Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Nu detecteaza Dvd drive-ul

  1. #1 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar

    Nu detecteaza Dvd drive-ul

    Buna!Intampin si eu o problema.Am bagat astazi un cd de instalare in laptop si ca prin surpriza vad ca il invarte, dar nu apare nimic in my computer.
    Am mers in Control Panel la Device Manager si am incercat sa ii dau update la dvd-rom drive.Imi scrie ca el este deja actualizat si nu am ce sa updatez.Am incercat si cu disable/enable si tot nu merge.Stie cineva care ar putea fi cauza si eventual ce as putea sa fac in privinta asta?
    Multumesc!

    ---------- Post added 16-01-2013 at 09:16 PM ----------

    A, si am uitat sa spun ca la properties scrie asa: Windows cannot start this hardware device because its configuration information (in the registry) is incomplete or damaged. (Code 19)

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incearca intai sa intri in Safe Mode de unde sa stergi pur si simplu device-ul din Device Manager. Restart, lasa-l sa detecteze si vezi daca e la fel. Daca e la fel, incearca cu driverele de chipset (in functie de Intel sau AMD, au si driverele de SATA, cele necesare DVD-ului). Daca nici asa nu merge, incearca un update de BIOS, si un update de firmware (la DVD - vezi direct pe pagina producatorului, nu din Windows Update). Last step: instalare Windows de la zero. Si daca nici asa... ori mergi la un service, ori incerci cu o alta unitate DVD... Bafta!

  3. #3 SP
    Senior Member HoTSaucE's Avatar
    Mersi de ajutor!Am reusit totusi prin stergerea lowerfilterului din regedit si dupa restart a mers!
    Multumesc oricum, Monky!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. HELP dvd- drive!! By Ma_Plictisesti in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 2 Last Post: 23-05-2012, 14:14
  2. Licitatie: DVD Drive X360 By DeeJay-RainY in forum Licitatii
    Replies: 1 Last Post: 30-01-2010, 02:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts