Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 74 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 ... LastLast
Results 821 to 840 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #821 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ia-l online și ai timp să-l testezi acasă, doua săptămâni. Nu o să regreți, vei vedea!

  2. #822 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Gata, comandat! O tai la drum!

    @Dant3 foarte bun pont, mersi frumos domnule! @keanustar apreciez ajutorul si raspunsurile, multumesc asemenea!

  3. #823 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Acum am intrat si vroiam sa va intreb de oferta de la.carefour

    Nici de al nostru minunat black frydai nu cred va fi ceva mai.ieftin


    Daca il iau din magazin nu am acea perioadă de 14 zile ? Sau doar pe online este valabilă?

    Multumesc

  4. #824 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    E doar pentru vanzarea la distanta, aka online. Daca il iei din magazin, se presupune ca l-ai probat acolo.

  5. #825 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Din pacate până m am trezit...s au dat felicitări celor care l au luat .

    Nu a ti luat 2 din greseala

  6. #826 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Pt cei avizati in domeniul asta, ce metode am sa folosesc component daca vreau sa fac un upgrade la un tv mai nou. Observ ca modelele astea noi nu prea au toate conexiunile/intrarile pe care mi le-as dori.

  7. #827 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Important e sa te uici la specificatii si vezi ce intrati are. Spre exemplu la B6 e o intrare Jack in care bagi un cablu gen Jack to RCA pentru component. Nu prea am folosit, dar tin minte ca au venit cabluri ceva mai analogice si la asta.
    In principiu, daca are in specificatii component, intr-un fel sau altul il poti folosi.

  8. #828 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @dragosbc nu am luat, multumesc dar trebuie sa recunosc ca nu m-a dat pe spate la unele chestii. Dar merita la banii astia.
    De 2 zile "mesteresc" la el. L-am zapacit si pe @keanustar. Sunt si pretentios si ma plictisesc si repede, dar incet, incet, o sa-si faca loc in viata mea

    In alta ordine de idei, Carrefour are promotii bune in ultima vreme (la TV-uri) cel putin. Este al 2-lea in decurs de 1 an pe care il cumpar de la ei, la pret foarte bun.
    Pandeste, tine-ti pagina deschisa in browser, verifica frecvent, nu stiu ce sa zic. Eu am avut noroc cu @Dant3 ca a postat, altfel nu vedeam.
    Pe de alta parte sa stii ca au avut destule bucati, nu ca pe le la.. alte case. Eu am dat comandat pe 2 parca, si cand am verificat pe 5 (daca nu ma insel), inca mai aveau stoc. Prin urmare, in cazul in care vor mai avea promotii similare, si pastreaza aceeasi abordare, ar trebui sa fie stoc destul.

    PS: Carrefour face push mare pe online, de vreun an de zile incoace. Au o strategie globala, nu este chiar intamplare. Fara a face reclama in vreun fel, merita urmariti.

  9. #829 SP
    Member Clau23's Avatar
    Lg oled55b7v. In auchan la 4300lei.

    CE merita Mai mult: b8 de la Carrefour sau asta? Report calitate pret.
    Dragosbc poate Il iei pe asta.

  10. #830 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    E model expus, nu merita. Și o să dispară în curând

  11. #831 SP
    Member dragosbc's Avatar
    B 8 de la carefour a dispărut deja. Nici nu mai e pe site

    Din fericire am reusit sa iau.
    O intrebare pentru cine il are ce setări s ti facut?

    Albul mi se pare cam gri si nu reusesc sa i dau de cap sa fie alb

    Televizorul precedent a fost samsung ks7500
    Unde parca nu am aveam această mică problemă

    Multumesc

  12. #832 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Nu este nici o problema . Trebuie să îl calibrezi. Poți încerca ceva setări după net. Avforum de exemplu. Poate ai nororc

  13. #833 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Albul s-ar putea sa ti se para mai gri si din cauza ca TV-ul foloseste un sistem numit ABL, care limiteza luminozitatea pixelilor atunci cand se afiseaza o imagine alba pe o partea mai mare din ecran. Din cate am inteles, sistemul ar fi folosit pentru a nu inchinge prea rau TV-ul si a crea alte probleme.
    O calibrare profi ar ajuta maxim pentru a scoate albul cat mai alb si a reduce intrarea ABL-ului, dar nu copia setari de pe net niciodata, cel putin nu pentru modul ISF. Fiecare panel este diferit, iar setarile unui alt B8 pot arata diferit complet la tine.
    Totodata, da-i ceva timp. La OLED se recomanda in jur de 100-200 de ore de functionare pemtru a se forma un wear uniform al pixelilor. Ar trebui sa se vada chiar ceva mai bine dupa o perioada. Chiar si calibratorii iti recomanda sa folosesti TV-ul macar 100-200 de ore inainte de a veni sa ti-l calibreze.

  14. #834 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Buna seara .multumesc de sfaturi.
    Da a început să se vadă mai bine /poate m am obisnuit eu cu el.
    Dar am o mica /mare problemă am inteles ca e o problemă la oled cu banding la gri

    Va rog sa ma.ajutati veincare se pricep mai bine daca trebuie sa schimb sau Nu tv ul.

    Sau ce solutie.sa.gasesv pt a corecta aceasta problema

    Atasat poze

    O recomandare daca sa cer schimbarea cu un alt tv sau sa raman cu acesta

    Is mai pronunțate pungile si distanta intre ele in realitate
    Is mai închise la culoare
    Djngile au cam 15 20 cm lățime și pe toată înălțimea tv ul
    Doar o parte de 15 20 cm din partea dreapta nu are acele pete
    Va rog un sfat

    Tv ul a fost luat de la carafour
    Multumesc
    Attached Images Attached Images 15421439561565933717785183538764.jpg

  15. #835 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Retur, instant! Ceri altul și faci din nou același test. Le schimbi până îți trimit ce trebuie. Sper că nu au avut reducerea din motivele astea.

  16. #836 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Si al meu are ceva similar, dar nu chair asa :/
    Din ce am inteles, trebuie sa mearga ~200 ore, pentru un "pixel wear" dar nu stiu daca va schimba ceva. Putina rabdare, incet, ai 2 saptamani pentru retur.

    Poti sa-mi spui te rog ce test ai facut? sa incerc si eu pe al meu.
    Eu am observat pe un negru, un loading screen, in HDR. Altfel e al nabii de negru.

  17. #837 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  18. #838 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mersi, o sa testez si eu cand ajung acasa, m-ati facut curios.

    Cand l-am luat pe-al meu, am cautat pe Youtube niste clipulete pe alb/negru/gri, dar se vedea bine. Vad insa ca exista "oled test".. in sfarsit. Un singur mod de-a afla.

  19. #839 SP
    Member dragosbc's Avatar
    Pe site nu mai au ca sa dau retur si schimbare ca la prețul acesta pun cred ca mai gasesc
    Am sunat la lg m au sunat de la tehnic servic4le am trimis poza si mi au spus că poate sa imi schimbe Diaplayul.

    Ce recomandați?
    Sau astept vineri sa vad daca apare un alt b 8 la prețul acesta la in alt distribuitor si sa comanda de acolo si reur la acesta ?

    Multumesc

  20. #840 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Asteapta pana vineri si vezi daca ti-l pot inlocui cu altul.
    Nu cred ca are rost sa accepti sa ii schimbe display-ul unui TV nou nout.
    O sa mai fie si alte oferte.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 42 of 74 FirstFirst ... 32 40 41 42 43 44 52 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts