Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 101

Thread: Tips: Formare plasma

  1. #21 SP
    Junior Member nickdent's Avatar
    MonKY mai inteles gresit, plasma nu se poate compara cu lcd este o difereta de la cer la pamant in toate privintele lcd-urile sunt cu mult inferioare plasmelor, eu nu ma uit de la 10 cm dar am obs dif intre PLASMA SAMSUNG HD si PLASMA PANASONIC FULLHD de la distanta aceasta ,eu credeam ca pot ajusta ceva din meniul service atat.scuze poate n-am fost destul de explicit anterior.apropo ce parere ai despre Lcd cu leduri (samsung) ? h0stile:ms de informatie!

  2. #22 SP
    Member MSlv's Avatar
    Am un o plasma Samsung maricica, si sunt foarte multumit de cum se vede cu cablu ordinar de RDS (care nu sunt in stare sa innoiasca linia dar nici sa o sape sub pamant, dupa cum mi-a zis un "ganditor calificat" care a venit la domiciliu dupa o reclamatie. Singura problema e ca am observat ca in ultima vreme, oricat de putin sta pe un post cu ceva fix, retine imaginea aia, ramane pe fundal. Daca dau pe realitatea si au aia un titlu fix cu nush ce, in plasma aia. De curatat se curata frumos, are o functie care matura ecranul de la alb la negru pe orizontala (signal pattern) si dupa niste minute ecranul e curat ca lacrima. Dar iar dau pe... protv de exemplu... dupa un minut, cand schimb, sigla ramane vizibila in colt... E normal/

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, nu e normal... dar... it's a Samsung plasma ! Lasand gluma deoparte si ororile pe care le-am vazut pe plasme Samsung si LG (recunosc, de generatii mai vechi, pentru ca mi-am pierdut interesul in a ma uita la orice alta plasma care nu poarta sigla Panasonic sau Pioneer)... nu e normal sa ai retentie atat de rapida. N-ar fi rau sa dai o fuga la vre-un magazin care are acelasi model, si sa observi daca face la fel. Daca da, asta este... o sa incepi lupta cu morile de vant. Daca nu, atunci fuguta la service cu el (de fapt, vor veni ei sa ti-l ridice) si sa ti-l schimbe (spune-le clar ca "celelalte" nu fac asa). Bafta multa !

    P.S. Si please, data viitoare, nu mai spune si tu "plasma Samsung maricica". Un model, diagonala, nume... ar fi ajutat de 100 de ori mai mult...

  4. #24 SP
    Member MSlv's Avatar
    da, stiu, scuze, dar sunt la Bucuresti acuma si nu am in fata "plasma maricica" ca sa ma uit dupa model. O sa revin dupa urmatoarea vizita acasa cu mai multe detalii.

  5. #25 SP
    Member MSlv's Avatar
    Am revenit cu modelul. Era vorba despre o plasma Samsung PS-50C62H (daca am tinut minte corect 1 minut).

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    MSlv: din pacate, la acel Samsung e destul de normal. Eu te-as sfatui exact ce te-am sfatuit si mai sus. Sa mergi la ei in magazin si sa vezi daca acelasi model expus face la fel. Daca da, asta este. It's a Samsung plasma... Daca nu, ai motiv de schimbare in garantie. Bafta multa !

  7. #27 SP
    Member MSlv's Avatar
    mda... am cautat si eu pe net putin si am inteles ca e o generatie mai veche... Probabil asta a fost motivul pentru pretul foarte bun (4000 si ceva de lei pt 50" plasma de firma)... Partea buna e ca nu ramane nimic definitiv pe ecran, are vreo 2-3 moduri de curatare dintre care cel putin unul a avut pana acum eficienta 100% (signal pattern, adica imaginea se misca pe orizontala, trece de la alb la negru prin cateva nuante de gri).

    O sa incerc sa ajung la carfur zilele astea sa vad daca mai e vreunul expus si daca are aceleasi simptome. Mersi pt sfaturi si ajutor si scuze inca o data pt faza cu "plasma Samsung maricica", o sa incerc sa nu se mai repete. Dar mi s-a parut ca suna dragutz

  8. #28 SP
    Member maweryck's Avatar
    Sunt si eu curios cat de importanta mai este aceasta perioada de formare a plasmei la modele noi de la Panasonic cu panel G12. ?

    Intreb pt ca maine tre sa-mi soseasca un Panasonic TX-P42U10 ( Produits - Comparez les produits - France ) si vreau sa-l formez cum trebuie de la inceput .Sunt la primul "flat screen TV" si nu vreau sa fiu dezamagit sau sa-mi para rau .

    Initial am vrut sa iau un P42S10 dar am avut probleme cu magazinele online ( era pe stoc dar defapt nu era ...)
    Linkul este en francais pt ca doar pe panasonic.fr am gasit informatzii oficiale despre el . Nu prea stiu mare lucru ( defapt aproape nimic ) despre modelul asta U10 si ma gandeam ca poate ma ajuta monky cu cateva sfaturi despre Pana-urile astea de genratzie mai noua .
    Sper sa nu-mi para rau cu TV-ul asta ....chiar daca e entry level ( cea mai ieftina plasma 42" FULL-HD ) ma gandesc ca pana la urma e Panasonic si are panel G12 ....n-are cum sa fie dracu chiar atat de negru

    Multumesc si bafta

  9. #29 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    entry level insa tot este full HD (1920 x 1080) din ce vad acolo asa ca sigur nu are cum sa-ti para rau, nu-mi pare mie care am un amarit de TH-42PV70 (HD ready 1024 x 768) si sincer sint extrem de multumit, raport pret/calitate excelent ... singura problema ar fi faptul ca trebuie atentie la imagini statice indiferent cit de formatat a fost, nu stiu cum o fi la G12 insa la al meu chiar si dupa 400 ore de functionare din care 200 ore tinut pe imagini HD fara elemente statice, am avut surpriza ca dupa aprox. 6 ore de Assassin's Creed sa ma trezesc ca a ramas bara de viata imprimata destul de bine, am reusit sa o sterg dupa 3 reprize de tinut pe alb din meniul de service insa totusi ramine ca si punct slab la plasme.

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ba de entry levels sa-ti fie cel mai frica. Si nu pentru ca panoul ar fi mai slab (ba din contra, la majoritatea seriilor panourile sunt identice) ci pentru "taierile" facute din procesorul de imagine (de multe ori fara prea multe teste ulterioare - vezi problema de flickering cu G10 (modelul, nu panoul) )... Cat despre perioada de formare a plasmei, desi unii zic ca e un mit la generatiile noi, eu zic ca nu e. Si cred ca oricine intelege un pic de chimie si fizica isi da seama ce se intampla in interior. Iar eu ma indoiesc profund ca baietii la fabrica din Cehia sau Spania stau sa le "incalzeasca". Sa nu mai vorbim de calibrare (traiasca meniurile de service)... Important e ca retentia (sau burning-ul) nu mai este forever si de cele mai multe ori e inobservabil (doar pe negru) si pentru o scurta perioada de timp.

  11. #31 SP
    Member maweryck's Avatar
    Moooaamaaa...deci e chiar groasa treaba !! Nu stiu cum o sa fac rost de un player blu ray si 200h inseamna minim 2 saptamani de mers non-stop ...pfff .Vaaaiii...mi-am luat belea pe cap .Sa inteleg ca ideal ar fi vreo 2 saptamani sa-l tzin numai pe vre-un blu ray ...deci nici vorba de Realitatea tv sau antena 3. Cu Brightness si Contrast sub 50% (30-40% ) nu e chiar asa de greu ...dar cu celelalte ...
    Dar nu o pot incalzi si mai repede , altfel ? ....De exemplu s-o forjez tare de tot de la inceput poate se da pe brazda mai repede lol lol

    LE : Multumesc Monky ...desi mi-ai cam luat zambetul de pe buze

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai linistit maweryck... aici de obicei vorbim doar departile "rele". Pentru ca dupa ce vezi ce imagine are, ce contrast, culori, etc... o sa-ti dai seama ca a meritat efortul. Nu trebuie sa-l tii 200h in continuu... nu moare nimeni daca mai te uiti si la o emisiune pe tv, ceva... insa sa faci zoom sa nu fie ceva static pt. perioade lungi.

    P.S. Nu, nu forja "tare", ca sa nu-ti ia foc fosforul din el

  13. #33 SP
    Junior Member sonoio1078's Avatar
    sal la toata lumea. am si eu o nelamurire si sper sa ma ajute cineva care se pricepe.
    mi-am cumparat de curand o plasma panasonic TX-P42X10 si la volum mai mare distorsioneaza difuzoarele destul de rau, si parca cel din stanga mai rau decat cel din dreapta. trebuie sa precizez ca am UPC digital.
    volumul tv-ului il tin cam la jumate (adica vreo 35 din 63) si reglez volumul general din receiverul UPC.
    nu am incercat pana acum cu dvd sa vad daca distorsioneaza si pe dvd.
    e ceva normal sau tre sa le dau un telefon celor de la panasonic?

  14. #34 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Joacate cu setarile de sunet, respectiv inalte/joase vezi daca scad distorsiunile desi chiar si asa la aprox. 55% din maxim nu ar trebui sa "distorsioneaza difuzoarele destul de rau". Este posibil in principal din cauza joaselor sa taie in frecventa deci incearca cu joase la minim.

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    sonoio1078: vezi daca nu cumva e setat pe Speech in loc de Music (se aude mult mai rau) si vezi cum stai cu Bass-ul. Nu mai stiu daca la modelul acela exista si optiune de Surround. Oricum, indiferent de setari n-ar trebui sa distorsioneze... eu as suna la service Panny in secunda 2

  16. #36 SP
    Junior Member sonoio1078's Avatar
    este setat pe music si da, are si surround. treaba e ca nu l-am testat inca pe dvd si ma gandesc ca ar putea fi si din cauza semnalului UPC digital, dar distorsioneaza destul de rau si parca mai mult pe difuzorul din stanga...ma rog...cred ca o sa sun la pana sa vedem care e treaba.
    ms mult pt sfaturi.
    o sa revin dupa ce vb ce baietii de la panasonic

  17. #37 SP
    Junior Member kintax's Avatar

    Dilema Plasma vs.LCD si Plasma Samsung vs.Panasonic

    Salutare tuturor.
    Ca tot se apropie sezonul rece si implicit voi sta mai mult la TV si filme, m-am hotarat sa reciclez Goldstarul si sa-mi iau o plasma sau LCD. Problema e ca distanta de vizionare e de 3m si dupa lungi studii pe net m-am lamurit ca-mi trebuie minim 42", drept urmare m-am apucat sa caut LCD/Plasme peste acea diagonala. Bugetul meu nu depaseste 4000lei si variantele la care m-am gandit sunt: LCD: LG46LH5000, plasma: Panasonic TX-P46S10 si Samsung PS50B530. De vreo saptamana tot citesc review-uri, comparatii, articole etc...Tinand cont ca eu ziua nu stau acasa ci numai seara si noaptea sunt hotarat 80% spre plasma.
    Am citit pe acest forum ca tot s-a discutat de unele modele insa vin si eu cu o propunere (TX-P46S10 vs. PS50B530), exceptand diferenta de 4", care credeti ca s-ar merita mai mult?
    Am citit ca samsungul ar avea culori mai vii, iar panasonicul are o usoara tenta de verde-maro, asta fiind dezamagirea mea principala.
    Se stie ca Samsung a avut probleme la generatiile sub seria 5 iar seriile noi de la Panasonic ar fi best ever made. Cel mai mult la Samsung imi este frica de burn in... voi ce credeti ?

    PS: MonkY am vazut ca tu esti expertul pe aici, daca ai timp da-mi si mie o parere. ms.

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    kintax: pentru mine de ceva vreme la capitolul plasme nu mai exista decat Pioneer si Panasonic. Cum insa Pio in Romania (vezi preturile pt. Kuro) a venit la preturi exorbitante... la care adaugam faptul ca panel-urile de la Pio deja sunt fabricate de Panny... ramai cu un singur raspuns posibil (la un buget acceptabil). Orice altceva ar fi oricum off-topic, LCD-urile neavand ce cauta aici (ai thread dedicat pt. vs aici: http://www.consolegames.ro/forum/f32...plasma-vs-lcd/).

    Din pacate seria S10 nu am testat-o. Desi este tot cu panel G12, faptul ca nu este NEOPDP nu-mi face cu ochiul. Insa repet, la buget redus, merge si asa (ai 400Hz in loc de 600Hz, 8bit in loc de 10bit, no THX, 30.000:1 in loc de 40.000:1 contrast real, procesor de imagine Vreal Pro 3 in loc de 4).

  19. #39 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Well, desi multi spun ca face parte din categoria Mythbusters, la cate mi-au trecut prin mana, va spun sincer ca nu as mai achizitiona vre-o plasma fara sa trec prin perioada de "formare". Nu va recomand sa va luati dupa ce spunea Nea Sandel la magazin cu chestii gen "Astea nu mai au dom'le nevoie, ca sunt ultima generatie". Sa fim seriosi, nu sunt motoare ca sa stii ca li se face rodajul in fabrica, iar restul se cheama fizica si chimie.

    Pe scurt, daca la un LCD nu aveti nevoie sa faceti asa ceva, intrucat o "lampa" nu are nevoie de "incalzire" si nici cristalele lichide... la o plasma e recomandat ca o perioada de minim 200 de ore sa-i faceti urmatorii pasi:

    1. Indiferent de model, scoateti din modul Dynamic, Extreme, Super Bright din momentul achizitionarii.
    2. Setati pe Cinema, Normal, Standard (in functie de producator/model/etc)
    3. Setati Brightness si Contrast sub 50% (30-40% is ok)
    4. Inarmati-va cu un player si cu un dvd/bluray care sa stiti ca este 16:9 (adica acopera tot ecranul, si nu este vre-un format cinema, cu benzi negre sus si jos). De preferat ca filmul respectiv sa fie FullHD in cazul in care ecranul este FullHD. Also, alegeti un film cu multa miscare si culori.
    5. Start the player, folosind functia de Repeat.

    Verificati ca filmul sa nu aibe spatii negre pe margini (nu numai sus/jos ci si stanga dreapta). In cazul in care chiar nu detineti asa ceva, setati Overscan On sau folositi functia de Zoom (in ultima instanta). Nu folositi subtitrare.

    Nu lasati pentru primele sute de ore pe canale cu sigle, pe imagini statice, chiar si jocuri. Trust me, cele cateva sute de ore de formare a fosforului, a mix-ului de gaz si ce mai gasim prin ultimele generatii, merita tot efortul.

    Dupa aceea, happy time. Setati dupa cum va place, dar stati departe de modurile Dynamic & Co... moduri care de fapt nu sunt concepute sa ruleze decat pe TV-urile de prezentare, in locuri unde bate lumina in TV si trebuie neaparat sa ia "ochiii" clientului. Va garantez ca un TV care merge in mod Dynamic, ii scadeti durata de viata la jumatate.

    Bafta, si enjoy your TV !
    cele 200 de ore de formare trebuie sa fie continue? sau pot sa rulez cate 2 ore de ex, urmate de pauza si iar de la capat?

  20. #40 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, nu continue... dar e de preferat sa tii macar 2-3 ore. Pui un film care sa ocupe tot ecranul (no zoom), ceva 16:9 nativ, cu miscare multa, etc. fara subtitrare... ii dai cu loop, sa vezi ce misto iese culoarea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. GTA IV tips and tricks By Pisboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 89 Last Post: 16-05-2013, 20:51
  2. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  3. GT Power Tips Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 01-12-2009, 22:26
  4. Tips/Tricks Geometry Wars 2 By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 22:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts