul...sau camera video digitală.

    Am zis oki...poate e portul problemă...le-am pus �n alt port și tot așa (am constat faptul că toate 4 se comportă la fel). �n schimb c�nd pun tastatura �n port 4 merge (dar doar tastatura).

    Oricum...e ciudat.

    �ntrebarea mea este - există ceva soft ce reseteaza proprietățile porturilor USB? (nu știu termenul exact). Să șteargă toată informația salvată �n/pe ele. Am căutat pe google tot felul de combinații de cuvinte și-am găsit toat prostii...

    Thanks

    *p.s.

    N-am timp acum de reinstalat windows-ul - vreau doar un reset la informații și gata. Am zis că-n iarnă-mi schimb PC-ul dar...nu cred că mai rezist psihic p�nă atunci.

    *p.s. 2

    Nu e de la drivere (am testat).
    Attached Images Attached Images poza-2.png

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nimeni, nimic? Bine

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...acum nu mai merge deloc - am făcut poză la revista LeveL - și n-o pot scoate.

  4. #4 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Tastaura iti merge pentru ca n-are nevoie de putere (amperaj). In schimb celelelate sug mai mult curent si porturile USB nu le pot da suficienta putere.

  5. #5 SP
    Member taz@'s Avatar
    E de la windows,in particular Vista si 7.Asa am patit si eu;program de resetat n-am gasit si am dat reinstal la windows;dupa 2 luni la fel facea asa ca am revenit la XP...

  6. #6 SP
    Member JeruKu's Avatar

    Salut

    Incearca din Device Manager un roll back la driverele pentru porturile usb si apoi reinstall. Poate merge asa, insa nu sunt sigur. Cand bagi un stick in portul care nu iti functioneaza incearca sa verifici daca iti apare in Disk Management (Click dreapta pe My Computer -> Manage). Nu am mai patit asa ceva insa poate reusesti pana la urma.

    Bafta

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Păi și atunci ce să-i fac? Downgrade nu fac.

    ---------- Post added 08-09-2010 at 02:36 PM ----------

    Nu știam că-i o problemă specifică Windows 7. Am găsit c�teva discuții pe forumuri străine, brb să vedem.

    ---------- Post added 08-09-2010 at 02:42 PM ----------

    Am găsit asta:
    Hai că �ncerc să vedem. E drept c-am �ncercat (dar n-am scos alimentarea) și-a mers c�teva minute. Apoi iar probleme...

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Let me guess... e un AMD, nu ? Aia e buba ... Dar, ia-ti un HUB usb alimentat extern si s-ar putea sa scapi de probleme...

  9. #9 SP
    Member Imouthes's Avatar
    Verifica daca merge o placa PCI cu iesire USB, s-ar putea sa se fi dus cipul USB de pe placa de baza. Trebe sa coste undeva in jurul la 40 roni.

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Degeaba, nu mai merge nici faza cu power off PC

    Verifica daca merge o placa PCI cu iesire USB, s-ar putea sa se fi dus cipul USB de pe placa de baza. Trebe sa coste undeva in jurul la 40 roni.
    Am și așa ceva...dar nu mai am slot PCI liber. Of! că mor!

    ...iemdiat testez.

    ---------- Post added 08-09-2010 at 03:11 PM ----------

    Degeaba, tot așa face

    Extraordinar!

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca sfatul meu nu vrei sa-l iei in considerare... spune-ne si noua ce placa de baza ai acolo, de nu stie decat 4 porturi USB. Esti sigur ca de cele interne nu ai uitat ? Caz in care poti sa mai pui inca 4 USB-uri la conectorii de pe placa de baza

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Aahahahah - woooooo! Merge! Nu știu dacă asta era problema dar merge!

    Erea cablul usb... - am avut unul nou nouț �n pungă, am zis hai să vedem poate-i cablul problema. �l desfac, �l conectez și surpriză...toate merg. Aparatul, telefonul

    Deci acum e oki - sper c-am rezolvat (văd �n timp).

    Din ce cauză era cablul problema...habar n-am. E �n stare impecabilă

  13. #13 SP
    Member LeGenD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Let me guess... e un AMD, nu ? Aia e buba ... Dar, ia-ti un HUB usb alimentat extern si s-ar putea sa scapi de probleme...
    scz de off...nu avea nici o legatura ca are amd......oricum....intrebarea care ma roade....problema ta cu amd-ul...care este?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by LeGenD View Post
    intrebarea care ma roade....problema ta cu amd-ul...care este?
    Problema mea cu AMD-ul, Via, Ati & Co... e ca eu trebuie sa ofer service pentru toate porcariile lor. Si de la incompatibilitati pana la probleme demne de Twilight Zone... AMD e castigator fara drept de apel. Eu personal nu mai fac AMD-uri nici daca ma roaga cineva sau ma plateste triplu... So, now you know !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ajutor problema reset pc By Popae36 in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 16-06-2014, 08:52
  2. Replies: 0 Last Post: 26-04-2012, 11:30
  3. Hard Reset PC Review By sam in forum English
    Replies: 0 Last Post: 04-10-2011, 21:49
  4. Media Library - Hard Reset - Teaser Trailer By andreicristian9 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 18-07-2011, 15:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts