Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Boxe in ghiozdan

  1. #1 SP
    Member verde's Avatar

    Boxe in ghiozdan

    Stiu ca suna foarte ciudat dar vreau sa-mi creez un asfel de sistem.
    Deci sa va spun cum sta treaba de la inceput:
    Vara trecuta am vazut un tip in Portugalia in skatepark cu un asfel de ghiozdan.Muzica se auzea foarte tare din el.Din cate am putut vorbi am inteles ca era alimentat de un acumulator de notebook ,pe post de amplificator era pusa o boxa normala de calculator ,si mai erau celalte 2 boxe care practic faceau "muzica".
    El mi-a zis ca a legat acel "amplificator" la acumulator fara nicio alta problema pentru ca erau la acelasi voltaj si apoi a legat boxele la amplificator unde normal a-r fi venit a doua boxa din acel sistem de boxe de calculator.Si bineintels ca ampliful era legat la un mp3.
    A-s vrea sa-mi fac si eu un asfel de sistem dar nu vreau sa investesc in el si apoi sa-l ard pentru ca nu am facut ceva bine.Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi a-r fi minunat.

  2. #2 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu crezi ca ar fi mai utila o carte de romana?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    backpack speakers - C?utare Google - si ai rezolvat problema. Se gasesc de cand lumea si pamantul.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    backpack speakers - C?utare Google - si ai rezolvat problema. Se gasesc de cand lumea si pamantul.
    Asta e dementiala
    Attached Images Attached Images pratesi-guitar-backpack.jpg

  6. #6 SP
    Member verde's Avatar
    nu.nu ati inteles.era ceva homemade ,asta vreau sa fac si eu.si vreau ceva serios .nu acele standuri pentru ipod/psp/mp3.

  7. #7 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by verde View Post
    nu.nu ati inteles.era ceva homemade ,asta vreau sa fac si eu.si vreau ceva serios .nu acele standuri pentru ipod/psp/mp3.
    Am inteles ce vrei tu: se numeste "manelarie" sa iei niste boxe de PC si sa le legi la o baterie de laptop. Nu mai zic ca o baterie de laptop + boxa amplificata probabil te costa mai mult decat un backpack speaker gata facut.

  8. #8 SP
    Member verde's Avatar
    ok.manelarie fac aia ce asculta manele.da? nu eu! sa fie clar!
    si unde gasesti la noi un asemenea backpack speaker gata facut?

  9. #9 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Eu zic sa iti iei o baterie de masina, legi la ea un amplificator magnat si la amplificator legi doua woofere tot magnat (sa fie linia completa). Bateria si amplificatorul le indesi in ghiozdan, iar wooferele le agati si tu de tine cumva.. si sa vezi atunci "bass frate"!!!1111unuunuunuunspeunspe

  10. #10 SP
    Member verde's Avatar
    deci daca la voi cere ajutor il luati la misto ,si nu e singura data cand mi se intampla asa ceva.eu v-am cerut un sfat legat de conexiuni and stuff si voi deja sariti cu manelarii si boxe de masina.asta este.se pare ca nici aici romania nu este civilizata!

  11. #11 SP
    Junior Member Cristy28's Avatar
    verde, why soo ...blue?scuze nu m-am putut abtine.
    Ontopic:treaba e simpla,2 difuzoare de 5 lei ,un amplificator de boxe dinalea de pc normale si un acumulator ceva,o sursa de energie ,daca ai facut putina fizica la scoala o sa te descurci.BTW google is your friend.SA ne anunti daca ai facut ceva

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    man, nu e vb ca te ia lumea la misto pe tine ci pur si simplu faptul ca ne-am saturat cu totii de toti cocalarii care asculta muzica tare, din tot ce apuca, fie ca e vb de un telefon de "ultima generatie" aparut acum 3-4 ani, cu un difuzor mare, fie ca e vb de un psp, copie de iphone sau pur si simplu de masini parcate cu muzica tare. asta ne-ar mai lipsi acum, sa inceapa cocalarii sa iasa cu ghiozdane cu difuzoare de unde sa rasune manele.

    Poate ca tu pur si simplu vrei sa ai niste muzica cu tine in Sk8 sau la dansuri (daca faci street dance sau break dance) ca stiu ca asa eram si eu, dar ne multumeam sa ne luam baterii mereu, daca nu aveam o sursa de curent pe unde mergeam si sa ascultam la un casetofon.

  13. #13 SP
    Member verde's Avatar
    @razvanrazy: pai si aici vine mentalitatea romaneasca: de ce sa il ajut cand poate sa se chinuie ca si mine in secolul 20? sau de ce sa aibe si copii aia muzica lor in sk8 cand se dau cand pot asculta toata ziua sunetele scoase de masinile ce trec pe langa sk8.foarte interesanta asta ,foarte.si te rog nu vorbi despre preferintele mele muzicale daca nu le cunosti.

    @Cristy28: mersi mult de ajutor.chiar daca nu ai facut nimic inafara de a repeta ce am zis si eu.
    ma duc maine in talcioc sa caut componentele si va dau de veste.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare Boxe / Sistem By naz in forum HiFi
    Replies: 65 Last Post: 12-03-2017, 15:39
  2. Boxe auto... ??! By Florix09 in forum HiFi
    Replies: 6 Last Post: 30-07-2013, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts