Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Receiver + boxe Help

  1. #1 SP
    Member DRAGOS10's Avatar

    Receiver + boxe Help

    Doresc inceperea unui sistem hi-fi 5.1 , camera are 24 mp ,stau la bloc.
    Ma intereseaza pt muzica si filme , ca sursa o sa folosesc ps3 + pc ( flac ,filme mkv etc) cu o placa de sunet(si aici doresc sfaturi pt o placa buna de sunet ). buget pt boxe 40 - 50 mil dar se poate modifica +/- , receiverul doresc sa aibe DTSHD DOLBYTRUEHD 3D ready hdmi

    am doua optiuni ,sa il iau gata facut ca :

    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere, 1080, 1080P

    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, raft, wharfedale, diamond, hdmi, full, hd, player, blu-ray, blu, ray, definition, high, 1080p

    JBL Northridge E Cinema Pack Sisteme 5.1 JBL , NorthridgeECinemaPack , NorthridgeECinemaPack

    sau sa incep cu doua boxe podea + centru sau subwofer acum si restu sa adaug dupa :


    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft

    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere, 1080P

    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere

    REAL ACUSTIC - Boxe incinte acustice hifi hi-fi podea monitor audio silver

    REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere, 1080, 1080P


    la receiver am ales Receiver Yamaha RX-V467

    astept alte recomandari receivere + boxe ,configuratii , pareri ,sfaturi etc.

    multumesc!

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut Dragos10. First of all, Yamaha e o alegere foarte buna la receivere, insa parca as fi mers ceva mai sus de la Yamaha (chiar daca nu folosesti 7.1 - din pacate, si pretul e pe masura) . Oricum, avand in vedere ca stai la bloc, toate configuratiile alese de tine vor fi folosite la un maxim de 30% or so. Dar, sper ca de fapt vrei calitate, nu boxe sa spargi peretii.

    Mie cel mai mult pe Yamaha/NAD mi-au placut la nebunie PSB-urile... Eu am seria Image (like this: http://www.monky.ro/wp-content/galle...s_MonkY.ro.jpg) insa nu ma indoiesc ca New Image (like this: REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere, 1080P) sunt mai prejos. Iei astea pt. standfloors, cauti pe undeva surroundurile (care sunt ceva deosebit de la PSB - like this: PSB Speakers - Image S5 Surround), un centru (PSB Speakers - Image C5 Centre) si gata. Parerea mea e ca la bloc nu are ce cauta subwoofer-ul. Mai ales cu astfel de incinte care se duc suficient de jos (hell yeah, gasesti subwoofere care coboara mai putin decat T5-T6-urile).

    Orice ai alege insa... nu te da batut pana nu faci auditie calumea la ele. Nu le cumpara dupa reviews, pret, sau diverse opinii. Mergi si asculta-le tu. Si ia-ti ce-ti place, in functie de ce gen de muzica asculti and so on.

    ---------- Post added 05-09-2010 at 04:53 PM ----------

    Uite ce iti recomanda un amic pasionat de fidelitate si alte nebunii de genul asta (care sa se incadreze un pic in bugetul tau): KEF - C3 5.0 - Set Boxe HomeCinema 5.0. La fel, revin cu ideea de a merge sa faci o auditie la ele

  3. #3 SP
    Member DRAGOS10's Avatar
    ms frumos, cu psb vroiam sa incep ,deci tu esti multumit de ele pt muzica + filme+ jocuri , receivere nad vad ca sunt scumpe , as ramane pe acel model yamaha ,este suficient ? si unde pot gasi si la ce pret Image S5 Surround, e k la filme fara subwoofer acest sistem? o sa ma duc la o auditie ms , la realacustic e k din ce stii? acolo e bun pretul si de aceea as opta de acolo dupa bineinteles o auditie la boxe.



    ms frumos

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca sunt multumit de PSB-uri ? Hmm... daca nu castig marele premiu la 6 din 49 sau nu se ard or something... probabil ca o sa mor cu ele. Sunt mai mult decat multumit... sunt extaziat de ele. Foarte rapide atunci cand e nevoie, cristal atunci cand se cere, cu medii bine definite... iar joase atat de ok incat n-am ce face cu subwoofer-ul. Ba din contra, am mai scazut din joase cu ajutorul receiverului... ca altfel ma trezesc cu vecinii non-stop la usa (de politie nu mai zic). Sunt genul de boxe care alaturi de un NAD sau Yamaha bun pot reda o chitara sau o clapa de jazz cu o claritate de ti se ridica parul pe maini... dar care bubuie atunci cand e cazul la ceva house/hip hop.

    Surroundurile acelea sunt senzationale... eu personal n-am mai auzit/vazut niste surrounduri atat de bine facute si definite. In plus, faptul ca sunt surround cu adevarat (au difuzoare si reflex-uri in mai multe directii) le fac de nota 20. De gasit nu stiu unde sa le gasesti (mie mi-au venit din Canada)... insa sunt sigur ca la distribuitorii PSB poti face comanda. Atentie insa, "micutele" acelea de surround sunt aproape cat tankurile de standfloors T65.

    Bafta la auditie !

    P.S. La receiver ai putea merge mai sus in gama Yamaha... din pacate, sari prea mult din buget. Dar pt. inceput, ce ai ales e suficient. In timp, upgrade. Cel mai important sunt incintele (boxele)... pe care sper ca nu vrei sa le schimbi anual... Receivere ies garla... mai toti producatorii scot linii noi anual.

  5. #5 SP
    Member DRAGOS10's Avatar
    la asa explicatie nu mai am nevoie de auditie,bun atunci spunemi cateva modele yamaha/nad poate gasesc sh sau vreo oferta ,da barem sa stiu dupa ce ma uit , iar surroundu o sa fie peste 3000 ron ? in caz ca nu iau psb la surround ,pot pune alt surround?daca da ce recomanzi,asa ceva ce parere ai REAL ACUSTIC - Boxe, incinte, acustice, hifi, hi-fi, stereo, surround, boxa, incinta, podea, coloana, raft, blu, ray, hd, high, end, hd, av, hdmi, full, fullhd, surround, home, theatre, receivere

  6. #6 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Eu am de cativa ani un Bose Acoustimass 6 si destul de rar am auzit ceva mai bun, in limite rezonabile de pret. Nu te lasa pacalit de mitul cubuletelor, cum ca nu ofera auditia unor incinte...in cazul de fata este busted. Nici nu vreau sa ma gandesc cum suna cele din noua generatie, pentru ca n-am bani de ele. Anyway, daca te coafeaza ceva de aici http://www.highclassaudio.ro/ iti pot obtine o reducere.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dragos10: nu-ti recomand sa mergi cu boxele de fata de la o firma/serie... spatele de la o alta... centru iarasi de la alta. Daca iti iei, mergi pe aceeasi firma, aceeasi serie care e gandita sa mearga in tandem. E vorba de crossover, de impedanta, de acustica... and so on.

    Sorry ffocus, am ascultat destule jucarii de genul acesta si m-am calmat. "Mitul" incintelor acustice exista dintodeauna, si pe buna dreptate (demonstrat matematic, acustic, and so on). Singurele "jucarele" de genul astora micute mi s-au parut niste Klipsch-uri Pro Media... dar in momentul in care dai drumul la un standfloor serios de peste 1m inaltime langa ele... s-a terminat cu joaca Degeaba pui niste "boxute" de 7.5cm de sute de watts langa niste standfloor-uri adevarate legate de un "amarat" de amp cu lampi de doar 10 watts... Simti fiecare vibratie in parte, pe cand boxutele ca sa ajunga la acelasi nivel... "urla". Sorry, just my opinion by now...

  8. #8 SP
    Member DRAGOS10's Avatar
    ffocus ms, daca e ceva te anunt ,ms frumos .
    ms monky de sfat , o sa trec pe la hdzone pt o auditie sa vad ce si cum

    ms

  9. #9 SP

  10. #10 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Dc vrei sa te bucuri cu adevarat de muzica pe stereo iti recomand un amplificator stereo de la yamaha seria 7 in sus sau denon de la seria 8 in sus. Nu se compara un receiver multicanal cu unul stereo crede-ma la calitate chit ca vb de chestii vintage din 91-93...

  11. #11 SP
    Member DRAGOS10's Avatar
    da ms,stiam asta .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 25-07-2017, 15:58
  2. Replies: 7 Last Post: 11-01-2013, 21:33
  3. Replies: 6 Last Post: 14-08-2012, 14:00
  4. Replies: 8 Last Post: 24-06-2010, 21:05

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts