Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 74 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 ... LastLast
Results 941 to 960 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #941 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Inca o intrebare la TV-ul meu Samsung 55RU7472. Am observat ca sunt anumite filme .mkv (filme si seriale) pe care nu le poate reda corect (incercat de pe stick si HDD extern) si face pauze enervante la cateva secunde.
    O fi ceva legat de cum este encodat filmul respectiv?

    Se poate face ceva in privinta asta?

  2. #942 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, asta se trage de la encodare. Uneori face skip de frame, alte ori nu se aude. In privinta acelui fisier, stiu ca era un program pe care il foloseai pentru a-l converti, dar l-am folosit doar de cateva ori acum multi ani si imi scapa numele. Cred ca la o cautare pe Google gasesti un tool bun, mi se pare ca poti si in VLC.

  3. #943 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Inca o intrebare stupida. Am pus un video care avea 2 surse de audio (cea default, normala si inca una cu comentary) si mi-a pus default a 2a sursa si nu am gasit nicio optiune de schimbat sursa. Cum as putea sa fac asta de pe telecomanda standard (cea "smart" cu prea putine butoane) sau de pe telefon?
    Am vazut aici ca trebuie apasat butonul de Info si ales Audio si schimbat sursa, dar eu nu am buton de Info...

    Sau exista vreo alta aplicatie in Store de vizionat filme? Eu nu am gasit nimic altceva.

  4. #944 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Daca ti-a ales by default audio comentary, inseamna ca cealaltă sursă e într-un format nesuportat, DTS sau altceva. Parca începând cu 2018 Samsung a scos suportul pentru DTS. Eu convertesc filmele care au DTS in AC3 si asa merg.

    Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk

  5. #945 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda, posibil ca asta sa fie

    Ar fi culmea sa pierd timp sa convertesc videos...

    Cam multe probleme si minusuri cu acest "smart" TV...

  6. #946 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Pentru mine gama entry level de la Samsung de anul asta (pardon, 2019) este o mare dezamăgire. Hai fara DTS mai trec peste. Insa sa nu ai suport dual band la wifi in 2019? Doar 2.4Ghz? Am routerul la 3-4 metri de TV si 4K-urile merg 5 min apoi merg in frame -uri. Remux-urile 1080p agată si ele destul de des.
    Daca nu era 10 mil la oferta de BF era retur instant. Am un Samsung din 2015 care duce 4k-urile flawless. La fel si OLED-ul. Ambele sunt pe 5Ghz insa.

    Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk

  7. #947 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La ce 4k-uri te referi? Eu am routeru la 10m si 2 pereti distanta, e un router vechi care nu stie decat 2.4Ghz, dar Netflix 4k merge perfect.

    Iar ce am pus de pe HDD extern, 4K necomprimat (~50-60gb un video) ruleaza perfect, lucru pe care Mac-ul meu nu-l poate face.

    Problemele cu el sunt altele, dar cel putin la mine, nu e ce ai enumerat tu (faza cu 5Ghz nu am cum sa o incerc, deci nu stiu daca are sau nu suport).

  8. #948 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Ma refer la 4K-uri care au un bitrate de 60-70 MB/s care sunt pe un Media Server care ruleaza pe un NAS in retea si sunt rulate pe TV prin Wifi.
    4K pe Netflix este comprimat. Cam 15Mb/s. Deci nu e comparabil.

    Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk

  9. #949 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Am inteles. Nu folosesc asa ceva. Pentru asta mi-am luat un HDD extern pe care-l tin la TV. Nu pentru ca nu am USB in router si nu as putea sa fac asa ceva, ci pt ca tocmai locul in care este amplasat routeru ar putea ingreuna folosirea lui la potential maxim, asa ca-i mai usor sa copiez ce vreau pe HDD si sa-l duc la TV.

    Cat timp Netflix, HBO Go, Youtube si ce altceva mai e, merg perfect in 4K pe wi-fi, ma declar multumit.

    Pacat de filme/seriale encodate "gresit" sau cu DTS, iar pentru astea va trebui sa raman tot old school, cu laptop legat la TV

  10. #950 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu unul recomand un media player extern pentru a scapa de griji cu decodarea de sunet a TV-ului si diverse sacadari. Eu unul folosesc Kodi prin Nvidia Shield TV pentru asa ceva, dar sunt si alte playere mai ieftine care se descurca destul de bine. Unul ar fi Xiaomi Mi Box S, din cate stiu. Majoritatea sunt destul de mici cat sa nici nu le observi in spate la TV.

  11. #951 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asa se elimina complet TV-ul. La astea low si mid, ecranele oricum sunt mizerabile. Daca si partea smart e inutila, atunci e aiurea si mai bine ramanem cu cele vechi.

    Eu am un Chromecast si un Apple TV, dar nu am folosit niciodata Kodi, pentru ca asta ar insemna fix ce vreau sa evit. Sa am filmele in retea si sa stea sa faca streaming local, iar asta ar insemna ca un 4K (asa cum zice si dinamovistul) ar merge nasol, in cazul in care ar merge si nu ar face buffer incontinuu.

  12. #952 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu ecranul e tot ce contează la un TV? Și dacă nu e smart ii poți pune un Chromecast pentru 150 de lei sau ceva.

  13. #953 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, dar asta ziceam, ca low sau medium, toate au ecranul execrabil si atunci faci un compromis ca sa ai si alte "bonusuri" sau "normalitati" sau cum vrei sa le zici.

    In cazul meu, ecranul e decent, nu are deloc light bleeding sau banding sau orice alte probleme, dar partea smart parea chiar ok, rapida, imi faceam treaba cu o singura telecomanda, ba chiar am renuntat la Apple TV de cand cu el, tocmai pt a renunta la inca o telecomanda si pt content 4K (neavand Apple TV 4k).

    Oricum, am facut un test side by side cu acelasi film, necomprimat, rulat de pe acelasi hdd extern, iar Sony XE90-ul (desigur, IPS vs VA cu contrast de 6 ori mai mare dar high brightness, extra color gamut, true HDR) efectiv sterge pe jos cu el dpdv panel dar a fost si dublu ca pret. In schimb, Samsung sterge pe jos cu partea smart de la Sony, care are mizeria aia de Android care putea sa nu existe si pe care nu o folosesc.

    Problema e ca nu gasesti un TV non smart iar ca sa compenseze faptul ca nu e smart, sa aibe un panel mai calitativ.

    Anywho, noi sa fim sanatosi si gasim workarrounds pentru ce avem nevoie si nu sunt facute calumea.

  14. #954 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Pai eu nu folosesc Kodi in retea. Am un HDD extern pus la Shield si Kodi da play direct de pe el.
    Stiu ca merge Kodi si pe Apple Tv, paca ceva side loaded.
    La Kodi ai si functionalitatea de Match Framerate.
    Pe partea de smart a TV-ului folosesc aplicatiile native de Netflix, HBO Go etc., iar mediaplayerul doar pt Kodi. Plus ca iti trage posterele filmelor si serialelor etc.
    Legat de folosirea unei singure telecomenzi, pe Shield si pe Mi Box poti activa functia CEC si poti folosi telecomanda TVului doar. Sunt sigur ca si apple TV are functia asta.
    Just give it a try.

  15. #955 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Filosofie
    E vreun cunoscator in ale televizoarelor sa ma ajute cu niste informatii, sfaturi, pareri? A venit momentul as imi iau unul si ma simt pierdut cand ma uit pe toate site-urile de comert. Putin context: sunt destul de obsedat de raportul calitate pret cand vine vorba de electronice. Pasionat am fost dintotdeauna, deci mereu mi-am alocat oricat timp a fost necesar pentru a face o alegere buna. Cand mi-am facut primul PC am cautat sa inteleg cum functioneaza fiecare componenta, ce specificatii sunt bune, cu telefonul la fel - am schimbat vreo 5 pana sa ajung la Mi A2 pe care l-am luat cu 800 de lei si care e cam la fel de rapid ca flagship-urile colegilor.

    La televizoare am facut acelasi lucru in ultimele zile. Stiu diferenta dintre LED si OLED (vad ca multa lume recomanda un LED direct-lit fata de edge-lit, desi pe niciun site de la noi nu am gasit informatia asta) am calculat dimensiunea TV-ului in functie de distanta pana la canapea, dar de aici m-am lovit de un zid: toate TV-urile au fix aceleasi specificatii. Ca vorbim de un Horizon la 1500 de lei sau de un LG la 3000 de lei, ma uit la specs si sunt efectiv copy-paste: LED, 4K, HDR 10, Dolby, OLED doar peste bugetul meu. Alte balarii gen greutate si consum nu ma intereseaza prea mult.

    Intrebarea e cum faci diferenta intre doua televizoare cu preturi complet diferite daca pe hartie sunt toate la fel. Merg in magazin si ii rog sa ma lase sa calibrez 10 modele si sa imi inchida lumina ca sa vad cum ar fi la mine in sufragerie? Nu suna foarte incantator. La telefoane m-am bazat mult pe reviews, dar aproape niciun televizor de pe site-urile mari gen rtings nu exista la noi in tara, absolut nicaieri. Nici treaba asta nu o prea inteleg: firmele fac modele separate pentru Romania, sau cum? Nu am mai intalnit fenomenul asta la alte electronice pe care le cumpar, gen consola, telefon, componente hardware PC.

    Gata filosofia
    Bugetul e destul de flexibil (sa zicem pana la 2500 de lei) daca intr-adevar merita diferenta de pret, dar nu ma deranjeaza sa iau ceva mai ieftin pentru diagonala intre 55-65 de inchi, mai ales ca nu am sistem de sunet si as pune acolo orice diferenta de bani mi-ar ramane. As vrea sa fie cat mai mare pentru ca am suficient spatiu, dar nu stiu daca pierd mult pe calitatea imaginii fata de unul mai mic in aceiasi bani.

    Il voi folosi exclusiv la jocuri si filme bluray redate prin HDMI (fie de pe laptop, fie de pe un player) cu draperiile trase, deci intr-un spatiu relativ intunecat, privit perpendicular pe TV. Nu imi pasa de smart, wifi, netflix, youtube, redare de pe stick, consum, greutate, dimensiunea marginilor de plastic, absolut nimic. Tot ce vreau e sa obtin un raport calitate imagine - dimensiune - pret avantajos.

    Am vazut ca Horizon are recenzii bune pe emag, dar nu am reusit sa gasesc nimic despre el pe vreun site international. Oricum, 5 ani garantie imi inspira incredere.

  16. #956 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Caută recenzii aici. Au comprehensive reviews.

    https://www.rtings.com/tv

  17. #957 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Rtings recomanda Hisense H8F in bugetul meu. Nu exista in Romania. La cele pe care le-am gasit in Romania (B7100, B7500, U7B, U8B) nu am gasit review pe rtings.

  18. #958 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Rtings recomanda Hisense H8F in bugetul meu. Nu exista in Romania. La cele pe care le-am gasit in Romania (B7100, B7500, U7B, U8B) nu am gasit review pe rtings.
    Atunci du-te în magazin și uită-te la ele prin comparație. Uită-te și la garanție, poate are unul mai mulți ani decât cei 2 standard.

  19. #959 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pana in bugetul ala, sa nu te astepti la true HDR (panel pe 10 bits), wide color gamut sau cine stie ce contrast bun. Pana in banii aia o sa gasesti doar ceva cel mult mediocru, decent, cu care o sa-ti faci treaba, dar recomand sa joci fara HDR.

    Pune si tu filtre pe eMag/Altex in price range-ul tau si vezi ce gasesti - incearca intre 2000-2500 cu mentiunea ca mai bine astepti putin pana la urmatoarele reduceri (vezi si ce mi-am luat si eu modelu asta 55RU7472 - am dat 2250 lei pe 55" si e decent, dar are si minusuri).

  20. #960 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Halou, ce televizoare folosiți mai nou pentru gaming? Eu am rămas cu un full hd luat in 2013, un Samsung F6500 care e superb din punct de vedere al imaginii si a uniformității negrului, doar in bezna totala si fara a fi afișat ceva pe ecran se vede putin putin putin bleeding într-un colțișor, chiar l-am nimerit bine!

    Acum doi ani si ceva am vrut sa trec pe un TV 4K HDR, un Samsung KS9002 care avea flashlighting, clouding, bleeding atât de urât încât iti venea sa bagi in el ranga!! Nu ma puteam uita la el nici in SDR dapoi in HDR(vedeti poza atasata in SDR). L-am returnat si nu am mai căutat altul cu ideea ca daca un TV care initial la lansare a costat 8000 de lei(eu l-am prins redus la 3999) arată in halul ăla probabil ceva mai bun nu as fi gasit, de OLED nu aveam bani! Tin minte ca si userul @Dinamovistul a avut aceleași probleme cu un KS9002!

    Acum că anul asta apar si consolele noi de gaming iar ma bate gândul să-mi iau un TV, nu e graba, probail il voi lua in toamnă când mai pică preturile la modelele 2020. Loc sa acomodez un TV mai mare de 49" in camera unde vreau să-l pun nu am.
    Samsung pică din start, lipsa suport DTS si Dolby Vision / Atmos nu ma încântă. Am mai ochit Sony XH95 care anul ăsta va veni si in dimnesiune de 49", aștept review-urile sa vad cum se comportă cu uniformitatea negrului si blooming-ul! Am fost cu ochii să-mi iau LG Nanocell SM9000 dar acel panou IPS nu prea ma încântat iar dimming-ul e de jenă si blooming-ul la acest TV e nasol rău, in rest ca design, specificatii, web os, telecomandă mi-a plăcut mult!!

    La CES 2020 si Sony si LG au anunțat OLED-uri de 48" lucru care ma bucurat, de mult tot ma întrebam de ce oare nu le fac si in dimensiuni mai mici!
    Deci probabil voi alege intre acel Sony XH95 si LG CX, doar ca imi e puțin frică de OLED si problemele de burn in, din fericire eu nu ma uit la cablu tv, voi rula mai mult filme, seriale Netflix si alte surse si gaming de pe consolă.

    Aveti OLED-uri pe care vă jucați? Daca da de cati ani si cam cate ore jucati pe zi, cate ore de vizionare ați adunat in total, ati întâmpinat probleme?? Mie imi e cam frica de HUD-urile acelea statice din jocuri sa nu creeze probleme. Iar la filme ma uit doar cu subtitrari si văzusem cum că cei de la RTINGS aminteau de ele, nu sunt statice dar sunt afișate in mare parte in aceași zonă.

    Nu-mi permit sa schimb TV-ul după 2-3 ani, trebuie sa mă țină circa 7 ani si de aici temerile cu OLED.
    Attached Images Attached Images dsc02263.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 48 of 74 FirstFirst ... 38 46 47 48 49 50 58 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts