Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Internet 200Mbps UPC

  1. #1 SP
    Senior Member pooaul's Avatar

    Internet 200Mbps UPC

    Hello, am postat si pe Spambox mesajul cumva din obisnuinta unde nu am primit nici un raspuns. GTA IV + natura threadului respectiv.
    Cel mai bine trebuia de la inceput sa deschid un thread pe o arie dedicata.

    Fac acum asta cu aceeasi intrebare:

    A ajuns si la Cluj internetul de 200 Mbps de la UPC. Vroiam sa va intreb daca cineva din vreo metropola unde e de mai mult timp il are si cum se comporta? Sau e doar marketing?
    Momentan sunt abonat RDS Fiberlink-ul de 100Mbps. Sunt multumit de ei dar nu m-ar deranja ceva mai mult tinand cont ca am mai multe deviceuri conectate in casa.

    Considerand ca on my side totul e ok (placi retea, router) voi vedea ceva diferente vizibile?
    Ca si uz mult HD streaming, youtube + online HD video sites, netflix etc, multiplayer games si some downloads.

  2. #2 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Cred ca mai mult de 150mb/s nu te tine placa de retea Io`s convins ca cei 200 sunt doar pe hartie si oricum valabil pt Romania, unde youtube, netflix, etc sunt peste hotare. Ramai la RDS.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma_Plictisesti: o placa de retea serioasa gigabit tine linistita peste 100MB/s (din testele mele pe Intel se duce pe la 117MB/s). Asta inseamna 800Mb/s.

    pooaul: din pacate, de UPC pana acum m-am lovit numai pe partea negativa. Am vorbit si eu cu cineva care si-a pus 150Mbps de la UPC, si imi spune ca in testele pe speedtest.net nu a vazut niciodata mai mult de 80Mbps. Asta in timp ce un RDS de 100Mbps sare linistit de 90Mbps. In plus UPC-ul are ceva issues cu peering (nu cred ca au batut palma cu toti providerii), astfel incat te trezesti ca ai abonament de 150Mbps dar de-abia iei cu 2-3Mbps de la cineva de pe RDS (e doar un exemplu). In plus, s-a plans de faptul ca dupa ce a facut reclamatie a durat o saptamana pana a venit cineva sa-i schimbe echipamentul.

    Acum, gandeste-te ca acolo la 150-200Mbps vorbim de metropolitan. Pentru tine (cu console si alte nebunii) poate ar fi mai important sa verifici cum sta UPC-ul pe extern. Si nu uita de upload speed...

    Acum, nu stiu cum o fi in Cluj... Daca schimbi Fiberlink-ul cu UPC, da-ne si noua de veste. Fa un test/compare serios intre ele

  4. #4 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    partea frumoasa e alta... ai vazut ce viteza de upload ai la superbitatea de abonament de la UPC?

  5. #5 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Da, este unul din motivele pentru care ma gandesc ca nu prea merita. 6Mbps upload e mult prea putin.
    Dar in acelasi timp la RDS din cei 100Mbps nu am prins niciodata mai mult de 50. Iar telefoanele la ei sunt de prisos, de fiecare data imi baga chestia cu 100Mbsp nu sunt garantati si noi nu consideram ca este o problema decat daca scade sub 5-10Mbps.

    Oricum primul care face pasul asta nu vreau sa fiu Cu toate minusurile, RDS-ul e destul de stabil la Cluj si mari nervi nu am avut cu ei. Call centerul lor e bine pus la punct si mi s-a rezolvat rapid orice problema tehnica.

    Toate variabilele astea la o diferenta de pret de la 65 la 100 cat o sa fie abonamentul UPC (Abonament Ultra 99 200 Mbps| Internet Ieftin | UPC Romania)

  6. #6 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Sincer, de cand am trecut la netul de 150 de la UPC am avut doar 2 probleme, ambele rezolvate in mai putin de 30 minute. Prima oara picase reteaua complet si a venit o echipa in cateva minute sa rezolve problema (au schimbat modemul de la ei) iar a doua oara am sunat pe la 22, pt ca aveam viteza incredibil de mica. La fel, o echipa a venit in cateva minute si au rezolvat ceva la nodul de retea. De atunci nu am mai avut probleme...

    Am observat ca totul depinde de cine raspunde la reclamatie... daca este roman, este saritor. Daca este ruda cu Attila, mai greu sa te intelegi.

  7. #7 SP
    Member Viteza's Avatar
    De curand mi-am instalat si eu in noua casa UPC (tv si net) si am ales abonamentul de 150Mbs. Din testele pe care le-am facut au rezultat urmatoarele:

    pe wifi:
    intre 27-35 Mbs download si 4,5-5 Mbs upload
    pe cablu:
    intre 120-141 Mbs download si 6-8 Mbs upload.

    Din cate stiu, cei de la UPC au limitat upload-ul. In schimb download-ul merge in parametrii. Datele de mai sus au fost obtinute folosind hardware-ul lor (router Thomson de 150Mbs parca)

    Din punct de vedere al serviciilor de dupa instalare, eu nu ma pot plange. Au fost prompti si mi-au rezolvat problema.

  8. #8 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Eu pana acum nu am întîmpinat nici o problema cu UPC-ul. La UPC mai sare mbs-ul,adica tu ai un abonament de 150, Si ar trebui sa descarce cu x/s dar se mai adauga 1-2MB(avantaj). Si calitatea e mult mai buna ca cea de la RDS(un prieten s-a convins deja,trece si el la UPC). (Se intampla cel mai des pe Steam.)
    La RDS e ieftin,si romanul intodeauna se uita unde e mai ieftin. Romanul uita asta: Odata cu pretul vine si calitatea !
    Mda..odata la RDS a fost 10 lei pe luna doar net-ul)


    Ma rog, nu stiu cum e net-ul prin Cluj,dar in Timisioara e superb.
    ""Timisoara are cea mai mare viteza de internet din lume"

    "
    Viteza care duce Timisoara in varful clasamentului este de 90.27 Mbps, urmat de Vilnius din Lituania cu 54.30 Mbps


    "6Mbps upload e mult prea putin."
    E suficent domnule,nici cu 2-4Mbps nu o sa ai lag.(Sau te referi la urcarea fiserelor ?)

  9. #9 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Ma refer la streaming. Odata cu lansarea consolelor PS4, XboxOne sunt tentat sa incep streamingul jocurilor. Iar cei 6Mbps de upload nu-i vad prea bine. Probabil ca si host in diferite jocuri again nu o sa se comporte prea bine. In plus sunt reticent pentru simplul fapt ca RDS probabil va veni cu o oferta de internet care sa o egaleze pe cea de la UPC. Greu de luat o decizie.

  10. #10 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Ma rog.. vezi ca ai 6 luni gratuit la UPC.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Probleme internet UPC Fiber Power 500 By katan_10 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 35 Last Post: 27-02-2016, 02:52
  2. Televiziunea HD de la UPC By ffocus in forum HiFi
    Replies: 60 Last Post: 20-10-2014, 18:30
  3. Internet By HoTSaucE in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 10-04-2012, 01:15
  4. Net prin UPC By shroom in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 9 Last Post: 06-12-2010, 19:11
  5. GSPTV versus UPC By Chifteluta in forum Health, Food & Sports
    Replies: 38 Last Post: 08-01-2009, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts