Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 89

Thread: Windows 8 - Windows 8.1

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Windows 8 - Windows 8.1

    Well, se apropie cu pasi repezi... deja un beta a fost lansat catre public... detaliile incep sa curga (cel mai interesant pare sistemul de boot imbunatatit enorm, ajungandu-se la un startup de 8s), insa cei mai multi se intreaba cum se va comporta Windows 8 pe tablete, avand in vedere ca Windows Vista si Windows 7 au fost complet unfriendly cu acestea. Aveti mai jos primul clip comparativ cu iOS-ul (versiunea 4, desigur... doar nu ar fi comparat cineva de la Microsoft un iOS 5).

    Postati aici orice noutati si detalii despre Windows 8, indiferent ca este vorba de versiunea pt. tablets sau PC.

    Attached Images Attached Images windows_8.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De cand am dat de stirea asta acum vreo 2 zile, am tot cautat, dar nu am gasit niciunde o data de lansare. Se stie ceva?

  3. #3 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Am văzut �n treacăt la un coleg de birou instalată pe o mașină virtuală o versiune developer (cred), partea dedicată tabletelor arată chiar ok dpdv user interface.

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe mine m-a cucerit de acum cateva saptamani, cand am vazut primele filmulete - dev diary-uri. Imi place foarte mult cum se misca, imi plac noile featers-uri si faptul ca boot time-ul este aproape inexistent.

    La cate figuri imi face windows 7, ma batea gandu sa ma chinui sa-mi pun Mac OS (poate as fi reusit intr-un final), dar acum cand stiu ca iese Win8, astept un beta mai stabil si il pun.

    Imi place ideea de a avea acces si la versiunea "metro", dar parca animatiile din aceasta versiune sunt mult prea rapide

    Un video interesant am vazut in articolul de jos, unde vedem cat de usor se poate schimba intre versiunea Metro si cea Aero chiar pe o tableta.

    Vezi ce stie Windows 8, intr-un review VIDEO - www.yoda.ro

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: poti sa-ti instalezi Windows 8 Developer Preview (Windows 8 developer preview: when and where to download (update: right now, here!) -- Engadget) si sa te joci cu el. E free. Lansarea, probabil 2012. Nu se stie nimic exact.

    Vad ca lumea se distreaza cu el (l-au instalat chiar si pe un sistem cu 128MB RAM: Windows 8 ain't fussy: runs on Macs, Surface, 128MB RAM, banana peel (videos) -- Engadget)

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    L-as instala si eu, dar am citit peste tot ca are mult prea multe probleme si nu poate fi tinut ca un sistem de sine statator. Eu nu folosesc PC-ul, momentan, decat pentru internet, muzica, filme, editare foto/video si M$ Office. Dar cred ca nici astea nu ar merge corect asa ca mai bine mai astept putin.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu-ti recomand sa pui Windows 8 Developer Preview in locul lui Windows 7... Sincer, nu inteleg cum de ai probleme cu Windows 7, care daca are drivere ok si e configurat cum trebuie e chiar cel mai stabil sistem de operare de la Microsoft (chiar mai ok decat Windows XP SP3). Deschide un thread pe aria de Software cu ce probleme ai si poate te ajutam sa scapi de ele

    Ah, am uitat sa pun clipul cu Windows 8 ruland pe 128MB RAM:


  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e nevoie sa deschid un thread cu asta. Stiu exact ce probleme are si singura rezolvare este un reinstall, dar nu-mi permite timpu sa pierd 3-4-5h cu back-up/clean reinstall/reinstalarea tuturor programelor inapoi.

    Wow... cu 128 mb RAM. Bine, fara procesorul de 4 GHz (chiar daca o fi single core), nu cred ca ar merge. Si care e faza cu "loading time ~2-3h" ? atat ii trebe sa intre in Windows ?

    Oricum, in Metro e normal sa mearga cat de cat fluid. Tot Metro UI este full HTML5 = acceleratie hardware. Si nu vad nicaieri ce placa video are tipu.

  9. #9 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Zvon :
    Play Xbox360 Games on PC - Windows 8 Lets you.

    Windows 8 va permite rularea jocurilor de xbox360 pe PC. (in final pot termina Halo3 / ODST/ Reach pe pc , RIP Xbox-RROD)
    Dar va trebui sa platim o taxa gen Live Gold Membership pentru a putea activa acest serviciu.
    Multiplayerul se va baza pe o platforma identica cu cea de pe Xbox Live ,insa detinatorii de PC nu vor putea juca impreuna cu cei de pe Xbox.* Si va fi doar PC vs Pc. Asta datorita metodei de control - Mouse&Keyboard vs Xbox Controller**.

    -----
    De inteles este faptul ca totusi , Xbox-ul nu e chiar asa de slab cand stam sa ne gandim la componente , si nu toate pc-urile au dualcore si placi video performante.
    Poate o sa fie de folos "Windows system Rating" de data asta...si toate pc-urile care trec de nota X (5.5 cel putin) sa poata rula jocurile.


    *Am jucat odata Shadowrun pe Xbox , pe carcasa scria ceva de genu: "Compete against Xbox Live players" (adica , pc vs xbox) deci s-ar putea sa fie totusi posibila conexiunea multiplayer intre masinarii.
    **Ar putea face totusi sa faca in asa fel incat atunci cand vrei sa joci multiplayer cu utilizatori de xbox , sa iti fie necesar un controller, daca tot vor sa fie fair-play.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Se pare ca Microsoft vrea ca pt. Windows Metro sa procedeze la fel ca Apple pt. aplicatii: 30% share goes to Microsoft

  11. #11 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Windows 8 va folosi mai putina memorie RAM

    - au fost reduse serviciile cu 13
    - alte srvicii au fost modificate in "start o demand" (la cerere) sau "manual start".
    - va elimina posibilitatea ca OS-ul sa-si faca singur copii de date
    - Windows 8 va fi capabil sa decida singur si cu mai multa acuratete cata memorie va aloca pentru aplicatii, va "prioritiza" memoria
    - renuntarea la anumite module de soft invechit
    Reducing runtime memory in Windows 8 - Building Windows 8 - Site Home - MSDN Blogs

    In imagini Windows 7 / Windows 8
    Attached Images Attached Images 8270.figure-1-memory-usage-windows-7-sp1_thumb_30b5d3f2.png 0172.figure-2-memory-usage-windows-8_thumb_3049a0fd.png

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sper doar sa nu fie adevarata imaginea din postul respectiv: http://www.consolegames.ro/forum/f81...tml#post709439

  13. #13 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Foarte promitator Windows 8 asta.
    Se misca foarte bine avand in vedere ca pe tableta respectiva nu exista toate driver-ele. Build-ul folosit cred ca nici măcar nu e beta.
    Mai atasez si eu un hands on pt. edificare
    De data asta sistemul ruleaza pe o tableta de la Asus.



    EDIT: Daca Android nu-si optimizeaza sistemul cu programele existente, macar cele prezente la ora asta, va muri in chinuri.
    Sper sa nu fie asa, doar zic.

  14. #14 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    A incercat cineva beta? Am inteles ca s-a lansat oficial.

    Sent via SGS i9000

  15. #15 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Il bag eu noaptea asta in triple-boot cu Win7 si Linux Mint, revin maine cu un mini-review

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si eu astept

    sunt curios cum sta cu driverele si compatibilitatea cu programele.

  17. #17 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Am inteles (si am vazut) ca momentan scartie la drivere. Dar este si normal din punctul meu de vedere sa se intample asa pentru urmatoarele cateva luni. Asta este o chestie care nu tine de Microsoft, dar cu siguranta intr-un scurt timp se va rezolva aceasta problema.

    Intrebarea mea este cand apare oficial varianta finala? Banuiesc ca acest consumer preview este un fel de beta, nu?

  18. #18 SP
    Banned cryyo's Avatar
    W8 mi se pare ca va fi cu adevarat un concurent pe masura lui iOS, mai ales pe tablete si telefoane.
    Android are farmecul lui dar nu e un sistem bine lucrat. Parerea mea...
    De ce cred asta? Device-uri de mii de lei cu quad core, peste 1GHz, cu nu's cati G de RAM au inca lag sau agata cand ti-e lumea mai draga.
    In clipurile de prezentare W8 se misca superb.

  19. #19 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Oarecum offtopic, un concept UI superb din punctul meu de vedere, �nsă mă �ndoiesc că Microsoft ar implementa așa ceva �n sistemul lor de operare.

    Windows Desktop UI Concept | The Verge Forums
    Attached Images Attached Images 33753313.jpg desktopoy.jpg explorer1o.jpg explorer2.jpg explorer3.jpg explorer4.jpg explorer5.jpg ie2hw.jpg ie3w.jpg mediacenter1.jpg mediacenter2.jpg skype1i.jpg skype2z.jpg

  20. #20 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Versiuni ale lui W8:

    Windows 8 Starter edition
    Windows 8 Home Basic Edition
    Windows 8 Home Premium edition
    Windows 8 Professional edition
    Windows 8 Professional Plus edition
    Windows 8 Enterprise Edition
    Windows 8 Enterprise Edition Eval
    Windows 8 Ultimate edition
    Windows 8 ARM edition

    Windows 8 Consumer Preview references 'Professional Plus' edition | The Verge

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Windows 10 By MonkY in forum Software
    Replies: 280 Last Post: 02-08-2021, 21:05
  2. Windows 7 Review By MonkY in forum Software
    Replies: 16 Last Post: 09-01-2010, 01:11
  3. Windows 7 Preview By valentinc in forum Software
    Replies: 85 Last Post: 28-08-2009, 15:13
  4. Windows By PumaS in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 02-05-2009, 20:05
  5. Windows By PumaS in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 02-05-2009, 17:02

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts