Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 61 to 74 of 74

Thread: Drone

  1. #61 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu ar trebui sa ai probleme, nu sunt interzise, doar ca daca pleci din Romania mai dai peste habarnisti care te retin ca sa vorbeasca cu nu mai stiu ce superior. Eu am luat-o aproape mereu cu mine, ca bagaj de mana de fiecare data si in afara de niste discutii cu incapabilii din Romania, pe afara nu am avut probleme. In Olanda/Franta/Germania/Suedia nu am avut absolut nicio problema. N-a zis nimeni nimic.

    Insa marimea dronei ma face sa fac upgrade la Mavic, iar aia arata si mai putin a drona, incat poate amaratii astia din Romania nu mai stramba din nas cand mi-o gasesc in bagajul de mana.

  2. #62 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Mavic, iar aia arata si mai putin a drona.
    si arata mai mult a dispozitiv electronic suspect.

  3. #63 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asta era neasteptat:

    http://www.theverge.com/2016/11/15/1...acle-avoidance

    It has a 1-inch CMOS sensor that shoots 20 megapixel stills and can capture up to 11.6 stops of dynamic range.

    DJI says battery life on the Phantom 4 Pro has increased a touch, from 25 minutes to 30.

    The Phantom 4 Pro has sensors on all four sides, meaning the drone can see and avoid obstacles while moving in any direction.
    Attached Images Attached Images large_96c05be6-b53a-460b-9974-a227f602e9fd.jpg large_5701b711-4924-449b-a90c-d1b8aded81ce.jpg large_68158601-8b0e-4d4f-9a61-0461ad2aeccf.jpg large_d11cadc8-7449-4dde-8d84-142cbcfe2eed.jpg large_eede488f-2890-4f80-a15b-4dccd4b9a9f9.jpg

  4. #64 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Whaaaaat? Iata si Inspire 2:

    Attached Images Attached Images 1.jpg ins2__1_.jpg ins2__27_.jpg

  5. #65 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In seara de revelion era sa o fac lata

    Am scos drona pe la 12:03 ca sa filmez artificii. Dupa vreo 5-6 minute insa, din cauza temperaturii de aproape -10grade telefonul mi s-a oprit. Telefonul e din metal, fara husa, ca oricare altul de genul s-a oprit la frig si s-a inchis. Iar in momentul ala drona era la peste 500m de mine, nici macar nu eram in GPS mode.

    Am trecut insa imediat in GPS mode cand pe telefon mi-a aparut phone shutting down si am apasat pe controller return home si dupa ce a bipait de cateva ori maneta, am vazut in departare drona urcand in sus, fiind setata sa urce 100m, ca apoi sa se intoarca de la mine singura. Cand s-a apropiat, am observat ca o pot controla incat sa ajut aterizarea, si pe tot intunericul si cu degetele mele inghetate am reusit sa o aterizez fara probleme.

    Am avut o panica de nedescris, dar e bine ca am trecut si prin asta si stiu ce sa fac si data viitoare.

    Iar acum m-am uitat pe site-ul DJI iar P3A functioneaza si la -10grade, in timp ce Mavic, P4 si P4 Pro doar la temperaturi pozitive.

  6. #66 SP
    Member Baracuda's Avatar
    Bine ca ai reusit sa o aduci, cunosc sentimentul prea bine !
    Eu nu am introdus bateria bine pe vremea cand aveam P3A si sus la balea vroia sa-mi aterizeze in lac, dadea mesaje de low voltage. Cat m-am chinuit sa o tin in aer in timp ce incercam sa o aduc spre mine.

  7. #67 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De exemplu, si in UK se poate face inchisoare de 6 luni, precum si confiscarea dronelor: https://www.ofcom.org.uk/about-ofcom.../drones-advice

    In UK dronele trebuie utilizate in conformitate cu acest cod: http://dronesafe.uk/wp-content/uploa.../Dronecode.pdf

  8. #68 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, am si eu o mica intrebare: cei care aveti drona Parrot, aveti idee daca pot sa "resurectez" bateriile? Dupa mai bine de un an, LE-AM GASIT!!! Si cand ma bucuram si eu ca in sfarsit o sa pot sa fac o filmare la casa... nu am ce incarca. Pur si simplu bateriile sunt moarte. Iar pretul lor este la fel de mega expensive asa cum erau si acum vreo 4 ani cand am luat (1500mAh la vreo 50 de lire bucata? wth?).

    P.S. Chargerul l-am testat, scoate ce trebuie... dar cred ca s-au descarcat atat de rau acumulatorii incat nu mai vor si pace.

    ---------- Post added 11-01-2017 at 10:52 ----------

    Later edit: Am gasit trucul asta:

    1. Install a known good battery in the charger and wait until if fully charges and charger led turnsgreen.
    2. Now, without unplugging the charger, very quickly swap the good battery with you suspect battery, very quickly.....
    3. The charger is typically in maintain mode at this time and will trickle charge your suspect battery.
    4. After about 10 minutes you can power cycle the charger or remove suspect battery and re-install and it will charge normally.

    Dar tot imi trebuie o baterie fully working... Hmm, let me see...

  9. #69 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Te ajutam eu dar am dat drona la schimb pe un GoPro

    Baterie de 2500mah + incarcator dedicat (il poti folosi si la alte proiecte) 33$ Link
    Sau de 2000mah compatibila cu incarcatorul original 19$ Link

    In alta ordie de idei, o sa las asta aici (l-am gasit de dimineata pe internet):



    P.S. Sper ca in viitorul apropiat sa-mi cumpar un Phantom 1 sau 2 SH, vedem ce bani reusesc sa strang pana atunci.

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    A mers metoda postata de mine mai sus! Acum am 2 baterii incarcate full... yay!
    Acum trebuie sa vad cum Dzeu imi resetez toate cele, pt. ca se comporta ciudat drona... din 3 incercari (recunosc, ningea cam mult), 2 s-au terminat cu taiat de brazi Pur si simplu nu mai raspundea la comenzi.

  11. #71 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    Vezi ca in aplicatia de pe telefon ai operatiunea de calibrare, se ridica drona cam la 1 metru si incepe sa se roteasca. Ai grija sa nu bata vantul.
    Eu obisnuiam sa o resetez si din butonul de reset de pe drona atunci cand o lua pe aratura.

    De asemenea 2 mod-uri interesante ce le poti face la drona sunt picioarele din bride (fac aterizarea mult mai lina) si "range extender": interpui un router intre drona si telefon, banuiesc ca se poate aplica si la alte drone comandate wi-fi:


  12. #72 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Merci de sfaturi. Eu o calibrez de fiecare data... dar cred ca trebuie resetata de la zero. Si chiar si cu reset, se plangeau unii ca raman anumite setari in drona (si trage fie stanga, fie dreapta - de exemplu).

  13. #73 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poate n-ar fi rau sa schimbe legislatia. Nu zic ca e ok sa zbori deasupra unui grup de oameni, nu e deloc, dar unele chestii sunt ridicole si dat fiind ca s-au folosit de curand la manifestatii, poate intra si in atentia desteptilor ce ne conduc tara.

    Senator USR: Dronele au devenit un mijloc de intimidare folosit de MAI

  14. #74 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Drones vs Lightning ⚡


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts