Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Plasma phosphor trails

  1. #1 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

    Plasma phosphor trails

    De putin timp, mai exact de 2 zile, sunt proprietar de plasma. Pana acum tot ce a insemnat gaming pe console a fost pe un LCD.
    Deschid acest topic deoarece am niste nelamuriri legate de un fenomen foarte des intalnit la gamerii care folosesc plasme (asta dupa cate am citit pe forumuri din strainatate) - si anume phosphor trail, phosphor lag sau green tinge. Este vorba de acel verde sau galben fantomatic care apare in situatii de miscare rapida sau contrast puternic intre un spatiu luminos si unul intunecat.
    Sunt foarte multumit de noul meu TV, dar ma putin sunt deranjat de aceste phosphor trails pe care le intalnesc mai ales in Call of Duty 4 multiplayer la miscari rapide sau in situatii descrise mai sus. Am icnercat mai multe jocuri si anume: COD4, Gears OF War, Ninja Gaiden 2, Burnout Paradise, Battlefield Bad Company, Brothers in Arms, Metal Gear Solid 4, Ratchet and Clank, Uncharted, Soul Calibur 4, Dead Spce etc.
    Singurele momente in care am observat acest fenomen a fost la COD 4 si COD 5 beta, foarte putin in Gears of War si Metal Gear Solid 4.
    Deschid acest topic din mai multe motive: as dori sa stiu daca cei care mai au plasme dintre voi au intalnit asemenea situatii si in acelasi timp daca e cazul sa ma ingrijorez sau nu?
    Acest link:
    va va ajuta sa va dati seama despre ce vorbesc. Pe net s-a discutat foarte mult problema si pe unele siteuri spuneau ca sunt unii oameni care le observa, iar altii nu.

    Astept cu mare interes parerile voastre.

  2. #2 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    cam acelasi lucru se intampla la proiectoarele DLP, uni oameni vad rainbow effect si altii nu vad nimik.

    si eu am plasma de putin timp si nu vad phosphor trails deloc, insa fratele meu vede ff des (asta a fost si motivul pentru care a ales un LCD si nu plasma..)

    asa ca acest fenomen este intalnit insa tine de fiecare daca il vede sau nu

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Raskolnikov, cred ca ai omis sa spui ce mi-ai transmis pe PM, si-anume ca desi il ai de 2 zile, il tii cu contrast 80% si brightness 70%. Asa cum am zis si aici de obicei unei plasme ii trebuie timp de formare. De-aceea nu recomand nimanui sa achizitioneze o plasma folosita la prezentari (de obicei pe modul Dynamic) pentru ca de obicei o iei arsa. Daca tu vrei sa faci aproape acelasi lucru... we can't help.

    Also, 80% contrast pentru un panel care are 20.000:1 mi se pare enorm si dupa ce-ai trecut de jumatate din viata lui. Esti sigur ca nu ai un model cu probleme ? Eu pe un PY800 acum stau cu Contrast 50% si Brightness 30% in Cinema Mode pe TV/SD si 60% - 40% pe HDMI.

    Totodata, ti-am recomandat sa iei legatura cu cei de la Panasonic, sa vezi daca vin sa-ti faca un update de firmware. Ce raspuns ti-au dat ei ?

    For the record, sunt la a patra plasma (Panasonic 37PV500 -> Panasonic 42PV600 -> Panasonic 50PY70 -> Panasonic 50PY800) si desi am vazut destule ciudatenii, de purple/green snakes n-am avut parte.

    Ai putea incerca ceva. Ia intra tu te rog in System Settings la Xbox 360 si spune-mi la Display - Reference Levels, cum il ai setat ? Try different modes si vezi daca e vre-o imbunatatire.

  4. #4 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Monky, la cateva ore dupa ce am cumparat plasma am citit sfaturile tale privind "rodajul" acesteia. Ti-am urmat sfaturile intocmai. Am setat contrast undeva la 30% si brightness la 35-40%. Am incercat toate setarile posibile atat pentru Xbox cat si pentru PS3. Azi noapte eram exasperat de nervi. Am incercat sa joc Call of Duty(shooterul meu preferat pe care il joc zilnic) si a fost deplorabil. Nu am scapat de phosphor trails nici macar cu contrastul la minim. Nu se observa foarte tare, dar ideea ca sunt acolo si pot aparea in situatii de miscare m-a enervat la culme. Am fost indeajuns de nervos incat am returnat azi TV-ul, am dat cam 250 de euro in plus si am ales LCD - Philips 42PFL5603.
    Am asteptat sa ajung acasa si sa incerc mai multe jocuri inainte de a scrie pe forum. Concluzia este urmatoarea: LCD-ul este net superior plasmei cand vine vorba de gaming - dar este parerea mea. Philips-ul functioneaza superb si am revenit la placerea de a juca COD. Probabil fac parte din categoria celor care vad prea bine acele phosphor trails, dar nu am putut suporta ideea si astfel m-am intors la LCD.
    De asemenea, am dus Xbox-ul cu mine in magazin sa incerc COD pe plasma Panasonic identica cu a mea expusa la ei. M-am gandit ca o fi vreo problema cu a mea. Dar nici pomeneala - si la cel afisat in showroom-ul lor am observat aceleasi simptome. Imi pare rau ca ajung la concluzia asta, dar LCD for me. Am spus NO plasmei pentru totdeauna.
    Pe cat am fost de fericit in ziua cand am cumparat Panasonicul, pe atat am fost de nervos in zilele ce au urmat. Cam asta e povestioarea mea si modalitatea in care m-am intors la LCD.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Monky, la cateva ore dupa ce am cumparat plasma am citit sfaturile tale privind "rodajul" acesteia. Ti-am urmat sfaturile intocmai.
    Salut. Din pacate le-ai citit, dar nu le-ai si urmat "intocmai". Formarea are nevoie de minim 200 de ore, ceea ce ma indoiesc ca ai reusit in cele cateva ore de cand ai plasma. Bafta cu LCD-ul !

  6. #6 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    Monky tine si de fiecare om in parte , fratele meu daca merge in orice magazin si se uita la orice plasma si misca de cap repede stanga dreapta vede green trails .. eu nu .. asa ca n-ai ce face .. este acelasi lucru cu rainbow effect la DLP-uri

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by amermofo View Post
    Monky tine si de fiecare om in parte , fratele meu daca merge in orice magazin si se uita la orice plasma si misca de cap repede stanga dreapta vede green trails .. eu nu .. asa ca n-ai ce face .. este acelasi lucru cu rainbow effect la DLP-uri
    Nu e chiar asa. Din ceea ce spui tu si ce spune Raskolnikov reiese ca toate plasmele au problema asta, si ca depinde de fiecare om. Ceea ce e ne-adevarat. Am vazut si eu phosphor trails, green trails, purple snakes pe n plasme (mai mult sau mai putin vizibile), insa la cate mi-au trecut prin mana (as putea spune cateva zeci de modele), nu stiu daca au fost 2-3 care prezentau problema aceasta. Therefore am considerat-o o problema de fabricatie a tv-ului respectiv.

    Eu daca as fi vazut astfel de urme, probabil ca ajungeam si eu sa trimit tv-ul inapoi daca nu se gasea o rezolvare, asa ca il inteleg pe Raskolnikov. Insa n-as fi fost atat de drastic. Adica, desi lucrez pe LCD-uri, nu as trece la LCD pt. jocuri si filme nici sa ma bati (eventual daca as fi platit pentru asta)

  8. #8 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    n-am cum sa te contrazic cu argumente ca nu sunt inginer la panny la fabrica insa la PV8-ul meu ma uit impreuna cu fratemiu cand ma joc CoD4 si el vede green trails la greu si eu nu vad deloc .. whats up with that

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    si eu cred ca depinde fff mult de fiecare persoana in parte insa in orice caz efectul (daca exista) se diminueaza dupa rodaj. stiu ca circula un filmulet pe youtube cu gears of war 1 (primul nivel din joc) chiar pe modelul meu de plasma (Panasonic PV70) iar imaginile sunt pur si simplu horror. cind am luat plasma am incercat si eu si trebuia sa ma uit fooooooooooarte atent ca sa vad ceva. cel mai pregnant efect de acest tip l-am avut in Darkness (cind se duce el intr-un bar unde erau niste tablouri cu rame negre iar peretele avea fond alb) si intr-adevar in anumite situatii din CoD4 insa extrem de rar aici. eu cred ca este o chestie fiziologico-psihologica (sort of) pentru ca tine si de modul fiecaruia de a percepe miscarea si culorile insa treaba este amplificata mult si de povestile horror care circula pe net. dupa un an si jumatate de gaming pe plasma eu acum ignor fenomenul (atunci cind apare). pentru mine calitatea imaginii unui LCD este net inferioara fata de o plasma. probabil voi parasi plasma cind imi voi permite un oled fullHD (asta daca nu avanseaza si tehnologia incorporata in plasme).

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ... sau iti iei un laser tv.

  11. #11 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    me lubs lasertv

  12. #12 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ... sau iti iei un laser tv.
    de ieri este officially released pentru doar un pumn de dolari (vreo 7000 asa). detalii in link

    este chiar in stock pe Amazon pentru amatori - link

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    este chiar in stock pe Amazon pentru amatori - link
    Sa ne grabim, mai au doar o bucata pe stock
    Serios acum, si ieftin sa fi fost, si nu m-as fi grabit sa iau. Este totusi fix prima generatie, chiar si laser fiind si tot va avea issues din prima.

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    nu stiu, astept un review, ceva, impresii, chestii. dpdv features si conectori are tot ce poti sa iti doresti de la un display.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  2. Replies: 0 Last Post: 24-06-2011, 15:20
  3. Glob cu plasma By sahara in forum Offtopic
    Replies: 0 Last Post: 05-08-2010, 01:17
  4. Plasma vs LCD By SpitFire in forum HiFi
    Replies: 53 Last Post: 20-12-2008, 14:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts