Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Sfat achizitionare aparat foto mirrorless

  1. #1 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar

    Sfat achizitionare aparat foto mirrorless

    Salutare,

    Am decis si eu sa trec la "nivelul 2" cu aparatul foto, insemnand ca vreau un upgrade de la o camera compacta la una cu obiective interschimbabile. Am optat pentru asta pentru ca pot investi in viitor si pastra flexibilitatea aparatului foto insa pastrand portabilitatea si usurinta de utilizare a unui point-and-shoot. Calatoresc destul cat sa-mi doresc un accesoriu usor pentru fotografii, reusind instantanee fara prea multe pregatiri prealabile, din pozitii incomode si fara sa ma astern la drum in ideea ca "urmeaza o sedinta foto".

    Dupa indelungi cautari am ramas sa aleg unul din astea doua:
    Oferte de Craciun 2012 - Echipamente Foto-Video - Panasonic-DMC-GX1
    Oferte de Craciun 2012 - Echipamente Foto-Video - Nikon 1 v2

    Aici un review extins al lui Panasonic Panasonic Lumix DMC-GX1 Review - Watch CNET's Video Review - page 2 iar aici este unul pentru Nikon Nikon 1 V2 - Digital cameras - CNET Reviews.

    Din ce inteleg eu, lucrurile ar sta cam asa:

    Nikon:
    + autofocus hibrid, phase detection si contrast detection (de regula disponibil doar pe dslr-uri oricum mult mai scumpe);
    + calitate filmare;
    + viteza/ performanta;

    - pret mai mare;
    - usurinta utilizare (lipsa butoane programabile, touch screen etc);
    - senzor ceva mai mic decat la Panasonic (daca inteleg eu bine, alea 4/3 sunt sensibil mai mari decat Nikon CX);

    Panasonic:
    +pret;
    +calitate imagine (teoretic);
    +usurinta utilizare;
    +design compact, o idee mai usor decat Nikon;

    - comenzi cretine pentru focus manual si zoom (la kit-ul standard de lentile), ambele sunt cu butoane "+" si "-" in loc de inel;
    - calitate filmare;
    - performanta/ viteza

    Ce parere aveti?

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mare maestru, din pacate eu nu sunt expert in mirrorless-uri, insa eu as face in felul urmator. As suna la F64 si as stabili cu ei ca vreau sa cumpar unul din cele doua, cu conditia sa te lase sa te joci un pic cu ele. Sunt sigur ca nu va fi o problema. Ia-ti de-acasa un card (sau achizitioneaza de la ei in caz ca nu ai), si fa ceva poze (nu te zgarci, fa cat mai multe) cu ambele. Mergi frumusel acasa, si vezi care dintre ele iti place mai mult. Adauga la asta si ergonomia sau designul (ca doar te-ai jucat cu ele si ti-ai format o opinie, sunt sigur de asta)... si rezulta clar castigatorul. Bafta!

    Ca opinie personala... eu inca le consider niste strutzo-camile. Nu sunt nici suficient de mici incat sa fie pocketable, nici nu au suficient de multe features incat sa faca un DSLR sa para obsolete. Unde mai punem obiectivele existente pe piata... Eu unul am ales sa merg pe o compacta cu un Canon G15 pentru portabilitate si m-am zbatut rau de tot intre aceasta, Canon G1x si Sony RX-100. Dar am Canon 7D care asteapta linistit atunci cand e nevoie de mai mult...

    Acum, depinde de fiecare ce-si doreste, si ce face mai exact cu aparatul

  3. #3 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Eu, dupa teste multe, am ales gama NEX. Mai exact, NEX C3. Iti recomand cu toata caldura gama asta, fie ca alegi modelele low-end (C3, F3) sau spre varful gamei. Din gama curenta as alege NEX 5R.

    Ca lentile, 18-55, 16 si fisheye au o optica superba, mult peste variantele kit de la modelele DSLR.

    Senzorii sunt penibili la Micro4thirds... sa nu mai vorbesc de Nikon, care isi cam bat joc cu dimensiunea aia... Conteaza foarte mult sa ai un ISO curat. Sunt ele portabile, dar nu dai banii astia pentru o calitate de compacta, nu?

    Au venit si Canon cu un rival cu senzor mare, dar fiind prima incercare e cam... buggy. Am inteles ca sta destul de naspa cu focalizarea, ergonomia, autonomia.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ca sa nu mai deschid un alt topic, NEX 3 e super redus acum pe amazon.fr pentru cine e interesat de gama asta. Chiar si pe mine ma tenteaza care nu ma pricep.

    Sony NEX-3NLW.CE Appareil photo hybride 16,1 Mpix Objectif 16-50mm Blanc: Amazon.fr: Photo & Caméscopes - 310EUR

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Sfaturi achizitionare aparat foto By AndRewqp in forum Foto & Video
    Replies: 20 Last Post: 17-07-2014, 14:38
  2. Pentax Q10, un nou aparat foto mirrorless By iUser in forum Tech News
    Replies: 1 Last Post: 12-09-2012, 02:29
  3. Sfat achizitionare ps3 By grama.leonard in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 67 Last Post: 22-05-2011, 22:29
  4. Sfat achizitionare PC By Zaktan in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2010, 19:00
  5. Sfat achizitionare PC By Ovidiu in forum Hardware
    Replies: 13 Last Post: 02-05-2010, 14:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts