Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Vizionare filme 4k HDR pe TV direct de pe HDD

  1. #1 SP
    Member fpalexb's Avatar

    Vizionare filme 4k HDR pe TV direct de pe HDD

    Salut tuturor,


    Detin un televizor LG 55SJ850V, care are redare 4K si HDR, pe care vizionez in momentul de fata vizionez filme in format 4K si HDR, de pe un HDD Expension (cu fir separat de alimentare), un film avand in jur de 80-90 gb
    Doresc sa stiu daca se pierde din calitatea video-ului in momentul vizionarii direct de pe HDD prin usb? Stiu ca media player-ul televizoarelor nu este foarte bun calitativ.
    Am in plan achizitionarea unui Xbox One X si sa conectez HDD-ul la consola si apoi sa redau filmele pe televizor prin intermediul acestuia.
    Foarte important de avut in vedere, ca HDD-ul se conecteaza la tv prin usb, iar de pe consola conectarea se face prin HDMI. Televizorul are optiunea de redare printr-un port HDMI, redarea cu HDR.


    AlexB

  2. #2 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Vrei sa cumperi un xbox one x pt tv-ul tau 4k hdr dar nu cumva sa dai bani pe un film 4k hdr.

    Ce ai descris tu nu prea are sens, de ce s-ar vedea mai bine daca ai pune un xbox intre hdd si tv? Sursa conteaza cel mai mult cand vine vorba de calitate, playerul intern al tv-ului isi face treaba foarte bine daca e un tv cat de cat modern. Al tau are panel 8 bits deci degeaba incerci sa vezi content "true hdr" pe el.

    Bineinteles ca am "tras" si eu tot ce am gasit 4k hdr si eu pur si simplu deschid fisierele direct de pe pc cu media player classic home cu ceva decoder instalat si cand incepe filmul, tv-ul se schimba automat in modul hdr.

  3. #3 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Intradevar nu am cumparat filme 4K HDR, poate pe viitor, sa vad o diferenta in filme.

    Televizorul are panou 10 bit.

    Incearca sa vizionezi filmele direct de pe HDD fara sa fie PC-ul la mijloc si te rog sa-mi spui daca sunt diferente.


    AlexB

  4. #4 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Citisem asta si baietii zic ca e 8 bits, dar poate au gresit ei.

    LG 55SJ850V Review | Trusted Reviews

    Filmele rulate direct de pe hdd arata identic ca atunci cand le vad de pe pc. Bineinteles, daca folosesc aceleasi setari pt HDR. Nu stiu daca tv-urile noastre au acelasi player intern, nu ar trebui sa fie diferente.

    DAR, oricat de "remux" ar fi filmele piratate, eu tot vad o diferenta de calitate fata de cele de pe un disc original. De curiozitate, am tras toate filmele 4k hdr si le-am comparat cu aceleasi filme originale, de pe disc si absolut toate arata mai bine pe disc. Parca sunt mai sharp, parca au mai putin zgomot de imagine, nu stiu. In acelasi timp, poate e doar un efect de placebo, ca stiu ca am discul original si de fapt sunt identice si singura diferenta o face un meniu la film, bonusurile, optiunile de sunet, etc.

  5. #5 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Eu am gasit cu 10 bit:
    LG 55 LG SUPER UHD TV | LG Electronics UK
    https://www.displayspecifications.com/en/model/ac33adf
    LG SJ8500 Review (55SJ8500, 65SJ8500)

    Sincer nici nu stiu sa verifica, asa ca nu prea conteaza.

    La nici un film HDR nu mi-a aparut icoana de activare HDR si de aceea intrebam. De curiozitate poti verifica un film piratat cu HDR daca se activeaza icoana de HDR?

    Cand voi avea consola, imi voi achizitiona cateva filme cu HDR. Si eu sunt de parere ca sunt diferente intre un film piratat si unul original pe disc.


    AlexB

  6. #6 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Daca rtings zic ca e 10bits, asa e.

    La toate filmele hdr se activeaza iconita. Doar cu ultimul driver nividia am avut probleme si a trebuit sa reinstalez ceva mai vechi. Altfel primeam o eroare "direct 3d device has failed" sau ceva de genul. Asta de pe pc, bineinteles. Puse pe hdd extern si conectat direct la tv, merge direct, fara probleme.

  7. #7 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Intr-un final am gasit un film din cele care le aveam descarcate de pe internet si se activeaza HDR . Deci functioneaza si fara un media player extern.

    Problema elucidata .


    AlexB

  8. #8 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Apropos de filme blu ray 4K hdr, stiti de unde se pot achzitiona in format fizic la noi?

  9. #9 SP
    Junior Member andvav86's Avatar
    Salut. Voi ce player folositi pe PC pentru vizionarea filmelor 4k HDR. VLC parca merge cu intreruperi. Multumesc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 306 Last Post: 30-10-2018, 02:57
  2. Replies: 9 Last Post: 31-01-2018, 20:41
  3. Opinii despre HDR gaming By sexbobomb91 in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 14-06-2017, 17:04
  4. Replies: 5 Last Post: 07-12-2014, 01:57
  5. Sony HDR 10 si PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-02-2009, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts