Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Win32 malware

  1. #1 SP
    Member Prototype93D's Avatar

    Win32 malware

    O sa incerc sa fiu cat mai scurt, dar sper sa intelegeti despre ce e vorba.
    De ceva vreme cand scanez PC-ul de virusi, imi apare unul sau mai multe fisiere infectate cu Win32. Precizez ca nu apare mereu, cam o data la 1-2 saptamani.
    Am cautat pe Google despre Win32 si din cate am inteles pare sa fie periculos. Cum as putea sa scap de aceasta problema? Am gasit pe net mai multe solutii care implica descarcarea altor programe etc. A mai avut cineva aceasta problema?
    Am in total 110 fisiere in carantina si nici pana acum nu s-a reparat niciuna. Antivirusul e Avast.
    Am scris aici toate tipurile de Win32 care mi-au aparut: Sality, Adware-gen, Installer-AQ, Dropper-gen, MultiPlug AT, Malware-gen, Rootkit-gen, Spigot-B.

  2. #2 SP
    Member ymess's Avatar
    Poate nu e tocmai ceea ce ai nevoie insa eu de cele mai multe ori am folosit: https://www.malwarebytes.org/antimalware/
    Da-i o scanare si vezi daca depistezi ceva

  3. #3 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    L-am instalat. A detectat 224 threats dintre care 3 mai periculoase. Le-am mutat in carantina. Totusi cred ca pana la urma o sa reinstalez Windows-ul.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Man, Avast e foarte slab... sa nu mai vorbim ca a si fost prins de-a lungul timpului ca facea prostii. Decat sa reinstalezi Windows-ul (si sa patesti din nou aceeasi problema), mai bine pune-ti un antivirus serios. Recomand Kaspersky Internet Security.

  5. #5 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Intr-un fel e vina mea. Am incercat odata sa descarc un program, dar pana la urma era un fake Era arhivat si cred ca virusul a aparut dupa ce i-am dat extract, altfel nu pot sa-mi explic de unde a aparut toata chestia asta cu Win32. Acum am invatat o lectie: sa nu mai descarc niciun program de pe un site necunoscut.
    La ultima scanare nu a mai detectat nimic. Dar parca vad ca peste o saptamana mai apare un fisier infectat.
    Raman la varianta cu schimbatul Windows-ului in luna care urmeaza

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts