Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Care sunt cele mai bune casti in-ear?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Care sunt cele mai bune casti in-ear?

    Well, m-am saturat sa caut castile perfecte pt. plimbari... Desi am vreo 10-12 casti, nu mai sunt multumit de niciuna (poate pt. ca incep sa imbatranesc?). Prin urmare, am zis sa arunc intrebarea "in eter" in speranta ca ma va indruma cineva spre o pereche de casti in-ear de nota 10. Nu ma intereseaza daca au controller pe fir, daca sunt pt. iPod sau casti de telefon... daca sunt din gama profi (desi mai rar asa ceva pt. in-ear) sau sunt super cheap. Ma intereseaza sa fie "the best", all arround usage.

    So, what's your choice? Avand in vedere multitudinea de nume in domeniu (JH Audio, Etymotic, Shure, Grado, Denon, Monster, Klipsch, Westone, Sennheiser, Beyerdinamic, etc...). Postati impresiile personale va rog (nu din reviews)... si daca puteti spune cat ati dat pe ele. Thx in advance!

    P.S. Fara exagerari de casti la peste 1000 USD, va rog

    ---------- Post added 03-04-2011 at 04:46 PM ----------

    Pe mine de exp. ma tentau astea: Image X10i In-Ear Headphones with Mic and 3-Button Remote Headphones - Overview

  2. #2 SP
    Junior Member Miezu's Avatar
    Pai ar fi ok pentru inceput sa pui un price range.
    Si in general la niste casti scumpe (de la 200 300 de dolari in sus) conteaza destul de mult sursa + amplificator.
    Top of the line ar fi JH13 dar astea is 1100 dolari(putin peste exagerari ^^) dar sunt custom. Ti-as recomanda ceva custom decat unele normale fiindca au calitate audio mult mai buna si cea mai buna izolare. Din cate imi amintesc JH Audio si Ultimate Ears au modele de genu poti sa mai cauti de la ei.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stii cum e cu price range-ul... E complicat. De multe ori prefer sa mai pun 50-100 EUR ca sa trec in alta clasa... iar cateodata nu merita sa dai dublu pt. 2-3Hz mai jos. Avand in vedere ca pe ultimele Sennheiser (semi-profi) am dat vreo 200EUR, astea fiind pt. plimbare si folosite mai mult pe iPhone 4, iPod, iPad... ar trebui sa fie ceva mai jos ca pret...

  4. #4 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Sony Ericsson - Produse - Accesorii - Prezentare general
    Eu am avut astea pentru telefon (ar trebui sa iei un prelungitor jack pentru ele totusi daca vrei sa asculti la orice altceva mai putin telefoanele cu care sunt compatibile) si pe langa faptul ca sunt foarte ieftine se aude genial, zici ca e concert in urechile tale. Uite un video cu diferenta dintre castile astea si altele normale:
    Sony Ericsson - Clear Audio Experience - Broadband

    ---------- Post added 03-04-2011 at 05:09 PM ----------

    Acum nu stiu cum difera fata de cele de 200-300 de dolari, n-am ascultat niciodata la asa ceva .

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry eagle-eye, dar pt. mine alea nu sunt casti... sunt niste jucarii. Cat despre "concert in urechile tale", la frecventele alea (daca or fi si cele reale, ceea ce ma indoiesc profund cand vine vorba de Sony Erricson...) poate sa fie vreun concert in surdina...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pana la urma m-am multumit cu Sennheiser MM 70i (care are si butoane pt. iPhone/iPod), plus microfon (de o calitate exceptionala as spune - multi mi-au zis ca se aude mai bine cu microfonul acela decat vorbind la iPhone 4). Raspund in frecventa de 18 - 22.000 Hz, 16 Ohm, 106dB. Le-am luat dupa ce am facut test pe vreo 30 de casti... M-au multumit si ca pret (fiind undeva pe la 50 EUR) iar ca putere, basi, inalte... sunt superbe. Atentie insa, sunt genul de casti intrauriculare, unde foarte mult conteaza ce "adaptor" folosesti pentru a se potrivi perfect cu urechea ta. Eu de exp. initial m-am speriat cand n-am auzit pic de basi... dupa ceva incercari insa am ramas "WOW". Iar noise cancelingul este superb. Cred ca si in avion zgomotul de afara tinde spre zero. In plus, am ramas socat de puterea micutelor. Sunt printre primele casti la care cu greu suport volumul la 100% pe iPhone 4, pentru ca sunt prea puternice. Anyway, mai multe detalii pe pagina oficiala:

    Sennheiser Worldwide - MM 70i

    Si acum, sa va povestesc despre castile pe care le pot numi cu siguranta "Best Bang for a Buck!". Printre testele mele, am dat si de modelul Sennheiser MX 271. Care la prima vedere nu au nimic special. Nu au microfon, nu au carry case, nu au telecomanda... vin cu un singur set de bureti si conector golden plated la 90 grade. Dar maaan, la 5 EUR, am ramas socat de ce pot micutele astea. Pot sa spun ca la banii astia, sunt chiar si peste castile originale de la iPod/iPhone... Ceva mai puternice, basul mai sustinut... Raspund in frecventa de 19 - 20.000 Hz, 16 Ohm, 118dB. Ce sa zic, ignorati toate porcariile de pe piata sub 20 EUR si incercati jucariile astea. Arata si foarte bine pentru banii pe care-i dati. Trust me, n-o sa va para rau!

    Sennheiser Worldwide - MX 271
    Attached Images Attached Images mm_70i_zoom.jpg mm-70i-new_product.jpg mx271_new.jpg mx271_detail.jpg

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu am vrut sa mai deschid inca un thread dar caut niste casti pt gaming pe care sa le pot conecta direct la TV. Am gasit unele la Media Galaxy si mi se pare ok la raportul pret calitate: Casti wireless Sony . Problema mea este ca aceste casti au intrare de jack simplu de 3.5 . TV-ul meu nu are o astfel de intrare. Pot folosi un adaptor sau conector ca sa le fac sa functioneze? Si daca nu ce as gasi intr-un buget asemanator dar obligatoriu wireless.
    Porturile din spatele televizorului meu sunt in pozele de mai jos.
    Attached Images Attached Images 20042011052.jpg 20042011051.jpg 20042011050.jpg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: desi este off-topic, o sa-ti raspund.
    Nu-ti trebuie decat un adaptor de genul acesta (vezi poza - este Stereo RCA to Jack). Gasesti pe la toate magazinele de specialitate.
    Attached Images Attached Images dual-rca-plugs-x-stereo-jack-patch-cord.jpg

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ok, astazi le cumpar. Merci mult!

    ---------- Post added 05-07-2011 at 11:51 PM ----------

    Le-am cumparat si functioneaza perfect. Baietii de la Media Galaxy nu au stiut sa imi spuna ca merge si cu adaptorul ala. Mi-au zis ca nu se poate. In fine...

    Merci MonkY

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Le-am cumparat si functioneaza perfect. Baietii de la Media Galaxy nu au stiut sa imi spuna ca merge si cu adaptorul ala. Mi-au zis ca nu se poate. In fine...

    Merci MonkY
    Cateodata angajatii de la Media Galaxy & Co. am impresia ca sunt pusi acolo special ca sa vanda mai putin...

  11. #11 SP
    Member angellicus's Avatar
    Monky, de unde ai comandat castile? M-ar interesa si pe mine o pereche!
    P.S.: E amuzant ca ai devenit un fel de tech guru pentru mine!

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe. Merci de apreciere. Gasesti la Casti Sennheiser
    Vezi aici http://www.consolegames.ro/forum/f60.../36208-promos/ cum faci sa primesti si 1% discount. Nu-i mult, dar e mai mult decat nimic

  13. #13 SP
    Member PumaS's Avatar
    Eu recomand una din cele 2 le-am ascultat si pot spune ca am fost placut impresionat de ambele

    Sennheiser IE 8
    Sennheiser MX W1

    Proba a fost facuta pe un Reciever HK .

    Acum decisia este a ta , dar le poti lua in calcul si pe acestea dpmdv .

  14. #14 SP
    Member angellicus's Avatar
    Mersi de recomandari! Cred ca o sa raman la MM70i. Oricum, vreau sa le folosesc pe IPhone si sincer nu as investi mai mult de 5 milioane in casti. Nu am incredere in mine sa am grija de ele!

  15. #15 SP
    Junior Member vladx1007's Avatar

    Senn CX 271

    As dori sa stiu daca a incercat cineva castile Sennheiser CX 271(am vazut ca mx 271 sunt laudate) si imi poate spune o parere despre ele sau o recomandare de casti dar tot in price range-ul asta?

  16. #16 SP
    Junior Member selea's Avatar
    Nu sunt foarte priceput da cat trebuie sa fie mufa la caști, ca sa se potrivească perfect la iphone ?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by vladx1007 View Post
    As dori sa stiu daca a incercat cineva castile Sennheiser CX 271(am vazut ca mx 271 sunt laudate) si imi poate spune o parere despre ele sau o recomandare de casti dar tot in price range-ul asta?
    Nu am testat, dar din cate am citit sunt ok pentru gama de pret in care sunt listate. Singurule parti aiurea despre care am gasit lumea discutand ar fi basul ceva cam mult si faptul ca nu au o fidelitate prea mare (lucru de inteles la banii astia).
    Quote Originally Posted by selea View Post
    Nu sunt foarte priceput da cat trebuie sa fie mufa la caști, ca sa se potrivească perfect la iphone ?
    3.5mm, desigur

  18. #18 SP
    Junior Member selea's Avatar
    mersi

    ---------- Post added 29-08-2011 at 10:12 AM ----------

    Pot sa ascult din ps3 direct la caști,c�nd ma joc ?
    Adica cred ca imi trebuie un cablu Stereo RCA to Jack, doar sa aiba tote mufele pe intrare .

  19. #19 SP
    Member awaytokill's Avatar
    salut as vrea si eu o pereche de casti de gaming (Ps3) dar sa pot asculta si muzica(mp3,ipod) in jur de 250 de lei si ce trebuie sa mai cumpar pe langa ele

  20. #20 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Imi poate recomanda si mie niste casti in-ear (din-alea cu dop) pana in 150 lei? M-am tot uitat pe net dar sincer sa fiu nu stiu ce sa aleg...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  2. CG Awards 2013 - Cele mai bune Casti By MonkY in forum Polls
    Replies: 0 Last Post: 16-12-2013, 04:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts