Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Ce sistem de operare recomandati?

  1. #1 SP
    Member SpitFire's Avatar

    Ce sistem de operare recomandati?

    Ce sistem de operare recomandati pentru urmatorul PC:
    HIS 2600XT HD
    CPU E2180 Oc-ed to(by me ofc ) 3.00Ghz
    2 GB RAM GEiL(4-4-4-12)
    HDD 200GB WD (trebuie sa-l schimb... numai incape )
    GIGABYTE GA-P31-DS3L(placa de baza...)

    Momentan am Vista Ultimate, se mai blocheaza cateodata cand fac mai multe lucruri deodata, si as vrea ceva care sa mearga mai fluent. Mentionez ca nu ma joc DELOC pe PC, dupa ce mi-am luat consolele l-am abandonat, il folosesc doar pentru surfing, messenger, unzipping si chestii obisnuite. Multumesc mult, astept un raspuns cat mai repede.

  2. #2 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    win XP

  3. #3 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Instabil, de aceea m-am mutat pe Vista care merge de 3 ori mai bine, dar vreau si mai bine daca se poate si cred ca Linux poate reusii performanta asta Cred ca trec pe Ubuntu ca am si CD-uri originale prin sertar
    LE: Postul 500

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    XP SP3 cu toate driverele la zi... kicks Vista's butt. Asta cu "Vista care merge de 3 ori mai bine" nu cred ca ai reusit-o decat punand drivere aiurea or something. Vista nu va merge niciodata mai bine decat XP, decat poate de la un SP2 incolo... sau mai sigur, de la Windows 7 (speram anul viitor).

    Sa nu crezi ca am idei preconcepute... daca ai un singur benchmark (in afara de DX10.x) care da mai bine pe Vista decat pe XP... il mananc. Accept si benchmarkuri "cu cronometrul in mana"

    P.S. So, XP SP3 cu drivere la zi, cu ceva tweakuri (swap fix, mai multe conexiuni tcp/ip, prefetch optimizat, recovery dezactivat, etc) "zboara" pe sistemul tau. Have fun !

  5. #5 SP
    Member SpitFire's Avatar
    Trec pe Linux Acum poti sa ma crezi sau nu, n-am motive sa mananc ***, cand aveam si Vista si XP pe vremea cand a aparut Assassin's Creed in XP scoteam 23 FPS si in Vista 30 Oricum, fiecare cu experientele lui, trec pe Ubuntu.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu stii Linux, mai bine las-o asa. Pentru cei care cred ca Linux e un fel de Windows mai secure, se inseala amarnic. La prima problema mai serioasa, te vei trezi ca citesti manuale in linie de comanda (terminal). Anyway, bafta !

    Cat despre Assasin's Creed care pe Vista dadea mai bine... cum am zis mai sus, daca ai crappy drivers si probleme cu diverse, poti sa pui si mama OS-ului ca tot crappy va merge

    P.S. Bafta cu Ati + Linux = Love

    Later Edit: Ce Dzeu faceai cu Asassin's Creed pe Windows cand e de nota 10 pe console ?

  7. #7 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Leopard rulz

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Leopard rulz
    Cate FPS-uri ai pe Leopard in Assasin's Creed ?

    Later edit: O sa-mi raspund singur: "Cam tot atatea cate va avea SpitFire pe Linux"

    P.S. Don't get me wrong. Am cateva Linux-uri "pe mana", cateva zeci de XP-uri de administrat, o duzina-doua de Vista-uri. Linux is for server jobs, XP-urile pt. gaming & Co, Vista-urile pentru "fitze". Ce pica cel mai des sunt Vista-urile. Asta e ceea ce patesc eu. Poate la altii e altfel. Just my point of view.

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Win XP SP3 - pt. gaming, pt. consola sa faci steaming la filme, muzica si poze + surfing pe web... pt. tot.
    Mandriva ca distro de linux a fost cea mai user - friendly la mine ( parerea mea ) plus ca aduce mai mult cu Windowsul decat Ubuntu.
    Se poate merge si pe dual boot : Win XP SP3 + Linux ( mai ales prin GRUB ) da tot un sistem de operare vei folosi mai mult decat pe amandoua !

  10. #10 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Salut
    Incearca Windows XP este foarte stabil si eu am trecut de pe Vista ultimate inapoi la Xp
    Alta varianta este Linux (mai nou s-a lansat Fedora 10)
    Bafta

  11. #11 SP
    Junior Member Sc0rp10's Avatar
    Categoric daca vrei sa ti se miste fluent, foloseste XP sau fa upgrade

  12. #12 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    a instalat cineva leopard pe pc? eu asta am facut acum...
    se misca destul de bine...

  13. #13 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Si, la punctul aplicatii cum te descurci cu leopard? Pentru cei care suntem in Romania eu sfatuiesc sa folositi Windows si Linux daca stiti sa umblati cu el. Nu are rost sa folosesti leopard din cauza ca la noi in tara nu prea se lucreaza pe sisteme MAC deci prin urmare piata de software este destul de restransa. Cum zice si MonkY: niciodata vista sp1 nu se compara cu xp sp3. Daca era mai bun atunci Microsoft nu lucra din zori ca sa scoata Windows 7 si astfel sa-si acopere greasala(sa speram in cazul in care windows 7 va fi un windows stabil si rapid). Sa nu ii aud pe cei care zic: Eu am 4gb de ram si intel core i7 aka intel xenon, si mi se la mine zboara. Ca mai toata lumea are un pc performant in ziua de azi. Nu despre asta e vb. Degeaba iti zboara daca nu e stabil si are bug-uri.
    Numai bine.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si eu am sperante mari de la Windows 7. Nu de alta, dar l-am vazut instalat pe netbook-uri (Intel Atom) unde Vista mergea ca melcul iar W7 facea fata cu brio (nu se compara cu XP Home, dar nici nu e un sistem atat de "taiat" cum e Home-ul). Sunt ceva optimizari care arata bine. Sa speram ca nu e "another bogus from M$" pentru ca altfel ma tem ca in curand vom avea toti produse Apple instalate

  15. #15 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    am reusit sa fac rost si de un mac g3 pana la urma, i-am bagat ram si o placa cu usb-uri si i-am instalat tiger.... nu se compara nimic cu un apple, ma gandesc sa imi vand pc-ul si sa-mi iau un g5, aplicatii.. sunt destule aplicatii pe osx.... si compatibilitate cu jocurile... cum majoritatea de aici avem console.. nu cred k mai avem nevoie de jocuri pe pc... deci imi sustin parerea, recomand cu caldura leopard si tiger pt un mac mai modest...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 31-12-2014, 16:51
  2. Replies: 3 Last Post: 16-12-2013, 13:06
  3. Replies: 8 Last Post: 03-01-2013, 22:34
  4. Ce imi recomandati? By Swift in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 14-02-2011, 22:42
  5. Ce sistem de operare folositi pe PC ? By MonkY in forum Software
    Replies: 26 Last Post: 05-08-2010, 23:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts