Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Threadul pasionatilor de video/film

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Threadul pasionatilor de video/film

    Vad ca tot eu inviorez aria de foto&video, dar cum alte forumuri nu vizitez tot pe voi va intreb.

    Filmez mult cu 600D si sunt multumit. Nu ma deranjeaza decat doua lucruri: lipsa autofocusului in video si marimea mare. Acum stiu ca nu e cat un 7D de mare de exemplu, dar ma gandesc la mirrorless de ceva timp. Sunt mici si multe au features mai noi. Ma uit la Sony A6000 si Sony A7 in special. Desi imi place A6000, nu are port de microfon decat prin ceva adaptor. A7 mi se pare minunat, dar mi-l permit cu kit lens si cam atat. Problema cu Sony sunt obiectivele care pe langa ca sunt putine, majoritatea sunt pentru APSC, deci pe A7 nu merg decat pierzand calitate, sau cele pentru full frame sunt extrem de scumpe.

    De exemplu la Canon, pentru uzul meu, 50mm de 1.8 si Sigma 17-50mm de 2.8 sunt tot ce imi trebuie. Sunt obiectivele perfecte pentru ce imi trebuie mie. La Sony nu gasesc asta. Pentru A7 un 55mm f/1.8 e 850€. Eu pe al meu de Canon, desi nu are IS si nu e facut de Zeiss, am dat 90€. Si e perfect, in 80% din timp il folosesc. Sigma pe care am amintit-o mai sus e 350€ cu montura Canon, la Sony nu doar ca nu exista, dar ceva asemanator trece de 1000€.

    As vrea ceva mai mic decat 600d, iar A7 pare perfect, dar luandu-l cu kit lens tot voi duce lipsa unui obiectiv rapid precum 50mm f/1.8 pe care il am acum. Cheltuiala pentru asta ar fi prea mare si nu as putea sa o justific la ce folosesc eu camera. Din pacate folosind un adaptor la camera pierd autofocus, deci nu e o varianta. Canon a lansat de curand M3, dar are alta montura si inseamna alte obiective, alta nebunie. Nu e ce trebuie, de ce nu au lansat un mirrorless care sa mearga cu obiectivele de DSLR habar n-am.

    Eu nu stiu momentan ce sa fac. Sa astept ca poate lanseaza Canon un mirrorless cum vreau eu? Sunt in urma rau la segmentul asta, am vazut chestii mai interesante la Sony, Fuji si Olympus. Ma uit la A7 si imi vine sa ma arunc la el, dar apoi nu sunt dispus sa investesc atat de mult in obiective. Stiu ca multi au zis ca investesti in obiective, nu body-uri, dar mie imi trebuie doar doua obiective, dar fix alea doua sunt scumpe sau inexistente la Sony.
    Attached Images Attached Images 19398ig3em3f.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg de ce nu-ti iei pentru video o camera dedicata pt. video... e mult mai dificil sa filmezi cu o camera foto (usually pe trepied), si oricat ar dori cineva sa incerce sa explice, nicio camera foto (la pret decent) nu are capabilitatile unei camere video dedicate (de la zoom optic pana la stabilizare imagine).

    Sau, eu pentru 1080p la 60FPS (deci daca nu vreau 4K), mi-as lua o compacta gen RX100-III. Vezi aici ce poate pe partea de video. Imi place ca are 3 moduri de stabilizare, poti controla ORICE doresti in timp ce filmezi... si mai mult de atat, e usor de folosit. A filma cu un DSLR in mana mi se pare ca este pentru profesionisti... pe trepied... cu lumini de studio si toate cele dupa tine.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e man acelasi lucru. Ai obiective interschimbabile, se descurca bine in low light, ai ditamai depth of field cu unele si tot asa. Inteleg logica ta dar pentru acel film look trebuie ceva gen DSLR/mirrorless. Handycams si alte nebunii la preturi asemanatoare nu au auzit de bokeh
    Pentru filme de vacanta si prostioare am GoPro

    Dupa ce m-am jucat si ieri din nou cu A6000 si A7 incep sa tind spre prima. Auto-focus-ul e la fel, in low-light se descurca oricum mai bine decat 600D si am gasit o solutie de compromis cu obiectivele. Ma gandesc la varianta: A6000 + kit lens pentru calatorii, + 50mm f/1.8, + un Sigma gasit pe amazon, cu montura Sony dar care nu sunt 100% sigur ca se potriveste, care e fix 17-50mm f/2.8. E vorba de: Sigma 17-50 mm F2,8 EX DC HSM-Objektiv für Sony: Amazon.de: Kamera

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Normal ca nu e acelasi lucru... dar sa nu exageram cu low light-ul, ca un RX100 M3 are totusi F1.8 pe echivalentul a 24mm. Iar cu senzor de 1" (sau 1.5" daca preferi un G1 X M2 - dar acela sta mai prost la video), se apropie de un APSC. Cu diferenta ca pe astea le poti tine si o ora in mana pt. filmari, pe cand cu un DSLR ajungi la urgenta cu mana rupta.

    Cat despre A6000, daca mergi cu 50mm asa cum spui, tu de fapt ai din start echivalentul a 80mm (ceea ce completelly sucks for filming close-ups). Asta pentru ca APSC e 1.6x. Totodata A6000 nici nu are port de microfon, ceea ce iarasi sucks daca vrei sa inregistrezi ceva cu calitate de studio.

    Anyway, neaparat joaca-te cu ele pe partea de filmare. Majoritatea DSLR-urilor sunt cam varza la partea de video. De obicei dupa ce dai record nu prea mai poti sa faci mare lucru (ca la o camera dedicata, unde te joci cu focus, iso, and so on).

    Bafta!

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stiu cat inseamna acel 50mm pe APSC, am la Canon si e perfect. Stiu ca daca vreau true 50mm pe APSC sa merg pe ceva gen 35mm, dar m-am obisnuit de la Canon cu el and I'm sticking with it. Cu portul de microfon pot folosi un adaptor USB->audio jack, care, lucky me, e acelasi pe care il am la GoPro. Asta am aflat abia aseara, dar astazi din nou merg sa ma uit la ele si voi incerca adaptorul pentru microfon. Daca functioneaza, deja nu mai am stres pe partea de audio.

    Iar ce zici tu cu schimbarea setarilor dupa ce dai record stii si tu ca nu e asa. Daca tin bine minte ai 7D, iar la ala sigur poti face astea. La fel si la amaratul meu de 600D unde am rotita pentru f stop si tinand apasat butonul de ISO folosesc aceasi rotita pentru a modifica ISO. La A6000 poti schimba astea in timp ce filmezi, deja am incercat asta. Ce-i drept am incercat doar f stop sa schimb, de ISO am uitat, dar sigur pot face si asta.

    Eu am fost cu card SD in magazin, am filmat si facut poze cu toate, iar acasa am putut sa vad diferentele cand le-am pus pe ecran mare. In lumina buna RX100 M3 e foarte ok, dar senzorul e prea mic sa ai bokeh serios, sau cel putin nu la nivelul dorit de mine. Azi merg iar cu cardul sa incerc si altele.

    Ideea e ca A6000 cu 3 obiective ma duce pe la 1300EUR, acelasi pret cu A7 cu kit lens. Iar la A7 vorbesc de prima generatie, nu a doua.

  6. #6 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tudor, din pura curiozitate te intreb. Ce anume filmezi, de ai nevoie de toate "sculele" astea, cu microfoane profesioniste atasate camerelor si atata calitate ?

    Te intreb sincer, pentru ca eu lucrez de ceva timp la un scurt metraj, dar nu am nimic din ce vrei tu sa schimbi si nici bani sa cumpar, asa ca filmez cu batranul aifon 4S, dar nu ma deranjeaza nici macar o secunda. Important este mesajul.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    M-am înscris la școala de film unde inchiriatul sculelor pentru doar o luna ma duce aproape de cat ma costa investitia de acum.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Una din cele mai bune camere video semiprofesionale (in special daca o gasesti la pret bun), care stie si 4K: Sony FDR-AX100 - camera video semi - profesionala cu 4K - F64. Give it a try

  9. #9 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Ma bag si eu in discutie, de cand ma stiu am fost pasionat de foto/video. De 3 ani ma chinui cu un startup TV pe care am reusit sa l lansez anul trecut.

    Pentru ca am trecut de faza studio si tre sa iesim "afara" am petrecut ultima perioada cercetand un setup minimalist (exact cum a descris Tudor mai sus). Cum majoritatea de aici suntem pasionati de technologie (aka geeks ) refuz sa intru in tipare si sa car pe umar o camera de 10kg pt ca asa se face televiziune. De asemenea piata s-a liberalizat enorm in ultimii ani, progrsele pe partea de video aduc beneficii amatorilor care pot obtine cu hack-uri performante care mimica productii cu buget enorm. Si Youtube a avut mare rol in decentralizarea pietei video deoarece a "aratat" publicului ca e ok sa ai o calitate mai slaba (video foarte slab stabilizat) atat timp cat mesajul este misto.

    Luand aceste asptecte in considerare s-a creat un paradox in piata. Este mult mai ieftin sa mimezi o imagine profesionista dar exista o presiune imensa pe pret, deoarece clientii cred ca poti face o reclama cu un iphone 4s, de ex. O paralele buna este facuta cu social-media.

    @Monky camera AX100 descrisa de tine mai sus este super buna pentru filmat clasic, tv style. Ce incearca Tudor sa obtina este o imagine care se apropie de ceva cinematografic, ceva mai "artistic" daca vrei.. Lucru asta il incerc si eu la TV deoarece pe o piata saturata ai nevoie de cat mai multe diferentiatoare.

    @Tudor, pentru inceput trebuie sa iti zic ca si eu tot la sony a5100 si a6000 ma gandesc pentru inceput. Din tot ce exista pe piata imi plac cel mai mult din urmatoarele motive: cel mai bun senzor (cel mai apropiat ca dynamic range de camerele profesioniste), marime mica, incarcare prin micro-usb. Nu ma deranjeaza ca a5100 nu are intrare de microfon, pentru sunet oricum ai nevoie de ceva extern iar sincronizarea sunetului cu video in post productie se face instant prin diferite softuri.
    Ca alternative ai asa:

    1. All around: multe functi speciale video, plaja de zoom mare, sistem perfect pentru run-and-gun, insa pierzi profunzimea specifica dslr-urilor.
    - Sony RX10, documentar filmat cu RX10, solutia minimalista perfecta pentru o imagine non-artistica
    - Panasonic FZ100, concurenta lui RX10, filmeaza 4k si are zoom mai mare dar nu are 2.8 pe toata distanta focala si nici filtre ND built-in

    2. DSLR, shallow depth of field, merg cu cele mai multe si ieftine lentile, insa sunt mari si greoaie
    - Nikon D5300, senzor excelent (acelasi de pe sony a5100 si a6000)
    - Canon 70D, cel mai bun autofocus pe un canon dslr, firmware custom pentru inregistrare video ce ofera setari profi

    3.Mirrorless, noua technologie in domeniu, marime compacta, depth of field decent, pret/calitate super
    - Sony a5100/a6000, cea mai buna calitate pe mirrorless la gama sa de pret insa necesita mai multe accesori,
    - Panasonic GH3/GH4, sisteme semi-pro, plaja larga de lentile disponibile

    4. Camere Profi
    - Blackmagic, au un model Pocket Cinema camera (1000 eur), calitate incredibila dar te omoara pe accesorii (baterii, storage, cage, etc)
    - Canon C100, la asta tintesc eu pe viitor cei de la the verge filmeaza cu c100 si 5d mark iii

    Eu personal cred ca voi merge pe Sony impreuna cu lentile Samyang Cine Lens, astfel daca voi avea nevoie sa trec la ceva full-frame cum e Sony A7r, lentilele sunt compatibile. Prefer a5100 fata de a6000 deoarece am nevoie de cel putin 2 camere iar diferentele intre ele nu ma ajuta cu nimic la calitatea imaginii, functionalitate (a6000 are in plus viewfinder si mai multe butoane custom).
    Sunetul il voi trage tot timpul extern cu un H4 Zoom (900 lei) impreuna cu un Rode Lav+ (200 lei), aparatele vor sta pe monopied cu cap video (850 lei) sau pe trepied cu cap video. Ca lumini probabil vom folosi ceva de genul 2x500 lei.
    Pe langa astea mai e folositor un steadycam (cand ai de filmat in miscare - 1050 lei) si un slider (1500 lei).
    Pentru lentile, obiectivul kit e bun daca vrei sa afli ce ai nevoie, daca nu atunci cauta alternative mai ieftine (sigma daca vrei autofocus, samyang daca nu ai nevoie de autofocus).
    Atentie !!! Conteaza foarte mult ce filmezi insa autofocusul 90% din timp nu functioneaza cum vrei tu. Mai bine te inveti pe manual (Sony are functia focus peaking care iti usureaza foarte mult munca cand folosesti autofocus).

    Setupul de mai sus acopera de la interviuri, la evenimente, la emisiuni de prezentare produs.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Exact, pentru portabilitatea dorita de mine A6000 pare a fi solutia optima. Obiective pe placul meu am gasit, desi inca nu stiu cum e cu acea Sigma 17-50 f/2.8. Mai trebuie doar sa scap de 600D si fac trecerea.

    Se vede si in clipul pus de tine ce bokeh frumos scoti din A6000, iar tipul folosea un obiectiv cu f/2.8, eu am in vizor si 50mm f/1.8.

    La partea de audio poti folosi adaptor la A6000, l-am incercat aseara pe cel de la GoPro si functioneaza. In viitor poate ajung si eu la un H1 Zoom sau ceva similar. Momentan Rode Mic.

  11. #11 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    esti sigur ça ai nevoie de viewfinder si o rotita in plus? mai salvezi niste bani pt obiective. incearca sa tragi sunetul in telefonul mobil (are Rode aplicatie)

    poti sa ne arati ceva filmat de tine?

    a5100 cu kit lens, incredibil

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, la varianta cu sunetul printr-un lav mic m-am gandit si eu si in practica e destul de ok, cel putin pentru inceput. Vreau viewfinder pentru ca as folosi camera si ca aparat foto.

    Nu am urcat mare lucru pe net filmat de mine, majoritatea fiind chestii personale, dar acum ca m-am inscris la scoala de film unde voi incepe din vara workshop-uri, am zis sa fiu pregatit si sa nu dau bani pe inchiriatul sculelor. Am lucrat multe proiecte in care am editat material video nefilmat de mine, de acolo cred ca a inceput sa imi placa domeniul. Si am zis ca dupa ce termin licenta, de ce sa nu aprofundez?

    Aveam si un canal de unboxing pe YT cu zeci de clipuri, dar s-a ales praful de el si l-am inchis





    Doua "mostre" cu 600D + 50mm f/1.8, fara IS si manual focus, handheld.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ce nebunie de camera: New Canon Full-Frame 35mm Camera Sees in the Dark with 4 Million Max ISO

    4 millions ISO

    ME20F-SH Multi-purpose Camera
    • 35mm full-frame CMOS sensor (single), effective pixel count: approx. 2.26 million pixels
    • Minimum subject illumination: Less than 0.0005 lux (at maximum 75 dB gain setting, equivalent to an ISO sensitivity of over four million)
    • Pixel Pitch: 19 Microns
    • Lens mount: Canon EF mount (Cinema Lock type)
    • Optical filters: ND filter with two density levels (motorized manual / auto) IR cut filter (motorized manual)
    • Frame rates: 59.94P / 59.94i / 50.00P / 50.00i / 29.97P / 25.00P / 23.98P
    • Gamma: Canon Log, Wide DR, etc.
    • Two 3G / HD-SDI BNC jacks (1080P / 1080i / 720P)
    • One HDMI connector
    • Genlock terminal: BNC jack (input only)
    • Remote terminal: φ2.5mm stereo mini-mini-jack (Canon-proprietary protocol), Round 8-pin jack (for RS-422, Canon-proprietary protocol)
    • Microphone terminal: φ3.5mm stereo mini-jack
    • AF: One-shot AF
    • Auto-exposure: Combined interlocking (iris / gain / ND / shutter)
    • White balance: AWB, color-temperature setting (setting range: 2000 to 15000 degrees Kelvin), natural light, light bulb, Setting A, Setting B
    • Digital teleconverter: 2x, 4x
    • Power input: 4-pin XLR DC11-17V, Terminal block 2-pin jack DC11-17V
    • Operating temperature: 32 degrees F (0 degrees C) to 104 degrees F (40 degrees C)
    • Body dimensions: Approx. 4 inches (102mm) (w) x 4.5 inches (116mm) (h) x 4.4 inches (113mm) (d) (excluding protrusions)
    • Weight: Approx. 2.4 lbs (1.1 kg) (body only)
    • Availability: December 2015
    • Price: $30,000
    Attached Images Attached Images canon_me20f_front_angle_no_lens.jpg canon_me20f-sh_20150730_hires_me20fsh_3qlens_copy_cropped.jpg canon_me20f-sh_20150730_hires_me20fsh_front_no_lens.jpg canon_me20f-sh_back_angle.jpg

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Camera preferata a tuturor:

    https://www.dpreview.com/news/051247...-lumix-dmc-gh5

    Today at Photokina, Panasonic announced that it has started development on the LUMIX GH5, a followup to the DMC-GH4. While the DMC-GH4 was Panasonic’s first camera to shoot video at 4K 30p/25p resolution, the LUMIX GH5 ups that ante to 4K 60p/50p video.

    Given that most 4K 60p cameras are full video camcorders that run in the multi-thousand-dollar range, the LUMIX GH5 could be a great option for bringing that level of high quality video to the masses if it can maintain a lower price point similar to the GH4's $799.99.

    Similar to the DMC-GH4, which could extract 4K photo stills from recorded video to get an 8 megapixel 4K image, the LUMIX GH5 can use the same technology to slice out 6K photo stills at around 16 megapixels, resulting in a 6K picture that Panasonic claims has around nine times the pixel count of a 1080p image. While this is cool, it is probably more of a gimmick at this point than anything else, especially given the GH5's focus of HD video.

    Little else is known about the LUMIX GH5, although Panasonic will be showcasing it at Photokina 2016 throughout this week, with a tentative release scheduled for sometime in "early 2017."
    Attached Images Attached Images bsb_9082_gh5handson.jpeg

  15. #15 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Threadul pasionatilor de fotografie By MonkY in forum Foto & Video
    Replies: 81 Last Post: 01-10-2021, 23:37
  2. Threadul maniacilor de cafea, espresso, cappuccino, ceai By MonkY in forum Health, Food & Sports
    Replies: 214 Last Post: 18-05-2017, 12:57
  3. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  4. Replies: 32 Last Post: 06-03-2012, 22:12
  5. Threadul unde filozofam/ discutam By trickz in forum Offtopic
    Replies: 1 Last Post: 25-12-2009, 18:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts