Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 16 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 307

Thread: Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

  1. #201 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Eu am făcut game mode și HDR game mode după digital foundry, la care am adăugat dynamic contrast. Expert dark room și dolby vision le-am făcut după rtings și nu prea mi-au plăcut, asa ca le-am ajustat eu. Dacă vrei, îți pot trimite setările.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
    Chiar te rog, ca am înnebunit ieri. In ritmul ăsta îi fac retur.

    LE: In Vâlcea nu a venit cu Fan, a venit prin firma Calipso, nu stiu cine naiba sunt ăștia, dar au fost super ok băieții.

  2. #202 SP
    Member sahara's Avatar
    Dar ce te deranjează?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #203 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    M-au sunat acum de la flanco daca sunt acasa ca sa imi livreze tv

  4. #204 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by sahara View Post
    Dar ce te deranjează?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nu prea îmi plac culorile. Retenția dupa câteva minute. Am pus o poza cu galben și am deschis meniul, am umblat prin setări sa reglez. Am închis meniul, se vedea umbra pe fondul galben. Am activat toate alea cu schimbul de imagini. Dispare repede ce-i drept. Dar ce fac într-un joc ca Destiny? Unde ai hud... Revenind la galben, nu e galbenul din poza asa cum il vad pe celălalt tv sau pe alte lcd-uri. Probabil din cauza ca e alta tehnologie? Canalele HD se vad mai prost decât pe tv-ul vechi. Bine, poate eu sunt de vina ca imi plac culorile mai saturate. Pana mea

  5. #205 SP
    Member sahara's Avatar

    Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

    Gândește-te la mine care vin de pe o plasma. Da-i un pixel refresher din meniu, durează cam o ora. Merge cât tv-ul e stins.

    Nu știu cât de hd sunt canalele noastre sa fiu sincer. Pune tu ceva fhd și vezi ca nu se compara cu posturile.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #206 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Pe bluray e lacrima, stiu faza cu pixel refresh. Dispare rpd retenția si fara ala. Nu știu, mai testez, vad eu. Mi-e si lene sa ambalez ăsta să-l trimit, îi mai dau o șansă. Pe tv-ul vechi, lcd se vad mult mai ok posturile hd. Nu cred ca e vorba de upscale aici pt. ca upscale face foarte bine pe consola si netflix la filmele full hd

  7. #207 SP
    Member sahara's Avatar

    Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

    Exact. Eu presupun ca nu are sursă Ok sa facă upscale calumea la posturi. Și la mine se văd mai prost ca la plasma fhd, dar nici nu îmi pasa de posturi. Îți zic după calibrare dacă o sa se vadă mai bine


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #208 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Chiar te rog, ca am înnebunit ieri. In ritmul ăsta îi fac retur.

    LE: In Vâlcea nu a venit cu Fan, a venit prin firma Calipso, nu stiu cine naiba sunt ăștia, dar au fost super ok băieții.
    Dă-mi pe mesaj privat o adresa de mail sau un nr de tel cu whatsup și îți trimit poze, ca le pun greu aici și mi-e și lene sa scriu toate setările.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  9. #209 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    Am calibrat toata noaptea la tv de mi-au aparut doi pixeli morti sper sa dispara cu optiunea pixel refresher, ca la cum merge la mine minim 12 ore pe zi si noaptea imi place sa dorm cu tv aprins o sa ii fuga pixeli

  10. #210 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu am mai zis, ori iei sony sau macar samsung din gama minim medie, ori nu iei nimic ..

    oricum , chiar si la sony trebuiesc facute setari pt ca altfel se vede cu un fel de filtru galben in game mode , insa daca il bibilesti bine pe parte de contrast / imbinare contrast de negru , culori vii , bara de claritate si ai ultimele update-uri .. iese ce trebuie daca panoul este ok.

    a si am vazut ca pe parte de HDR trebuie iar umblat la setarile tv-ului sau chiar ale jocului, pt ca vine cu setari separate modul asta (la bf1 ai in optiuni sa-ti setezi nivelul de alb in HDR recomand un 7000) ,cel putin la modelele sony.. asadar , trebuie putina munca chiar daca ai sculele necesare , pt ca fiecare vede "frumusetea" altfel prin ochii sai..

  11. #211 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ce a luat el e foarte bun. Cum poți sa spui ca un Oled nu e bun?

  12. #212 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    Mie imi place foarte mult cum se vede si fara calibrare si am detinut si sony xd85 si xe93 si in hdr nu se vedea natural pe cand la oled nu ma deranjat in hdr si nu e calibrat si am citit ca trebuie sa fac update la tv dar manual nu prin wifi ca nu il gaseste asa am cititpe net.

  13. #213 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    atunci de ce va plangeti ?
    dezorientati lumea..

  14. #214 SP
    Member sinnombree07's Avatar
    Pe mine ma intereseaza daca ramane in colt umbra de la program gen antena 1 cum am eu la un lcd samsung e fana mama antena 1 acum o sa fie cu canal d cu telenovele astea si daca e sa ramana ii dau retur ca am 30 de zile la dispozitie

  15. #215 SP
    Member sahara's Avatar
    Sunt șanse, mici sa speram. De accea are opțiunile de siguranța care merg după 4 ore de folosire. De ex eu pe plasma am avut IR de la logo post tv, dar se vedea doar la imagini mai luminoase.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #216 SP
    Junior Member player_mike90's Avatar
    vreau sa cumpar acest tv ptr ps4 pro se merita ? prohttps://www.emag.ro/televizor-smart-android-led-sony-bravia-123-2-cm-49xe9005-4k-ultra-hd-kd49xe9005baep/pd/DKLXZ7BBM/?X-Search-Id=30ad57a00a6d7383922f&X-Product-Id=1441665&X-Search-Page=1&X-Search-Position=19&X-Search-Action=view

  17. #217 SP
    Member mircoid's Avatar
    Quote Originally Posted by player_mike90 View Post
    vreau sa cumpar acest tv ptr ps4 pro se merita ? prohttps://www.emag.ro/televizor-smart-android-led-sony-bravia-123-2-cm-49xe9005-4k-ultra-hd-kd49xe9005baep/pd/DKLXZ7BBM/?X-Search-Id=30ad57a00a6d7383922f&X-Product-Id=1441665&X-Search-Page=1&X-Search-Position=19&X-Search-Action=view
    Da. Merita.
    Dar ti-as recomanda sa te uiti si la Samsung 55KS9000 in aceiasi bani, sau chiar mai ieftin, care este superior celui de la Sony.

    Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

  18. #218 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Am oled de 8-9 luni si in tot acest timp am jucat fara sa imi bat capul o gramada de chestii cu HUD( Overwatch, Destiny, Nba), nu am nicio problema cu retentia.

    Inainte am avut plasma, acolo trebuia sa fii mai atent dar tot nu am avut burn in, doar image retention de cateva ore.

  19. #219 SP
    Junior Member player_mike90's Avatar
    o sa ma gandesc si la varianta asta. thx ...

    ---------- Post added 03-10-2017 at 13:26 ----------

    tv al cumpar mai mult pt consola ps4 pro si xbox one scorpio

    ---------- Post added 03-10-2017 at 18:35 ----------

    https://www.displayspecifications.com/en/model/50e1ad8

    ---------- Post added 03-10-2017 at 18:36 ----------

    https://www.displayspecifications.co...ison/e938171a7

  20. #220 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Ăștia cu Oledul vieții de pe forum, cum pana mea ați calibrat măgăoaia? Mi-a mâncat nervii azi.
    ai baieti si in ro care fac calibrare (vezi pe softpedia), chiar foarte profi. fii open minded si da un 5% din valoarea tv-ului pe o calibrare cum trebuie. aici un uk, am dat cat am dat si pe xbox, de exemplu.

    daca am inteles bine, ti-ai luat un oled lg de 55? felicitari pt achizitie! de calibrat iti trebuie doar un isf bright pt zi, pt noapte doar scazi oled light, si un hdr game mode calibrat. daca o sa ti se para galbui in primele minute, sa stii ca asa trebuie sa arate si dupa ce joci ceva timp o sa juri ca asa e albul "cel mai corect". la mine in hdr game am w46 de exemplu, iar cand e pe post de monitor fara hdr stau cu c30, ca sa vezi diferenta.

    oled light 100 doar la jocuri cu hdr si in filme. cand e pe post de monitor, oled 30 ca sa nu ard retina.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 16 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 31-01-2015, 00:11
  2. Sony HDR 10 si PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-02-2009, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts