Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 36 of 74 FirstFirst ... 26 34 35 36 37 38 46 ... LastLast
Results 701 to 720 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #701 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Se vede oribil pe negru du-l inapoi si ia un oled . B6 este 9000lei. Fanii Samsung nu inteleg un lucru : degeaba se vede frumos pe raft in magazin , in sufragerie cand vin musafirii , pe timpul zilei pe Mtv daca atunci cand esti singur cu sotia seara si stingi lumina dai drumu la sistem sa vezi un film si iti apare ( light bleading, cloading sau cum le-or mai zice in engleza ) parca iti vine in cap ca ti-ai cam luat teapa

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

  2. #702 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Singura problema pe care o am cu TV-ul este ca in partea dreapta jos am ceva clouding. Si asta doar pe content HDR cu backlight 20 si Smart LED High. Vizibil cand apare o subtitrare sau ceva f luminos dreapta jos. Ce am aratat eu in pozele din postul initial cu smart led off (optiune pe care nu o folosesc deloc si nerecomandata de nimeni) era un semn de intrebare daca e normal asa pe off.
    Daca asta era comportamentul general al TV-ului, il returnam din primele 3 zile.
    In rest nu am ce-i reprosa. Se vede super ziua. Si noaptea la filme. Am reusit sa-l setez astfel incat sa fiu foarte multumit de cum se vede pe content normal.
    Pe PS4 Pro Gran Turismo Sport Beta se vede super. O placere sa te joci.
    Am timp pana pe 29 iunie sa l returnez.
    Sunt putin dezamagit prin prisma faptului ca e totusi varful de gama de la Samsung si la acest pret ma astept sa fie cam totul UAU. Si nu e. E foarte misto insa cu mici chestii care strica nota finala. Oricum este mult peste 55KS9002. Asta e clar.
    Cred ca voi mai comanda inca un exemplar saptamana care vine pentru a face o comparatie side by side.
    Legat de OLED, as comanda un 65C6 dar un 55 parca nu. Acum dupa ce am facut trecerea la 65" si imi place dimensiunea, cred ca ar fi destul de greu sa ma intorc la 55". LG55C6 este acum 8000 iar 65C6 este 14000. Vb de preturi la emag. Vreau sa iau de undeva unde sa pot returna fara probleme daca nu-mi place ceva la TV-ul respectiv. Mi-e frica putin de retentie la OLED cand ma joc pe XBOX sau PS4.
    Atasez cateva poze. Primele 2 poze sunt din Sicario UHD HDR cu backlight la maxim. Doar in a doua de poate vedea problema de care ziceam mai sus. Restul arata super bine din punctul meu de vedere.
    PS: Chiar nu e vb de a fi fan Samsung. Pur si simplu pentru mine faptul ca are unele aplicatii pe care le gasesc doar la Samsung e un plus. Insa calitatea imaginii e cel mai important aspect.

  3. #703 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Daca nu e buget de 65" si nu mai poti merge inapoi la 55", inteleg alegerea sa ramai cu samsungul. Pacat totusi, ca e o caruta de bani dar are aceleasi defecte ca un tv la 1999 lei...

    Sa nu iti fie frica de retentie pe oled, am mii de ore deja si pe xbox si pe ps4 si tehnologia a evoluat mult, si stai linistit ca stii ca tvul nu va avea nimic. Si sunt nesimtiti cu pretul la 65", a fost atata timp 12.500 si acum e "redus" la 14.000... gizas!

    Eu nu pot trece peste faptul ca are pret de oled dar se vede asa urat pe "negru"...

  4. #704 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Nu e vorba neaparat ca nu am buget. Ci mai mult de principiu. Eu am dat 9000 pe 65KS9502. Am zis cand am inceput cautarile ca 10000 e maximul pe care il voi da. Apoi am vazut la 11000 Samsungul si 12000 LG 65C6. As incerca si un 55" OLED si daca ma impresioneaza cu adevarat, as trece pe OLED. Sunt curios cum functioneaza ABL. Citeam impresii ca e putin deranjanta aceasta scadere a luminozitatii cand ecranul e prea luminos.
    LE: Se vede urat pe negru cam in 5% din contentul actual.
    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  5. #705 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Ia un 55" oled acasa, il tii cateva zile si daca nu esti convins macar stii ca ai incercat. O imagine buna incepe cu un contrast bun. Oledul il are perfect.

  6. #706 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Atâta timp cât Clounding ul este un defect "acceptat" al tehnologiei led, eu nu înțeleg de ce va tot plângeți.

    Trimis de pe al meu F3311 folosind Tapatalk

  7. #707 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Am dat azi comanda la emag de 55C6 la 8000 lei. Revin cu impresii. O sa le vad side by side (LG si Samsung).
    O alta chestie care m-a lovit aseara a fost ca daca stateam cam la 15-20% unghi stanga sau dreapta, se vedeau foarte pronuntat pete deschise pe ecran. Daca stateam in picioare in fata ecranului la fel. Cum ma asezam in fotoliu, totul devenea normal. Deci 65KS9502 este un TV pentru o singura persoana care trebuie sa stea exact in fata TV-ului, chiar pe mijloc.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  8. #708 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Am dat azi comanda la emag de 55C6 la 8000 lei. Revin cu impresii. O sa le vad side by side (LG si Samsung).
    O alta chestie care m-a lovit aseara a fost ca daca stateam cam la 15-20% unghi stanga sau dreapta, se vedeau foarte pronuntat pete deschise pe ecran. Daca stateam in picioare in fata ecranului la fel. Cum ma asezam in fotoliu, totul devenea normal. Deci 65KS9502 este un TV pentru o singura persoana care trebuie sa stea exact in fata TV-ului, chiar pe mijloc.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    O sa fie dragoste la prima vedere Lg oled C6 este e considerat printre cele mai bune televizoare din lume . In alta ordine de idei Samsung cumpara panelurile de la Lg (in caz ca nu stiati) deci va dati seama ca nu o sa le dea ce au ei mai bun si de ultima generatie.

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

  9. #709 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Am dat azi comanda la emag de 55C6 la 8000 lei. Revin cu impresii. O sa le vad side by side (LG si Samsung).
    O alta chestie care m-a lovit aseara a fost ca daca stateam cam la 15-20% unghi stanga sau dreapta, se vedeau foarte pronuntat pete deschise pe ecran. Daca stateam in picioare in fata ecranului la fel. Cum ma asezam in fotoliu, totul devenea normal. Deci 65KS9502 este un TV pentru o singura persoana care trebuie sa stea exact in fata TV-ului, chiar pe mijloc.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    Asta e buba televizoarelor curbate. Desi voiam destul de mult sa am 3D in continuare, am ales B6 in loc de C6.

  10. #710 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Are mai degraba legatura cu unghiul slab de vizibilitate la LCD-uri. Ce treaba are curbura cu faptul ca eu stau exact in fata tv-ului (jumatate de metru mai sus decat pozitia optima) si se vede spalacit?
    Iar legat de faptul ca Samsung cumpara de la LG...Samsung nu vinde OLED in acest moment. Stiam ca Sony cumpara de la LG display OLED.

  11. #711 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mi se pare un info ft bun de pus aici si rumegat pt toti. Iti explica frumos cam ce fac porturile de la TV-urile 4K si de care ai nevoie pt a avea 4K@60Hz si HDR.

    "Hope this helps! I own a Sharp LC-70UD27U - this is my experience and opinion on how this is all pieced together (imo - very well thought through by Sony to accommodate older 4K sets, brand new 4K HDR sets and everything in between). First off you need to understand EXACTLY what the HDMI ports on your TV support. They can be (and usually are) different. Older sets tend to only have one HDCP 2.2 port (due to limited availability of the required content protection chipset at the time of manufacture). Likewise the TV may only have one port that supports 4:4:4 Chroma and its possible this port is not HDCP 2.2 (like my Sharp). Below I've mapped out each port's features and how that corresponds to the PS4 Pro's behavior with each port. Included are the MAX settings/features each port can support.
    The Sharp has 4 HDMI 2.0 ports, here we go.
    1&2: 4K60P/HDCP 1.4 (Chroma 4:2:0) - PS4 Pro @ 4K60P YUV420 (HDCP 1.4)
    3: 4K60P/HDCP 1.4 (Chroma 4:4:4) - PS4 Pro @ 4K60P RGB (HDCP 1.4)
    4: 4K60P/HDCP 2.2 (Chroma 4:2:0) - PS4 Pro @ 4K60P YUV420 (HDCP 2.2)
    Results (I'll explain HDCP takeaways after):
    Port 1&2: Chroma limitation 4:2:0 results in max output of 4K60P YUV420.
    Port3: Max bandwidth support (Chroma 4:4:4) results in maximum output settings - 4K60P RGB.
    Port 4: Chroma limitation 4:2:0 results in max output of 4K60P YUV420.
    HDCP Takeaways: HDCP 2.2 is only needed for 4K video content from Netflix, Amazon etc. ALL games will be fully supported in 4K60P RGB on HDCP 1.4 ports BUT ONLY IF THE HDMI PORT SUPPORTS 4:4:4 Chroma. Now we begin to understand why there is no UHD Blu-ray player included in the Pro - because only brand new 4K TVs will have HDMI ports supporting HDCP 2.2 & 4:4:4 Chroma (+HDR). Anything less means its not truly UHD quality and XBOneS probably compresses the output to match the port on the TV resulting in less than true full UHD.
    Tips - consult your TV's manual/online forums to understand Chroma specs for each HDMI input - found mine in the on-screen manual. This is vital to get full 4K60P RGB and yes, on a 70-inch screen I could notice the difference. If you can't find the details anywhere, override the graphics on the Pro to 1080P and change the cable between the different ports on your TV. Once you tap the 4:4:4 port regardless of HDCP 1.4 vs 2.2, the max graphics 4K60P RGB will become available. If not, then you're **** out of luck. Your screen does not support 4:4:4, but 4:2:0 should do nicely. Good luck!"


    Eu am un Samsung 4K asa mai ieftinel si am HDCP 2.2 cu YUV420 pe primul port HDMI. In PS4 Pro in meniu Video am optiunea RGB dar e greyed out. Inca n-am verificat toate porturile, poate am noroc, dar mirama-s.

  12. #712 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Quote Originally Posted by dinamovistu View Post
    Am dat azi comanda la emag de 55C6 la 8000 lei. Revin cu impresii. O sa le vad side by side (LG si Samsung).
    O alta chestie care m-a lovit aseara a fost ca daca stateam cam la 15-20% unghi stanga sau dreapta, se vedeau foarte pronuntat pete deschise pe ecran. Daca stateam in picioare in fata ecranului la fel. Cum ma asezam in fotoliu, totul devenea normal. Deci 65KS9502 este un TV pentru o singura persoana care trebuie sa stea exact in fata TV-ului, chiar pe mijloc.

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk
    Bravo ca nu ai idei fixe si incerci sa fii open minded!

    Sper sa nu iti fure atentia marimea, ca 55 vs 65 e putina diferenta. Detaliile si calitatea imaginii ar trebui sa fie pe primul loc si pe urma diagonala, zic eu. La oled nu ai treaba cu unghiurile, se vede perfect de oriunde te-ai uita, chit ca e plat sau curbat.

    Sper ca ai ceva content de calitate, macar vreo 2-3 filme 4k, preferabil in hdr. Daca nu, incearca pe netflix, si cu ocazia oledului incearca si ceva content dolby vision, nu stiu de ce, dar cred ca o sa iti placa!

    Sa nu il lasi cu setarile din fabrica, sa te joci cu black level si cu gamma pana ce ai un negru perfect si detalii in umbre.

    Bineinteles sa activezi hdmi deep colour pe toate porturile hdmi, altfel nu ai o imagine corecta.

    Si nu in ultimul rand, cu ocazia c6-ului sa incerci niste filme 3d! O sa il pastrezi doar pt 3d, daca e posibil sa nu vezi diferente la calitate (vor fi).

    Asteptam impresii si decizia finala!

  13. #713 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Doresc sa cumpar un nou tv .Diagonala sa fie intre 43" 49", Uhd 4K HDR etc.. ( nu dispun de loc sa ma , axez pe diagonale foarte mari). Astept niste sfaturi .Multumesc.

    Trimis de pe al meu SM-A500FU folosind Tapatalk

  14. #714 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    pt 49", as recomanda Samsung KS7002

  15. #715 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    A venit TV-ul ieri.LG OLED 55C6.
    Primele impresii : UAU. Foarte subtire in jumatatea de sus. Imi era frica sa nu crape cand l-am pus jos sa-i instalez standul. Negrul care te izbeste de la inceput.
    Prima data am pus niste demo-uri de pe YouTube, care rulau in paralel pe LG si pe Samsung-ul 65KS9502.
    Se vedea mai crisp si mai natural pe LG. Negrul cu adevarat negru pe OLED. Iar unghiurile de vizibilitatea chiar afecteaza mult Samsung-ul. Eram cam la 20 grade de ambele TV-uri si se vedea destul de sters pe Samsung in comparative cu LG-ul. Asa ca am dat Samsung-ul jos si l-am pus in cutie sa plece inapoi.

    Cu toate ca distanta de vizionare nu e mare (1,5m - 2m) deci un 55" ar trebui sa fie ok ca dimensiuni, am simtit lipsa diagonalei mai mari (am avut 65KS6502 pentru 2 saptamani). Dar eu zic ca ma voi obisnui din nou cu 55".

    E super sa nu mai stau cu ochii pe film si sa caut eventuale defecte ci doar sa ma bucur de content. Nu am umblat foarte mult la setari inca.

    Am incercat si HDR10 si Dolby Vision (ultimul de la Marco Polo pe Netflix) si pot sa spun ca mi-a placut si nu am ce sa-i reprosez.

    Este primul TV dupa toate incercarile din ultimele 3 luni la care sotia se opreste si zice: "Asta ramane. Sper ca nu ii mai gasesti nu stiu ce...". Asta cand erau amandoua TV-urile montate si rula acelasi content pe ele.

    Cu WebOS-ul inca ma obisnuiesc. Imi place telecomanda. As fi vrut niste butoane de play/stop pe ea. Imi lipseste aplicatia DS Video (nu incercati sa ma convingeti cu PLEX - gusturile nu se discuta). As alege DS Video in loc de Plex anytime. Dar asta am tot zis.

    Ar fi fost perfect sa aiba inca un port HDMI. Momentan am PS4 Pro, Xbox One si Home Cinema 5.1 asa ca daca vreau sa iau un Apple TV, trebuie ori sa scot o consola ori sa leg Apple TV la Home Cinema sau Xbox (asta daca se poate - ambele au HDMI OUT- cred).

    Si ultima parere in acest poste se refera la 3D. Am incercat Jurassic World si Angry Birds si intr-adevar mi s-a parut super misto. Foarte "adanc" efectul 3D. Mai am si Avatar pe disc pe care il voi incerca diseara. Pe Samsung-ul din dormitor (48JS8500) am incercat 3D insa nu mi s-a parut atat de impresionant. Oricum ar fi, e de bine.

    Putin offtopic: Stiti cumva de Apple TV daca stie 4K? Adica instalez DS Video pe Apple TV si rulez un film 4K. Outputul va fi 4K? Il va rula?

    Va multumesc pentru pareri/sfaturi. Se pare ca OLED-ul este TV-ul pentru mine. Imi e si teama sa testez uniformitatea ecranului. Sa nu gasesc ceva la el.

  16. #716 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Vai cum sta pe scaunul ala!

    Pt setari, sugestii si sfaturi am vazut ca esti si pe alte forumuri, te ajuta baietii acolo cu orice intrebare.

    Felicitari pt noua jucarie! Welcome to the OLED club! We have cookies.

    Orice led va arata urat pus langa un oled, chiar si pe timp de zi, cu lumina multa in camera. Pe timp de noapte, sigur ai stat tarziu si te-ai jucat pe tv, cred ca toti am facut asta!

    Daca ai un pc pe aproape, windows stie de ceva timp de hdr mode, asa ca ai youtube hdr! Recomand oricui are posibilitatea sa il incerce!

    Sa il folosesti sanatos!

  17. #717 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Congrats pt achizitie. Ti-am spus noi ca o sa iti placa negrul pe Oled. Distanta de vizionare este destul de mica pentru un 65", deci 55" este chiar ok.

    Privind setarile, nu prea iti recomand sa copiezi setarile ce le gasesti pe net pe partea de Expert Dark Room si Bright Room, pentru ca fiecare panel difera de altul la Oled. Cel mai bine este sa te joci tu cu ele si sa alegi cum iti place. Am observat ca baietii prin UK cheama calibratori profesionali pt asta, dar si costa, iar la noi nu stiu daca exista asa ceva.

    Marco Polo arata frumos intr-adevar cu DV, dar cele Marvel, nu foarte, deoarece folosesc un film grain filter, care face sa se vada punctulete albe, iar Oled-ul accentueaza asta. Iti recomand Grand Tour de pe Amazon Prime, arata bestial cu HDR pe Oled, la fel si American Gods, desi nu are HDR, dar sunt multe scene intunecate.
    Poti incerca si Planet Earth II cu HDR de pe net, arata absolut exceptional. Il poti rula cu playerul TV-ului cu un HDD prin USB. Am observat ca duce si fisiere de 80 GB.

    De Apple TV nu stiu daca stie 4k, dar iti recomand Nvidia Shield 2017. Am inteles ca se descurca de minune pe partea de HDR. Eu am ales sa cumpar un Minix U9-H, pentru ca Shield-ul nu avea iesire optica de audio, iar eu am nevoie de ea pt sistemul meu.

    C6-le nu are tot 4 porturi HDMI? Pe B6 sunt 4.

  18. #718 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Are doar 3. Recomand planet earth 2 pe disc uhd hdr. Doar sa ai player pt el. E peste orice stream, sau fisier de pe net, Incercat si testat.

    Sunt baieti care fac asta si in ro, la o fractiune din pret fata de cei din uk. Deja i-au raspuns si s-au oferit sa il ajute, dar pe alt forum.

    Ai iesit si mai ieftin si cu calitate mai buna. Good job!

  19. #719 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Felicitari dinamovistu pt alegere , acum spune ce parere ai de Lg in comparatie cu Samsungul ca vad ca ai postat pe toate forumurile noua realizare )

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

  20. #720 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Are doar 3. Recomand planet earth 2 pe disc uhd hdr. Doar sa ai player pt el. E peste orice stream, sau fisier de pe net, Incercat si testat.

    Sunt baieti care fac asta si in ro, la o fractiune din pret fata de cei din uk. Deja i-au raspuns si s-au oferit sa il ajute, dar pe alt forum.

    Ai iesit si mai ieftin si cu calitate mai buna. Good job!
    Pe ce forum? M-ar interesa si pe mine o posibila calibrare profesionala.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 36 of 74 FirstFirst ... 26 34 35 36 37 38 46 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts