Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 16 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 307

Thread: Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

  1. #21 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu înțeleg ce spui, ce model de TV ai? Eu am un LG LW5500, model din 2011 pe care nu merge DTS, doar Dolby. Nu e aceeași chestie, sunt companii diferite.

  2. #22 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Leo, Dante vb de certificarea Dolby pe partea HDR, pe partea video, practic despre ce e vorba pe acest topic, si nu despre partea audio unde e locul lui DTS dar si Dolby intradevar.
    Sau am inteles gresit...

    LE. Ca fapt divers, LG-urile nu decodeaza DTS din filmele redate pe ele (de ex mkv-urile), pe cand Samsung decodeaza fara probleme.

  3. #23 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Pentru ca dobitocii de la LG se caca pe ei sa plateasca certificarile la Dolby. De aia TV-ul meu nu decodeaza DTS..... Pe de alta parte cum dracu' se face ca ei spun ca au panelul pe 12 bits, dar pe net e specificat 8???? De ce apar discrepante intre ce declara ei si ce declara altii?
    Mă refer la sunet, Leo vorbea despre sunet, DTS e o companie care cere mai mult iar ăștia de la LG au fost zgârciți acum vreo 5 ani, acum nu mai e cazul. Televizoarele LG din 2010-2011 au avut licență doar pentru Dolby, scrie mare pe spatele televizorului. Când urmăream filme cu DTS, sunetul era pe mute, trebuia sa fac un artificiu cu Popcorn Media, un program care transforma sunetul DTS in Dolby - AC3

  4. #24 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Exprimarea mea poate a fost gresita, ideea in sine ca sunt unii producatori de TV-uri care chair daca creaza un produs ok (nu zic bun, excelent, etc ci doar ok) prefera sa taraganeze plata certificarilor (DTS, Dolby Digital, Dolby Vision....etc...) si sa le intraduca ulterior prin update de firmware. Dar din experienta am observat ca de multe ori la final acel produs nu mai primeste certificarea ci scot un model nou.....
    Whatever...pana la ora actuala am observat doar cateva modele respecta standardele HDR10: panel pe 10 biti si 1.000 candele luminozitate. Si alea sunt Sony XBR850 si mai sus...iar de la Samsung KS7000 in sus. Restul gen Panasonic, Philips, LG, etc...se zbat pe la 600-700 de candele luminozitate...

  5. #25 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Al meu e cu o candela
    200px_kerze_2007k.jpg

  6. #26 SP
    Member nire's Avatar
    http://www.hdtvtest.co.uk/news/ue49k...1610234374.htm

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

  7. #27 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Din ce am citit seria ks7000 are panel de 60 hz si abia de la ks8000 e pe 120hz. Plus din ce am mai gasit pe net pentru ks7000 sunt probleme cu imput lagul in hdr gaming .probabil o problema de soft
    Cea mai buna varianta ramane ks8000 sau chiar 9000 au fost zilele trecute la acelasi pret.
    Cred ca cel mai bine lentru achizitia de tv ramane anul viitor cand pe langa samsung ar trebui sa apare si alte modele ai marci certificate pentru uhd premium

    Cu siguranta incepand cu februarie aceste modele se vor ieftini in jurul sumei de 5000 lei

    De exemplu lg ul in ultimile 2 luni au redus preturile cu aproape 2000 lei.
    Samsungul o sa inceapa probabil din ianuarie februarie

  8. #28 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Seria 7000 are panel de 120Hz 54.6" Samsung UE55KS7000 - Specifications, iar acel test pus mai sus de nire, este mai recent făcut. Se pare ca a primit update și au remediat problema cu inputlag in Gamemode + HDR

  9. #29 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Da merci dar se pare ca e pe 8 bit nu pe 10 deci nu e tru hdr si pentru diferenta de pret intre 7000 ai 8000 care are tot ce trebuie .parca mai degraba mergi pe el.
    Important ca au inceput sa renunte la ele curbate

  10. #30 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    HDR10 la Samsung se numeste HDR 1000 .... pana mea ... e Samsung... https://www.flanco.ro/samsung-55ks90...tra-hd-4k.html

  11. #31 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Eu am două televizoare în vedere. Voi alege în funcție de bugetul din decembrie.

    http://www.emag.ro/televizor-super-u.../pd/DGMKC3BBM/

    și

    http://www.emag.ro/televizor-suhd-sm.../pd/D23WG3BBM/

    Ceva păreri? Mersi.

  12. #32 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Samsung dar nu la prețul ăla umflat de acel magazin no name. Expert audio, pfff.

  13. #33 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Da, nu mă arunc la prețul ăla. Vroiam doar să știu dacă sunt în regulă pentru PS Pro.

  14. #34 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Seria KS8000, 9000 de la Samsung e cea mai buna pentru Pro. Care e diagonala minimă acceptată de tine?

  15. #35 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Minim o sută cincizeci. Să am un upgrade și la diagonală.

  16. #36 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Damn, voiam sa iti recomand TV-ul de pe prima pagină din prima postare

  17. #37 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    O să-l iau în considerare. Poate renunț la dimensiune pentru calitate.

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic totusi sa nu va aruncati la primele televizoare HDR de pe piata, mai ales cand sunt sume ce se apropie de 2000EUR, eu zic sa mai stati cateva luni, poate primavara, sa vina un val nou, pana atunci vedeti si teste calumea cu PS4 Pro si ce tip de HDR e mai reusit pentru consola asta, etc.

    Personal nu as cumpara acum nimic, iar daca bugetul poate deveni o cauza pentru a te multumi cu mai putin, cred ca e si mai bine sa mai amanati pana vine ceva mai nou si mai si strangeti ceva pana atunci.

    But oh well, fiecare isi stie propriile socoteli.

  19. #39 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Total de acord cu tudy chiar voiam sa scriu un astfel de post, mai bine asteptati in general pana la anul, cand se lanseaza urmatoarea gama pentru ca sigur vor fi preturi mult mai accesibile, tehnologii mult mai bune si la diagonala cat mai mare. Pana la urma este ceva mult prea nou ca sa merite acei bani.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  20. #40 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Pentru comenzi online de la Emag, Flanco si Samsung Plaza, samsung ofera 10% discount pentru toata gama KS. Sunati la relatii clienti (Samsung Romania), spuneti ce tv doriti sa achizionati si primiti codul de discount pe mail, valabil pana la sfarsitul lunii. N-am mai multe detalii, am vazut informatia pe mygarage si am share-uit aici.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 16 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 31-01-2015, 00:11
  2. Sony HDR 10 si PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-02-2009, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts