Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Service boxe HiFi

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Question Service boxe HiFi

    Dupa ceva ani de folosire fara nici-un fel de problema, kitul meu pt. PC Klipsch ProMedia 5.1 a cedat. Ori e posibil sa fi cedat traf-ul de la 220 la 110 pentru ca am versiunea US (am o chestie ruseasca de 1000W si nah, rusii cu americanii poate nu se inteleg atat de bine). Ori s-a ars vreo siguranta (desi nu o vad). Orice ar fi, ma uit la subwoofer (unde se afla toate nebuniile) si nu ma dumiresc ce este de vina.

    Aveti vre-o idee de un service serios la noi care se ocupa de boxe, traf-uri, rebobinari, stuff like that ? Sunt chiar disperat.

    P.S. Boxele vad ca inca se mai alimenteaza. Adica vad din controlerul de la Klipsc ca se aprind leduri, insa nimic mai mult. No sound, no power buff, no nothing.

    Multumesc anticipat !
    Attached Images Attached Images klipsch_01.jpg klipsch_02.jpg

  2. #2 SP
    Member maniac360's Avatar
    Vad ca postul asta e cam vechi, dar numai acum l-am vazut.
    Daca nu ti-ai rezolvat problema si esti dispus sa-ti deschizi subwooferul si ai ceva experienta cu ciocanul de lipit pot sa-ti dau eu niste sfaturi/indicatii.

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    maniac360, as dori eu niste indicatii legate de un subwoofer al unui sistem 5.1 Hercules. Ca niste ghidaje generale, daca il desfac dupa ce ar trebui sa ma uit ? Subwooferul este mort, nu mai misca, dar satelitii functioneaza.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    maniac360: din pacate, a ajuns pe mana cuiva care de asa ceva se ocupa, si nu i-a dat de cap nici pana in ziua de azi. Se astepta tot asa, sa dea de ceva usor, insa a ramas socat de ce-a vazut inside (in sensul ca sunt tone de piese care mai de care...)

  5. #5 SP
    Member maniac360's Avatar
    @GreyhounD:
    Daca satelitii functioneaza, atunci blocul de amplificare (daca sunt boxe active) + alimentare teoretic ar trebui sa fie functionala. In cel mai fericit caz s-a dus siguranta (fuzibilul) pentru protecta sub-ului. Dupa ce desfaci sub-ul te uiti "ochiometric" la placheta cu componente electronice si daca ai noroc poti identifica problema dupa aspectul extern al componentelor.
    Daca s-a stricat din cauza ca l-ai dat prea tare pentru o perioada prea lunga de timp atunci sansele cele mai mari sunt sa se fi ars integratul specializat TDAxxxx. Uita-te dupa condensatori electrolitici, care in timp au tendinta sa se uste. Daca vezi toate componentele ok, da-i drumul cu el desfacut si pune mana pe radiatoarele de la tranzistoare. Acestea ar trebui sa fie caldute dupa cateva minute de functionare, dar daca ard atunci rezistentele care ii satureaza pot fi defecte. De asemenea verifica fiecare tranzistor in parte.
    Sper sa identifici vizual componenta defecta pt ca asta ii cam singura posibilitate sa-l repari fara sa-l duci la un service.

    Fara schema electrica, fara un aparat de masura si fara sa vad niste poze la placa din subwoofer eu doar presupun la modul cel mai grosolan ce ar putea fi si sansele sa ma insel sunt binenteles mari.

    @MonkY:
    Da, exact de ceea ce ma temeam. Daca cumva s-a dus o componenta mai greu de gasit (care o gasesti numai pe comanda si are un pret astronomic) sau placa e multistrat si nu poti sa-i dai de capat fara schema electrica, atunci cel mai bine e sa renunti la boxe.

    Asa ca o paranteza, incearca sa masori iesirea de la transformatorul ala rusesc care ziceai ca-l ai sa vezi daca el chiar scoate 110v. La ce fluctuatii de tensiune sunt in reteaua electrica, nu m-as mira ca transformatorul sa scoata niste tensiuni aiurea. Tot timpul cand ai un aparat care functioneaza pe 110v pe langa transformator iti recomand sa folosesti si un stabilizator de tensiune.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 25-07-2017, 15:58
  2. Service Chevrolet? By Mariush in forum Auto & Moto
    Replies: 2 Last Post: 04-01-2014, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts