Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Windows 7 Folder de marimi impresionante

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Windows 7 Folder de marimi impresionante

    Well, nu mare mi-a fost azi mirarea cand am observat ca al meu Windows a depasit deja 25GB (are 2 ani or so). Si asta fara a lua in considerare Documents & Settings sau Program Files. Am aruncat o privire si am observat ca aproximativ 15GB ocupa numai folderul winsxs. Dupa ceva google-uit pe tema acestuia, am inteles ca nu trebuie sub nicio forma sters. Insa, intrucat SSD-ul meu urla de durere la asemenea dimensiuni, am gasit o solutie care a redus dimensiunea folderului cu 5GB. Nu e mult, dar tot e ceva!

    Intrati in command.com (Start - Run - cmd) si introduceti comanda:
    Code:
    dism /online /cleanup-image /spsuperseded
    Dati Enter si asteptati sa-si faca de cap. Atentie, dupa aceasta operatiune nu veti mai putea dezinstala ultimul Service Pack (habar n-am cine si-ar dori sa faca asta oricum).

    Update: Cu urmatoarea comanda puteti sterge absolut toate versiunile mai vechi si nu veti mai putea dezinstalat niciun update (so beware - also, might not work):
    Code:
    dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup /resetbase
    Bafta!
    Attached Images Attached Images 2012-04-13_085352.png 2012-04-13_084724.png 2012-04-13_085913.png

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Solutia: Revodrive hybrid ( by ocz ). Si zici zboara puiule zbiara

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Solutia: Revodrive hybrid ( by ocz ). Si zici zboara puiule zbiara
    Off: De banii aia iti cumperi un SSD super OK de 256GB plus inca 2 HDD-uri de 3-4TB fiecare

    On: Un alt folder criminal - c:\Windows\System32\DriverStore (ocupa cam 3GB). Folosind DriverStore Explorer am reusit sa-l reduc la 500MB, stergand versiunile mai vechi de drivere, pe care Microsoft a decis ca trebuie sa le tina la nesfarsit pe hardul meu. Have fun!
    Attached Images Attached Images 2012-04-13_095521.png

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    tips& tricks - thanks.

    winsxs-ul meu ocupa ~ 10 GB iar DriverStore ~ 2 GB. Cat despre Windows Folder ~ 25 GB si-l am instalat din

    MS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
    Installation Date: 20 September 2009, 00:44
    - merge brici (updates and all)

    Revin cu un edit dupa ce eliberez ceva spatiu | in caz ca PUSCA postez de pe CELULAR!

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sigur vei salva cate ceva din Winsxs, pentru ca nu ai cum sa fi avut Windows 7 SP1 din 2009... pentru ca SP1 a iesit in 2010
    Iar in Winsxs isi face backup la fisierele modificate de SP1... in caz ca vrei sa-l dezinstalezi. Bafta!

    Also, daca ai tot pus drivere la zi de-a lungul timpului, vezi si in DriverStore, pentru ca sigur vei gasi acolo toate variantele de drivere puse.

    ---------- Post added 13-04-2012 at 06:38 PM ----------

    P.S. Probabil ca nu are rost sa va mai spun sa stergeti si tot ce aveti in C:\Users\Username\AppData\Local\Temp. Au fost cazuri in care acolo am gasit zeci de giga de temporare

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu, ocazional, sterg si ce am prin Prefetch.

    --

    C:\Users\RonanN1>dism /online /cleanup-image /spsuperseded

    Deployment Image Servicing and Management tool
    Version: 6.1.7600.16385

    Image Version: 6.1.7600.16385

    Service Pack Cleanup can't proceed: No service pack backup files were found.
    The operation completed successfully.


    Chiar azi dimineata mi-am facut un update la win.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La Windows XP Prefetch-ul intr-adevar avea issues, dar la Win7 nu mai e necesar sa-l stergi. Ca sa-ti faci o idee, daca ai SSD (ca mine), pur si simplu dezactivezi Prefetch-ul (asta daca nu o face el in mod automat). E mai eficient asa

    Hai sa va dau inca un tool care sa va ajute sa vedeti unde aveti fisiere mari si multe. E un script Java (foarte bine facut) free. Se numeste JDiskReport v1.3.2 si il luati de aici: JDiskReport. Dupa ce scanati un drive, mergeti pe TOP 50 si va minunati

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... buna ideea cu threadul. Tocmai am eliberat din nou vreo 18GB cu ajutorul lui DriverStore Explorer si a utilitarului Disk Cleanup (se pare ca dism nu stersese chiar tot ce trebuia). Not bad (mai ales ca e vorba de un SSD si un Windows care are aproape 4 ani de cand e instalat - timp in care am facut zeci de upgrade-uri si testat sute de placi, procesoare, memorii, etc.)!
    Original Install Date: 07.05.2010, 03:30:33
    System Boot Time: 30.04.2014, 00:18:56

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema folder delete By AndyTiME in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 26-10-2013, 15:04
  2. Replies: 3 Last Post: 27-07-2013, 11:33
  3. Replies: 2 Last Post: 14-03-2013, 02:07
  4. Vanzari impresionante pentru Portal 2 By Mika in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 23-06-2011, 16:18
  5. Marimi haine UK By HoTSaucE in forum Travel & Fashion
    Replies: 3 Last Post: 16-01-2011, 03:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts