Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Sfat achizitie sistem 2.0 / 2.1 / 3.0

  1. #1 SP
    Member fpalexb's Avatar

    Sfat achizitie sistem 2.0 / 2.1 / 3.0

    Am nevoie de niste sfaturi pentru achizitonarea unor boxe / unui sistem, dupa cum spune si titlul.

    O scurta prezentare, detin un televizor LG 55SJ850V, care are 40W.

    Doresc ceva mai puternic, pentru filme si consola (ocazional). Nu doresc 4.1 / 5.1 / 6.1 / 7.1 / etc, deoarece nu-mi plac cablurile prin casa si deasemenea nu vreau nici prin "bluetooth", de aceea am specificat in titlu doar acele modele, nu doresc "soundbar" si doresc sa le pozitionez pe podea sau pe o comoda cu inaltime de 40 cm intr-o sufragerie de 30 mp, am vazut ca unele modele au "Dolby Digital / Dolby Atmos / HDR sound (probabil doar deviza de promovare produs)". Bugetul meu ar fi undeva la 1.000 - 1.200 ron.

    As aprecia daca m-ati ajuta, fara nimic constructiv de genul "de ce nu vrei 5.1 / cam mic bugetul... / etc".

    Avand in vedere bugetul, ma gandesc la:
    A. Care nu necesita amplificator:
    1. Boxe Microlab SOLO9C, 2.0, 140W RMS - pret estimativ 1000 ron
    2. Boxe 2.0 Edifier R2730DB, Bluetooth, 136W, Black - pret estimativ 950 ron
    3. Set 2 boxe de raft MAGNAT Monitor Supreme 202 culoare negru - pret estimativ 500 ron

    B. Care necesita amplificator:
    1. Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru - pret estimativ 1200 ron
    2. Pereche boxe Pioneer CS-7070, Negru - pret estimativ 1050 ron

    Stiu ca cele 2 categorii sunt total diferite, nu ma pricep la partea audio (boxe active, pasive, etc). Daca ar fi sa aleg categoria a B. inseamna ca trebuie sa suplimentez bugetul pentru a achizitiona un amplificator care sa aiba intrari optice / coaxiale, in acest sens astept niste pareri (ex: Marantz PM6006, Onkyo A-9010, Yamaha R-N301 / 501, Cambridge Audio Topaz SR20).

    Astept pareri, din ambele categorii, deasemenea si mici explicatii.


    AlexB

  2. #2 SP
    Member omega's Avatar
    Salut, pentru filme cel mai bine se preteaza ceva surround dar inteleg ca varianta asta pica din start. Boxe pasive cu amplificator pica si asta pentru ca ar depasi bugetul tau. Soundbar-ul presupune un singur fir si ar fi imbunatatit semnificativ sunetul fata de boxele tv dar inteleg ca si asta pica.
    Deci daca ar trebui sa aleg si sa omit toate celelalte variante eu as lua Microlab SOLOC9C legate prin cablu optic la tv.
    Varianta A3 necesita amplificator, sunt tot boxe pasive si alea.

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu ma pricep si voi fi offtopic, dar nu inteleg de ce un buget asa mare. Eu mi-am luat niste boxe 2.1 cu 100 de lei pe care le folosesc la laptop, dar se aud bine si nu le pot da la maxim ca e prea mult pentru camera. Mereu am crezut ca astea de 1000 de lei sunt pentru concerte mai mult.

    Imi poate explica cineva pe scurt cum sta treaba?

  4. #4 SP
    Member omega's Avatar
    Acele boxe 2.1 la 100 de lei in mod sigur ti se par prea mult pentru camera datorita faptului ca se aud prost (distorsionat). Bugetul colegului este mare in conditiile in care il va folosi mai mult la filme (si uneori jocuri) si totusi alege ceva stereo. Eu ori as lua un soundbar ieftin (si imbunatatesc sunetul tv-ului si nici nu dau gaura in buget), ori as lua un logitech 5.1 care se incadreaza in bugetul lui. Insa a spus clar ca nu vrea nici una din aceste variante. Personal mi s-ar parea o risipa de bani sa cheltuiesc atat pe ceva stereo cand ma intereseaza in primul rand filmele. In acelasi timp inteleg si partea cu firele, nici eu nu o suport.

  5. #5 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Quote Originally Posted by omega View Post
    Salut, pentru filme cel mai bine se preteaza ceva surround dar inteleg ca varianta asta pica din start. Boxe pasive cu amplificator pica si asta pentru ca ar depasi bugetul tau. Soundbar-ul presupune un singur fir si ar fi imbunatatit semnificativ sunetul fata de boxele tv dar inteleg ca si asta pica.
    Deci daca ar trebui sa aleg si sa omit toate celelalte variante eu as lua Microlab SOLOC9C legate prin cablu optic la tv.
    Varianta A3 necesita amplificator, sunt tot boxe pasive si alea.
    Totusi daca voi incerca sa depasesc bugetul si sa merg pe varianta:
    1. Set 2 boxe de podea MAGNAT Monitor Supreme 1002 culoare negru - pret estimativ 1200 ron

    Ce imi recomanzi ca si amplificator? Eu am citit ceva legat de urmatoarele modele: Marantz PM6006, Onkyo A-9010, Yamaha R-N301 / 501, Cambridge Audio Topaz SR20, caut ceva de clasa medie, probabil 1300 - 1500 ron.


    AlexB

  6. #6 SP
    Member omega's Avatar
    Asta inseamna deja ca dublezi bugetul initial. Iar la banii astia nu cred ca merita sa cumperi boxele alea. Sunt puternice dar nu au rafinament. Si eu am fost in aceasi situatie acum 2 ani cred. Amplificatorul nu conteaza atat de mult in acest buget. Boxele sunt mai importante. Poti citi aici Boxe de podea sub 2000 Ron - Sound News
    Eu am ales o pereche de Mission MX-3 si un Marantz PM5005 (nu are iesire optica asta, alte modele insa au). Pot sa iti spun ca de boxe sunt f multumit. Amplificatorul e ok, dar daca as alege din nou as lua unul mai puternic (la acelasi pret). Am vazut ca Yamaha sunt mai puternice (cel putin pe hartie). Trebuie sa te hotarasti cat vrei sa cheltuiesti. La pretul asta deja intrii in zona entry de HI-Fi si cel mai bine ar fi sa mergi pe la magazine de specialitate si sa asculti personal mai multe boxe sa vezi care iti plac.
    PS: Configuratia asta este gandita mai mult pentru muzica (fiind stereo). Se descurca si in filme si jocuri, insa nu ai efectul acela surround pe care ti l-ar da un 5.1

  7. #7 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Baieti, revin cu cateva nelamuriri, care este diferenta dintre un amplificator (ex: Onkyo A-9010) si un receiver (ex: ONKYO TX-SR444)?

    Pentru a merge pe varianta cu receiver / amplificator, cateva boxe voi avea nevoie pentru a beneficia de sistem? 4 boxe sau 4 boxe si un subwoofer?

    Daca merg pe ultima varianta alesa va trebui musai sa cresc bugetul doar pentru receiver / amplificator, dar voi incerca sa mentin bugetul de 1200 ron doar pentru boxe si subwoofer daca va fi nevoie.

    omega simti nevoia de inca 2 boxe pe spate? Banuiesc ca Mission MX-3 sunt pentru fata.


    AlexB

  8. #8 SP
    Member omega's Avatar
    Amplificatorul (ex: Onkyo A-9010) este stereo (2.0) la care ai nevoie sa legi o pereche de boxe pasive. Unele amplificatoare au si iesire de subwoofer (ex: Yamaha A-S501).
    Reciever (ex: ONKYO TX-SR444) este un amplificator multicanal 5.1/7.1 etc. Fiind multicanal se ocupa si de partea de decodare si vine cu o multitudine de tehnologii dts, dolby si alte minuni ca sa creeze acel efect surround.

    Este foarte important sa stii ce vrei: daca vrei in special filme mergi pe reciever (la care legi doar o pereche de boxe 2.0 pt inceput pana mai strangi bani). In timp vei cumpara si restul de boxe pana la 5.0/5.1 Atentie insa la boxele pe care le cumperi, ca mai tarziu sa completezi cu boxe de la acelasi producator si model.
    In schimb daca vrei mai mult pentru muzica atunci amplificatorul + boxe stereo o sa iti redea un sunet mai bun decat un reciever legat la aceleasi 2 boxe stereo. Atentie insa ca un amplificator nu poate reda surround. Nu ai ce upgrade sa ii faci, il schimbi cu un reciver daca vrei surround.

    Pe mine ma interesa in primul rand muzica de aceea am mers pe varianta amplificator + boxe stereo. Filmele sunt redate evident in mod stereo la fel si jocurile. Nu simt nevoia de surround pentru ca nu m-a interesat, ma uit destul de rar si este suficient pt mine si stereo. Boxele sunt standfloor si coboara suficient de jos in fecventa cat sa scoata un bass suficient pt mine. Daca mergi pe amplificator si iei boxe bookshelf (au un sunt mai detaliat decat standfloor la aceeasi bani) atunci neaparat vei avea nevoie de un amplificator cu iesire de subwoofer si in timp cumperi si un subwoofer sa acoperi si frecventele joase.

    Parerea mea este sa te gandesti ce faci mai mult cu aceste boxe: filme -> reciever + 5.0/5.1, muzica -> amplificator + 2.0 (standfloor) sau 2.1 (bookshelf + subwoofer).
    Cam asta am inteles si am observat si eu din putina mea experienta. Poate alti colegi mai priceputi vor avea alte pareri.

    PS: daca vrei in special pt filme si nu esti f pretentios cred ca poti sa cumperi un Logitech 5.1 Z906 si isi va face treaba.

  9. #9 SP
    Member fpalexb's Avatar
    omega multumesc pentru raspuns si public si privat.

    Legat de varianta cu receiver / amplificator, in cazul meu pica pentru ca nu voi folosi decat 10% - 20% din capacitatile acestuia si a boxelor aferente, intradevar calitatea de 5.1 printr-un receiver comparata cu un sistem 5.1 fara nu va fi niciodata aceeasi, plus ca nu imi plac cablurile prin toata casa, drept urmare voi ramane la 2.1 / 3.0 / 3.1.

    Lista scurta va fi:
    -Logitech Z625 - 200w (4 ohm) - sistem 2.1 (aici pretentiosii spun ca ar fi niste "lighiane") - pret 900 ron
    -Edifier S730 Black - 300w (8 ohm) - sistem 2.1 (acesta ar avea bass mai slab ca Logitech, dar este mult mai clar, pentru cinefili) - pret 1680 ron
    -Audioengine a5 - 150w (10 ohm) - sistem 2.0 (acesta este doar pentru cinefili, sunet extrem de clar)

    Sper sa nu fi gresit cu specificatiile tehnice.


    AlexB

  10. #10 SP
    Member omega's Avatar
    Toate mi se pare mai degraba sisteme de pc/birou care nu se vad prea bine in sufragerie langa tv. Pentru filme nu as lua Audioengine (desi au cel mai fin sunet) pentru ca sigur nu va fi suficient bass.

    La soundbar te-ai mai gandit ? Pentru ce vrei tu mi se pare ca un soundbar 2.1 este cea mai buna solutie: are si bass, nici nu ai multe fire, se preteaza mai bine la filme si jocuri decat la muzica si se vede bine in peisaj langa tv.

  11. #11 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Imi poti da niste exemple de ceva mai calitativ ca sunet?


    AlexB

  12. #12 SP
    Member omega's Avatar
    Personal nu am ascultat decat un model de soundbar si ala era 2.0
    Ce am vrut sa spun este ca decat sa cumperi un sistem 2.1 de pc ca sa il folosesti la tv mai bine cumperi un soundbar 2.1 (parerea mea).
    calitatea sunetului va fi tot pe acolo, dar se va integra mai bine vizual.

  13. #13 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Varianta un soundbar calitativ merge in alta categorie de buget, chiar si peste bugetul de mai jos.

    Dupa discutii avute si pe forumul vecin am ajuns la concluzia ca trebuie sa maresc bugetul pentru ceva din clasa medie, respectiv:
    a) varianta calitativa: 2 boxe Audioengine A5+ (2000 ron) si un subwoofer Audioengine S8 (1500 ron) a treia alegere si foarte indepartata, nu imi permite bugetul "psihic" , daca il pot numi asa
    b) varianta calitativa spre medie: 2 boxe Edifier S1000DB (1100 ron) si un subwoofer tot de la Edifier prima alegere
    c) varianta medie: sistem 2.1 Edifier S730 (1600 ron) a doua alegere

    Caut cat mai multe pareri, pentru ca prefer sa platesc corect ce este calitativ.

    omega iti multumesc din nou pentru sfaturi.


    AlexB

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ai mai avut un topic sau ai mai scris pe undeva de treburile astea si te uitai atunci la Microlab Solo 9c care mi se pare bang for the buck pentru ce vrei tu, plus ca nu necesita niciun subwoofer.

    Audioengine A5+ sunt niste boxe foarte bune, le am de vreo 3 ani, insa exceleaza la capitolul muzica si nu la entartainment ce cauti tu. Mai ales ca legate la un TV nu cred ca se vor descurca mult mai bine decat Microlab 9C. Nu m-am gandit sa incerc sa le pun la TV, e cam multa bataie de cap sa le mut si toate cele, dar daca as avea timp sa fac rocada intre cele doua, poate as remarca niste diferente. Tine totusi cont de o treaba, diferentele intre niste boxe de 100RON si unele de 1000RON sunt imense, dar intre unele de 1000RON si unele de 2000RON nu mai sunt atat de mari, iar pentru unii sunt chiar insesizabile.

  15. #15 SP
    Member deepjinx's Avatar
    KRK: designed in USA. Minim rockit 6.
    Edifier e un fel de Marc Vincent 2.

  16. #16 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Quote Originally Posted by deepjinx View Post
    KRK: designed in USA. Minim rockit 6.
    Edifier e un fel de Marc Vincent 2.
    Pot fi te rog mai specific, nu sunt familiar cu ce ai scris anterior .


    AlexB

  17. #17 SP
    Member deepjinx's Avatar

  18. #18 SP
    Member fpalexb's Avatar
    In afara subiectului: esti ironic si nu cred ca era cazul, nu o sa-ti intorc "favoare" inzecit, pentru ca este un forum si nu suntem fata in fata...

    Revenind, KRK Rockit 6 sunt monitoare active, iar Marc Vincent este tenor, sa inteleg ca:
    1. sistemul / boxele edifier nu au deloc bass?
    2. se pot conecta 2 monitoare active la un subwoofer? respectiv sa se creeze un sistem 2.1?

    As aprecia un raspuns ajutator, daca eram informat nu mai ceream sfaturi. De preferat sfaturi de la cei care au sistemele respective.


    AlexB

  19. #19 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Salut Alex, am si eu o parere personala. Tinand cont ca vrei muzica/sunet de calitate, si cat mai putine cablarii, plus utilizare consola/TV as merge pe un receiver care sa aiba 4-5 intrari HDMI si o iesire spre TV (4k daca tot vb de TV-ul care il ai) gen Pioneer https://www.emag.ro/receiver-pioneer.../pd/D8MH93BBM/
    la care ai putea aduga 2 boxe https://www.emag.ro/pereche-boxe-com.../pd/D1XY5MBBM/ (initial, apoi poti adauga si un subwoofer)

    PS eu personal la fostul TV nu am fost multumit de cum se auzea in filme si am achizitionat un soundbar Samsung cu subwoofer (450 de lei) care pot spune ca a schimbat mult auditia. In schimb la actualul TV 4k boxele standard se aud foarte bine, nu cred ca as simti nevoia de soundbar. In plus "vecinii cu care locuiesc" nu sunt incantati de un volum mare al auditiei, asa ca am ajuns sa folosesc castile 80% din timpul petrecut la TV

  20. #20 SP
    Member deepjinx's Avatar




    Daca nu ai auzit de KRK si nu ai incredere in sutele de review-uri de pe youtube, poti sa suni la audiosys sa faci un demo.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Sfat achizitie ps3 sh By gerbil in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 13 Last Post: 14-12-2015, 13:44
  2. Sfat achizitie smart tv By momi in forum HiFi
    Replies: 9 Last Post: 25-06-2013, 19:46
  3. Sfat Achizitie Xbox By imcristi in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 4 Last Post: 15-10-2012, 00:19
  4. Sfat achizitie TV pt ps3 By biggynr3 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 30-04-2012, 11:02
  5. Sfat achizitie xbox By adslboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 22 Last Post: 15-04-2009, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts