Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Adobe CS5

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Adobe CS5

    Acum ca e aproape de lansare noua suita de la Adobe, n-ar fi rau sa discutam despre ce e nou si ce e improved. Mie unul de exp. mi s-a parut impresionanta functia de "aware fill". Inca nu-mi vine sa cred ca lucreaza atat de bine (fata de healing brush, pe care-l consider un mare fail). Iata un mic exemplu:

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    de app o luna salivez si yo la el, de cand am intrat aici si am vazut ce poate face. abea astept sa apara complet. Usureaza ffff mult niste lucruri pe care, inclusiv cu CS4 le faci in cel putin 30 min - 1h.

  3. #3 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Si cand va fi lansat ? Pe un site am vazut ca pe 10 aprilie (insa atunci s-a lansat press-release-ul), pe altul ca in octombrie...

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    la sfarsitul lunii mai

  5. #5 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar

    Credeti ca poate face chestiile astea?Eu zic ca e fake din start

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by BogdanN1 View Post
    YouTube - Adobe Photoshop CS5 - PatchMatch - www.CS5.org
    Credeti ca poate face chestiile astea?Eu zic ca e fake din start
    Nu e fake deloc. Trebuia sa fie chiar din CS4... ceea ce pe web era numit la vremea respectiva "liquid resize". Din pacate tehnologia a ajuns prin alte parti... dar nu-i bai, pt. ca vad pe Adobe ca n-a stat cu mainile in san, au imbunatatit foarte mult. Daca nu ma insel e o tehnologie bazata pe fractali... Pana si pe iPhone exista un astfel de programel. E funny... sa iei o poza in care sunt 3 personaje, selectezi unul... si magie, dispare ca si cand n-ar fi fost niciodata in poza

  7. #7 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Sa scoti niste personaje din peisaj e mai simplu,dar sa modelezi o cladire asa cum vrei,mi se pare aproape de domeniul SF-ului.Asta ar fi cu adevarat AWESOME!

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by BogdanN1 View Post
    Sa scoti niste personaje din peisaj e mai simplu,dar sa modelezi o cladire asa cum vrei,mi se pare aproape de domeniul SF-ului.Asta ar fi cu adevarat AWESOME!
    Daca tie ti se pare ca e simplu... think again:

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by BogdanN1 View Post
    Sa scoti niste personaje din peisaj e mai simplu,dar sa modelezi o cladire asa cum vrei,mi se pare aproape de domeniul SF-ului.Asta ar fi cu adevarat AWESOME!
    Cata experienta ai cu photoshop? Iti garantez eu ca nici sa "modelezi o cladire" nici sa scoti ceva anume din peisaj nu este simplu. Eu astept si astept Si eu ma incadrez printre cei care au nevoie de aceasta functie.

  10. #10 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    Lucrez in Photoshop de 3 ani si stiu cat de greu este sa scoti un personaj din peisaj.Trebuie sa fi atent la cel mai mic detaliu,daca vrei sa nu se observe schimbarea.Stiti cum se spune:,,Detaliile fac diferenta intre o lucrare si o opera de arta``.Nu am spus ca stergerea unei persoane din peisaj este usoara,am spus doar ca este mai usor de realizat decat chestia cu cladirea.

  11. #11 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Chestia cu "content aware fill", n-o cred pana n-o incerc... desi, trebuie sa recunosc. Adobe always delivered. Abia astept.

  12. #12 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Felicitari in cazul asta pentru ca eu la 12 ani abia ma apucam de DotA, nu de Photoshop.

  13. #13 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Pe mine ma intereseaza mai mult cit de bine va fi optimizat, eu si acum asi fi folosit CS3-ul daca nu avea hibe si daca CS4 nu era atit de bine optimizat si daca nu aducea atit de multe noutati. Sper sa fie mai bun decit fac ei reclama, noile ustensile promit mult, se pare ca acest CS5 va fi un upgrade de proportii.

    Si Monky, tin sa te contrazic vizavi de Healing Brush, folosita cum trebuie face minuni, eu o folosesc frecvent in editarea de portrete si poze artistice, Clone Stamp mi se pare depasit de mult si o folosesc mai mult pentru editarea peisajelor sau obiectelor.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tiberiu_sim: pai healing brush-ul ala e bun doar pt. skin mostly, pt. ca are informatie adiacenta asemanatoare. Dar incearca pe ceva greu, sa vezi ce porcarii ies (exact ca in prezentarea lui Aware Fill - primul video - unde face varza umbra).

    Hmm, se pare ca au imbunatatit HDR Pro-ul in CS5. Detalii aici:


    ---------- Post added 26-04-2010 at 11:35 AM ----------

    Si ceva mai multe noutati... insa clar HDR Pro si Content Aware Fill sunt my favorites:

  15. #15 SP
    Senior Member BogdanN1's Avatar
    De astazi putem downloada versiunea trial de pe site-ul oficial.Abia astept sa-l incerc

  16. #16 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Dragut, am luat si eu downloader-ul. Cu Flash-ul acum poti face si aplicatii pentru iPhone, la instalare am vazut ca bagat si catevea biblioteci de iPhone, foarte tare. Photoshop parca e mai finisat, arata mult mai bine, se misca mai rapid si mi-se pare mai user-friendly. Nu am apucat sa il testez in detaliu, insa voi verifica pe parcursul zilei de maine mai multe.

    Oricum, nu lucrez deloc mult in Photoshop, doar ocazional.

    Content-aware-ul nu prea functioneaza asa cum trebuie
    Attached Images Attached Images contentawarefill.jpg

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Content-aware-ul nu prea functioneaza asa cum trebuie
    Pai saracul... ce sa faca si el acolo, sa deduca faptul ca ar trebui boobs si sa caute in baza de date o pereche pe masura ?

    ---------- Post added 01-05-2010 at 02:20 AM ----------

    Ce magari... am luat si eu trial-ul... Adobe Premiere CS5 si After Effects NU MAI POT FI INSTALATE DECAT PE X64 ! Pfft...

  18. #18 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Cum adica ? In toata suita aia doar Photoshop-ul era de x64, in rest totul numai de x86. E exact ca la CS4, numai ca installer-ul e mai clean.

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Cum adica ? In toata suita aia doar Photoshop-ul era de x64, in rest totul numai de x86. E exact ca la CS4, numai ca installer-ul e mai clean.
    Simplu, pur si simplu Premiere si After Effects nu mai merg pe x32. Nici macar nu se pot instala versiuni pe 32bits. Vezi aici: system requirements | Adobe Premiere Pro CS5
    • Intel� Core�2 Duo or AMD Phenom� II processor; 64-bit support required
    • 64-bit operating system required: Microsoft� Windows Vista� Home Premium, Business, Ultimate, or Enterprise with Service Pack 1 or Windows� 7

  20. #20 SP
    Member verde's Avatar
    deja l-au si hackuit ,l-am scos.e misto.merg si pluginurile de la CS4

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Adobe Photoshop CS6 By MonkY in forum Software
    Replies: 22 Last Post: 25-08-2012, 01:40
  2. Replies: 1 Last Post: 08-10-2011, 07:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts