Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 74 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 ... LastLast
Results 661 to 680 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #661 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Pai daca ti-a spus hotarat ca e resigilat, care e nelamurirea?
    Cred ca i-a raspuns hotarat la faptul ca il poate returna in 30 de zile nu la faptul ca era resigilat

  2. #662 SP
    KTM
    Junior Member KTM's Avatar
    Scuze, daca m-am exprimat gresit, vroiam sa zic ca tipul de la Altex, cand l-am intrebat daca produsul este nou, a spus raspicat ca DA, este NOU si ca nu a fost desigilat.

    Sent from my SM-G900F using Tapatalk

  3. #663 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by KTM View Post
    Da, stiu de problema, am citit "cateva" pagini de forum inainte de achizitie.
    L-am luat ieri de la Altex, are pret bun (4499 lei). L-am intrebat pe baiatul de la vanzari, care de altfel a fost foarte amabil, daca este nou la pretul asta sau resigilat si daca am probleme pot sa-l returnez in 30 zile, mi-a raspuns foarte hotarat ca da. Nu l-am desfacut la altex, am zis ca e mare, greu, il umplem de amprente etc. Baiatul a fost de acord.
    Ajuns acasa, un unboxing rapid si nervi mi-au sarit la maxim. Pe marginile si partea de sus a display-ului erau o gramada de amprente grosolane rau, chir unsuroase. Jumatate de ora mi-a trebuit sa le sterg cu o carpa de microfibra ....si inca se vad putin.
    Este normal asa ceva la un TV nou ? A mai patit cineva asa ? Ma gandeam ca a fost returnat de cineva si l-au scos din nou la vanzare, dar ambalajul parea ok, totul sigilat in interior, ma refer la accesorii.
    Am intrat in meniul de service si la display running time i-mi indica 210 minute de functionare, ce este adevarat, cam atat a mers la mine.
    In rest, putin dezamagit, ma asteptam la mai mult...canalele SD de la RDS se vad de la rau la foarte rau, cele HD sa zicem ca sun ok, materialele 1080p de pe media player, parca ma asteptam la mai mult.
    Dar PS4 Pro a fost principalul motiv de achizitie, Uncharted 4 in mod HDR este WOW, in schimb in meniu la CoD IW si MWR artefacte la greu, nu stiu daca este normal, imaginea in joc este ok.
    Adevarul este ca inca nu am avut timp pentru teste sau setari mai amanuntite, eventual cine detine acet model de TV, imi poate recomanda ceva setari.
    Cu cat rezolutia ecranului este mai are, cu atat canalele SD se vad mai prost. Daca vrei sa vezi bine canalele SD, poti cumpara un TV HD Ready. Televizorul este de vina, nu cei de la RDS.

  4. #664 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Prostie mai mare n-am auzit, sa cumperi TV HD Ready in 2017

  5. #665 SP
    Member leo_cosmin's Avatar
    Pentru cine e interesat, am eu un SAMSUNG 65ks7502 la vanzare. Stare perfecta si il recomand pentru PS Pro, doar ca e destul de scump.

  6. #666 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Ce înseamnă destul de scump?

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  7. #667 SP
    Member leo_cosmin's Avatar
    Scuze, nu am mai intrat de ceva vreme pe forum si nu stiam daca e ok sa postez anuntul aici.
    Asta este:
    http://www.consolegames.ro/forum/f10...rfect-ps4-pro/

  8. #668 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Prostie mai mare n-am auzit, sa cumperi TV HD Ready in 2017
    Omul a spus altceva, nu ca recomanda pur si simplu TV HD Ready. Il recomanda DOAR daca vrei sa vezi canale SD. Ceea ce este perfect adevarat si corect/normal.

  9. #669 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Cu cat rezolutia ecranului este mai are, cu atat canalele SD se vad mai prost. Daca vrei sa vezi bine canalele SD, poti cumpara un TV HD Ready. Televizorul este de vina, nu cei de la RDS.
    Nu e adevarat. Majoritatea TV-urilor mai destepte, au filtre destul de bune (unele chiar foarte bune) pentru SD. Ca nu poti sa faci din rahat bici, asta e altceva... Problema cea mai mare apare cel mai des datorita ratio-ului, la transformarea din 4:3 in 16:9 unele TV-uri facand o adevarata varza. Nu de putine ori insa si utilizatorul e de vina - eu am fost la cineva care tinea pe SD in Zoom mode, doar ca sa nu-i mai vada pe oameni "turtiti". Well, normal ca se vede super crappy, avand in vedere ca ti se taie cam 40% din imagine, iar cu restul incerci sa acoperi ditamai ecranul...

    In alta ordine de idei... aici vorbim de TV-uri pentru console. Wii-ul de exp. (care e SD si il iau ca referinta) mie unul mi se pare ca se vede foarte OK pe orice FullHD decent.

    P.S. Nici eu nu inteleg ce mai cauta TV-urile HD Ready pe piata... mai ales ca diferentele de bani sunt minore, ba chiar am vazut HD Ready-uri mai scumpe decat Full HD-uri...

  10. #670 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post

    P.S. Nici eu nu inteleg ce mai cauta TV-urile HD Ready pe piata... mai ales ca diferentele de bani sunt minore, ba chiar am vazut HD Ready-uri mai scumpe decat Full HD-uri...
    Probabil deoarece se vad mai bine programele SD, care la noi sunt mult mai multe decat cele HD, care si astea nu sunt full HD si se vad si astea un pic prost pe un TV FULL HD, ca la noi in Romania in loc sa fie programele in 1080p sunt in 1080i (=~ 720p).

  11. #671 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Probabil deoarece se vad mai bine programele SD, care la noi sunt mult mai multe decat cele HD, care si astea nu sunt full HD si se vad si astea un pic prost pe un TV FULL HD, ca la noi in Romania in loc sa fie programele in 1080p sunt in 1080i (=~ 720p).
    1. Nu are nicio legatura rezolutia tv-ului HD cu felul in care se vad programele SD pe el, a explicat MonkY mai sus, depinde doar de modul in care gestioneaza semnalul SD;

    2. Fara sa te contrazic cu privire la calitatea broadcastului HD al unora dintre posturile tv de la noi, cel putin 3-4 se vad cristal pentru gustul meu, adica cu minimum de artefacte si detaliu comparabil cu orice material Full HD, chiar daca sunt ceva mai comprimate. Ca exemplu ar fi Digi Film si oricare dintre HBO-uri.

    Insa 1080i nu-i nici pe departe "cam 720p", cum zici tu. Este doar modul de afisare. Daca "p"-ul vine de la "progressive", "i"-ul vine de la "interlaced", "intercalat" sau ”întrețesut”. Asta inseamna ca imaginea va fi compusa din 1080 de randuri orizontale, 540 de randuri pare vor fi intercalate cu 540 de randuri impare de doua ori la fiecare a 30-a parte dintr-o secundă, creând un cadru complet 1920*1080 la fiecare a 30-a parte dintr-o secundă, considerand standardul de 60Hz, adica 60 de cicluri pe secundă. Uite aici o altă explicație, dacă a mea ți se pare neclară.

    Că nu vom avea in 1080i calitatea unui material 1080p provenit de la o sursa gen blu ray? Se prea poate, in cele din urmă un rahat convertit in semnal 1080i/p este tot un rahat. Insa sa spui ca 1080i este fundamental inferior unui semnal 1080p nu este corect.

  12. #672 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    1080i vs. 1080p: What's the Difference? | News & Opinion | PCMag.com

    "Both formats look similar on smaller TVs. As a general rule, you need a larger TV to notice the difference between 1080i and 1080p. Depending on your eyesight, you can probably pick up the difference on a 32-inch LCD if you're particular about it. But most consumers don't really see a marked difference until at least a 42-inch screen, if not larger. In fact, many people are perfectly happy with 720p HDTV sets even at higher sizes;''

    Ceea ce rezulta din mai multe articole si pareri de acest gen de pe internet, este ca 1080i este mai aproape de 720p. Adica, diferentele intre 1080i si 720p nu prea se observa, dar intre 1080i si 1080p se cam observa.

    In concluzie, majoritatea TV-urilor Full HD de pe piata probabil ca nu au super procesoare sa transforme semnalul tv din 1080i in 1080p. Alea care au acele procesoare, probabil sunt mai costisitoare. Majoritatea populatiei isi ia un TV Full HD mai ieftin, care nu are acel procesor. Prin urmare, canalele transmise in 1080i se vad cu anumite probleme. Normal ca se vad mult mai bine decat canalele SD care sunt transmise in 576i, nici macar in 720p.

    In general, un canal 576i se va vedea mai bine pe un TV HD Ready decat pe un TV Full HD.

    Eu am un tv full hd de 127 cm diagonala si cand ma uit la meciurile din premier league pe eurosport 1 sd, ca pe eurosport 1 hd nu se dau aceste meciuri, se vad ingrozitor in 576i. Orice setari fac din tv, tot se vede aiurea.


  13. #673 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Eu am un tv full hd de 127 cm diagonala si cand ma uit la meciurile din premier league pe eurosport 1 sd, ca pe eurosport 1 hd nu se dau aceste meciuri, se vad ingrozitor in 576i. Orice setari fac din tv, tot se vede aiurea.
    Nu stiu ce model ai tu de se vede SD-ul atat de rau, dar o sa-ti dau o solutie alternativa. O sa razi de ea... dar functioneaza! Iti recomand pur si simplu sa te uiti de la distanta mai mare. Nu te poti astepta ca pe un TV cu diagonala de 127 cm, sa vezi la fel cum era pe vremuri pe TV-ul cu diagonala de 48cm, de la o distanta de 2m. Te duci la 4-5m (daca iti permite camera), si nu ve mai sesiza toate "mizeriile" din SD.

    Eu unul am facut teste cu multi amici... si pe un 55" (deci 140cm diagonala), la 5m distanta de TV, e aproape imposibil sa distingi diferenta dintre 720p si 1080p (inainte cand stateam la 2.5m distanta, te lovea pur si simplu diferenta). Ba chiar si la un SD bun (cum ar fi Digi 24 de exp.) e destul de greu sa spui ca nu e HD. De fapt, nu de putine ori multi care au venit au zis ca se vede foarte bine Digi 24 la mine (fiind sigla Digi 24 HD - s-au inselat amarnic, intrucat eu sunt pe UPC iar de la ei nu primesc decat varianta SD). So... it kinda works!

    P.S. Bine, asta distanta e conditionata de ideea ca nu ai "ochi de vultur" (aka 20 / 20) si sa distingi la 20m cand isi sufla tantarul mucii...

    Si totusi, revenind on-topic: suntem pe thread de TV pt. consola mea. Nu cred ca vreuna din consolele de generatie actuala (PS4 Pro, Xbox One S) mai au vre-o legatura cu SD-ul... so, no worries there!

  14. #674 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Cred ca usor-usor nu mai au legatura cu FHD-ul. Trecerea la 4k a inceput sa se faca deja cu PS4 Pro si X1 S (care chiar daca nu scoate 4k nativ stie HDR). Cele care urmeaza sa se lanseze vor avea hardware si mai potent pt. 4k.
    In plus de console avem Netflix 4k, Youtube ...etc care se vad wow la acea rezolutie. Si inca extra mai zic ceva urat, tocmai s-a anuntat ca UDH-urile BD tocmai au fost "sparte"...

  15. #675 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca nu stie 8K, e cam degeaba! Pierzi tot farmecul!
    Attached Images Attached Images fullhd_vs_4k_vs_8k.jpg

  16. #676 SP
    Member legokid220's Avatar
    nu inteleg care-i treaba cu Sony .... de ce nu au HBO Go si pe televizoarele lor?

  17. #677 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Banuiesc ca la pragul de 2000lei toate tv-urile 4k sunt o apa si-un pamant insa, as aprecia o parere.
    PHILIPS 49PUH6101/88
    https://altex.ro/televizor-led-smart...s-49puh6101-88

    Vs.

    SAMSUNG UE43KU6072
    https://altex.ro/televizor-led-smart...ng-ue43ku6072u

    As merge pe Philips pt diagonala.

  18. #678 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Samsung all day!

    In rest, vizavi de HDR10, din ce am inteles e misto rau dar nu e folosit de nici un TV (ati citit bine, nici unul indiferent cat de scump e) la potential maxim si asta din simplul motiv pt care nu avem panel-uri pe 12bit. Asta in conditiile in care s-a anuntat tehnologie noua QLED cu HDR10+.
    Marketing la greu...

  19. #679 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Daca tot e asa atunci ce parere aveti despre Televizor Smart Android LED Sony Bravia, 164 cm, 65XD7505, 4K Ultra HD
    http://www.emag.ro/televizor-smart-a.../pd/D9NYX3BBM/

  20. #680 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ca idee, daca cautati un TV special pentru PS4 Pro cei de la VG247 recomanda urmatoarele modele urmarind ca acestea sa aibe:

    - rezolutie 4K
    - HDR10
    - brightness cat mai aproape de 1000 nits sau mai mult (aici depinde ft mult de pret)
    - input lag in gaming cat mai mic (maxim 40ms)

    Cel mai bun ar fi: LG OLEDxxB6D series (cel mai ieftin este modelul OLED55B6J de 139cm vandut de eMag la 8000ron)
    High end: LG series xxUH7700 (cel mai ieftin este modelul
    49UH7507 de 123cm vandut de eMag la 3700ron)Mid range: Samsung series UExxKU6000 and UExxKU6100 (cel mai ieftin este modelul 40KU6072 de 101cm vandut de eMag la 1800ron)Entry level: Sony series KD-xxXD70 series (cel mai ieftin este modelul 49XD7005 de 123cm vandut de eMag la 3000ron, e mai scump ca Samsung din cauza diagonalei)Asta ca sa va faceti o idee despre ce se mai recomanda in ziua de azi pentru gaming.

    PS. Nu fac reclama la eMag, puteti lua si din alta parte, doar sa aveti o idee in cap.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 74 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts