Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 294

Thread: LCD Full HD / LCD HD Ready / Plasma HD Ready 1024 * 768 / Plasma Full HD

  1. #1 SP
    Banned nurv's Avatar

    LCD Full HD / LCD HD Ready / Plasma HD Ready 1024 * 768 / Plasma Full HD

    1. Pentru si numai pentru PS3, ce e recomandat si mai ales care sunt diferentele de imagine intre LCD HD Ready / LCD FULL HD / Plasma HD Ready 1024 * 768 / Plasma Full HD.

    2. Ce ati alege intre Panasonic 42PZ8ES [Full HD dar VReal II] si 42PV80 [HD Ready dar VReal III]. Diferenta de 4 milioane [mai scump] cel Full HD. Ce recomandati voi ptr PS3, tinand cont si de prima intrebare?

    3. Am pentru PS3 un Sony Bravia HD Ready KDL 40S2530. Nu am ce sa ii reprosez, dar [omu tinde spre mai bine] se merita sa investesc intr-o diferenta de pret ptr un LCD Full HD / Plasma HD Ready / Plasma Full HD ? Se merita dpdv calitate imagine / etc etc etc? Mentionez ca pretul la care il pot vinde e cam 2500 RON si ar trebui sa pun o diferenta intre 500 si 1500 RON ptr plasma hd ready respectiv plasma/lcd full hd.

    Vorbim exclusiv de jocurile redate pe PS3, nu aducem in discutie filmele BluRay.

    Multumesc.

  2. #2 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Eu am mers pe un LCD Full HD pentru ca e mult mai ieftin decat o plasma Full HD. Evident, daca ai fonduri ia ceva in 1080p indiferent daca e plasma sau LCD pentru ca ofera o imagine superioara.

  3. #3 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Dupa mine merita FULL HD doar un Tv cu o digonala peste 42". LA 42" am un tv full hd si unu 720p si dif este infima, doar daca le-as suprapune s-ar vedea. Cat despre plasma sau lcd, eu recomand lcd deoarece plasmele se scot deja din fabricatie la mai multi producatori, nu vei mai avea suport pt ele in viitor. Parerea mea

  4. #4 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    plasmele se scot deja din fabricatie la mai multi producatori, nu vei mai avea suport pt ele in viitor.
    Este true? Unde ai cetit man asta? Foarte ciudat! Cum asa? La care producatori? In fine, deci voi recomandati LCD si nu Plasma? Ca FULL HD am inteles, daca il schimb sa il schimb pe ceva Full HD. Acum, la Full HD, ce recomandati ptr PS3? Plasma Full HD sau LCD Full HD?

  5. #5 SP
    Member psycho-07's Avatar
    lcd full hd si recomand samsung seria 6 timp de raspuns 4ms

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nameless_fear: ai informatii eronate. Faptul ca Sony si Samsung n-au mai fost in stare sa tina pasul cu Panasonic si Pioneer la plasme, nu inseamna ca "nu vei mai avea suport la ele in viitor". Asta e o aberatie. Panasonic are vanzari mai mari ca niciodata, iar noile modele Kuro rup tot in orice teste vrei.

    istrategie: LCD Full HD mai ieftin decat Plasma Full HD... iarasi un pic cam neadevarat. Mai ales la aceeasi diagonala si aceleasi specificatii. LCD are avantajul de a putea fi achizitionat si de la firme gen Myria si Teletec... si deasemenea in diagonale mici. Plasme sub 42" nu prea se mai fac. Iar daca vom compara LCD FullHD cu o plasma FullHD la 50", vei vedea ca sunt mai scumpe LCD-urile...

    Dar, intr-adevar, si eu iti recomand LCD daca nu vrei decat strict jocuri... si diagonala mai mica, no SD, doar pt. PS3 si-atat. Ia un Sony macar, sa mergi pe o linie Sony

  7. #7 SP
    Senior Member istrategie's Avatar
    Eu mi-am luat un LG Full HD 46" mai demult si cand l-am luat eu nu se gaseau plasme Full HD sub 8000RON.

  8. #8 SP
    Banned Arsenal's Avatar
    Eu am mers pe un LCD Full HD pentru ca e mult mai ieftin decat o plasma Full HD. Evident, daca ai fonduri ia ceva in 1080p indiferent daca e plasma sau LCD pentru ca ofera o imagine superioara.
    nu e mare dif intreb 1080i si 1080p ... eu am un samsuns LCD de 80 - 81 cm ... mere super se vede super @ 1080i

  9. #9 SP
    Member DraZziW's Avatar
    Azi am cumparat un SONY FULL HD 32W4000 (daca bine tin minte) si am optat pt full hd desi nu e o diagonala mare ca imi place sa ma joc mai de aproape. Se vede mirific ps3-u pe el apropo

  10. #10 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by nameless_fear View Post
    Dupa mine merita FULL HD doar un Tv cu o digonala peste 42". LA 42" am un tv full hd si unu 720p si dif este infima, doar daca le-as suprapune s-ar vedea.
    De ce s-ar vedea diferenta doar la tv-uri f mari? Nu prea inteleg.

    Daca tot veni vorba de tv-uri care model a-ti recomanda dintre samsung le37a656 si panasonic tx-37lzd800 ? Eu am un samsung le32s81 si as trece undeva in viitor pe ceva mai mare si full hd. Tv l-as folosii la filme(dvd,hd,divx), ps3,pc si putin si sd. Am inteles ca a656 ar avea o iamgine f buna la semnal sd si nu numai dar ma supara ca nu are panou ultra clear ca si fratii lui mai mari de 37''. Panasonicul in schimb are panou ultra clear care il face sa semene cu ecranul plasmelor si a crt-urilor. Citisem ca unele televizioare din acest model ar suferii de backlight bleeding, chiar m-am mirat de acest lucru fiindca negrul afisat de lzd800 mi se pare profund si undeva aproape de cel al plasmelor, de fapt toate culorile sunt foarte vii si profunde.Aceste 2-a modele chiar iti sar in ochi fata de restul, cre ca ambele au plusurile si minusurile lor dara daca ar fi de ales pe care ati merge?

  11. #11 SP
    Banned nurv's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    nameless_fear: ai informatii eronate. Faptul ca Sony si Samsung n-au mai fost in stare sa tina pasul cu Panasonic si Pioneer la plasme, nu inseamna ca "nu vei mai avea suport la ele in viitor". Asta e o aberatie. Panasonic are vanzari mai mari ca niciodata, iar noile modele Kuro rup tot in orice teste vrei.

    istrategie: LCD Full HD mai ieftin decat Plasma Full HD... iarasi un pic cam neadevarat. Mai ales la aceeasi diagonala si aceleasi specificatii. LCD are avantajul de a putea fi achizitionat si de la firme gen Myria si Teletec... si deasemenea in diagonale mici. Plasme sub 42" nu prea se mai fac. Iar daca vom compara LCD FullHD cu o plasma FullHD la 50", vei vedea ca sunt mai scumpe LCD-urile...

    Dar, intr-adevar, si eu iti recomand LCD daca nu vrei decat strict jocuri... si diagonala mai mica, no SD, doar pt. PS3 si-atat. Ia un Sony macar, sa mergi pe o linie Sony
    Am un Sony Bravia KDL 40S2530 HD Ready, se merita sa il vand si sa investesc o diferenta de bani [numai ptr jocuri pe PS3] pentru un LCD FullHD / Plasma Full HD [man, stiu ca cunosti, dar de ce recomanzi LCD daca e numai ptr joace si nu plasma ??? ]

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Srachi: a recomandat FullHD doar la TV-uri mari, pentru ca daca te uiti la un TV intr-o camera normala, de la o distanta de minim 2-3m, la diagonala mica nu vei vedea mare diferenta, si ar fi o investitie aiurea extra. De exp. daca tu te uiti de la 3m la un TV, si vrei sa-ti iei un 32", atunci ori ca-ti iei FullHD ori ca iei HDReady, de la distanta aceea vei vedea cam acelasi lucru (asta daca nu cumva detii o vedere superioara majoritatii ). De la 3m viewing distance, este recomandat un 46-50" minim pentru FullHD.

    tphase: sunt mai multe motive, dar cred ca am si obosit sa recomand plasma la orice. Daca incerci sa-i explici cuiva ca negrul acela dat de lampa de la un lcd nu e negru, daca incerci sa-i explici cum e treaba cu latenta care nu e nici pe departe de 6ms, daca incerci sa-i explici diferenta de contrast, culoare, etc... ajungi sa-ti dai seama ca ai vorbit degeaba. Mai ales cand iti da exemple cu site-uri cu plasma burning de acum 7-8 ani, sau cand iti spune "stiu eu pe un prieten care e meserias si care a zis ca plasma nu se mai fabrica de proasta ce e"... Doh. Sa-si cumpere fiecare ce merita. Daca nu se oboseste sa se intereseze, sa puna 2 TV-uri side by side si sa faca o comparatie, atunci probabil ca ii este mai bine cu LCD-ul.

    Anyway, te stiu un baiat foarte tehnic. Iti recomand sa faci un tabel in care sa-ti listezi frumos tv-urile care te atrag. Si le iei intai "teoretic" la puricat. Ce contrast are (atentie, real, nu exagerari tip Samsung), ce unghi de vizualizare, ce timp de raspuns (iarasi atentie), numarul de culori, functii, sunet, conectica, design, consum... tragi o linie, vezi rezultatele si alegi 2 best off. Te duci la un Media Galaxy ceva (de preferat intr-o zi a saptamanii in care nu e aglomerat), cu diskurile tale de test, sau consola... si le zici ca vrei sa cumperi si sa-ti puna cele 2 TV-uri side by side. Dupa 2-3 ore daca nu pleci cu un rezultat clar in favoarea celui mai bun, atunci e grav.

    P.S. Atentie la testarea in "showrooms". S-ar putea sa te atraga mai mult la LCD faptul ca e mai puternic in lumina respectiva, sau la vre-o plasma faptul ca e setat pe Dynamic... moduri in care acasa nu vei sta niciodata (decat daca vrei arsuri pe retina). Bafta !

  13. #13 SP
    Banned nurv's Avatar
    sunt mai multe motive, dar cred ca am si obosit sa recomand plasma la orice. Daca incerci sa-i explici cuiva ca negrul acela dat de lampa de la un lcd nu e negru, daca incerci sa-i explici cum e treaba cu latenta care nu e nici pe departe de 6ms, daca incerci sa-i explici diferenta de contrast, culoare, etc... ajungi sa-ti dai seama ca ai vorbit degeaba. Mai ales cand iti da exemple cu site-uri cu plasma burning de acum 7-8 ani, sau cand iti spune "stiu eu pe un prieten care e meserias si care a zis ca plasma nu se mai fabrica de proasta ce e"... Doh. Sa-si cumpere fiecare ce merita.
    N-ai vorbit degeaba, ai dreptate. Ca un off topic, apropo de latenta, eu am ca monitor un LCD Samsung 245B. 5ms in specificatii. Ma crezi ca am cetit un articol in care am vazut ca masurat ajungea GtG pe la 20ms... si Alb la Negru peste 10. Am observat si eu la LCD-uri si HDTV-uri LCD ca nu sunt reale specificatiile alea cu timpii de raspuns.

    Ce ai punctat la plasma am sesizat si eu. Negrul e negru, culorile mai bune, contrastul superior, unghiul de vizibilitate de 180 de grade real asi putea spune iar timpii de raspuns sunt aproape inexistenti. In urma tuturor discutiilor si a raspunsului tau / si al colegilor forumisti, am decis catre o plasma in defavoarea actualului LCD HD Ready care il am. Ma voi orienta catre o plasma de 42" HD Ready pentru PS3-ul meu.

    Multumesc tuturor pentru informatii, revin dupa achizitie cu detalii si bineanteles, poze

  14. #14 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    singurul motiv pentru care as recomanda un lcd fullHD ar fi cazul in care vrei sa il folosesti si ca monitor sau vrei sa te joci de la 1m or so (caz in care iei sony-ul ala de 32 metionat mai sus). daca vrei un tv pe care sa te si joci, sa mai vezi si o stire sau un meci, un film (divx/dvd/mkv/bluray), INDIFERENT in ce proportie ar fi aceste activitati...mergi pe plasma de minim 42. daca iti permiti fullHD, ok, cu atit mai bine. ia de asemenea in calcul faptul ca in martie apar noile plasme panasonic. nu mai e mult. mai sunt 4 luni. daca e musai sa iti iei acum, ia acum, insa probabil ca din primavara vei lua o plasma fullHD cu specs mai bune decit astea de acum la un pret chiar mai mic.

  15. #15 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    nameless_fear: ai informatii eronate. Faptul ca Sony si Samsung n-au mai fost in stare sa tina pasul cu Panasonic si Pioneer la plasme, nu inseamna ca "nu vei mai avea suport la ele in viitor". Asta e o aberatie. Panasonic are vanzari mai mari ca niciodata, iar noile modele Kuro rup tot in orice teste vrei.

    istrategie: LCD Full HD mai ieftin decat Plasma Full HD... iarasi un pic cam neadevarat. Mai ales la aceeasi diagonala si aceleasi specificatii. LCD are avantajul de a putea fi achizitionat si de la firme gen Myria si Teletec... si deasemenea in diagonale mici. Plasme sub 42" nu prea se mai fac. Iar daca vom compara LCD FullHD cu o plasma FullHD la 50", vei vedea ca sunt mai scumpe LCD-urile...

    Dar, intr-adevar, si eu iti recomand LCD daca nu vrei decat strict jocuri... si diagonala mai mica, no SD, doar pt. PS3 si-atat. Ia un Sony macar, sa mergi pe o linie Sony
    Monky mi-a luat vorba din gura.Panasonicele sunt foarte smechere lately, iar seria Kuro e absolut fantastica,desi nici cu Viera nu mi-e rusine. Oricum si Bravia sunt de calitate,in comparatie cu modelele Samsung sau LG, un ochi putin critic vede imediat diferenta. Am si eu un plan o plasma de 42'' Panasonic, dar astept anul viitor probabil.

  16. #16 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Srachi: a recomandat FullHD doar la TV-uri mari, pentru ca daca te uiti la un TV intr-o camera normala, de la o distanta de minim 2-3m, la diagonala mica nu vei vedea mare diferenta, si ar fi o investitie aiurea extra. De exp. daca tu te uiti de la 3m la un TV, si vrei sa-ti iei un 32", atunci ori ca-ti iei FullHD ori ca iei HDReady, de la distanta aceea vei vedea cam acelasi lucru (asta daca nu cumva detii o vedere superioara majoritatii ). De la 3m viewing distance, este recomandat un 46-50" minim pentru FullHD.
    Multumesc de raspuns, la o distanta de 3 metri nu este prea mare un tv de peste 40''? Exact 3 metri am intre canapea si televizor. Acuma am un lcd samsung le32s81 care in magazin mi se parea mic dar acasa ma minunam cat de mare pare, e un model care are difuzoarele pe margine si ii da un look mai mare tv-ului din cauza ca e mai lung in latime. Ma gandeam ca unul de 37'' este maxim cat ar merge intr-o camera mare de apartament, binenteles este doar parerea mea.

  17. #17 SP
    Member psycho-07's Avatar
    uitate de modelu asta de tv lcd full hd : samsung LE40A656 , eu sunt foarte multumit de el si mai ales de dizain si specificatile tehnice

  18. #18 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Citeste cu atentie sa nu iti para rau dupa aceea:

    http://www.consolegames.ro/forum/f32...osphor-trails/

  19. #19 SP
    Member DraZziW's Avatar
    imi ziceti va rog ce setari trebuie sa pun la lcd ca sa optimizez calitatea in jocuri?
    SONY Bravia Full HD 32W4000

  20. #20 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    La ce te referi? La culori? Contrast si luminozitate?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Full HD/HD ready LCD By angloma in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 18-01-2013, 21:04
  2. Plasma/lcd ? Hd ready/full hd ? By ReLLicK in forum HiFi
    Replies: 16 Last Post: 29-01-2010, 12:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts