Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 74 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast
Results 541 to 560 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #541 SP
    Member gabytro's Avatar
    Noroc sa ce??

    ---------- Post added 26-11-2016 at 20:23 ----------

    Quote Originally Posted by apbaciu View Post
    Pai in primul rand game mode dezactiveaza HDR mode, si invers . HDR mode nu merita in cazul televizoarelor din seria 6 pentru ca nu beneficiaza de wide color gamut, adica de o gama larga de culori, si astfel nu ruleaza la potentialul sau, astfel este nesemnificativ. Asta nu insemna ca este un televizor prost, doar ca nu merita sa pierzi cateva ms, care le castigi cu game mode, in favoarea unei imagini foarte putin imbunatatite.

    Uite aici un review poate iti explica mai bine ce am vrut eu sa spun.
    Am inteles

  2. #542 SP
    Member GoroMare's Avatar
    După update-ri la TV -urile cu HDR dacă activezi GameMode , HDR nu se dezactivează . Merg foarte bine împreuna. Și într-adevăr calitatea HDR este data de mai mulți parametri. Oricum TV tău trebuie calibrat ca sa ai o imagine buna in HDR și nu numai.

    Ps: Spune ce model este TV și ma uit pe net , sunt in spital și ma plictisesc enorm������

  3. #543 SP
    Member gabytro's Avatar

    Mda, nasol. Deci ca sa mi iau un TV ok pe diagonala pe care o am acum, imi trebuie vreo 15.000 ron

    ---------- Post added 27-11-2016 at 15:32 ----------

    https://www.avstore.ro/televizoare/s...-smart-152-cm/

    asta e

  4. #544 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    De BF 60KS7000 a fost 5400 de lei iar cel de 65 a fost 7000 la Flanco. Cel mai bun model pentru consolă asta e, raport calitate-pret.
    http://www.emag.ro/televizor-suhd-sm.../pd/DSHHJ3BBM/

  5. #545 SP
    Member gabytro's Avatar
    pff super pret..poate la anu merci mult..deci e ok modelul asta

  6. #546 SP
    Member GoroMare's Avatar
    E perfect. îl am eu. cat despre setări pentru ku6000 încearcă asa :

    Picture Mode : Movie
    Special Viewing Mode: N/A
    Picture Size: 16:9 Standard
    Backlight: Max
    Brightness: 45
    Contrast: 77
    Sharpness: 2
    Color: 50
    Tint (G/R): G50/R50
    Apply Picture Settings: This Source Only
    Digital Clean View: Off
    Auto Motion Plus: Off
    Film Mode: Off (greyed out option)
    HDMI UHD Color: On HDMI 1
    HDMI Black Level: Auto (greyed out option)
    Dynamic Contrast: Off
    Color Tone: Warm1
    White Balance: Samsung KU6300 LED TV Calibration Settings
    Gamma: +3
    RGB Only Mode: Off
    ColorSpace: Samsung KU6300 LED TV Calibration Settings
    6300 în USA este modelul 6000 la noi. sunt setările doar pentru consola pe HDMI.
    Sa folosești HDMI 1 pt ca este singurul care accepta HDR la modelul tău de TV
    Și sa verifici și cablu HDMI pt ca dacă este 1.4 nu ai ce face cu el, îți trebuie un cablu 2.0a
    Bafta, sper sa ai o experienta mai plăcută pe consola. Nu garantez ca se v-a vedea mai bine, dar merita sa încerci.
    Dacă nu îți place ai " reset Settings"

  7. #547 SP
    Member gabytro's Avatar
    Quote Originally Posted by GoroMare View Post
    E perfect. îl am eu. cat despre setări pentru ku6000 încearcă asa :

    Picture Mode : Movie
    Special Viewing Mode: N/A
    Picture Size: 16:9 Standard
    Backlight: Max
    Brightness: 45
    Contrast: 77
    Sharpness: 2
    Color: 50
    Tint (G/R): G50/R50
    Apply Picture Settings: This Source Only
    Digital Clean View: Off
    Auto Motion Plus: Off
    Film Mode: Off (greyed out option)
    HDMI UHD Color: On HDMI 1
    HDMI Black Level: Auto (greyed out option)
    Dynamic Contrast: Off
    Color Tone: Warm1
    White Balance: Samsung KU6300 LED TV Calibration Settings
    Gamma: +3
    RGB Only Mode: Off
    ColorSpace: Samsung KU6300 LED TV Calibration Settings
    6300 în USA este modelul 6000 la noi. sunt setările doar pentru consola pe HDMI.
    Sa folosești HDMI 1 pt ca este singurul care accepta HDR la modelul tău de TV
    Și sa verifici și cablu HDMI pt ca dacă este 1.4 nu ai ce face cu el, îți trebuie un cablu 2.0a
    Bafta, sper sa ai o experienta mai plăcută pe consola. Nu garantez ca se v-a vedea mai bine, dar merita sa încerci.
    Dacă nu îți place ai " reset Settings"
    Merci mult. o sa incerc..desi pe movie am vazut ca se vede destul de rau..pe galben tare de tot.
    Cablu HDMI e cel de la PS4 PRO...stiu ca e ok ce dau ei.
    Oricum am vazut ca depinde si de joc. De exmplu UFC2 nu arata bine decat pe dynamic..culmea.

  8. #548 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Da. Cablu de la Pro este bun.Stiu ca atunci când dai pe Movie așa se vede ca am pățit la fel, dar dupa toate setările am obținut o imagine chiar super buna.

  9. #549 SP
    Member gabytro's Avatar
    Nu e prima calibrare pe care o incerc. Personal nu mi place deloc. E adevarat ca se aproapie mai bine de realitate, insa e o imagine plata, fara culoare, fara "sare si piper". Cand compar imaginea cu cea standard sau dynamic...pur si simplu nu mi vine sa las pe movie.

    ---------- Post added 28-11-2016 at 09:07 ----------

    Ahh si apare si o "ceata" in imagine. Deci obtii o imagine fara culoare, "neclara" si plata.

  10. #550 SP
    Member tzakalaka's Avatar
    Ceva sfaturi pentru un Philips PUS6561 la setari imagine in gaming ?

  11. #551 SP
    Member sweetohmygod's Avatar
    Si eu pus6561 (e acelasi lucru tv ul cu 6501 si 6521 in caz ca au si altii)

    Sent from my C6603 using Tapatalk

  12. #552 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    Salut. Vreau si eu un sfat de la voi ca nu prea ma pricep la televizoare.
    Ce ziceti de acesta? Merita banii? Il voi folosi 90% pt gaming(ps4) :
    LG 43UH620V Smart 4k Ultra HD HDR 43" LED TV Deals | PC World

  13. #553 SP
    Member Giogio's Avatar
    Diferențele sunt mici între anumite modele 4K.După ce ar trebui să mă uit totuși ?Cu toți cei care am vb mi-au spus să fie de minim 108, defapt cât mai mare diagonală și să mă gândesc bine pentru că e o investiție pe termen lung . Nu aș da totuși mai mult de 2500 de lei parcă. Input lag este cel mai important ???


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #554 SP
    Member Kratos666's Avatar
    ^Pai aia toti cu care ai vorbit te-au intrebat de dimensiunea camerei unde o sa folosesti acest tv?

  15. #555 SP
    Member Giogio's Avatar
    Chipurile nu contează . Am specificat doar că distanța maximă ar putea fi de 4 metri. Îl vreau într-o cameră de apartament, montat pe perete cel mai probabil...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #556 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Men, eu am camera de 5/5, cand am cumparat tv-ul am vrut sa il returnez din cauza ca era prea mare, dar m-am obisnuit cu el, cand sunt la consola distanta este de 2,50-3 metri, dar cand ma uit la filme stau in canapea la distanta de 4,50m. mentionez ca l-am schimbat cu un tv de 80cm. Una peste alta...pt mine este suficient 108 diagonala tv-ului(poate de 100 era mai bun), acuma tu stii cum il folosesti

  17. #557 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Eu joc pe TV de 152cm (60") de la 3m distanta și parca as vrea de 70

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  18. #558 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Un TV nou pentru consola mea!

    La distanta de 4m, sa-ti iei un 4K sub 60", chiar nu merita. Doar daca ai 20/20 vision si te concentrezi ai putea sa observi diferente intre 4K si FullHD la o asemena distanta si diagonala de 55" sau mai jos. Prin urmare, la distanta aceea, mai repede iti recomand un FullHD bun decat un 4K prost. Chiar si FullHD, la 4m distanta, de la 55" in sus simti un pic de imersiune. Sau faci un compromis si te muti mai aproape de TV - am vazut la multi ca pt. gaming isi aseaza un fotoliu din acela super-ergonomic in mijlocul camerei...

  19. #559 SP
    Member Giogio's Avatar
    Tocmai că definiția aceasta de 4k prost nu o înțeleg. În principiu un Samsung cu diagonala de 100( sunt singurii pe care i-am văzut cu o diagonală de acest tip în magazin)mi-ar ajunge și m-aș încadra. Dar mă gândesc și la câteva schimbări dacă vor interveni în viitor și mut tv-ul intr-o altă cameră sau mă mut, pentru că stau în chirie. De aici și recomandările că întodeauna trebuie să fie super mare tv-ul că e investiție de viitor, din categoria mare nu regreți, mic s-ar putea să regreți. Am luat în considerare și full hd, dar timpul lor parcă trece... un full hd e tot între 2000-2500 la același preț cu 4k( care o fi unul prost, că e printre cele mai ieftine de pe piață, la modul de exprimare al multora)deși, oricât de prost ar fi ar trebui să fie superior 4k> full hd, aici includem tot: de la rezoluție până la imagine și hdr. Input lag am observat că nu ține de aceste aspecte.. n-am găsit la tv-URI descriere. Iarăși mai este bătălia brandurilor din cauza prețului și diferenței mici . Sony, lg, Samsung sau Phillips? Mulți se feresc de lg dar nu vin cu argumente...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #560 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Input lag îl găsești măsurat pe situri de specialitate sau poți arunca un ochi pe avforums. Lag-ul e o limitare tehnica ce tine nu numai de circuitele de procesare de imagine (tv-uri le cu mod special pentru gaming dezactivează toate procesărilr) dar și de dimensiunea și rezoluția panelului (cu cât e mai mare cu atât e mai lent). Eu am un Sony fhd de 60". Latenta e de cca 16ms și e unul din cele mai rapide din clasa. Chiar și asa, când joc pe monitor se vede o diferență (în bine).
    Daca iei un 4k ieftin (de duzină, spune-i cum vrei) vei avea rezoluție, asa e, dar nu neapărat o imagine (mai) bună dpdv al acurateții culorilor, timpului de răspuns, smearing-ului etc. Depinde mult câtă calitate vrei sa scoți din consola la urma urmei. Dacă joci fps-uri (unde ai cadre cu mișcări rapide) îți trebuie și un TV bun.

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 74 FirstFirst ... 18 26 27 28 29 30 38 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts