Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 38

Thread: Photoshop Help

  1. #1 SP
    Member alalalt's Avatar

    Photoshop Help

    Am creeat acest thread pentru a ne ajuta intre noi cand vine vorba de Photoshop. Fie ca vreti sa stiti cum a fost creeat un efect sau aveti o idee pe care nu stiti sa o puneti in practica, postati aici.

    Edit: consider ca poate ajuta foarte mult si in momentele in care apare un concurs nou pe consolegames
    Attached Images Attached Images photoshop_cs6_logo-1280x720.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eheee... eu as avea o groaza de intrebari (si cred ca si ceva raspunsuri) insa acum ma pregatesc de Pasti (hac). Stiu ca m-am chinuit mult o perioada sa realizez tuburi (metalice) in Photoshop (care sa nu fie drepte, ci sa urmeze orice path as dori)... Am gasit n metode, insa majoritatea foarte greoaie in folosire. Daca stie cineva o metoda mai easy, let me know.

  3. #3 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Good thread!
    As avea o nelamurire privind stripesurile facute cu pen tool. Nu mai stiu cum se faceau capetele ascutite. Any tips?
    Am pus si o poza ca sa vedeti la ce ma refer.
    Attached Images Attached Images stripe_zz-copy.jpg

  4. #4 SP
    Member alalalt's Avatar
    @monky - detaliaza putin, te rog
    @geoker - exista o optiune in momentul in care selectezi stroke, si anume simulate pressure. Bifeaz-o

  5. #5 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nu merge cu simulate pressure bifat, incercasem deja
    Am facut si diverse combinatii cu optiunile de la brush(shape/other dynamics) dar tot nu iese...

  6. #6 SP
    Member alalalt's Avatar
    Just to be sure.. dimensiunea maxima este marimea curenta a brushului si dimensiunea minima se seteaza din shape dynamics. Asa ai facut?

    Edit: also, in shape dynamics, pune "pen pressure" la control

  7. #7 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Yeah... i know that
    Am gasit abea acum problema. Trebuia setat "Pen Pressure" la primul parametru de sub jitter... al meu era pe "Off" inainte.
    LE: Thx for help
    Attached Images Attached Images stupid_me.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Stroke acela de unde se selecteaza? Din layer blending options sau din Edit -> Stroke?

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    Stroke acela de unde se selecteaza? Din layer blending options sau din Edit -> Stroke?
    Nup. Cand ai pen tool selectat(dupa ce ti-ai aranjat pathu cum vrei) apesi click dreapta si selectezi Stroke Path. Ti-am pus si 2 poze mai jos
    Attached Images Attached Images step1.jpg step2.jpg

  10. #10 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Mersi mult .

  11. #11 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    asta in cazul in care folosesti pen tool..dar se poate si cum a zis Mika..din blending options sau click dreapta->stroke

  12. #12 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Walky, acel stroke de care zici tu din blending options e cu totul altceva
    Cu ala poti face decat contur nu si fill.

  13. #13 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Walky, acel stroke de care zici tu din blending options e cu totul altceva
    Cu ala poti face decat contur nu si fill.
    pai da ,dar tot Stroke se numeste

  14. #14 SP
    Member alalalt's Avatar
    Am nevoie de putin ajutor la asta. Sunt momentan in pana de idei.
    Task: logo pentru un site de console/homebrew/tutoriale
    *indicat ar fi sa contina literele L, B, K
    *sa fie vectorial, usor de imprimat pe diverse obiecte atat color cat si alb/negru
    *sa aiba specific consolist

    Primul concept care mi-a trecut prin minte l-am postat mai jos. Idei..
    Attached Images Attached Images blk_logo4.jpg

  15. #15 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Momentan ce ai desenat tu nu se poate numi logo, cel mult e o lipire de elemente si cam atat. Ah, si se citeste DTB, deci fail.

    Te sfatuiesc sa desenezi mai intai pe hartie, din 10 idei schitate e imposibil sa nu poti alege 2 bune. Abia apoi treci la digital, scanezi (daca nu ai scaner poti folosi un aparat foto digital, rezultatul este aproximativ cam acelasi) si te joci in Illustrator daca-i vorba de vector, in nici un caz nu Photoshop.

    Culoare e indicat sa folosesti doar dupa ce esti multumit de concept, si pe langa asta ti-as recomanda sa nu apelezi la artificii precum gradienti si efecte dubioase gen emboss sau drop shadow, la print conteaza foarte mult sa ai culoare curata.

    Recomandasem intr-un alt thread cateva linkuri interesante legate de logo/identitate, dar nu-l gasesc, probabil a fost sters. In fine, uite doua pentru ispiratie/learning:

    Sper sa-ti fi fost de ajutor, spor maxim!

  16. #16 SP
    Member alalalt's Avatar
    Multumesc pentru linkuri si sfaturi. O sa ma uit prin ele si o sa ma apuc de schitat

  17. #17 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Am facut si eu cateva schite cu ce mi-a trecut prin minte, sper sa te ajute cu ceva.
    Attached Images Attached Images schite.jpg

  18. #18 SP
    Member alalalt's Avatar
    Multumesc Greyhound. O sa continui sa lucrez si o sa postez rezultatul final

  19. #19 SP
    Member alalalt's Avatar
    Pe drum am mai intampinat o mica problema.
    Pana acum m-am ferit foarte tare de illustrator, de fiecare data cand am avut posibilitatea, am preferat sa lucrez vectorial in photoshop (cu shapes) datorita faptului ca trecerea dintr-un program in celalalt este destul de dura. Dar am considerat ca graft are dreptate, si unele lucruri ar trebui lucrate in illustrator. Concluzia este ca in illustrator sunt cel mult amator, asa ca intrebarea urmatoare poate fi oarecum stupida..

    Am un shape in illustrator, caruia i-am aplicat un efect 3d. Shape-ul are partile din mijloc decupate (d-padul), puse pe alt layer, avand culoarea alba si transparenta de 80%. In illustrator, arata totul ok, dar la export sau rasterizare, efectul se pierde, partile din centru devenind opace. Am atasat poze mai jos. Idei?
    Attached Images Attached Images blk_1.jpg blk_2.jpg

  20. #20 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    In caz ca te razgandesti poti sa faci ceva in genul.
    Folosesti acelasi font si dintr o litera (k) faci 3 (b,l,k) fiecare avand o culoare diferita si fiind putin distantate una de alta pentru a nu se suprapune si a nu se mai vedea K.
    Attached Images Attached Images logo-blk.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Adobe Photoshop CS6 By MonkY in forum Software
    Replies: 22 Last Post: 25-08-2012, 01:40
  2. Ajutor: Prelucrare poza in PhotoShop By CostynRo in forum Offtopic
    Replies: 14 Last Post: 04-05-2012, 12:06
  3. Creatii photoshop By Walkman in forum Foto & Video
    Replies: 236 Last Post: 08-01-2012, 03:20
  4. Ce poti face cu Photoshop By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 4 Last Post: 08-02-2010, 18:02
  5. Photoshop Help By Bobby in forum Offtopic
    Replies: 3 Last Post: 19-03-2009, 02:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts